Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχα, και έχουμε καμία ιδέα αν θα γίνει αυτό φέτος ή θα βγει το 3,4,5 μοντέλο μέχρι να γίνει?

 

https://www.sammobile.com/news/galaxy-watch-active-2-ecg-feature-delayed/amp/

 

θα υπάρξει καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα που είχα με την μπαταρία, είχε να κάνει με ένα καινούργιο ρούτερ Dualband που είχα βάλει σπίτι. Διέγραψα το δίκτυο και συνδεσα πάλι το ρολόι από το ρολόι και τώρα δείχνει ότι είναι οκ.

Σε σχεδόν 35 ώρες έχασε 32% οπότε είναι όπως και πριν ;)

Αλήθεια για την νέα έκδοση που κυκλοφορεί (άρχισε από Ασία) R800XXU1DTC1/R800OXA1DTC1 ακούσατε τίποτα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητό xiaomi , bluetooth ακουστικά xiaomi και το ρολόι galaxy.

 

Έχω συνδέσει τα ακουστικά στο τηλέφωνο ακούω μουσική και μιλάω κανονικά. Όταν όμως απαντήσω την κλήση από το ρολόι δεν μεταφέρεται ο ήχος στα ακουστικα.

 

Είναι λογικό η δεν κάνω κάτι σωστά;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιος;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε αναφερθεί και παλιότερα, αλλά δεν ξέρω αν τελικά το έλυσαν κάπως τα παιδιά που είχαν θέμα (με άλλες συσκευές και σε αυτές τις περιπτώσεις).

Ωστόσο με Samsung κινητό, σίγουρα στέλνει την κλήση στα ακουστικά όταν αυτά είναι συνδεδεμένα στο κινητό.

Στο ρολόι βγάζει ότι στέλνει την κλήση στο τηλέφωνο και εφόσον το τηλέφωνο έχει συνδεδεμένα bt ακουστικά, δρομολογεί την κλήση σε αυτά.

 

Υγ. Δες αν στις ρυθμίσεις των ακουστικών (ρυθμίσεις του κινητού, Bluetooth, συσκευές Bluetooth και στη συνέχεια το γρανάζι δίπλα στα ακουστικά) αν είναι επιλεγμένο το "κλήσεις". Εκεί επιλέγεις αν θέλεις στην εκάστοτε BT συσκευή να πάνε μόνο τα media ή και οι κλήσεις.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχοντας απο της αρχη της κυκλοφοριας του το Galaxy watch μετα απο καιρο και αφου πρωτα αλλαξα κινητο αλλαξα και ρολοι δοκιμαζοντας αλλους συνδιασμους κινητων και smarwatch επανηλθα στα Samsung μια και οι αλλες επιλογες δεν με ικανοποιησαν...

Εδω και λιγο καιρο εχω το Active 2 και τηλεφωνο το Note 10.

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Επειδη παντα χρησιμοποιω bluetooth ακουστικο, οταν δεν το εχω κοντα μου κινητο και bluetooth και απαντησω σε μια κληση απο το ρολοι, απευθειας ο ηχος πηγαινει στο ακουστικο ενω εγω θελω να μιλησω απο το ρολοι.

 

Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι με το galaxy watch αν απαντουσα απο το ρολοι ο ηχος παρεμενε στο μεγαφωνο του ρολογιου και στην οθονη ειχα την επιλογη αν ηθελα να στειλω την κληση στο τηλεφωνο οποτε ο ηχος τοτε πηγαινε στο ακουστικο bluetooth.

 

Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για ανέπαφες πληρωμές έχει?

Καί αν γνωρίζει κάποιος φίλος αν υποστηρίζει κάρτες alpha bank.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για ανέπαφες πληρωμές έχει?

Καί αν γνωρίζει κάποιος φίλος αν υποστηρίζει κάρτες alpha bank.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστηχως οχι φιλε μου:( και εγω αυτο περιμενω (alpha bank εχω) αλλα μεχρι τωρα τιποτα και μαλλον δεν νομιζω να το ενεργοποιησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για ανέπαφες πληρωμές έχει?

Καί αν γνωρίζει κάποιος φίλος αν υποστηρίζει κάρτες alpha bank.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει ενεργοποιηθεί για Ελλάδα το Samsung pay . Μπορούσες πριν μερικούς μήνες μέσω curve και αλλαγή region στο ρολόι για Βρετανία . Αλλά η Samsung έκοψε την αλλαγή με εύκολο τρόπο και η curve μπλόκαρε τις μη βρετανικές κάρτες . είναι μεγάλη ευκολία πάντως .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς λειτουργήσει το ρολόι με esim cosmote και πως είναι αυτή η λειτουργία στην Ελλάδα; Το δικό μου είναι αγορασμένο από Ιταλία και όταν πας να ρυθμίσεις την esim μου γράφει ότι το ρολόι δεν υποστιρίζει το δίκτυο της cosmote. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει κατί για αυτό γιατί με τη samsung και την cosmote που μίλησα μου φάνηκαν λίγο άσχετοι με το θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενεργοποιηθεί για Ελλάδα το Samsung pay . Μπορούσες πριν μερικούς μήνες μέσω curve και αλλαγή region στο ρολόι για Βρετανία . Αλλά η Samsung έκοψε την αλλαγή με εύκολο τρόπο και η curve μπλόκαρε τις μη βρετανικές κάρτες . είναι μεγάλη ευκολία πάντως .
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Δυστυχώς τό έχω συνηθίσει πλέον στο garmin, και είναι αποτρεπτικός λόγος για αγορά..

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς λειτουργήσει το ρολόι με esim cosmote και πως είναι αυτή η λειτουργία στην Ελλάδα; Το δικό μου είναι αγορασμένο από Ιταλία και όταν πας να ρυθμίσεις την esim μου γράφει ότι το ρολόι δεν υποστιρίζει το δίκτυο της cosmote. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει κατί για αυτό γιατί με τη samsung και την cosmote που μίλησα μου φάνηκαν λίγο άσχετοι με το θέμα.

 

 

 

Ευχαριστώ

Θα πρέπει το ρολόι να έχει ελληνικό region για να δουλέψει με την cosmote . Άρα δεν θα δουλέψει επειδή το πήρες με ιταλικό region . Γίνεται αλλαγή , αλλά είναι πλέον δύσκολο και μπορεί να κάνεις ζημιά στο ρολόι .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει το ρολόι να έχει ελληνικό region για να δουλέψει με την cosmote . Άρα δεν θα δουλέψει επειδή το πήρες με ιταλικό region . Γίνεται αλλαγή , αλλά είναι πλέον δύσκολο και μπορεί να κάνεις ζημιά στο ρολόι .

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ξέρεις μήπως αν θα μπορούσα να ζητήσω την αλλαγή region να μου την κάνουν από την cosmote ή σε κάποιο service point της Samsung;.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ξέρεις μήπως αν θα μπορούσα να ζητήσω την αλλαγή region να μου την κάνουν από την cosmote ή σε κάποιο service point της Samsung;.
Δεν θα σου το κάνουν γιατί το ρολόι θα πουν ότι είναι παραεισαγωγη και δεν το καλύπτουν ... Μπορείς να ρωτήσεις αλλά δεν είναι κάτι εύκολο περνώντας απλά άλλο firmware

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει παραεισαγωγη; Δηλαδή αν ήταν ο πρέσβης της Ιταλίας και ήθελε κάτι τέτοιο θα του έλεγαν είναι ιταλικό παραεισαγωγης και δε θα του το έκαναν;

Εγώ που ρώτησα στη Samsung μου είπαν είναι πορτογαλικό και έχει την εγγύηση όπως και τα δικαιώματα σαν να ήταν ελληνικό.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι προφανως σε καλυπτει σε θεμα εγγυησης και service , αλλα η αλλαγη region δεν ειναι "νομιμη" και για αυτο η samsung το εμποδισε με το τελευταιο firmware. Δηλαδη δεν θα σου αλλαξουν το region. Δεν αλλαζει φλασαροντας ελλήνικο firmware. Το firmware ειναι κοινο για ολες τις συσκευες. Το region ειναι αλλο θεμα...

 

Αυτο δεν ειναι "κολλημα" μονο της samsung . Σε ολες τις συσκευες συμβαινει, ακομη και apple watch . Εχει να κανει με πρωτοκολλά πιστοποιησης καθε χωρας. Η ιδια συσκευη μπορει να τα υποστηριζει , η χωρα ομως να μην τα επιτρεπει. Οπως το ecg που ειναι region locked και το samsung pay.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως σε καλυπτει σε θεμα εγγυησης και service , αλλα η αλλαγη region δεν ειναι "νομιμη" και για αυτο η samsung το εμποδισε με το τελευταιο firmware. Δηλαδη δεν θα σου αλλαξουν το region. Δεν αλλαζει φλασαροντας ελλήνικο firmware. Το firmware ειναι κοινο για ολες τις συσκευες. Το region ειναι αλλο θεμα...

 

 

 

Αυτο δεν ειναι "κολλημα" μονο της samsung . Σε ολες τις συσκευες συμβαινει, ακομη και apple watch . Εχει να κανει με πρωτοκολλά πιστοποιησης καθε χωρας. Η ιδια συσκευη μπορει να τα υποστηριζει , η χωρα ομως να μην τα επιτρεπει. Οπως το ecg που ειναι region locked και το samsung pay.

Για να καταλάβω, ζω ας πούμε στην Αγγλία, παίρνω ένα Galaxy watch από εκεί και μετά από κάποιους μήνες έρχομαι στην Ελλάδα. Με ποιο δικαίωμα θα μου απαγορεύσει η εταιρεία να χρησιμοποιήσω το προϊόν που αγόρασα στο 100%; Αυτό δεν είναι μόνο απαράδεκτο αλλά καταχρηστικό. Το να μου ζητήσει ένα εύλογο πόσο (αυτό μιας αναβάθμισης για παράδειγμα) θα το καταλάβαινα, αλλά το να μην μου επιτρέψει να χρησιμοποιήσω το ρολόι, την στιγμή μάλιστα που και στην Ελλάδα υπάρχει τέτοια έκδοση,είναι πραγματικά για γέλια.

Θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει τρόπος για να γίνει η αλλαγή που χρειάζεται και ότι όλα όσα γράφτηκαν είναι υποθέσεις....

Θα με ενδιέφερε να μάθω πάντως, αν κάποιος πάει σε σέρβις για αυτόν τον λόγο, τι του είπαν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, ζω ας πούμε στην Αγγλία, παίρνω ένα Galaxy watch από εκεί και μετά από κάποιους μήνες έρχομαι στην Ελλάδα. Με ποιο δικαίωμα θα μου απαγορεύσει η εταιρεία να χρησιμοποιήσω το προϊόν που αγόρασα στο 100%; Αυτό δεν είναι μόνο απαράδεκτο αλλά καταχρηστικό. Το να μου ζητήσει ένα εύλογο πόσο (αυτό μιας αναβάθμισης για παράδειγμα) θα το καταλάβαινα, αλλά το να μην μου επιτρέψει να χρησιμοποιήσω το ρολόι, την στιγμή μάλιστα που και στην Ελλάδα υπάρχει τέτοια έκδοση,είναι πραγματικά για γέλια.

Θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει τρόπος για να γίνει η αλλαγή που χρειάζεται και ότι όλα όσα γράφτηκαν είναι υποθέσεις....

Θα με ενδιέφερε να μάθω πάντως, αν κάποιος πάει σε σέρβις για αυτόν τον λόγο, τι του είπαν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα χρησιμοποιησεις το ρολοι σου ως αγγλικη συσκευη αφου για εκεινη την αγορα σταλθηκε με τον αναλογο περιορισμο ή οχι, δυνατοτητων. Οι οποιες δυνατοτητες/περιορισμοι δεν ειναι στο χερι της samsung αλλα επιβαλονται απο τις εκαστοτε χωρες αν θα ενεργοποιηθουν . Βλεπε samsung pay, google pay , ecg κλπ. Η συσκευη σου οπως την χρησιμοποιουσες 100% στην χωρα που την αγορασες και ζουσες θα λειτουργει και το ιδιο αν πας σε αλλη χωρα . Δεν σου απενεργοποιει , ουτε ενεργοποιει δυνατοτητες οταν ταξιδευεις. Καταχραστικο ειναι να χρησιμοποιησεις δυνατοτητες που για καποιο λογο η χωρα που αγοραστηκε δεν επιτρεπει να χρησιμοποιησεις.

 

Δεν ειναι υποθεσεις. Υπαρχει τροπος να γινει αλλαγη. Δεν θα σου το κανει το επισημο service. Υπαρχουν ρωσικα site που θα σου δωσουν τα εργαλεια να το κανεις. Το πιθανοτερο ειναι να το brickαρεις και να το πας στο service μετα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιησεις το ρολοι σου ως αγγλικη συσκευη αφου για εκεινη την αγορα σταλθηκε με τον αναλογο περιορισμο ή οχι, δυνατοτητων. Οι οποιες δυνατοτητες/περιορισμοι δεν ειναι στο χερι της samsung αλλα επιβαλονται απο τις εκαστοτε χωρες αν θα ενεργοποιηθουν . Βλεπε samsung pay, google pay , ecg κλπ. Η συσκευη σου οπως την χρησιμοποιουσες 100% στην χωρα που την αγορασες και ζουσες θα λειτουργει και το ιδιο αν πας σε αλλη χωρα . Δεν σου απενεργοποιει , ουτε ενεργοποιει δυνατοτητες οταν ταξιδευεις.

 

 

 

Δεν ειναι υποθεσεις. Υπαρχει τροπος να γινει αλλαγη. Δεν θα σου το κανει το επισημο service. Υπαρχουν ρωσικα site που θα σου δωσουν τα εργαλεια να το κανεις. Το πιθανοτερο ειναι να το brickαρεις και να το πας στο service μετα.

Μάλλον δεν κατάλαβες, μιλάω για μια βασική λειτουργία, που απ'όσα διαβάζω υπάρχει πρόβλημα.

Αναφέρομαι στην λειτουργία esim, αν λοιπόν αυτή την λειτουργία δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω, τότε δεν είναι απλά μισή συσκευή αλλά και σχεδόν άχρηστη.

Δεν αναφέρομαι σε λειτουργίες pay ecg και άλλες που ανά περιοχές δουλεύουν ή όχι.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα που διαφωνώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες, μιλάω για μια βασική λειτουργία, που απ'όσα διαβάζω υπάρχει πρόβλημα.

Αναφέρομαι στην λειτουργία esim, αν λοιπόν αυτή την λειτουργία δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω, τότε δεν είναι απλά μισή συσκευή αλλά και σχεδόν άχρηστη.

Δεν αναφέρομαι σε λειτουργίες pay ecg και άλλες που ανά περιοχές δουλεύουν ή όχι.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα που διαφωνώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα και στην Ελλαδα το esim ειναι region locked οπως και στο apple watch . Μαλιστα οχι μονο region locked αλλα και κλειδωμενο σε παροχο. Δηλαδη αν την συσκευη δεν την εχει εισαγει η αντιπροσωπεια κατα παραγγελια της cosmote δεν μπορει να λειτουργησει στο δικτυο της . Οποιο μαγαζι τριτου πουλαει esim samsung watch το εχει εισαγει απο αλλη χωρα χωρις την μεσολαβηση της αντιπροσωπειας και φυσικα χωρις την υποστηριξη της cosmote .

Αν δεν κατανοουμε τον λογο του region locked και οτι η παρακαμψη του ειναι παρανομη , δεν εχει λογο η συζητηση. Μια συσκευη που εχει τετοιο κειδωμα εχει προσβαση και σε συγκεκριμενο software για την χωρα που σταλθηκε. Ακομη και συγκεκριμενη τιμολογηση. Αυτο μπορει να καταπατα δικαιωματα τριτων σε αλλες χωρες και για αυτο η samsung συμμορφωνεται με αυτο. Εσυ αν το θεωρεις καταχρηστικο , δεν σημαινει οτι δεν ειναι και νομιμο. Μπορεις να παρανομησεις με δικη σου ευθυνη. Η samsung δεν θα σου αλλαξει το region ( δεν ειναι απλη αναβαθμιση firmware). Μπορεις να χρησιμοποιησεις το esim galaxy με παροχο της χωρας που προοριστηκε και να μην εχεις "αχρηστο" ρολοι.:rolleyes:

Μαλιστα η LTE εκδοση εχει τρια διαφορετικα chip LTE ανα region. Ενταξει δεν μιλαω για ευρωπαικη χωρα, αλλα αν το ειχες αγορασει απο Αμερικη ουτε με αλλαγη region θα γινοταν αυτο θες.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μα και στην Ελλαδα το esim ειναι region locked οπως και στο apple watch . Μαλιστα οχι μονο region locked αλλα και κλειδωμενο σε παροχο. Δηλαδη αν την συσκευη δεν την εχει εισαγει η αντιπροσωπεια κατα παραγγελια της cosmote δεν μπορει να λειτουργησει στο δικτυο της . Οποιο μαγαζι τριτου πουλαει esim samsung watch το εχει εισαγει απο αλλη χωρα χωρις την μεσολαβηση της αντιπροσωπειας και φυσικα χωρις την υποστηριξη της cosmote .

Αν δεν κατανοουμε τον λογο του region locked και οτι η παρακαμψη του ειναι παρανομη , δεν εχει λογο η συζητηση. Μια συσκευη που εχει τετοιο κειδωμα εχει προσβαση και σε συγκεκριμενο software για την χωρα που σταλθηκε. Ακομη και συγκεκριμενη τιμολογηση. Αυτο μπορει να καταπατα δικαιωματα τριτων σε αλλες χωρες και για αυτο η samsung συμμορφωνεται με αυτο. Εσυ αν το θεωρεις καταχρηστικο , δεν σημαινει οτι δεν ειναι και νομιμο. Μπορεις να παρανομησεις με δικη σου ευθυνη. Η samsung δεν θα σου αλλαξει το region ( δεν ειναι απλη αναβαθμιση firmware). Μπορεις να χρησιμοποιησεις το esim galaxy με παροχο της χωρας που προοριστηκε και να μην εχεις "αχρηστο" ρολοι.:rolleyes:

Μαλιστα η LTE εκδοση εχει τρια διαφορετικα chip LTE ανα region. Ενταξει δεν μιλαω για ευρωπαικη χωρα, αλλα αν το ειχες αγορασει απο Αμερικη ουτε με αλλαγη region θα γινοταν αυτο θες.

Τελικά δίκιο έχεις, δεν έχει νόημα η συζήτηση γιατί άλλα λέω και άλλα λες....

Αγοράζω ένα κινητό από Αγγλία, Ιταλία . Γερμανία... από κάπου τέλος πάντων που μένω, είμαι μόνιμος κάτοικος, η εταιρεία που δουλεύω με μεταθέτει στην Ελλάδα ή στην Ισπανία ή κάπου αλλού τέλος πάντων, προσοχή, εντός E.E.

Ρωτάω λοιπόν, αυτό που αγόρασα δεν θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω? και πριν μου πεις για region lock και άλλα όμορφα (παράνομα και αντισυνταγματικά και αντίθετα με την ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων και αγαθών εντός Ε.Ε) Θέλω να έχω μια esim στο ρολόι μου, που για αυτόν τον λόγο το αγόρασα... και να το πάω στα άκρα, ένας πρέσβης που είναι στην Ισπανία, αναλαμβάνει Πρέσβης στην Ελλάδα, θα του πουν συγνώμη, δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε, πάρτε άλλο από Ελλαδα? Δλδ μιλάμε για γέλια, γιατί αν αυτό το κάνανε στην Αμερική (ΗΠΑ) θα τρώγανε μηνύσεις και ακόμα θα τρέχανε, το να το κάνουν στην Ευρώπη, μια κακέκτυπη αντιγραφή των ΗΠΑ δεν ανοίγει ρουθούνι γιατί εμείς εδώ είμαστε θύματα (βλπ. Exynos)....

 

ΥΓ. όσον αφορά πάντως το λεγόμενο region lock από όσο θυμάμαι από τα κινητά που είχα της Samsung, ολόκληρη η Ευρώπη είναι μια περιοχή με μικρές αλλαγές στο Samsung pay & G Pay που είναι περιορισμός των τραπεζών περισσότερο παρά του λειτουργικού και των παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις . Το region lock δεν αφορά όλη την ΕΕ σαν region . Δεν έχουν όλες οι χώρες κράτη μέλη του ίδιους νόμους και Σύνταγμα , ακόμη και τις ίδιες υποδομές τηλεπικοινωνιών . Το watch σου μια χαρά θα το χρησιμοποιείς . Αν είχε e sim στην Αγγλία θα συνεχίσει να έχει esim παντού για τον πάροχο και χώρα που προοριστηκε με roaming ή αν μιλάμε για τύπου Vodafone με παγκόσμια κάλυψη να κάνεις ενεργοποίηση τοπικής esim. Στην Ελλάδα η συσκευή υποστηρίζεται μόνο από cosmote και vodafone αλλα θα διαβάσεις παρακάτω τι γίνεται και εδώ .Όχι δεν θα μπορείς να βάλεις σε άλλη χώρα κάρτα άλλου παρόχου . Κατανοητό μέχρι εδώ;

Τα προϊόντα της Samsung έχουν region lock ανά χώρα και όχι να ήπειρο . Οπότε αν ο πρέσβης θέλει να χρησιμοποιήσει ελληνικό νούμερο , θα αγοράσει και ελληνικό watch , όπως θα αγοραζε και apple watch και οποιαδήποτε άλλη τέτοια συσκευή με τέτοιο region lock κλπ .

 

Υπάρχουν θέματα που κάποιοι αγόρασαν φτηνότερο apple watch από αραβικά Εμιράτα , σχεδόν μισή τιμή και όταν το έφεραν Ελλάδα είδαν ότι δεν λειτουργούσε ούτε το apple pay . Φυσικά παράλογες απαιτήσεις τύπου ξέρεις ποιος είμαι εγώ και θέλω αλλαγή region δεν πέρασαν πουθενά . επέστρεψε το ρολόι εκεί που το αγόρασε και πήρε νέο απο Ελλάδα .

 

Γιατί για κάποιο λόγο είχε και άλλη τιμολογιση εκεί από ότι εδώ πέρα από φόρους κλπ .

 

Όχι για την Samsung δεν είναι όλη η ΕΕ μια περιοχή . Για αυτό και κάθε χώρα έχει δικό της firmware . Μπες δες το ιστορικό του update στην εφαρμογή του κινητού για το ρολόι και θα δεις πριν το firmware την κατάληξη ΕU. Αυτό είναι μόνο για Ελλάδα και μην το μπερδεύεις με το EUrope. Άλλο κωδικό η Ιταλία , άλλο η Γερμανία , άλλο η Αγγλία κλπ .

Στην Αμερική δεν τρώνε μηνύσεις . Πηγαίνουν και αγοράζουν καναδικό Galaxy watch που έχει τις ίδιες lte μπάντες αλλά λιγότερα κλειδώματα ....

 

Μπορείς να δεις πόσα region lock ακόμη και σε παροχους στην ίδια χώρα έχει το watch εδώ... Μετά συνέχισε να μιλάς για Ευρώπη ...

 

http://www.samsungsfour.com/tutorials/all-samsung-galaxy-firmware-pda-and-csc-codes-list-with-detailed-explanation.html

Για να δουλέψει το ρολόι με cosmote πρέπει να έχει region cos και με Vodafone vgr. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς ακόμη και στην Ελλάδα να αλλάξεις πάροχο , όχι να το φέρεις από άλλη χώρα ...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Άστο, ούτε καν το διάβασα το ποστ σου λίγο στην αρχή και είδα ότι είσαι στον κόσμο σου.

Όταν καταλάβεις τι λέω (που κατάλαβες αλλά κάνεις σαν τους πολιτικούς) τα ξαναλέμε.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστο, ούτε καν το διάβασα το ποστ σου λίγο στην αρχή και είδα ότι είσαι στον κόσμο σου.

Όταν καταλάβεις τι λέω (που κατάλαβες αλλά κάνεις σαν τους πολιτικούς) τα ξαναλέμε.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν σταματησεις να συμπεριφερεσαι σαν παιδακι μαθεις τι σημαινει για την samsung το CSC ( COUNTRY serial Code) και μετα ασε τις μπαρουφες και βγες απο τον μικροκοσμο σου του περι δικαιου , αδικου και παραλογου. Και προσγειωσουν στα γεγονοτα που κανεις πως δεν υπαρχουν.

 

Παρε τηλεφωνο και ζητα να σου αλλα ξουν το CSC στο επισημο service της samsung στην Ελλαδα και πες οτι εισαι ο πρεσβης της Ιταλιας. Μα τοσο ξεροκεφαλια;

 

Η samsung οπως λεει και στο site της θα επιτρεψει την ενεργοποιηση υπηρεσιων LTE για συγκεκριμενες χωρες για συσκευες που αγοραστηκαν εντος ΕΕ σε αλλη χωρα καποια στιγμη μεσα στην χρονια. Για συγκεκριμενες χωρες ομως. χωρις αλλαγη CSC. Γιατι; Γιατι προφανως δεν υπαρχουν περιορισμοι που να βλαπτουν την samsung σε αυτες τις χωρες με αυτη την κινηση.

Η λιστα

Austria

Estonia

Finland

Germany

Hungary

Italy

Norway

Poland

Spain

Switzerland

United Kingdom

 

Εφοσων δεν ισχυουν περιορισμοι

※ Check with your carrier to see if your Smartphone plan is eligible for Galaxy Watch cellular service.

※ For enterprise/corporate cellular service plans or prepaid accounts, check with your company or carrier.

※ Using a single phone number requires the smartphone and Galaxy Watch carrier to be the same.

※ Galaxy Watch supports roaming; however, please check with your carrier to see if your plan supports international roaming before taking it abroad.

 

Στην Ελλαδα , αφου δεν το διαβασες που το εγραψα. Μια συσκευη που δεν φερει το CSC COS δεν μπορει να ενεργοποιησει το LTE στην COSMOTE, ομοιως και μια συσκευη που δεν φερει το VGR για την vodafone. Δηλαδη συσκευη στην ιδια χωρα ειναι κλειδωμενη σε παροχο χωρις δυνατοτητα να ενεργοποιήσεις αλλης χωρας σε αυτους του παροχους. Κατανοητο;

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Άστο, ούτε καν το διάβασα το ποστ σου λίγο στην αρχή και είδα ότι είσαι στον κόσμο σου.

Όταν καταλάβεις τι λέω (που κατάλαβες αλλά κάνεις σαν τους πολιτικούς) τα ξαναλέμε.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει καταντήσει γραφική αυτή η αντιπαράθεση.

Εγώ λέω να πούμε καλό Πάσχα και να το λήξουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει γραφική αυτή η αντιπαράθεση.

Εγώ λέω να πούμε καλό Πάσχα και να το λήξουμε το θέμα.

Μα εγω να του βαζω τι ισχυει και με παιδιάστικα επιχειρηματα strawman να περασει το δικο του. Για να κλεισω την ιστορια. Εστειλα πριν λιγο μηνυμα στην samsung μεσω του λογαριασμου μου για το galaxy watch και ρωταω για αλλαγη CSC σε LTE watch απο Γερμανικο CSC σε Ελληνικο COS . Περιμενω απαντηση οποτε ερθει λόγω ημερων και θα την δημοσιευσω, ακομη και αν κανω λαθος.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οταν σταματησεις να συμπεριφερεσαι σαν παιδακι μαθεις τι σημαινει για την samsung το CSC ( COUNTRY serial Code) και μετα ασε τις μπαρουφες και βγες απο τον μικροκοσμο σου του περι δικαιου , αδικου και παραλογου. Και προσγειωσουν στα γεγονοτα που κανεις πως δεν υπαρχουν.

 

Παρε τηλεφωνο και ζητα να σου αλλα ξουν το CSC στο επισημο service της samsung στην Ελλαδα και πες οτι εισαι ο πρεσβης της Ιταλιας. Μα τοσο ξεροκεφαλια;

 

Η samsung οπως λεει και στο site της θα επιτρεψει την ενεργοποιηση υπηρεσιων LTE για συγκεκριμενες χωρες για συσκευες που αγοραστηκαν εντος ΕΕ σε αλλη χωρα καποια στιγμη μεσα στην χρονια. Για συγκεκριμενες χωρες ομως. χωρις αλλαγη CSC. Γιατι; Γιατι προφανως δεν υπαρχουν περιορισμοι που να βλαπτουν την samsung σε αυτες τις χωρες με αυτη την κινηση.

Η λιστα

Austria

Estonia

Finland

Germany

Hungary

Italy

Norway

Poland

Spain

Switzerland

United Kingdom

 

Εφοσων δεν ισχυουν περιορισμοι

※ Check with your carrier to see if your Smartphone plan is eligible for Galaxy Watch cellular service.

※ For enterprise/corporate cellular service plans or prepaid accounts, check with your company or carrier.

※ Using a single phone number requires the smartphone and Galaxy Watch carrier to be the same.

※ Galaxy Watch supports roaming; however, please check with your carrier to see if your plan supports international roaming before taking it abroad.

 

Στην Ελλαδα , αφου δεν το διαβασες που το εγραψα. Μια συσκευη που δεν φερει το CSC COS δεν μπορει να ενεργοποιησει το LTE στην COSMOTE, ομοιως και μια συσκευη που δεν φερει το VGR για την vodafone. Δηλαδη συσκευη στην ιδια χωρα ειναι κλειδωμενη σε παροχο χωρις δυνατοτητα να ενεργοποιήσεις αλλης χωρας σε αυτους του παροχους. Κατανοητο;

Και πάλι δεν διάβασα το μνμ σου όλο γιατί έμεινα στο κοπλιμεντο....παιδάκι. άκου λοιπόν, σαν παιδάκι κάνεις εσύ που μας λες και προσπαθείς να μας πείσεις για κάτι που σου είπαν, είτε είναι σωστό είτε λάθος.

εγώ μικρέ, είμαι 56 χρονων και έμαθα να διεκδικούν το δίκιο μου και αν κάτι είναι παράλογο να προσπαθώ να το αλλάξω, εσύ κάτσε να συμφωνείς με την κάθε εταιρεία που σε δουλεύει, ξέρεις τι θα καταφέρεις; Σε λίγο θα αγοράζεις κινητό και δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς με άλλη εταιρεία, όπως ήταν κάποτε τα provider locked μόνο που τότε ο πάροχος σου έκανε κάποια έκπτωση οπότε αποφασίζεις αν θα το πάρεις κλειδωμένο ή όχι...τώρα και σε κανονική τιμή θα πάρω το ρολόι και δεν θα μπορώ να το δουλέψω με όποια εταιρεία θέλω....αν αυτό το βρίσκει λογικό οκ τελειώνουμε εδώ, αν όχι, πρέπει να αντιδράσεις και εσύ για να αλλάξει....

Κατάλαβες γιατί μιλάω; Γιατί αυτό που σου είπαν και μας λες είναι παράνομο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...