Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 8110 4G

https://www.nokia.com/el_gr/phones/nokia-8110-4g

 

Υπάρχει και το Nokia 3310

https://www.nokia.com/el_gr/phones/nokia-3310

 

Όσον αφορά τις επαφές προτεινω να τις περάσεις σε κάποιο email.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το Nokia 6,αλλα όλα τα Android one έχουνε υπερβολικό μεγάλο Sar.... Το συγκεκριμένο είναι 0.93 στο κεφάλι και 1,82 στο σώμα, πράγμα που αμέσως το απέρριψα... Βασικά αν εμένα Αθήνα ίσως να μην κοίταγα τόσο πολύ το Sar αλλά εδώ στο νησί, και επειδή κινούμαι σε μέρη με κακό σήμα θέλω όσο γίνεται λιγότερο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας, σχετικα με την αγορα καποιου κινητου με κουμπια κατα προτιμηση Νοκια.

Ειχα το Ε52 και χαλασε. Πηρα το νοκια 105 αλλα δεν μπορει να συνδεθει στο pc suite ωστε να μεταφερω τις αποθηκευμενες επαφες μου.

Ψαχνω λοιπον κατι με doual sim που να μπορει να συνδεθει στο pc suite και να μπορει να διαβασει το αρχειο *.nbu που ηταν οι επαφες μου.

Ξερετε κατι σε επιπεδο οπως το Ε52 η και καλυτερο?

Εαν υπαρχει που μπορω να το βρω να το αγορασω? Εστω και μεταχειρισμενο εαν δεν υπαρχουν καινουρια.

Η τιμη δεν με ενδιαφερει. Δεν εχω απαιτησεις σε καμερες παιχνιδια μουσικη κλπ. Θελω να βασταει η μπαταρια, να μπορω να βαλω ενα ringtone σε mp3 και κυριος να μπορω να επεξεργαστω τις επαφες μεσο pc. Σας ευχαριστω

 

Εγω θα ελεγα να πας σε καποιο smartphone αν βολευει.Θα προτεινα το Redmi 4x 3/32 στα 120€,5 ιντσες ειναι και αρκετα βολικο.Αλλιως θα προτεινα το Redmi Note 4 στα 130€ 3/32 στις 5,5 ιντσες.

Ωραια τα κουμπια,αλλα πιστευω πως αν παρεις καποιο smartphone σαν αυτα τα 2 θα σε βολεψει.Και στο κομματι μπαταρια,με την χρηση σου βγαζουν 3 μερες ανετα χωρις φορτιση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε το public επιστροφή 20% σε αγορά κινητών με πιστωτική eurobank

 

 

Αξίζει να πάρει η γυναίκα μου το

 

http://www.public.gr/product/xiaomi-redmi-5-note-64gb-hryso-4g-smartphone/prod9091413pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat1832907pp&sn_id=prod9091413pp

 

Ή

 

να πάρει το xiaomi mi a1 που πήρα και εγώ.

 

Τώρα έχει huawei p7

Κόστος μέχρι 300€

Το συζηταμε αν τα 300 είναι με την επιστροφή ή όχι μέσα.

 

Τι προτείνεται;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανώτερο σε κάμερα, επεξεργαστή και μπαταρία το rn5. Απλά έχε υπόψιν οτι έχει λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις (οι γυναίκες προτιμούν πιο μαζεμένες συσκευές) και διαφέρουν σε λογισμικό. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και εχει ανέβει το budget οπότε...

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.450-500

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.5.7 έως όσο πάει

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/προτιμώ Ελλάδα

Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;Αδιάφορα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)αδιάφορα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? καλώς να τα έχει ιδιαίτερα ir

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. με ενδιαφέρει ο καλύτερος δυνατός ήχος

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

mi note 2

 

Θα γούσταρα πολύ καθαρό Android

Edited by Eldir

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερος δυνατός ήχος γράφεις σε ένα σημείο. Οπότε θα προτείνω u11. Μην σε φοβίζει το μέγεθος της μπαταρίας, έχει πολύ καλό optimization (σε σχέση με το τωρινό σου mn2 βγάζω κάπου 40% sot παραπάνω). Στα θετικά η εξαιρετική κάμερα που ανταγωνίζεται ανετα ακόμα και τις φετινές ναυαρχίδες και φυσικά η 2ετη εγγύηση.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις απο Κίνα το mix 2s ή op6 που έχουν ακόμα δυνατότερο soc αλλά σίγουρα δεν έχουν τον ήχο του u11 (την κάμερα δεν την αναφέρω καν).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερος δυνατός ήχος γράφεις σε ένα σημείο. Οπότε θα προτείνω u11. Μην σε φοβίζει το μέγεθος της μπαταρίας, έχει πολύ καλό optimization (σε σχέση με το τωρινό σου mn2 βγάζω κάπου 40% sot παραπάνω). Στα θετικά η εξαιρετική κάμερα που ανταγωνίζεται ανετα ακόμα και τις φετινές ναυαρχίδες και φυσικά η 2ετη εγγύηση.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δεις απο Κίνα το mix 2s ή op6 που έχουν ακόμα δυνατότερο soc αλλά σίγουρα δεν έχουν τον ήχο του u11 (την κάμερα δεν την αναφέρω καν).

 

Για να πω την αλήθεια το κοιτάω το 1+6 απλά δεν ξέρω πως θα είναι από πο θέμα μεγέθους (το θέλω μεγάλο)... απο την άλλη δεν ξέρω το mi8 τι θα λέει

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα είπα στην ουσία είναι 5μιση ιντσες απλά τα 2 απο αυτά έχουν τραβηγμένη την μια πλευρά λόγω αναλογίας ενώ το 1+6 έχει και notch.
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα είπα στην ουσία είναι 5μιση ιντσες απλά τα 2 απο αυτά έχουν τραβηγμένη την μια πλευρά λόγω αναλογίας ενώ το 1+6 έχει και notch.

Ναι... γι' αυτό το λέω... προτιμω κατι μεγάλο... μάλλον δεν υπάρχει

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Xαλια κριτικες.

Ηταν και σουπερ ακριβο τοοτε. 580 ευρω κατι τετοιο!

Στο αμαζον τωρα για.... £127.05 :)

https://www.amazon.co.uk/s/?tag=cnetus-georiot-21&field-keywords=kodak+ektra+smartphone&ascsubtag=28c6eb70-6844-11e8-9c8f-7f7c03be081f

 

και η κριτικη

https://www.cnet.com/products/kodak-ektra/review/

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. μεχρι 5,5 ιντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Θα προτιμουσα απο Ελλαδα (εκτος αν αξιζει τοσο πολυ τον κοπο να το παρω απο εξω)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι χωρις να ειναι τεραστια προτεραιοτητα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Κανενα δεν ειναι απολυτα απαραιτητο, ισως το dual να χρειαστει

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα, μας ενδιαφερει πολυ. Και υποδοχη για ακουστικα επισης.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχυτητα (να μην υπαρχουν κολληματα στις εφαρμογες και να ανοιγουν ολα γρηγορα), Αυτονομια, Καμερα. Το gaming δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung s4 mini

 

Αν θελετε καποια αλλη διευκρινιση για να σας βοηθησει στην προταση ρωτηστε με!

Link to comment
Share on other sites

Πας καρφί για redmi note 5 4/64. Η οθονη του ειναι 6 ιντσων αλλα με το νέο ratio , είναι σε μέγεθος σαν τα παλιά 5.5αρια. Edited by le_bron
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να πάρω ένα κινητό που να βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες.

 

Αξιόλογες φωτογραφίες με άριστα το 5, αυτό να πιάνει 4 και πάνω.

 

Επιπλέον να έχει ram από 6 και πάνω (αυτό δεν πιάνει για το iphone).

 

Δεν με νοιάζει αν είναι ios ή android, ούτε το χρηματικό, αλλά φυσικά θα κερδίσει το καλύτερο value for money.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το Nokia 6,αλλα όλα τα Android one έχουνε υπερβολικό μεγάλο Sar.... Το συγκεκριμένο είναι 0.93 στο κεφάλι και 1,82 στο σώμα, πράγμα που αμέσως το απέρριψα... Βασικά αν εμένα Αθήνα ίσως να μην κοίταγα τόσο πολύ το Sar αλλά εδώ στο νησί, και επειδή κινούμαι σε μέρη με κακό σήμα θέλω όσο γίνεται λιγότερο...

 

Είναι δικαρτο, μπορείς να παίξεις με δύο παρόχους.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι δε θα με βολεψει ουτε στο χερι, ουτε στις τσεπες κατα κυριο λογο.

Με αυτη την εννοια ελεγα να παρω κατι στις 5 με 5.5 ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το θες όσο το δυνατόν πιο μαζεμένο, ανέβα ελάχιστα σε χρήματα και παρά το xperia x compact.

 

Διαφορετικα δες το p10 lite το οποίο όμως είναι αρκετά μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το τωρινό σου.

Link to comment
Share on other sites

κανεις;

ουτε μια αντιπροταση;

ουτε μια διαφωνια για το 7Χ;

Νομίζω overall το redmi note 5 είναι καλύτερη συσκευή από το honor 7x. Καλυτερη κάμερα, καλύτερη αυτονομία, καλύτερο επεξεργαστή

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ψάχνω ότι λέει ο τίτλος, ένα κινητό που να μπορείς να του κάνεις ροοτ χωρίς να χάσεις την εγγύηση και επίσης να μην εχει notch, τώρα έχω ένα 5t αλλά το βαρέθηκα, πήγαινα για το mi 8 Explorer αλλά έχει μακράν το χειρότερο notch εκεί έξω, το μόνο που μου αρέσει είναι mi mix 2s, καμία άλλη πρόταση;
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...