Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά!

 

Κάτοχος Xperia X compact και λόγω "ατυχήματος" θα αλλάξω συσκευή...

 

-Xperia XZ1 (είναι σε τρομερή τιμή και επειδή τα τελευταία μου κινητά είναι Sony και είναι σκυλιά με εξαίρεση ένα προβλημα με το Z5 compact)

 

-LG G6 (έχει πολύ καλή οθόνη και ίσως καλύτερη κάμερα. Ακόμα θυμάμαι το θεικό G2 που είχα..Βέβαια, χειρότερη μπαταρία και είναι λίγο πιο ακριβό. Επίσης, είναι πιο παλιό μοντέλο και σε κάποιες κριτικές κάποιοι το έστειλαν σέρβις)

 

-Xiaomi Redmi 6 (Ξέρω, πέφτω αρκετά, αλλά για μισή τιμή που έχει από τα υπόλοιπα, είναι vfm. Βέβαια έχει χειρότερη κάμερα και οθόνη)

Φοβάμαι λίγο το λογισμικό της Xiaomi και την εγγύηση που λένε. (Στα 115 βέβαια που κάνει, και πάλι είναι αρκετά αυτά που προσφέρει)

 

Κανονικά θα έπαιρνα Compact γιατί δεν είμαι και από αυτούς με τα μεγάλα χέρια...αλλά ανεβαίνει η τιμή

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

Κάτοχος Xperia X compact και λόγω "ατυχήματος" θα αλλάξω συσκευή...

 

-Xperia XZ1 (είναι σε τρομερή τιμή και επειδή τα τελευταία μου κινητά είναι Sony και είναι σκυλιά με εξαίρεση ένα προβλημα με το Z5 compact)

 

-LG G6 (έχει πολύ καλή οθόνη και ίσως καλύτερη κάμερα. Ακόμα θυμάμαι το θεικό G2 που είχα..Βέβαια, χειρότερη μπαταρία και είναι λίγο πιο ακριβό. Επίσης, είναι πιο παλιό μοντέλο και σε κάποιες κριτικές κάποιοι το έστειλαν σέρβις)

 

-Xiaomi Redmi 6 (Ξέρω, πέφτω αρκετά, αλλά για μισή τιμή που έχει από τα υπόλοιπα, είναι vfm. Βέβαια έχει χειρότερη κάμερα και οθόνη)

Φοβάμαι λίγο το λογισμικό της Xiaomi και την εγγύηση που λένε. (Στα 115 βέβαια που κάνει, και πάλι είναι αρκετά αυτά που προσφέρει)

 

Κανονικά θα έπαιρνα Compact γιατί δεν είμαι και από αυτούς με τα μεγάλα χέρια...αλλά ανεβαίνει η τιμή

 

Αν φοβάσαι για το λογισμικό της Xiaomi με αυτό της lg θα τρομοκρατηθείς. Και είχα το v30 και όχι το g6, σε σχέση με αυτό της Sony είναι μετά με τη νύχτα, καμία σχέση, κλάσεις ανώτερο της Sony, επίσης και η κάμερα είναι αρκετά καλή στο xz1. Δεν ξέρω αν έχει καλύτερη το g6 αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ καλύτερη, ακόμη και να είναι όμως θα σε συμβουλευα να επιλέξεις το xz1 λόγο λογισμικού και όχι μόνο γιατί έχει pie και θα πάρει και την επόμενη έκδοση αλλά και για το πόσο καλά ρολαρει και γενικός όλη η εμπειρία χρήσης με το Sony

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα update στο post.

 

Μένω ανάμεσα σε ΧΖ1 και ΧΑ2.

 

ΧΖ1:

+ Έχει καλύτερο βίντεο

+ Είναι αδιάβροχο

+ 4 Ram αντί 3 του ΧΑ2

+ 64gb αντί για 32 του ΧΑ2

 

- Έχω διαβάσει σε διάφορα Φόρουμ οτι εχει θέμα το Wifi

- Είναι λίγο πιο μεγάλο

 

 

ΧΑ2

 

+ Είναι πιο compact

+ Καλύτερη μπαταρία

 

- Χειρότερα χαρακτηριστικά, Rom & RAM (ούτε είναι αδιάβροχο)

Edited by moboy
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

 

θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ των 2 αυτών κινητών.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο?

Ποιο έχει την καλύτερη κάμερα (φωτο & video)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

 

θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ των 2 αυτών κινητών.

Ποιο θεωρείτε καλύτερο?

Ποιο έχει την καλύτερη κάμερα (φωτο & video)?

 

Κάμερα και επεξεργαστή το S8. Μπαταρία το Α9.

Link to comment
Share on other sites

για kodi που αναφερεις και τα τρια μποξακια θα κανουν τη δουλεια. Ωστοσο, νομιζω οτι το mi box ειναι για το εαν θελεις να βλεπεις cosmote tv go, nova go διοτι ειναι σιγουρα unroot συσκευη ειναι μονοδρομος. Απ `την αλλη τα αλλα δυο μποξακια νομιζω οτι εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα και ειδικα το beelink gt1 που αναφερεις, οποτε σιγουρα θα παιζουν καλυτερα τo kodi.

 

υ.γ. μην ξεχνας οτι το mi box ειναι android tv και εχει υποστηρικη για nelflix hd.

τα αλλα μηχανακια εχουν πιο ολοκληρωμενο play store σε σχεση με το mibox, διοτι στο android tv ειναι πιο περιορισμενο το play store και δεν μπορεις να κατεβασεις απευθειας οποια εφαρμογη θελεις. Ωστοσο, αυτο ξεπερνιεται με sideloading και εγκατασταση της εφαρμογης μεσω usb.

Link to comment
Share on other sites

για kodi που αναφερεις και τα τρια μποξακια θα κανουν τη δουλεια. Ωστοσο, νομιζω οτι το mi box ειναι για το εαν θελεις να βλεπεις cosmote tv go, nova go διοτι ειναι σιγουρα unroot συσκευη ειναι μονοδρομος. Απ `την αλλη τα αλλα δυο μποξακια νομιζω οτι εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα και ειδικα το beelink gt1 που αναφερεις, οποτε σιγουρα θα παιζουν καλυτερα τo kodi.

 

υ.γ. μην ξεχνας οτι το mi box ειναι android tv και εχει υποστηρικη για nelflix hd.

τα αλλα μηχανακια εχουν πιο ολοκληρωμενο play store σε σχεση με το mibox, διοτι στο android tv ειναι πιο περιορισμενο το play store και δεν μπορεις να κατεβασεις απευθειας οποια εφαρμογη θελεις. Ωστοσο, αυτο ξεπερνιεται με sideloading και εγκατασταση της εφαρμογης μεσω usb.

 

Φίλε μου άσχετο, αλλά ποια εφαρμογή για sideloading προτείνεις? Και μπορώ να την κατεβάσω στο κινητό και από εκεί μέσω usb καλωδίου στο mi box s που έχω???

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Samsung a7 2018 η Xiaomi radmi note 6 pro 64giga,παρακαλώ την βοήθεια σας θέλω..ευχαριστω.......

 

Όποιο και να πάρεις από τα 2, αν είμαι μέσος χρήστης θα είσαι μια χαρά... Σε ταχύτητα δε θα καταλάβεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ των 2... Βέβαια το Xiaomi είναι καμιά 50-60αριά ευρώ φθηνότερο από Skroutz... Το Α7 υπερτερεί σίγουρα σε οθόνη (Samsung super Amoled) και πιθανότατα και στις κάμερες... Έχει επίσης και NFC που δεν ξέρω κάτα πόσο σε ενδιαφέρει... Από την άλλη το Xiaomi είναι φθηνότερο και πιστεύω το πλεονέκτημά του είναι ότι θα έχεις καλύτερη υποστήριξη σε updates και custom roms...

Πάντως θεωρώ ότι και τα 2 αξίζουν, καθώς και το Samsung είναι σε καλή τιμή για τα specs του και δεδομένου πάντα ότι είναι Samsung. Βασικά το Α7 σε αυτή την τιμή είναι ίσως το μόνο mid range Samsung που αξίζει κάποιος να σκεφτεί σοβαρά... Όποιο και να πάρεις θα το χαρείς.

Υ.Γ. Σε τιμή μεταξύ του Α7 και του Νote 6 υπάρχει και το Mi 8 Lite (~230 ευρώ) που επίσης είναι πολύ αξιόλογο και καλύτερο σε επεξεργαστή και λογικά κάμερα από το Note 6. Οπότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που κολαω για το xiaomi ειναι ότι στην οθόνη επανω στο f2f.viber,Instagram, δεν δείχνει αν έχεις μήνυμα,δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που κολαω για το xiaomi ειναι ότι στην οθόνη επανω στο f2f.viber,Instagram, δεν δείχνει αν έχεις μήνυμα,δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτο

 

Ισχύει και γενικότερα για τα κινητά που έχουν notch λόγω περιορισμένου χώρου. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου και, αν και το κινητό μου υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα, δεν την χρησιμοποιώ και προτιμώ το μενού των ειδοποιήσεων. Έχε υπόψη σου πάντως πως το MIUI αντιγράφει το IOS και εμφανίζεται ένας αριθμός επάνω από το εικονίδιο της εφαρμογής εάν υπάρχει κάποια ειδοποίηση από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και γενικότερα για τα κινητά που έχουν notch λόγω περιορισμένου χώρου. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου και, αν και το κινητό μου υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα, δεν την χρησιμοποιώ και προτιμώ το μενού των ειδοποιήσεων. Έχε υπόψη σου πάντως πως το MIUI αντιγράφει το IOS και εμφανίζεται ένας αριθμός επάνω από το εικονίδιο της εφαρμογής εάν υπάρχει κάποια ειδοποίηση από αυτή.

 

Επισης υπάρχει και το led ειδοποιήσεων. Για να δεις βέβαια τι μήνυμα είναι πρέπει να σύρεις προς τα κάτω τη μπάρα για τις ειδοποιήσεις που στο MIUI 10 κατεβαίνει και με κλειδωμένο το τηλέφωνο. :O

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.καλη χρονια να εχουμε.

ανοιγω το θεμα γιατι θελω να ρωτησω αν υπαρχουν αυτη τη στιγμη dual sim active κινητα και ποια ειναι?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Το ΧΖ1 ειναι πολυ μπροστα σε χαρασκτηριστικα και πολυ πισω σε τιμη, ορμα!
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άσχετο, αλλά ποια εφαρμογή για sideloading προτείνεις? Και μπορώ να την κατεβάσω στο κινητό και από εκεί μέσω usb καλωδίου στο mi box s που έχω???
Προφανώς εννοεί ο φίλος να κατεβάσεις το apk και απλά να κάνεις ένα install στο tv box

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και καλή χρονιά. Είμαι σε δίλημμα μιας και το ultra μου εχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα με απλά πράγματα όπως lagggg στο gps... Βέβαια το εχω τιγκαρισμενο στην εξωτερική μνήμη 91% full σε 64άρα, την εσωτερική την εχω στο 70% περιπου. Έχω λοιπόν τις εξεις σκέψεις με κριτήριο όπως αναφέρω στον τιτλο τον ήχο κυρίως απο τα ακουστικά μεσω Bluetooth αλλά και wired:

 

1ον να κρατήσω το ultra μπας και του βαλω μια 128άρα να τσουλάει καλύτερα και του αναβάθμισω το Bluetooth streaming με ενα fiio Bluetooth headphone amplifier που έχει και dac μιας και το ultra υποστηρίζει aptx και εχει και μεγάλη οθόνη...

 

2ον, lg v30/v30+ που εχει πέσει και έχει οσα θέλω..

 

3ον, lg q7+ που δε βρισκω review αλλα εχει quad dac και η γυναίκα μου που εχει το απλο q7 παιζει τέλεια στα ηχεία wired...

 

4ον το pocophone που εχει aptx και dolby και πλην του nfc που του λείπει έχει μακροβιοτερο chipset 845 6gb ram vs 835 4gb.

 

Ακουω γνώμες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία μεγέθους νομίζω είναι τα καλύτερα...ποιο από τα δύο προτείνετε και γιατί?

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα κινητό έως 250 ευρώ. Με ενδιαφέρει να έχει μεγάλη μπαταρία και να μην τραβάει κολλήματα. Για βαριά χρήση. Δεν με ενδιαφέρει η κάμερα αφού έχω dslr και θέλω κινητά που είναι εμπορευσιμα στην Ελλάδα όχι δηλαδή κινητά που πωλούνται αποκλειστικά σε κινεζομαγαζα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε πρόταση...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...