Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα και καλο μηνα να εχουμε.βρε παιδια εχω διαβασει σχεδον τα μηνυματα...πανω αριστερα στο κινητο μου εμφανιζει την ωρα και οχι τις ειδοποιησεις.με αποτελεσμα να πρεπει να τραβαω κουρτινα για να δω...λυνεται καπως αυτο?

 

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Δεν στις εμφανίζει έστω για λίγα δευτερόλεπτα, δηλαδή όταν ξεκλειδωνεις το κινητό και έχεις νεες ειδοποιήσεις ή όταν το έχεις ενεργή την οθόνη τη στιγμή που ερχονται;

 

Εάν ναι, με στοκ ρυθμίσεις δεν μπορείς να το αλλάξεις να μένουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

οταν ερχονται με ενεργη οθονη για 2 δευτερολεπτα φαινονται , αλλα με κλειστη οθονη εαν δεν ακουσεις το κινητο και ανοιξεις οθονη σου εμφανιζει μονο το ρολοι και πρεπει να τραβηξεις κουρτινα για να δεις εαν εχεις ειδοποιηση:ninja::ninja:
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται με airplane mode όλη νύχτα να χάσει 4%;σε άλλα κινητά δεν έχανε είτε καθόλου είτε 1%.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν ερχονται με ενεργη οθονη για 2 δευτερολεπτα φαινονται , αλλα με κλειστη οθονη εαν δεν ακουσεις το κινητο και ανοιξεις οθονη σου εμφανιζει μονο το ρολοι και πρεπει να τραβηξεις κουρτινα για να δεις εαν εχεις ειδοποιηση:ninja::ninja:

 

Την πρώτη φορά που θα ξεκλειδώσεις την οθόνη θα στις δείξει τις ειδοποιήσεις για λίγα δευτερόλεπτα. Εαν όμως κλειδώσεις και ξανανοιξεις την οθόνη και στο μεταξύ δεν υπήρξε νέα ειδοποίηση, τότε ναι δεν θα στις δείξει. Μήπως εννοείς το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησε κάποιος φίλος. Ειδοποίηση δόνησης όταν κάνεις κάποια κλήση και μόλις απαντηθεί αυτή, σας λειτουργεί αυτό; Επιλέγω από το μενού κλήσεων στις σύνθετες ρυθμίσεις/ Δόνηση όταν απαντηθεί η κλήση το κανονική ή το ελαφριά αλλά δόνηση δεν κάνει μόλις απαντηθεί η κλήση... Είναι bug; Σας συμβαίνει και εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησε κάποιος φίλος. Ειδοποίηση δόνησης όταν κάνεις κάποια κλήση και μόλις απαντηθεί αυτή, σας λειτουργεί αυτό; Επιλέγω από το μενού κλήσεων στις σύνθετες ρυθμίσεις/ Δόνηση όταν απαντηθεί η κλήση το κανονική ή το ελαφριά αλλά δόνηση δεν κάνει μόλις απαντηθεί η κλήση... Είναι bug; Σας συμβαίνει και εσάς;
Εμένα λειτουργεί. Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δεν λειτουργεί είναι το double tap to wake.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 23 ημέρες απουσίας (παράπονο δεν έχω) επέστρεψα σε αυτή την αηδία που λέγεται Αθήνα. Ελπίζω σε λίγα χρόνια να με αξιώσει ο Θεός να φύγω για πάντα από εδώ.

Στο θέμα μας τώρα.

Στο γραμματοκιβωτιο με περίμενε μια ωραιότατη θήκη της imak, την οποία είχα ξεχάσει ότι περίμενα.

Είναι κυριολεκτικά ότι πιο όμορφο γι αυτό το κινητό. Έχω πάρει ένα σκασμο θήκες, επώνυμες και μη, αλλά αυτή είναι πραγματικά η καλύτερη.

Δυστυχώς δεν την έχω βρει εδώ στην Ελλάδα, εκτός αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που την έχει φέρει.

Αγκαλιάζει πολύ ωραίο το κινητό χωρίς όμως να είναι γκουμουτσα (π.χ. spigen) και προστατεύει πολύ καλά την κάμερα.

Όσο ψάχνετε κάτι σε διάφανο, δοκιμάστε την. Αξίζει....

833cc8e3b218aaeb9a46c59d63c34387.jpg564e86a7381e373ad3530738f395d137.jpg5fbf7355928c759d41d3240d8279be74.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις το edit μετά το build σου το κάνει κανονικά;

 

Κάνε και μια clear cash και μια επανεκκίνηση καλού κακού!

τίποτα! το ξανά έκανα 3 φορές όλα γίνονται μια χαρά ανοίγει ξεκινάει να κατεβάζει 3 γιγα και μετά από λίγο πετάει την οθόνη αυτή! 025237601c4c2e50c0e8f7c38bbe2117.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τίποτα! το ξανά έκανα 3 φορές όλα γίνονται μια χαρά ανοίγει ξεκινάει να κατεβάζει 3 γιγα και μετά από λίγο πετάει την οθόνη αυτή! 025237601c4c2e50c0e8f7c38bbe2117.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παιδια που βρισκουμε τη χωρα προελευσης του κινητου ?

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι η προέλευση, απλώς βγαίνουν διαφορετικά μοντέλα ανά περιοχές. Τι μοντέλο έχεις;
Link to comment
Share on other sites

φιλεμου θελω να μαθω απο ποια χωρα εγεινε η εισαγωγη

 

Ολα Κινα φτιαχνονται,δεν αλλαζει κατι σε αυτο τα specs.H rom αλλαζει και μονο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το ξερουμε οτι ολλα φτιαχνοντε στην κινα εγω αλλα ρωταω και αλλα μου λες την χωρα εισαγωγης του κινητου μου ρωταω να μαθω αυτο που το βρισκουμε εχω ευρωπαικο μοντελο εκδοση 10.3.6pfgeuxm την χωρα θελω να μαθω εισαγωγης του
Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το ξερουμε οτι ολλα φτιαχνοντε στην κινα εγω αλλα ρωταω και αλλα μου λες την χωρα εισαγωγης του κινητου μου ρωταω να μαθω αυτο που το βρισκουμε εχω ευρωπαικο μοντελο εκδοση 10.3.6pfgeuxm την χωρα θελω να μαθω εισαγωγης του

 

Μαλλον δεν καταλαβαινω κατι καλα.:confused:

Εγω ξερω,και αυτο αναφερω,οτι ολα εισάγονται απο Κινα,και αναλογο τον εκαστοτε μεταπωλητη και την εκαστοτε χωρα η συνεχεια.

2 χρονια επισημα μονο απο info λοιπον εαν αυτο ψαχνεις.

Ολα τα σκρουτζομαγαζα λοιπον απο Κινα απο οτι ξερω.Απο τα μεγαλα καταστηματα εκει αγοραζουν.

Τωρα που και πως βρισκεις αυτα που ζητας δεν ξερω.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 23 ημέρες απουσίας (παράπονο δεν έχω) επέστρεψα σε αυτή την αηδία που λέγεται Αθήνα. Ελπίζω σε λίγα χρόνια να με αξιώσει ο Θεός να φύγω για πάντα από εδώ.

Στο θέμα μας τώρα.

Στο γραμματοκιβωτιο με περίμενε μια ωραιότατη θήκη της imak, την οποία είχα ξεχάσει ότι περίμενα.

Είναι κυριολεκτικά ότι πιο όμορφο γι αυτό το κινητό. Έχω πάρει ένα σκασμο θήκες, επώνυμες και μη, αλλά αυτή είναι πραγματικά η καλύτερη.

Δυστυχώς δεν την έχω βρει εδώ στην Ελλάδα, εκτός αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που την έχει φέρει.

Αγκαλιάζει πολύ ωραίο το κινητό χωρίς όμως να είναι γκουμουτσα (π.χ. spigen) και προστατεύει πολύ καλά την κάμερα.

Όσο ψάχνετε κάτι σε διάφανο, δοκιμάστε την. Αξίζει....

833cc8e3b218aaeb9a46c59d63c34387.jpg564e86a7381e373ad3530738f395d137.jpg5fbf7355928c759d41d3240d8279be74.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Μπορείς να μας πεις από που την πήρες;

Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το ξερουμε οτι ολλα φτιαχνοντε στην κινα εγω αλλα ρωταω και αλλα μου λες την χωρα εισαγωγης του κινητου μου ρωταω να μαθω αυτο που το βρισκουμε εχω ευρωπαικο μοντελο εκδοση 10.3.6pfgeuxm την χωρα θελω να μαθω εισαγωγης του
Δεν είναι σαν τα Samsung που φτιάχνονται για διαφορετική χώρα, φτιάχνονται μοντέλα ένα πχ για Ευρώπη , ένα Ινδία ένα Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς αν βάλεις Ελβετία θα δεις και στα ακουστικά σου μεγάλη διαφορά στην ένταση του ήχου

 

Απάντηση για τον φίλο που ρωτά γιατί ειδικά Ελβετία

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα φίλε μου, ευχαριστώ!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον θελετε κατι να προσθεσω στο post (πχ καποια παρατηρηση) πειτε το εγκαιρως οσο εχει δυνατοτητα τροποποιησης, :)

 

Γειά σας και από εμένα. Έχω το Rn7 2 εβδομάδες τώρα και πριν 3 μέρες άρχισα να διαβάζω το νήμα. Επιτέλους έφτασα στο τέλος. Προέρχομαι από το Σαμυ j5 2015 οπότε καταλαβαίνετε ότι νιώθω απόλυτα ικανοποιημένος με τη συσκευή. Θα θελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Αντρέα για την τέλεια δουλειά και βοήθεια που προσφέρει. Επίσης Αντρέα έχω δοκιμάσει όλες τις gcam που μας ποσταρες. Στην 1η την δική σου ανοίγοντας την και πατώντας για να βγάλω φωτο βλέπω ότι κάνει κοντά στα 2 δευτερόλεπτα να τραβήξει στην λειτουργία HDR+ ench. Αλλά αφού το γυρίσω σε απλό HDR+ η καθυστέρηση παραμένει!! Αν όμως με το που θα ανοίξω gcam το βαλω στο απλό HDR+ τραβάει αστραπή αλλά μετά από λίγο πάλι καθυστερεί. Με επανεκκίνηση εφαρμογής στρώνει πάλι. Κ επίσης σήμερα είπα να παίξω λίγο με τη σελφι και μετά από 10 κλικ κόλλησε και σαν να μην μπορούσε να πατηθεί το κουμπί... Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Έχω το Rn7 2 εβδομάδες τώρα και πριν 3 μέρες άρχισα να διαβάζω το νήμα. Επιτέλους έφτασα στο τέλος. Προέρχομαι από το Σαμυ j5 2015 οπότε καταλαβαίνετε ότι νιώθω απόλυτα ικανοποιημένος με τη συσκευή. Θα θελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Αντρέα για την τέλεια δουλειά και βοήθεια που προσφέρει. Επίσης Αντρέα έχω δοκιμάσει όλες τις gcam που μας ποσταρες. Στην 1η την δική σου ανοίγοντας την και πατώντας για να βγάλω φωτο βλέπω ότι κάνει κοντά στα 2 δευτερόλεπτα να τραβήξει στην λειτουργία HDR+ ench. Αλλά αφού το γυρίσω σε απλό HDR+ η καθυστέρηση παραμένει!! Αν όμως με το που θα ανοίξω gcam το βαλω στο απλό HDR+ τραβάει αστραπή αλλά μετά από λίγο πάλι καθυστερεί. Με επανεκκίνηση εφαρμογής στρώνει πάλι. Κ επίσης σήμερα είπα να παίξω λίγο με τη σελφι και μετά από 10 κλικ κόλλησε και σαν να μην μπορούσε να πατηθεί το κουμπί... Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

 

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. :)

 

Αν θες γρήγορες λήψεις, όπως λεω και στο post, πήγαινε σε κάποια από τις άλλες 2 gcam και διάλεξε το απλό hdr+. Εκει λειτουργει το zsl (zero shutter lag) μόνιμα ενώ στην πρώτη όχι. Ίσως και στη πρώτη αν αλλαξεις τις ρυθμισεις στο config να δουλευει αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα τραβάει πάντα zsl (κατα το πειραματισμό μου χει τυχει να τραβηξει enhanced ή ακόμα και να μην βάλει και καθόλου) οπότε και για αυτό δεν το αναφέρα. Ως εκ τούτου, στη πρώτη αστο μόνιμα στο enhanced και για zsl τραβα με κάποια από τις άλλες δύο.

 

Υπόψιν, σε zsl μπορεί να χάσεις σε ποιότητα (πχ καμμενα highlights, θόρυβος ή camera shake). Κερδίζεις βέβαια σε ταχύτητα αφού είναι αστραπιαίο ενώ παραμένει καλύτερη από τη στοκ. Εξαρταται λοιπόν το τι θες να βγάλεις (αν ειναι τοπίο ή ποζαρισμένος άνθρωπος δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις το enhanced). Τέλος, το πόσο αργεί το hdr+ enhanced είναι πάντα σε συνάρτηση του πόσο σκοτεινά είναι (μιας και γίνεται πιο αργό το κλείστρο)

 

Όσον αφορά τα πολλά κλικς, σε όλες τις gcam αν τραβήξεις πολλές γκριζάρει του κουμπί (αναλόγως και τη ram/soc του κινητού και optimization της gcam). Εχει δηλαδή cool down μέχρι να ολοκληρωθει η επεξεργασία σε κάποια από τις προηγούμενες και να ελευθερωθεί μνήμη. Και αυτός αποτελεί και εναν από τους λόγους που αποφεύγω στις ρυθμίσεις μου να βάζω πολλά frames

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. :)

 

Αν θες γρήγορες λήψεις, όπως λεω και στο post, πήγαινε σε κάποια από τις άλλες 2 gcam και διάλεξε το απλό hdr+. Εκει λειτουργει το zsl (zero shutter lag) μόνιμα ενώ στην πρώτη όχι. Ίσως και στη πρώτη αν αλλαξεις τις ρυθμισεις στο config να δουλευει αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα τραβάει πάντα zsl (κατα το πειραματισμό μου χει τυχει να τραβηξει enhanced ή ακόμα και να μην βάλει και καθόλου) οπότε και για αυτό δεν το αναφέρα. Ως εκ τούτου, στη πρώτη αστο μόνιμα στο enhanced και για zsl τραβα με κάποια από τις άλλες δύο.

 

Υπόψιν, σε zsl μπορεί να χάσεις σε ποιότητα (πχ καμμενα highlights, θόρυβος ή camera shake). Κερδίζεις βέβαια σε ταχύτητα αφού είναι αστραπιαίο ενώ παραμένει καλύτερη από τη στοκ. Εξαρταται λοιπόν το τι θες να βγάλεις (αν ειναι τοπίο ή ποζαρισμένος άνθρωπος δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις το enhanced). Τέλος, το πόσο αργεί το hdr+ enhanced είναι πάντα σε συνάρτηση του πόσο σκοτεινά είναι (μιας και γίνεται πιο αργό το κλείστρο)

 

Όσον αφορά τα πολλά κλικς, σε όλες τις gcam αν τραβήξεις πολλές γκριζάρει του κουμπί (αναλόγως και τη ram/soc του κινητού και optimization της gcam). Εχει δηλαδή cool down μέχρι να ολοκληρωθει η επεξεργασία σε κάποια από τις προηγούμενες και να ελευθερωθεί μνήμη. Και αυτός αποτελεί και εναν από τους λόγους που αποφεύγω στις ρυθμίσεις μου να βάζω πολλά frames

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω εγκαταστήσει και την τελευταία που έβαλες με τις ρυθμίσεις σε φώτο. Απλά είδα είχες προτείνει σε έναν να καθαρίσει cache πρώτα και μετά να περάσει ρυθμίσεις??? Ή έτσι το κατάλαβα εγώ? Απλά η δική σου με το xml ειναι κορυφή. Αλλά θέλω και night sight και ζουμ αν χρειαστεί ποτέ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δε μπορώ να ανεβάσω ss?? Η μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Λίγη βοήθεια για το φόρουμ?? Παίζει να είναι μεγάλο το μέγεθός??

Edited by kotsitb
that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

τίποτα! το ξανά έκανα 3 φορές όλα γίνονται μια χαρά ανοίγει ξεκινάει να κατεβάζει 3 γιγα και μετά από λίγο πετάει την οθόνη αυτή! 025237601c4c2e50c0e8f7c38bbe2117.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αλήθεια είναι ότι σε μένα δούλεψε με την πρώτη.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου το κάνει.Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη version του κινητού.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πήρε και ο αδερφός μου το κινητό και του πρότεινα να βάλει τις gcam που προτείνει ο Ανδρέας

αλλά....στο play δεν τον αφήνει να κατεβάσει την gcam

και είδα κι εγώ ότι το έψαξα από μένα και δεν την εμφανίζει πλέον στο google play, ενώ την έχω κάνει εγκατάσταση παλιότερα και λειτουργεί!

 

τι παίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Την gcam δεν την κατεβάσεις από play store πέρνα από την πρώτη σελίδα και διάβασε πως μπαίνει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...