Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μολης χτες μου ήρθε το beelink gt1 mini εξαιρετικό μηχάνημα το μόνο θέμα που έχω είναι ότι στο κεντρικό μενού η ταπετσαρία είναι μαύρη κ δεν φενεται αυτό που ψάχνω υπάρχει κάποια λύση??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το xiaomi mi note 3. Καλύτερο σε καμερα και από τα 2. Δυνατός επεξεργαστής και πολύ καλή αυτονομία

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα

 

Καταλαβαίνω ότι η απάντηση σε αυτό που ρωτάω είναι σχεδόν προφανής (τύπου :"Πάρε το καλύτερο που μπορείς") απλά ρωτάω αν με καλύπτει σε αυτά που θέλω το S8 plus αφού ούτε καν παιχνίδια παίζω κι έτσι γλυτώσω τα παραπάνω λεφτά.

 

Μήπως όμως αξίζει να πάρω ένα πιο future proof δεδομένου ότι το S8 plus θα είναι 2 χρόνων συσκευή;

 

Τέλος... αν γίνει η παρουσίαση του S10 στις 20 Φεβρουαρίου, πότε εκτιμάτε ότι θα κυκλοφορήσει στη χώρα μας;

Με την κυκλοφορία του πόσο υπολογίζεται ότι θα πέσουν οι τιμές στα S9;

 

Ευχαριστώ

 

Το ποσό θα πέσει μπορείς να το δεις και συγκριτικά με τα παλαιότερα στο skroutz. Μην σου πω ότι παίζει και να μην πέσουν οι τιμές στην αρχή γιατί βλέπω να τις χτυπάει λίγο.

 

Η απάντηση συνεπώς είναι όπως είπες πάρε ότι μπορείς. Εγγύηση εκτός αντιπροσωπείας είναι σαν να μην έχεις εγγύηση για μένα. Εκτός και αν παίζει να μπορείς να το ασφαλίσεις.

 

Από την άλλη δεν ξέρω αν τα samsung σε καλύπτουν με τις edge οθόνες από την στιγμή που στο v30 σου αρέσει η πιστοποίηση σε κραδασμούς πτώσεις κοκ.

 

Εγώ εναλλακτικά θα πήγαινα σε κάνα mi mix 2s που στο public το 128αρι έχει 400€ ή θα κοιτούσα σε p20. Splash resistant είναι και τα 2.

 

Edit Το sar είναι ένα θέμα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω το honor 9 μου το οποίο πριν λίγο έκλεισε χρόνο. Το budget είναι μέχρι 400. Προς το παρόν καλό βλέπω τα honor play(το κόκκινο) και το honor 10. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το εύρος τιμής; Με ενδιαφέρουν ή καλή κάμερα και ο δυνατός επεξεργαστής...

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο Nokia 7 plus..Δεν ξέρω αν φτάνει το mi Note 3 σε κάμερες αλλά με gcam έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα.Αυτονομία πολύ καλή,snapdragon 660,θα πάρει σίγουρα και Android Q και ωραία χορταστική οθόνη.Αξιζει να τα δεις και αυτά πέρα από τα 2 που έβαλες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. είμαι σε αναζήτηση ανθεκτικού κινητού και καλοβλέπω το blackview 9500 στα 270 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/16135211/BlackView-BV9500-64GB.html θέλω οπωσδήποτε ανθεκτικό λόγω εργασίας και μου αρέσει η ασύρματη φόρτιση και η μεγάλη μπαταρία. Ποιά είναι η γνώμη σας γιατί δεν την γνωρίζω καθόλου την blackview σαν εταιρεία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η καλή κάμερα ξέχνα το Play. Το 10 είναι καλή επιλογή, το Mi8 καλύτερη τόσο σε κάμερα όσο και επεξεργαστή
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη δεν ξέρω αν τα samsung σε καλύπτουν με τις edge οθόνες από την στιγμή που στο v30 σου αρέσει η πιστοποίηση σε κραδασμούς πτώσεις κοκ.

 

Αυτό είναι κάτι που επίσης ήθελα να ρωτήσω. Δεν υπάρχει στην αγορά κάποια θήκη που να καλύπτει τα edges με κάποιο τρόπο ώστε να έχει μια σχετική ασφάλεια σε ενδεχόμενη πτώση;Δε μιλάω για θήκη τύπου σημειοματάριου γιατί δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Από την παρουσίαση του S10 να υπολογίζω κάνα μήνα για την κυκλοφορία του στην Ελλάδα; Κάνα 50άρικο δε θα πέσουν τα S9 ρε σεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας γνωστός μου ένα rugged της Blackview, το BV8000 Pro... Aπ' όσο έχω καταλάβει είναι ικανοποιημένος και η συσκευή είναι ανθεκτική όπως υπόσχεται... Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχει αναφέρει... Και το έχει και πάνω από χρόνο τώρα...

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο Ulefone Armor 5 πχ (και το 6 είναι ωραίο αλλά νομίζω ξεφεύγει) που το βρίσκω πιο κομψό, έχει και ασύρματη φόρτιση, αλλά αρκετά μικρότερη μπαταρία...

Σε κάθε περίπτωση επειδή οι συσκευές σε αυτή την κατηγορία είναι μετρημένες και συνήθως από μικρομεσαίες εταιρείες (βλ. Blackview-Ulefone), μήπως να το σκεφτόσουν για κανονικό κινητό με καμιά ενισχυμένη θήκη και τζαμάκι κλπ; Δεν ξέρω τι χρήση έχεις σκοπό να κάνεις, αλλά πιστεύω αν δεν μιλάμε για κάτι extreme, θα είσαι καλυμμένος...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ αν ήθελα να αλλάξω οπωσδήποτε στο Mi8 θα πήγαινα, είναι φοβερό... Πάντως πιστεύω δεν αξίζει να αλλάξεις ακόμα... Μια χαρά είναι και αντέχει ακόμα το Honor 9... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας γνωστός μου ένα rugged της Blackview, το BV8000 Pro... Aπ' όσο έχω καταλάβει είναι ικανοποιημένος και η συσκευή είναι ανθεκτική όπως υπόσχεται... Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχει αναφέρει... Και το έχει και πάνω από χρόνο τώρα...

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο Ulefone Armor 5 πχ (και το 6 είναι ωραίο αλλά νομίζω ξεφεύγει) που το βρίσκω πιο κομψό, έχει και ασύρματη φόρτιση, αλλά αρκετά μικρότερη μπαταρία...

Σε κάθε περίπτωση επειδή οι συσκευές σε αυτή την κατηγορία είναι μετρημένες και συνήθως από μικρομεσαίες εταιρείες (βλ. Blackview-Ulefone), μήπως να το σκεφτόσουν για κανονικό κινητό με καμιά ενισχυμένη θήκη και τζαμάκι κλπ; Δεν ξέρω τι χρήση έχεις σκοπό να κάνεις, αλλά πιστεύω αν δεν μιλάμε για κάτι extreme, θα είσαι καλυμμένος...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Σπύρο.

Το θέλω κατα 99% για επαγγελματική χρήση.

Θα το δουλεύω αρκετά με gps (ελπίζω να έχει καλό) , με βροχή , βάζοντας εμπρός αυτοκίνητα. Οπότε με ενδιαφέρει και η μεγάλη μπαταρία αλλά και οταν γυρίζω στο μαγαζί να το βάζω στη βάση της ασύρματης φόρτισης για ευκολία.

Μέχρι τώρα δούλευα με ένα elephone p6000 pro

Την αυτονομία την αντιμετώπισα γιατί έχω 3 μπαταρίες (είναι αποσπώμενες) και τις άλλαζα εναλάξ

τη βροχή την αντιμετώπισα βάζοντάς το μέσα σε σακουλάκια αδιάβροχα μιας χρήσεως απο τα βιβλιοπωλεία:lol:

Το πιο μεγάλο πρόβλημα που είχα με το elephone είναι το gps που με δίχνει ΠΑΝΤΑ μερικά μέτρα δεξιά με αποτέλεσμα σε κοντινούς παράληλους δρόμους να με δίχνει στον άλλο δρόμο και να με μπερδεύει αρκετά.

Edited by stathi
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Σπύρο.

Το θέλω κατα 99% για επαγγελματική χρήση.

Θα το δουλεύω αρκετά με gps (ελπίζω να έχει καλό) , με βροχή , βάζοντας εμπρός αυτοκίνητα. Οπότε με ενδιαφέρει και η μεγάλη μπαταρία αλλά και οταν γυρίζω στο μαγαζί να το βάζω στη βάση της ασύρματης φόρτισης για ευκολία.

Μέχρι τώρα δούλευα με ένα elephone p6000 pro

Την αυτονομία την αντιμετώπισα γιατί έχω 3 μπαταρίες (είναι αποσπώμενες) και τις άλλαζα εναλάξ

τη βροχή την αντιμετώπισα βάζοντάς το μέσα σε σακουλάκια αδιάβροχα μιας χρήσεως απο τα βιβλιοπωλεία:lol:

Το πιο μεγάλο πρόβλημα που είχα με το elephone είναι το gps που με δίχνει ΠΑΝΤΑ μερικά μέτρα δεξιά με αποτέλεσμα σε κοντινούς παράληλους δρόμους να με δίχνει στον άλλο δρόμο και να με μπερδεύει αρκετά.

 

Kοίτα για την Elephone δεν έχω προσωπικά και την καλύτερη άποψη, συνολικά ως συσκευές...

Τα θέματα με το GPS πάντως σε κάποιο βαθμό αφορούσαν και παιδικές ασθένειες των Mediatek επεξεργαστών... Ωστόσο νομίζω πλέον έχουν διορθωθεί... Το P6000 είναι και παλιό, οπότε ίσως για αυτό...

Θα ρωτήσω για το GPS στο Blackview και θα επανέλθω, αλλά νομίζω το χρησιμοποιεί και αυτός για πλοήγηση χωρίς θέματα...

Τώρα τσέκαρα στο Banggood από περιέργεια και βρήκα και το Ulefone Armor 3 με καλούτσικα χαρακτηριστικά και 10300 μπαταρία σε καλή τιμή... Ρίξε και σε αυτό μια ματιά αν θες.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ολοκληρωμενο ? Δηλαδή? Απο φωτο ισχύουν ότι υποσχεται? Σε χαμηλο φωτισμό τι γινεται?

 

ολοκληρωμενο εννοω οτι το a7 δεν εχει γρηγορη φορτιση,ουτε το usb c....απο φωτο τα ιδια ειναι...με πολυ μα πολυ μικρες διαφορες υπερ του Α7 αλλα νομιζω διαφερει λογω οθονης(amoled) αν τις βαλεις πιστευω στο pc ιδιες θα ειναι

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα για την Elephone δεν έχω προσωπικά και την καλύτερη άποψη, συνολικά ως συσκευές...

 

Τα θέματα με το GPS πάντως σε κάποιο βαθμό αφορούσαν και παιδικές ασθένειες των Mediatek επεξεργαστών... Ωστόσο νομίζω πλέον έχουν διορθωθεί... Το P6000 είναι και παλιό, οπότε ίσως για αυτό...

 

Θα ρωτήσω για το GPS στο Blackview και θα επανέλθω, αλλά νομίζω το χρησιμοποιεί και αυτός για πλοήγηση χωρίς θέματα...

 

Τώρα τσέκαρα στο Banggood από περιέργεια και βρήκα και το Ulefone Armor 3 με καλούτσικα χαρακτηριστικά και 10300 μπαταρία σε καλή τιμή... Ρίξε και σε αυτό μια ματιά αν θες.... ;)

Δυστυχως δεν εχει ασυρματη φορτιση και ειναι ακριβοτερο. Σαν ποιοτητα την ulefon την εχεις για καλυτερη;

 

Στάλθηκε από το P6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάει λίγος καιρός τώρα που ψάχνοντας για ένα καλό all around κινητό, γρήγορο, με καλή κάμερα, IP68, dual sim, καλή μπαταρία και χαμηλό SAR είχα καταλήξει στο LG V30+(dual sim είπαμε).

 

 

Έμοιαζε η ιδανική επιλογή για μένα αλλά λόγω του ότι δεν εισάγεται επίσημα, δεν έχει εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Τώρα σκέφτομαι μήπως πήγαινα σε κάποιο από τα Samsung S8 plus, S9, S9 plus, Note 8 με κάποια χρήματα παραπάνω.Σαφώς και τα πιο πρόσφατα (S9 απλό και plus) θα είναι καλύτερα.

 

Το ερώτημα είναι αξίζουν τη χρηματική διαφορά σε σχέση με τα 8άρια που είναι και πιο κοντά στα specs του LG;

Επίσης υπάρχει γενικά κάποια άλλη πρόταση με όλα όσα ζητάω παραπάνω;

 

Για να πω την αλήθεια σκεφτόμουν μέχρι και το να πάρω το ρίσκο της μη εγγύησης και να αγοράσω το LG, αφού μοιάζει σαν η πιο ολοκληρωμένη πρόταση και σε καλύτερη τιμή .Εκτός όλων των παραπάνω που είναι βασικά για μένα έχει MIL-STD-810G, εξαιρετική οθόνη, πανάλαφρο, πανέμορφο.

Δεν ξέρω όμως... αν πάθει κάτι;

 

Αμα εχεις τα χρήματα για s9+ να πας εκεί. To s9+ ειναι κινηταρα. Ούτε στο s8 ούτε στο s9. Η αυτονομία τους είναι για τα πανηγύρια σαν του V30. To s9+ είναι το καλύτερο αυτή την στιγμή μετά το Νote 9 σε τέτοια τιμή. Αν δεν εχεις τα λεφτά για s9+ τότε πήγαινε σε Note 8. Δεν βλέπω το λόγο να πας σε lg. Ναι ok το v30 είναι το μονο μοντέλο τις lg που βγήκε δυνατό. Αλλα υπάρχουν και καλύτερα. Δεν μπορεί να ξεπεράσει όμως το s8,Νote8,s9,s9+ ούτε σε οθόνη, ούτε σε αυτονομια, ούτε σε λειτουργικό. Για το service δεν ξέρω μην σε πάρο στο λαιμό μου.

 

PS: Πως μου ξέφυγε. Τρομερό κινητό το P20 Pro. Nομίζω η καλύτερη επιλογή και dual, 128GB. 550 euro ειναι τέλεια επιλογή. https://www.skroutz.gr/s/14244323/Huawei-P20-Pro-Dual-128GB.html

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βαρεθεί λιγάκι, και επιπλέον χρειάζομαι μεγαλύτερη οθόνη πια στο κινητό για να ασχολούμαι πιο άνετα με κάποια πραγματάκια της δουλειάς. Το mi8 όντως είναι καλή επιλογή. Στα ίδια λεφτά περίπου είδα είναι και το LG g7. Βολεύει και περισσότερο από το mi8 αφού έχει και υποδοχή για τα ακουστικά. Αξίζει ή είναι ρίσκο;

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ Asdfaster P20 pro .......no mate.....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ναι εχεις δίκιο. Η huawei και η xiaomi με μπερδεύουν στις ονομασίες. P20 pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα που εχει αρκετη εμπειρια και πολλες φορες την εχω συμβουλευτει.

 

Ψαχνω για ενα κινητο εως 350€ απο καταστημα cosmote(και οχι γερμανο) και εως 300€ απο οποιοδηποτε αλλο κατάστημα.

 

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το xiaomi redmi note 3 pro και αν δεν το εχανα θα το ειχα πιστευω αλλους 6 μηνες (δλδ θα εκλεινε 3 χρονια). ηταν σκυλι για την χρηση που εκανα με τρελη αυτονομια δεδομενου της καθημερινης και για ωρα λειτουργιας του. Το μονο κακο ηταν η καμερα και ειδικα στα βιντεο. πιξελιαζε ευκολα και το ζουμ του απαραδεκτο.

 

Το νεο κινητο θα θελα να ξερω οτι λογικα θα αντεξει 2,5-3 χρονια. αυτο ειναι και το βασικο πραγμα που ζηταω στην αγορα μου. η χρηση που το θελω ειναι με σειρα πρωτεραιοτητας:

-browsing

-gmaps

-καποια βασικα apps(ebanking, ειδησειογραφικα, socialmedia, chat)

-camera

Επισης ΔΕΝ παιζω παιχνιδια.

 

Με βαση τα παραπανω θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια κινητα? Με ενα πρωτο δικο μου ψαξιμο φανηκε το poco μια πολυ καλη επιλογη.

 

Σας ευχαριστω πολυ

Edited by puteolana
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα ή εκτός;

Από Ελλάδα Poco, Mi8

ΜΑΤΕ 10/(περσινο μοντέλο)

Και αν πας σε κάτι στα.250€ Honor 8X

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα ή εκτός;

Από Ελλάδα Poco, Mi8

ΜΑΤΕ 10/(περσινο μοντέλο)

Και αν πας σε κάτι στα.250€ Honor 8X

 

Από Ελλάδα θα προτιμούσα αλλά αν υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει εδώ και αξίζει δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα θα προτιμούσα αλλά αν υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει εδώ και αξίζει δεν έχω πρόβλημα.

Όπως στα έγραψα

Και κανείς αέρα τη δουλειά σου

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το xiaomi mi note 3 να εχει καλυτερα καμερα? Απο που το συμπεραίνετε?

Ξερω γενικα οτι οι φωτο των Xiaomi ειναι για βρούβες! Ασε που εχει και χαμηλότερη αναλυση το xiaomi mi note 3 απο τα παραπάνω προτεινόμενα,

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...