Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους. Θέλω να κάνω μια ερώτηση και ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί. Η κοπέλα μου μου πήρε δώρο έναν ασύρματο φορτιστή Samsung fast charger EP-P1100. Ενώ φορτίζει το κινητό μου (note 10+) και τα galaxy buds δεν φορτίζει το watch. Μόλις το βάλω αναβοσβήνει το Led του φορτιστή με πορτοκαλί χρώμα αλλά το ρολόι δεν δείχνει να φορτίζει. Άλλαξα και φορτιστή μήπως παίζει ρόλο αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς γιατί; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Link to comment
Share on other sites

ασε, κι εγω το πηρα για να φορτιζω τηλεφωνο και watch και δεν ...

μετα διαβασα προδιαγραφες και δεν το λεει το watch (βεβαια ουτε τα buds!!!)

https://www.samsung.com/us/mobile/mobile-accessories/phones/wireless-charger-pad-slim-ep-p1100bbegww/

Link to comment
Share on other sites

οι μονοι φορτιστες της σαμσουγκ που φορτιζουν και κινητο και ρολοι ειναι ο 2πλος , προφανως και ο μονός που στο κεντρο εχει ενα δαχτυλιδι που κανει ενα βαθουλωμα. εκει εχει μικρα coils για να φορτιζει και το ρολοι

αυτο :

 

http://www.e-shop.gr/samsung-wireless-charger-ep-p3100tw-for-galaxy-note-9-white-p-TEL.049824

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Μου φάνηκε πολύ περίεργο να φορτιζουν τα buds και όχι το ρολόι. Δεν πειράζει τουλάχιστον έχουμε reverse charging από το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα βίντεο σήμερα στο YouTube από τη samsung ότι το ρολόι μπορεί να δέχεται κλήσεις ακόμα και αν δεν είναι συνδεδεμένο με το bluetooth, εφόσον είναι στο wi-fi. Μπήκα στο ρολόι έκλεισα το bluetooth άνοιξα το WiFi και ως δια μαγείας οι κλήσεις έρχονται στο ρολόι. Πολύ καλό feature που έλειπε ενώ τα apple watch το είχανε. Να σημειώσω παλαιότερα ότι δεν ερχόταν η εισερχόμενη αλλά μόνο ειδοποίηση ότι είχες κλήση ή γενικότερα ειδοποιήσεις από άλλες εφαρμογές όταν ήσουν μόνο στο wi-fi. Αυτό φαίνεται να άλλαξε με τον τελευταίο update της εφαρμογής. Τώρα απομένει να βγει ένα πληκτρολόγιο μει voice dictation στα ελληνικά για να απαντάμε στα μηνύματα και όχι να κάνουμε ορνιθοσκαλίσματα και θα είναι σούπερ.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα βίντεο σήμερα στο YouTube από τη samsung ότι το ρολόι μπορεί να δέχεται κλήσεις ακόμα και αν δεν είναι συνδεδεμένο με το bluetooth, εφόσον είναι στο wi-fi. Μπήκα στο ρολόι έκλεισα το bluetooth άνοιξα το WiFi και ως δια μαγείας οι κλήσεις έρχονται στο ρολόι. Πολύ καλό feature που έλειπε ενώ τα apple watch το είχανε. Να σημειώσω παλαιότερα ότι δεν ερχόταν η εισερχόμενη αλλά μόνο ειδοποίηση ότι είχες κλήση ή γενικότερα ειδοποιήσεις από άλλες εφαρμογές όταν ήσουν μόνο στο wi-fi. Αυτό φαίνεται να άλλαξε με τον τελευταίο update της εφαρμογής. Τώρα απομένει να βγει ένα πληκτρολόγιο μει voice dictation στα ελληνικά για να απαντάμε στα μηνύματα και όχι να κάνουμε ορνιθοσκαλίσματα και θα είναι σούπερ.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή φάση, αλλά δεν μένει μόνο η σωστή φωνητική πληκτρολόγηση.

Χωρίς αναπαραγωγή και ηχογράφηση φωνητικών μηνυμάτων σε WhatsApp/Viber/Messenger, στη δική μου χρήση τουλάχιστον, είναι σχετικά άχρηστο το θέμα ειδοποιήσεων.

Δεν βλέπω πάντως να ασχολείται καμία από τις παραπάνω εταιρείες με το tizen, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, αλλά δεν μένει μόνο η σωστή φωνητική πληκτρολόγηση.

Χωρίς αναπαραγωγή και ηχογράφηση φωνητικών μηνυμάτων σε WhatsApp/Viber/Messenger, στη δική μου χρήση τουλάχιστον, είναι σχετικά άχρηστο το θέμα ειδοποιήσεων.

Δεν βλέπω πάντως να ασχολείται καμία από τις παραπάνω εταιρείες με το tizen, δυστυχώς.

Πρωταρχική ευθύνη έχει η samsung που δεν τους δίνει κίνητρα για να ασχοληθούν. Όλοι ξέρουμε ότι στο 2019 μία πλατφόρμα για να είναι επιτυχημένη πρέπει να έχει εφαρμογές. Μου αρέσει το tizen σαν ιδέα θα ήθελα κάποια στιγμή να το δω σε ένα κινητό samsung, αλλά όχι με τις εφαρμογές που υπάρχουν τώρα. Με άλλα λόγια αν δεν ειναι αποφασισμένη να τα σκάσει στους developers, άς το τελειωνει μία ώρα αρχίτερα και να πάμε παρακάτω.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο στειλε κ σε εμενα.

Θενκς

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Σου έχω στείλει pm.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σταμάτησε να απαντάει στο messanger . Διαβάζω την ειδοποίηση στο ρολόι απαντάω ανοίγω μεσαντζερ αλλά πουθενά η απάντηση μου. έτσι ξαφνικά πριν λίγη ώρα. Πρέπει να είδα κάπου μια ρύθμιση (ίσως και στον ύπνο μου) ότι αν έρχεται μια ειδοποίηση στο ρολόι και τη βλέπω να μην βαράει στο τηλ. Και από εκεί και μετά σταμάτησε να στέλνει απαντήσεις. Παίζει να υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν όχι κ λέω μλκιες τι μπορεί να παίζει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου χθες ξαφνικά σταμάτησε να συνδέεται με το κινητό (ΟΡ6)... καθάρισα cache στις εφαρμογές, τις διέγραψα και πάλι τις πέρασα, τίποτα, δεν συνδεόταν ούτε με ΒΤ ούτε μέσω WIFI, στο δίκτυο όμως (WIFI) ήταν κανονικά συνδεδεμένο, απλά δεν συνδεόταν με το κινητό...

τελικά έκανα μια επαναφορά, το σύνδεσα πάλι και δούλεψε...

ελπίζω αυτό να μην το κάνει συχνά και απλά να έτυχε,

μια ερώτηση, ο φίλος πιο πάνω που έγραψε ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση, δέχεται κλήσεις και μέσω WIFI, του ήρθε η αναβάθμιση που περιμένουμε? τι κινητό έχει? Samsung ή άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, αλλά δεν μένει μόνο η σωστή φωνητική πληκτρολόγηση.

Χωρίς αναπαραγωγή και ηχογράφηση φωνητικών μηνυμάτων σε WhatsApp/Viber/Messenger, στη δική μου χρήση τουλάχιστον, είναι σχετικά άχρηστο το θέμα ειδοποιήσεων.

Δεν βλέπω πάντως να ασχολείται καμία από τις παραπάνω εταιρείες με το tizen, δυστυχώς.

 

Ακριβως. Οσο δεν φτιαχνουν αυτα τα 2 πραγματα, τα ρολογια αυτα θα παραμενουν οι φτωχοι συγγενεις του apple watch...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με άλλα λόγια αν δεν ειναι αποφασισμένη να τα σκάσει στους developers, άς το τελειωνει μία ώρα αρχίτερα και να πάμε παρακάτω.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και ποιο ειναι το παρακατω? Οσο η apple δεν ανοιγει το ρολοι (apple watch) για χρηση απο android devices, δεν υπαρχει παρακατω. Το wear os ειναι για τα πανηγυρια (shame on google) και το tizen απλα 1 σκαλι καλυτερο... Οποτε το μη χειρον (tizen os) βελτιστον, αυτη τη στιγμη, στο android στερεωμα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μπαταρία {χωρίς να ενεργοποιημένα bluetooth, δεδομένα (το LTE έχω) και εφαρμογές να τρέχουν} δεν έχει μεγάλη αυτονομία. Αν το ορίσω στην εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να μου καταγράφει όλες τις αθλητικές μου δραστηριότητες εκτός από το βήματα;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τίποτα ακόμα. :(

 

Τι μπορεί να φταίει;

Άκυρο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τίποτα ακόμα. :(

Τι μπορεί να φταίει;

 

Πριν είχα έκδοση λογισμικού το r805fxxu1esd8.

Είχα πάει στο σέρβις το καλοκαίρι για καποια θεματάκια που είχε το αλτίμετρο και μου το είχαν βάλει αυτοί. Έχω την εντύπωση ότι είναι ευρωπαϊκή έκδοση και όχι της cosmote και μάλλον γι'αυτό μου ήρθε η αναβάθμιση.

 

Για δες πια έχεις? Λίγο υπομονή και θα έρθει..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η τρέχουσα έκδοση είναι: R805FXXU1ESD6.

Αν κρίνω δε, και από την αρίθμηση και πάλι παλαιότερη έχω και πριν την αναβάθμισή σου.

Εμένα δεν ξέρω αν είναι ευρωπαϊκή και από που μπορώ να την δω.

Δεν το αγόρασα ούτε εγώ από την Cosmote αλλά τον Οκτώβρη από skroutzομάγαζο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η τρέχουσα έκδοση είναι: R805FXXU1ESD6.

Αν κρίνω δε, και από την αρίθμηση και πάλι παλαιότερη έχω και πριν την αναβάθμισή σου.

Εμένα δεν ξέρω αν είναι ευρωπαϊκή και από που μπορώ να την δω.

Δεν το αγόρασα ούτε εγώ από την Cosmote αλλά τον Οκτώβρη από skroutzομάγαζο.

 

Κι εσένα ευρωπαϊκή είναι, κάπου είχα ψάξει στο xda για τα τελευταία firmware.

Το ανέφερα γιατί το δικό μου είναι από cosmote και πριν το σέρβις είχε διαφορετικό από ότι τα ευρωπαϊκά.

Μάλιστα ο τεχνικός εκεί μου είχε πει ότι τα LTE της cosmote ακολουθούν την ίδια πολιτική αναβαθμίσεων με τα κινητά της Samsung.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Έχω βρει στο παρακάτω μαγαζί το galaxy watch στα 184€ ,υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σχετικά με τις εκδόσεις που κυκλοφορεί το ρολόι ???

Επίσης η εγγύηση παρέχεται από την samsung hellas η μεμονωμένα από το κάθε μαγαζί ?(ρωτάω γιατί δεν είδα να γράφεται πουθενά στην σελίδα του καταστήματος κάτι για εγγύηση )

 

https://locoss.com/el/smartwatches/73529-samsung-galaxy-roloi-cheiros-smartwatch-r800-46mm-asimi-eu-8801643388423.html?skr_prm=WyIxMThlMjI4My1lNjAxLTQ0YzEtOTI2MS1mMTJjNjE0OTk1YjUiLDE1NzUwMDk5NTc2ODMseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

 

 

Υγ:Η τιμή που αναφέρω κράτησε για μια ωρα...δεν ξέρω αν πρόκειται για λάθος η για περιορισμένο αριθμό κομματιών όμως στις εννιά σήμερα το πρωί είχε ανέβει στα 230+€...

Edited by Lakedaimonas
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω οτι το βρισκεις πιο φθηνα μεσω σκρουτζ.

Για να μην εχεις ενδοιασμούς για κινα, ευρωπη, δες βα γραφει διπλα ΕU, οπως το λινκ του μαγαζιου που εκανες ποστ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εσένα ευρωπαϊκή είναι, κάπου είχα ψάξει στο xda για τα τελευταία firmware.

Το ανέφερα γιατί το δικό μου είναι από cosmote και πριν το σέρβις είχε διαφορετικό από ότι τα ευρωπαϊκά.

Μάλιστα ο τεχνικός εκεί μου είχε πει ότι τα LTE της cosmote ακολουθούν την ίδια πολιτική αναβαθμίσεων με τα κινητά της Samsung.

Αρά θα περιμένω (αναγκαστικά) OTA. Ελπίζω να μου έρθει κι εμένα κάποια στιγμή.

Επιπροσθέτως, μήπως γνωρίζεις να μου απαντήσεις σε αυτό;

Δυστυχώς η μπαταρία {χωρίς να ενεργοποιημένα bluetooth, δεδομένα (το LTE έχω) και εφαρμογές να τρέχουν} δεν έχει μεγάλη αυτονομία. Αν το ορίσω στην εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να μου καταγράφει όλες τις αθλητικές μου δραστηριότητες εκτός από το βήματα;

 

 

Και κάτι ακόμα...

Δε βρίσκω την αντίστροφη μέτρηση και το χρονόμετρο, υπάρχει κάπου ή τζάμπα ψάχνω ενώ δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρά θα περιμένω (αναγκαστικά) OTA. Ελπίζω να μου έρθει κι εμένα κάποια στιγμή.

Επιπροσθέτως, μήπως γνωρίζεις να μου απαντήσεις σε αυτό;

 

 

 

Και κάτι ακόμα...

Δε βρίσκω την αντίστροφη μέτρηση και το χρονόμετρο, υπάρχει κάπου ή τζάμπα ψάχνω ενώ δεν υπάρχει;

 

Για την αυτονομία που λες μου κάνει εντύπωση που δε σου κρατάει.. Πόσο σου βγάζει?

Εγώ το έχω την ημέρα με bluetooth και όλο το βράδυ μαζί με τον ύπνο σε κατάσταση πτήσης. Τις 4 μέρες τις βγάζει άνετα.

Δες αν έχεις ανοιχτά το NFC και την τοποθεσία. Αν ναι κλείσε τα. Η τοποθεσία δε χρειάζεται μιας και πέρνει όταν το συνδέεις με το τηλέφωνο.

Εκτός αν τρέχεις σε εξωτερικό χώρο και θες να καταγράψει τη διαδρομή.

 

Η αντίστροφη μέτρηση και το χρονόμετρο είναι προαιρετικά. Υπάρχουν επίσημες εφαρμογές της Samsung στο galaxy store. Αν έχεις Samsung κινητό τις βάζεις από εκεί.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάνα 4ήμερο με κλειστό το bluetooth την περισσότερη διάρκεια της ημέρας, κλειστό NFC κι απενεργοποιώντας το το βράδυ.

Καμία σχέση (σε οικονομία μπαταρίας) με τη λειτουργία στην << Εξοικονόμηση ενέργειας >> αλλά εκεί νομίζω δεν μου καταγράφει τίποτα άλλο εκτός από βήματα στις αθλητικές δραστηριότητες. Νομίζω πως μου την τρώει στην καταγραφή δραστηριοτήτων.

 

Επίσης στο Samsung Health ενώ έχει τόσες αθλητικές δραστηριότητες, μόνο μέχρι 3 μπορώ να επιλέξω κι εγώ κάνω 23.

Υπάρχει κάτι που αλλάζει και δεν έχω προσέξει ή υπάρχει να κατεβάσω κάποια άλλη "ολοκληρωμένη" εφαρμογή (fitness) που να έχει μέσα αερόβιες και αναερόβιες (βάρη) συν χρόνους όπως αντίστροφη μέτρηση και χρονόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...