Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Honor 20pro. Ότι καλύτερο από κάμερα με άριστη λήψη σε χαμηλό φωτισμό αφού έχει το μικρότερο διάφραγμα όλων με f1.4. Το πήρα πριν 1 μήνα 395 αλλά τώρα έχει εξαντληθεί και το βλέπω 450 σε λίγα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα σε ενδιέφερε το παρακάτω προϊόν:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_xiaomi-redmi-note-8t-dual-sim-64-gb-blue-1229350.html?rbtc=now%7Coow%7Cappshare%7C%7Cp%7Cappshare%7C

 

Αξίζει;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας ποιό απο τα δυο να διαλέξω για την γυναίκα μου samsung galaxy a21s ή samsung galaxy a30s ?

Θα αγοραστεί από σκρουτζ για να έχουμε κόστος λιγότερο από 200€.

Θέλει αποκλειστικά samsung...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!κατοχος ολης της σειρας samsung note,το αναφερω λογω μεγεθους,αλλα πλεον με κουρασαν αυτες οι ιντσες οθονης και σκεφτηκα και για αλλαγη γιατι βαρεθηκα το android,να γυρισω παλι σε iphone μετα απο 9 χρονια.ελεγα να παω σε 11 Pro.μου φαινεται μια χαρα στο χερι και οχι στο pro max.τι λετε?

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο το redminote 8 pro.Εινσι πιο δυνατο συνολικά . Χάνει μονο σε μπαταρία από το 9 αρι. Ήμουν ανάμεσα στα δύο το έψαξα πολυ και επέλεξα το 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας βοήθειά ψάχνω κινητό από 5.8 έως 6.3 οθόνη. Χρήματα από 400 έως 700 αξιόπιστο και γνωστής εταιρείας με καλή φωτογραφία αγορά από Ελλάδα ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Mi9 απορρίπτω λόγω μπαταρίας. Η κάμερα του όμως είναι πολύ καλή.

Για την αυτονομία και την τιμή το note 9 pro θεωρώ είναι η σωστότερη επιλογή.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βρίσκεις στην ίδια τιμή μεταχειρισμένα δεν υπάρχει σύγκριση. Το mi 9 είναι εξαιρετικό

 

Καινούρια πάντα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνονται τα δύο κινητά. Το note 9 είναι midrange και το Mi 9 ναυαρχίδα. Ξεκάθαρα το Mi 9 αλλά είναι κατά πολύ ακριβότερο.

 

Υπάρχει προσφορά αυτές τις μέρες στο Γερμανό από 499 στα 374. Το πήρα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: 300 ευρώ.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: >6'

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς το προηγούμενο κινητό μου το είχα πάρει από Κίνα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα): Όχι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? .... Όχι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού. Σε περίπτωση που δεν έχει να υπάρχει τουλάχιστον υποστήριξη από xda κλπ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Amoled

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: Ταχύτητα, αυτονομία, gaming, κάμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Lenovo P2

 

Θα ήθελα γενικά κινητό που να είναι φουλ οθόνη (χωρίς notch, σταγόνες κλπ). Έχω βρει το mi mix 3 5g στα 300 ευρώ αλλά με προβληματίζει λίγο η αυτονομία του. Έχει κανείς καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο ή καμιά άλλη πρόταση??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Τα είδα το s20 μου έκατσε καλύτερα από θέμα μπαταρίας με προβληματίζει μόνο. Μια μερα με μέτρια προς βαριά χρήση βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τα δύο... όποιο και να πάρεις θα το ευχαριστηθείς! Το 9ς του πιτσιρικά μου πολύ ευχαριστημένοι όλοι στην οικογένεια, χορταστική οθόνη, πλούσια χρώματα και φωτεινότητα ,κάτω απ'τον ήλιο του το βουτάω να σερφαρω κάθε μεσημέρι-απόγευμα. Μπαταρία ατελείωτη τι μενού και οι μεταβάσεις ομαλότατες και το browsing θυμίζει ναυαρχίδα...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

μετά από χρόνια με android συσκευές αποφάσισα να το γυρίσω σε IPHONE...

γιατί θα μου πείτε... έτσι για αλλαγή! επειδή θέλω να δω πως λειτουργούν και αυτά και γιατί έχουν τόσο φανατικό κοινό...

 

Η τωρινή συσκευή μου είναι το ΝΟΚΙΑ 8... και σκέφτομαι να πάρω το IPHONE 11.

Επειδή όμως είμαι άσχετος από IPHONE χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες...

 

1) τι πρέπει να προσέξω σε αγορά από σκρουτζομάγαζο? να γράφει EU?

2) η εγγύηση είναι 1 ή 2 χρόνια?

3) τις επαφές μου μπορώ να τις μεταφέρω μέσω google account ή δεν συνεργάζεται καθόλου? και αν όχι υπάρχει άλλος τρόπος να τις μεταφέρω?

4) με συσκευές που συνδέονται με Bluetooth όπως ασύρματο ακουστικό και το ρολόι μου (Huawei GT) θα συνεργάζεται ή πρέπει να αγοράσω αποκλειστικά προϊόντα της apple?

5) αν υπάρχει κάτι άλλο που πιστεύεται οτι θα με δυσκολέψει στην μετάβαση.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους συσκευών IPHONE ποιοι είναι οι βασικοί λόγοι που το προτιμούν σε σχέση με συσκευές android...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το απλό mi mix 3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Sot έχει 5 ώρες και 45 λέπτα σε 19 ώρες χρήσης με όλα ανοιχτά. (bt, gps, wifi, 4g κτλ) Το 5g θεωρητικά είναι λίγο καλύτερο.

Κάμερες είναι εξαιρετικές μπρος και πίσω. Gaming δεν λαγκαρει πουθενά. Η οθόνη είναι υπέροχη

Παρόλα αυτα θα σου έλεγα να αποφύγεις το 5G εκτός και αν κάνεις την εξής παραδοχή. Δεν θα πάρει ποτέ άλλη αναβάθμιση!

Το 5g λόγο ότι πούλησε ελάχιστα έχει αφεθεί στη μοίρα του από τη Xiaomi. Μετά από πολλές πιέσεις χρηστών θα πάρει miui 12 (με το τελευταίο batch) αλλά είναι άγνωστο το αν θα πάρει android 10. Το mi mix 3 το απλό έχει andoid 10 εδώ και μήνες για να καταλάβεις.

Ένα εξαιρετικό τηλέφωνο χαντακώμένο από software.

Γενικα μεχρι 300 δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο και σίγουρα δεν θα βρεις 5g με 855. Το επόμενο είναι το poco 2 και galaxy to A90 στα 485€. Το σκέτο mi mix πάντως είναι πολυ καλό και εχει κανονικά υποστήριξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλο καλοκαίρι.

 

Ψάχνω να αγοράσω καινούργια συσκευή αναγκαστικά από την cosmote λόγω επιδότησης.

 

αυτή τη στιγμή έχω το xiaomi Mi mix 2.

 

θα ήθελα να έχει με σειρά προτεραιότητας :

οπωσδήποτε LED ειδοποιήσεων. λόγω δουλειάς πρέπει να το έχω στο αθόρυβο και καταλαβαίνω όταν έχω notification από το led.

 

Καλή μπαταρία

 

Ασύρματη φόρτιση

 

Καλή κάμερα

 

θα ήθελα να είχε 2.5 jack αλλά οχι απαραίτητο

 

μέχρι 600 ευρώ.

 

τι θα προτείνατε;

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων.

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

To LED ειδοποιήσεων που τόσο πολύ θες, να ξέρεις ότι χρησιμοποιείται από συσκευές που δεν έχουν AMOLED οθόνη. Έχουν IPS που είναι κατώτερης ποιότητας. Διότι αν έχεις AMOLED έχεις always on display που είναι καλύτερο. Και για τα - αδιαμφισβήτητα - πολλά λεφτά που διαθέτεις, αμφιβάλλω αν θα βρεις κινητό με IPS οθόνη.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν σε αυτά τα λεφτά υπάρχει κάτι με always on display (Το οποίο ομως να δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις) τότε ακόμα καλύτερα από led

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...