Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονόδρομος το Samsung watch 46 mm....και στα λεφτά που θες

 

Συμφωνώ, αλλά προσωπικά προτείνω το 42 mm... Μου φαίνεται πολύ πιο κομψό, αν και γούστα είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ενα κινητό με τις εξής απαιτήσεις:

Να συνεργάζεται με εξωτερικό πληκτρολόγιο ώστε να το χρησιμοποιώ σαν κειμενογράφο.

Τουλαχιστον 32gb 3ram , το πολυ 5,5" (οχι μεγάλο δηλαδή) και απο χρηματα ως 170€.

Αν μπορεί να βοηθήσει κανεις ...

Link to comment
Share on other sites

bump! Καλησπέρα σε όλους είμαι και εγώ στο ίδιο διλημμα.. Το mi8 6/128 είναι στα 340€ περίπου ενώ το 1+ βρίσκεται στα 365€ περίπου και τα δυο αγορα από banggood.. Πραγματικά φαντάζομαι είναι premium συσκευές και οι δύο αλλά μην έχοντας δει καμία από κοντά ούτε δυστυχώς έχει κανείς από το περιβάλλον μου κάποια από τις δύο δεν έχω ιδέα τι να κάνω!

Αξίζει το 1+ το παραπάνω 30€ ??

Γενικά εσείς που τα έχετε δουλέψει τι με συμβουλεύετε;;

Πιστεύετε ότι θα υπάρξει price drop μετά την ανακοίνωση του mi9 ή την λογική ανακοίνωση του 1+ 7;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω , ειχα το s9 το εδωσα και πηρα το oneplus 6 επειδή δεν μου αρεσε εχω την επιλογή να το αλλαξω με το note 8 , τι λετε αξιζει η να παω παλι στο s9 μαλλον στο plus? ακουω γνωμες….
Link to comment
Share on other sites

Το note 8 είναι το καλύτερο τηλέφωνο της σαμσουνγκ. Αλλά εγώ θα έπαιρνα το 9+ επειδή πήρε το one ui που πάει βούτυρο. Δεν το περίμενα να είναι τόσο καλό.

 

Το 1+6 με το νέο OxygenOS είναι τεράστια απάτη. Μόνο με καστομ αξίζει.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το note 8 είναι το καλύτερο τηλέφωνο της σαμσουνγκ. Αλλά εγώ θα έπαιρνα το 9+ επειδή πήρε το one ui που πάει βούτυρο. Δεν το περίμενα να είναι τόσο καλό.

 

Το 1+6 με το νέο OxygenOS είναι τεράστια απάτη. Μόνο με καστομ αξίζει.

Και το note 8 δεν θα πάρει όπου νανε την pie ;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε καλύπτει η μπαταρία του, πάρτο...Εμένα συνήθως μου βγάζει την μέρα με βαριά χρήση,αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερη διάρκεια...

Κατά τη αλλά είναι πολύ καλή συσκευή,και σε αυτά τα λεφτά αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mi8 με gcam (που την βάζεις απλά κατεβαζοντάς την, όποια έκδοση και να έχεις) κάνει παπάδες σε βραδυνές φωτογραφίες, πραγματικά η νύχτα μέρα!! Δεν βρίσκω ψεγάδι στο mi8, πολύ καλή ποιότητα κλήσης, φοβερή ταχύτητα, οθόνη, φωτό και μπαταρία! Edited by Katzenjammer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το oneplus 6 και εχω βρει να παρω το note 9 με 150 ευρω επιπλέον, Θελω την γνωμη σας αν το νοτε είναι βολικο η δεν είναι για καθημερινη χρηση λογω μεγέθους, και γενικα αν αξιζει αυτή η συναλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το oneplus 6 και εχω βρει να παρω το note 9 με 150 ευρω επιπλέον, Θελω την γνωμη σας αν το νοτε είναι βολικο η δεν είναι για καθημερινη χρηση λογω μεγέθους, και γενικα αν αξιζει αυτή η συναλλαγη

 

Εγώ θα την έκανα την αλλαγή,αλλά το μέγεθος και αν σε βολεύει μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις...

Θεωρώ γενικά ανώτερο το Ν9...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα smartphone δώρο το πολύ ως 60€.

δεν έχω πολλές απαιτήσεις.

λίγο σερφάρισμα, λίγο fb, οθόνη 5,5'' είναι οκ, όχι παιχνίδια και απαιτήσεις από βαριά γραφικά

το θέλω σχετικά άμεσα οπότε από Κίνα δεν το διακινδυνεύω γιατί μπορεί να αργήσει

είδα το Ken Xin Da W55

ξέρει κανείς τίποτα γι αυτά τα κινητά;

έχει κάποιος άλλος άλλη πρόταση

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είδα και το

TP-LINK NEFFOS C5A DUAL

Link to comment
Share on other sites

Τα Ken xin εγώ προσωπικά πρώτη φορά τα βλέπω. Θα πρότεινα να πάρεις κάποιο να έχει 2 gb ram. Από μια ματιά που έριξα, το ulefone s7 με 2 gb ram και 16gb χωρητικότητα μου φαίνεται ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Tο ulefone το έχει η κουνιάδα μου.καθε φορά που μιλάει με την γυναίκα μου υπάρχει πρόβλημα με το σήμα του.και κάθε φορά που θα βρεθούμε θα μου το δώσει για να το κάνω να δουλέψει σωστά.δεν ξέρω αν της βγήκε η συγκεκριμένη συσκευή προβληματική το tp link σαφώς προτιμότερο.αν μπορείς μάζεψε κάνα 20€ παραπάνω να έχεις ποιο πολλές και καλές επιλογές.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το μπάτζετ ειναι μεχρι 60€ αυστηρά μιας που ειναι για δώρο και για πολυ απλή χρηση .

Προς το tp link κλείνω γιατί δε νοιάζει να εχει 2 giga ram αλλα να μην κολλάει .

Ειπαμε απλή η χρηση κυρίως τηλεφωνώ και λιγο smart για τα βασικά

Link to comment
Share on other sites

Το μπάτζετ ειναι μεχρι 60€ αυστηρά μιας που ειναι για δώρο και για πολυ απλή χρηση .

 

Προς το tp link κλείνω γιατί δε νοιάζει να εχει 2 giga ram αλλα να μην κολλάει .

 

Ειπαμε απλή η χρηση κυρίως τηλεφωνώ και λιγο smart για τα βασικά

Τότε καλό είναι το tp-link

Απλά σε όποιον το δώσεις μην πάει να βάλει τπτ viber, messenger κλπ μετά ούτε γισ κλήσεις δεν θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από 2 ulefone που έχω εμπειρία, τα έβγαλαν τα λεφτά τους. Ένα s8 pro ακόμα ζει και βασιλεύει και χτες πήρε και update μετά από 1 χρονο+, χαχα. Με 1 gb πάντως δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει και τα βασικά, σε 2 Lenovo με 1 gb που έχουν γνωστοί, κολλάει το σύμπαν. Τώρα βέβαια είναι και τι τηλέφωνο θα σου κάτσει. Πάντως αν πάρεις με 1 gb πάρε το tp link.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μου έχει μπει το μικρόβιο να δώσω το S9+ και να πάρω το S10. Όχι το S10+, από την στιγμή που βλέπω πως η μόνη διαφορά τους είναι η έξτρα κάμερα μπροστά (αναμενόμενη η διαφορά σε οθόνη και μπαταρία). Δηλαδή να παραμείνω στις ιδέα ίντσες (6.1) σε πιο σημαζεμένο κινητό και με μια τρύπα μόνο μπροστά, η διπλή του S10+ με χαλάει.

Ούτως η άλλως είδα σε διάφορα βίντεο πως η δεύτερη selfie cam δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όπως οι πίσω κάμερες και τέλος δεν είμαι των selfie. :p

 

Αξίζει αυτή η μετάβαση ή να κοιτάξω καλύτερα για S10+;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την ιδια αλλαγη σκεφτομαι και σιγουρα οχι το S10+ γιατι η 2πλη καμερα μπροστα μου ειναι αδιαφορη (και η μονή εχει το portraid mode ετσι κι αλλιως) και ειναι πιο "ευπεπτο" με την μια τρυπα μπροστα απ'οτι με την διπλη. Επισης θελω να μεινω στο ιδιο μεγεθος. Το μονο που μ εχει χαλαει ειναι η ελλειψη του notification led αν και υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι οκ. Και ευτυχως ερχονται με εγκατεστημενο screen protector για να μην υπαρχει αγχος μεχρι να βρεθει σωστο γυαλι για το fingerprint (ο πιο βασικος λογος που θα κανω μαλλον την αντικατασταση).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη το έχετε δει από κοντα; το σ10+ δεν είναι μεγαλύτερο του σ9+.

 

Επίσης στη σειρά 9 μεταξύ των δύο μοντέλων πρακτικά υπάρχει αρκετή διαφορά στην μπαταρία.

Εκεί είναι το point Και των σ10 κι όχι στη διπλή μπροστινή κάμερα.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν το S10 ειναι μικροτερο απο το S9+ με την ιδια οθονη τοτε ειμαι more than happy. Μπαταρια ΑΝ χρειαστει (που δε νομιζω αλλα για την οικονομια της κουβεντας) να το φορτισω για μιση ωρα μεσα στη μερα παντελως αδιαφορο..δοξα το Θεο μπροστα απο ενα pc ειμαι ολη μερα :lol:

Και σε καθε περιπτωση δε μ αρεσει το διπλο ματι μπροστα..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Εχω εππιλεξει να αγορασω το nokia 3.1.Υπαρχει καποιος για μια αποψη.Εγραψα και αντιστοιχο θεμα των συσκευων,οπου βρηκα δυο τρεις αποψεις,αλλα λιγο παλιες.Ουδεις χρηδτης μου απαντησε για κατι νεο.Προερχομαι απο xperia L1.

Η μονη εναλακτικη που εχω δει ειναι το nokia 5 που ειναι λιγο φθηνοτερο αλλα παλιο πλεον.....ενω με κατι παραπανω πιανω και το nokia 5.1 αν και δεν θελω να δωσω τοσα.

Ισως με πειτε "περιεργο" που ψαχνω μονο nokia αλλα ειμαι παλιος ευχαριστημενος χρηστης και θελω να δωσω μια δευτερη ευκαιρια στην παλια και αγαπημενη nokia.

Eιχα περασει πολλες ωρες με αυτο το φιδακι.......αραγε υπαρχει ακομη και στα νεα smartphone.

Θελω να αποφυγω καθε ειδους κινεζικη κατασκευη......αν και σχεδον ολα τα κινητα εκει κατασκευαζονται......αλλα μερικα εχουν και το ονομα και τη χαρη......

Η χρυση τομη θα ηταν το 3.1 με 3ram/33gb αλλα το βρισκω μονο σε ενα σκρουτζαδικο και αυτο στα 230ευρω οποτε το ξεχναμε.....Και τα 2/16 μια χαρα ειναι για μενα.Αλλωστε ηδη με καλυπτουν και στο L1 που εχω και με κενο χωρο συν βεβαια μια καρτα sd.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εππιλεξει να αγορασω το nokia 3.1.Υπαρχει καποιος για μια αποψη.Εγραψα και αντιστοιχο θεμα των συσκευων,οπου βρηκα δυο τρεις αποψεις,αλλα λιγο παλιες.Ουδεις χρηδτης μου απαντησε για κατι νεο.Προερχομαι απο xperia L1.

Η μονη εναλακτικη που εχω δει ειναι το nokia 5 που ειναι λιγο φθηνοτερο αλλα παλιο πλεον.....ενω με κατι παραπανω πιανω και το nokia 5.1 αν και δεν θελω να δωσω τοσα.

Ισως με πειτε "περιεργο" που ψαχνω μονο nokia αλλα ειμαι παλιος ευχαριστημενος χρηστης και θελω να δωσω μια δευτερη ευκαιρια στην παλια και αγαπημενη nokia.

Eιχα περασει πολλες ωρες με αυτο το φιδακι.......αραγε υπαρχει ακομη και στα νεα smartphone.

Θελω να αποφυγω καθε ειδους κινεζικη κατασκευη......αν και σχεδον ολα τα κινητα εκει κατασκευαζονται......αλλα μερικα εχουν και το ονομα και τη χαρη......

Η χρυση τομη θα ηταν το 3.1 με 3ram/33gb αλλα το βρισκω μονο σε ενα σκρουτζαδικο και αυτο στα 230ευρω οποτε το ξεχναμε.....Και τα 2/16 μια χαρα ειναι για μενα.Αλλωστε ηδη με καλυπτουν και στο L1 που εχω και με κενο χωρο συν βεβαια μια καρτα sd.

Το έχει ένας φίλος μου και από όσο έχω δεί είναι αξιοπρεπέστατο. Για απλή χρήση, (τηλέφωνα, browsing, youtube, social) νομίζω θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έπαιξα στο πλαίσιο,όπως και πολά άλλα κινητα.αν δεν εσαι απαιτητικός χρηστης νομίζω ότι θα σε καλύψει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...