Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το p30 μου αρέσει αρκετά. Το μόνο χαρακτηριστικό που με προβληματίζει είναι η μπαταρία. Αξίζει η αγορά του λέτε; Κοιτούσα το p30 pro που μου αρέσει σε όλα αλλά ξεφεύγει σε τιμή
Link to comment
Share on other sites

Aνωτερη συσκευη το p30 pro.Το θεμα ειναι εσυ να ζυγισεις τις αναγκες σου απο το κινητο ( π.χ μπαταρια , φωτογραφικα ) και να αποφασισεις αν θα δωσεις τα εξτρα λεφτα για την προ εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την ομορφη παρεα.

Ειμαι σε περιοδο αγορας καινουργιας συσκευης και ειμαι αναμεσα στις 2 συσκευες του τιτλου.

Η τωρινη συσκευη μου ειναι ενα s7 edge που με συντροφευει 4 συναπτα ετη πλεον, ο λογος αλλαγης ειναι οτι μου εσπασε η οθονη οποτε χρειαζομαι κατι αμεσα και θα το εκτιμουσα να με βοηθησετε να κανω μια καλη αγορα, επισης εκει γυρω στο 700αρι ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αν υπαρχουνε.

Να τονισω οτι Iphone δεν ειχα ποτε μου οποτε ισως ειναι η ευκαιρια να δοκιμασω για πρωτη φορα τετοια συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι στην ιδια φαση με σενα και αναζητω την επομενη συσκευη μεχρι τα 700 μαξ. Η διαφορα μας ειναι οτι εγινα κατοχος πριν 2 βδομαδες ενος Iphone 11. Το κρατησα 6 μερες. Τοσο αντεξα :lol: Η συσκευη ως συσκευη μια χαρα και η οθονη για τα specs της αξιοπρεπης (προφανως δε συγκρινεται με τις amoled βεβαια οσο κι αν εχουν προσπαθησει καποιοι να πουν οτι δεν υπαρχει ιδιαιτερη διαφορα) αλλα γενικα ειναι οκ. Απο κει και περα θα πρεπει να την παλεψεις με το ios. Αν μπορεσεις και σ αρεσει τοτε κομπλε. Απλα επειδη εισαι κι εσυ χρονια με one ui να εχεις στο μυαλο οτι περα απο τις διαφορες του λειτουργικου ειναι διαφορετικος και ο τροπος των ιδιων εφαρμογων μεταξυ android & ios και δε μπορεις να κανεις ακριβως οτι εκανες με τις ιδιες εφαρμογες (π.χ. messenger δε σ αφηνει να βαλεις αλλον ηχο περα απο το σπαστικο κουδουνακι, στο sync contacts για να κανει auto sync πρεπει να αγορασεις την εφαρμογη κλπ.)

Φυσικα δεν μετανιωνω που το πηρα γιατι πλεον εχω δικη μου αποψη και οχι οτι διαβαζα δεξια αριστερα και το iphone εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα.. μολις θελησεις να το δωσεις φευγει σε 2 ωρες το πολυ με τη λιγοτερη δυνατη χασουρα.

 

Στο android στρατοπεδο αλλη μια επιλογη εκτος του s20 ειναι και το mi 10 (οχι pro) το οποιο ειναι στα ιδια λεφτα περιπου. Και πρακτικα το μονο που μαλλον στεκεται ως σοβαρη εναλλακτικη. Θα εβαζα και το P40 χαλαρα αν δεν υπηρχε το θεμα του ban με τα gapps αλλα εγω προσωπικα δε δινω τοσα χρηματα για να κανω μετα προσευχες να παιζουν οι εφαρμογες οπως πρεπει λες και πηρα συσκευη του κατοσταρικου.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σε ενδιαφερει,και δεν εχω σχεση με το μαγαζι απλα το ειδα.https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tilefona/smartphones/apple-iphone-xs-64gb-space-grey-4g-smartphone_2975335

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι στην ιδια φαση με σενα και αναζητω την επομενη συσκευη μεχρι τα 700 μαξ. Η διαφορα μας ειναι οτι εγινα κατοχος πριν 2 βδομαδες ενος Iphone 11. Το κρατησα 6 μερες. Τοσο αντεξα :lol: Η συσκευη ως συσκευη μια χαρα και η οθονη για τα specs της αξιοπρεπης (προφανως δε συγκρινεται με τις amoled βεβαια οσο κι αν εχουν προσπαθησει καποιοι να πουν οτι δεν υπαρχει ιδιαιτερη διαφορα) αλλα γενικα ειναι οκ. Απο κει και περα θα πρεπει να την παλεψεις με το ios. Αν μπορεσεις και σ αρεσει τοτε κομπλε. Απλα επειδη εισαι κι εσυ χρονια με one ui να εχεις στο μυαλο οτι περα απο τις διαφορες του λειτουργικου ειναι διαφορετικος και ο τροπος των ιδιων εφαρμογων μεταξυ android & ios και δε μπορεις να κανεις ακριβως οτι εκανες με τις ιδιες εφαρμογες (π.χ. messenger δε σ αφηνει να βαλεις αλλον ηχο περα απο το σπαστικο κουδουνακι, στο sync contacts για να κανει auto sync πρεπει να αγορασεις την εφαρμογη κλπ.)

Φυσικα δεν μετανιωνω που το πηρα γιατι πλεον εχω δικη μου αποψη και οχι οτι διαβαζα δεξια αριστερα και το iphone εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα.. μολις θελησεις να το δωσεις φευγει σε 2 ωρες το πολυ με τη λιγοτερη δυνατη χασουρα.

 

Στο android στρατοπεδο αλλη μια επιλογη εκτος του s20 ειναι και το mi 10 (οχι pro) το οποιο ειναι στα ιδια λεφτα περιπου. Και πρακτικα το μονο που μαλλον στεκεται ως σοβαρη εναλλακτικη. Θα εβαζα και το P40 χαλαρα αν δεν υπηρχε το θεμα του ban με τα gapps αλλα εγω προσωπικα δε δινω τοσα χρηματα για να κανω μετα προσευχες να παιζουν οι εφαρμογες οπως πρεπει λες και πηρα συσκευη του κατοσταρικου.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο..

 

Η αληθεια ειναι οτι ψιλοφοβαμαι μηπως δεν με βολεψει το IΟS (αν και πιστευω ειναι ολα θεμα συνηθειας), το ξερω οτι τα iphone φευγουν για πλακα σε αγγελιες με ελαχιστη χασουρα αλλα οπως και να εχει βαριεμαι να ασχολουμαι με αγοροπωλησιες. αλλα απ την αλλη αμα δεν δοκιμασω δεν θα μαθω και ποτε αν με βολευει η οχι.

Ενα αλλο που με προβληματισε πολυ ειναι η αυτονομια του s20 οπου δεν διαβασα και τα καλυτερα.

Οι περισσοτεροι λενε καλυτερα το s20+ παρα το s20 γιατι εχουν αρκετη διαφορα στην αυτονομια.δεν με πειραζει το 100αρικο παραπανω του plus με πειραζει το μεγεθος του, πιστευω οτι δεν θα με βολεψει καθολου μια τοσο τεραστια συσκευη, με δυσκολια θα μπαινει τσεπη.Πρεπει να παω απο καποιο καταστημα να τα δω απο κοντα και να τα πιασω στο χερι διοτι τα s20 δεν τα εχω δει καν απο κοντα

 

δεν ξερω αν σε ενδιαφερει,και δεν εχω σχεση με το μαγαζι απλα το ειδα.https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tilefona/smartphones/apple-iphone-xs-64gb-space-grey-4g-smartphone_2975335

Στο 700αρι δεν ξερω αν εχει νοημα πλεον το xs οταν με τα ιδια αγοραζεις το 11αρι. Αν εχω καταλαβει σωστα, στο μονο που ειναι καλυτερο το xs ειναι η οθονη, σε ολα τα αλλα (hardware, camera, αυτονομια) ειναι χειροτερο. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος γνωστης!

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω για το Iphone. Κι εγω αυτο ειπα..αν δε δοκιμασω δε θα μαθω. Ε δοκιμασα.. τωρα δε ξερω αν ολα ειναι θεμα συνηθειας ή και απλα νορμαλ απαιτησεων.. αλλα αυτο θα το δεις εσυ.

 

Σε οτι αφορα την διαφορα στο μεγεθος, αν δεις τις διαστασεις στην ουσια το plus ειναι ενα εκατοστο ψηλοτερο απο το απλο.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/21799296/Realme-X2-8GB-128GB-Pearl-Blue.html είναι λίγο ποιο ακριβό αλλά όχι πολύ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση smartphone μέχρι τα 600€ μάξιμουμ μέσω ηλεκτρονικής παραγγελίας .

Μέτα από σχεδόν 2μιση χρόνια με samsung note 8 κοιτάζω κυρίως τις ναυρχίδες του 19 και τα θέλω μου έχουν την εξής προτεραιότητα.

1. Μπαταρία

Αν και πολύ ευχαριστημένος γενικά από το note8 , στο θέμα μπαταρίας με ψιλό απογοήτευσε όπως σχεδόν όλα τα Samsung που είχα και στο παρελθόν και η αυτονομία με ενδιαφέρει πολύ

2. Καλό σήμα δικτύου , 4g , gps και wifi

3. Οθόνη μιας και γενικά έχω καλομάθει στις amoled

4. Ισχυρός επεξεργαστής για βαρύ multitasking και gaming

5. After sale service και εξυπηρέτηση

Τα θέματα κάμερας , ήχου κλπ. είναι τελευταία μου προτεραιότητα μιας και θεωρώ πως όλα πλέον βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο.

Σχετικά με τα μοντέλα που κοιτάζω μέχρι στιγμής σε όλα βρίσκω κάτι που με χαλάει γι αυτό και δεν μπορώ να διαλέξω

 

Samsung galaxy s10 :

Γενικά θα ήθελα μια αλλαγή εταιρίας αν και είμαι πλέον πολύ εξοικειωμένος με το UI της Samsung και επίσης από τα σχόλια χρηστών θεωρώ πως από άποψη αυτονομίας πάλι θα υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω πως ποτέ δεν είχα θέμα με το after sale service της εταιρίας , που οπότε χρειάστηκε ήταν άψογο.

 

Οp 7t pro :

Πάντα μου άρεσαν οι συσκευές της op , όμως με χαλάει πολύ το θέμα της αδιαβροχοποίησης. Δεν έχω σκοπό να το κάνω μπάνιο αλλά και μόνο το ψυχολογικό φτάνει. Το note μου παρουσίασε κάποτε θέμα υγρασίας στην θυρα φόρτισης και αμέσως επιδιορθώθηκε στο service. Με κολλάει αυτό λοιπόν και δεν ξέρω γενικά τι παίζει από άποψη υποστήριξης.

 

Huawei p30 pro:

Πολύ ωραία συσκευή , την οποία έχει η αδερφή μου και μπόρεσα να την δουλέψω για λίγο. Μεγάλο ατού είναι πολύ καλή αυτονομία που έχει και γενικά μου φάνηκε πολύ smooth. Βέβαια έχω την αίσθηση ότι υστερεί ελάχιστα στο θέμα της οθόνης και επίσης με ξένισε λίγο το ui της Huawei. Το μεγαλύτερο μείον θεωρώ πως είναι η έλλειψη πλέον της υποστήριξης από την Google αν και νομίζω ισχύει για μοντέλα μετά το 19 άρα θεωρητικά στο p30 δεν θα υπάρχει θέμα. Γενικά δεν έχω καταλάβει επακριβώς τι παίζει σε αυτό το κομμάτι.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι , αλλά ήθελα να δώσω ότι πληροφορίες χρειάζονται για τυχόν βοήθεια , μιας και πλέον δεν υπάρχει δυνατότητα για συχνή αλλαγή συσκευών και θα ήθελα να επιλέξω κάτι που θα με καλύψει.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

P30 pro από εμένα.κανενα θέμα δεν θα έχεις με την υποστηριξη.το να λο ζήτημα αφορά νεότερα μοντέλα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

P30 pro από εμένα.κανενα θέμα δεν θα έχεις με την υποστηριξη.το να λο ζήτημα αφορά νεότερα μοντέλα.
Η έκδοση 8g και 6 g , έχουν άλλες διαφορές πλην της ram?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει αλλά λογικά όχι.απο ότι βλέπω δεν έχουν.https://m.gsmarena.com/huawei_p30_pro-9635.php Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ηχείο παραλίας.

Δεν ξέρω και πολλά (μάλλον τίποτα....).

Θέλω να είναι σχετικά δυνατό, καλή ποιότητα ήχου, σίγουρα καλή αυτονομία και αδιάβροχο. Επίσης καλό θα ήταν να μπορεί να συνδεθεί με 2 κινητά (ώστε να μη κάνω συνεχώς repair)

Εύρος τιμής 50-100.

Για την ώρα έβαλα στο μάτι το JBL Flip 5

Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο S10+ αν σ'ενδιαφέρει να αγοράσεις από αλυσίδα.
Πολύ καλή προσφορά και η αλήθεια με ενδιαφέρει μιας και μπορούν να μπουν και μερικές άτοκες. Το θέμα είναι ότι δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια για μπαταρία και η αυτονομία είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε συσκευές το πολύ ενός έτους που να έχουν τη δυνατότητα λήψης raw αρχείων;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...