Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, gp30169 said:

Γνωριζει καποιος αν οι ΜultiSim είναι 5G?

Εγώ που έχω 4 Multisim, μόνο η μία (η λεγόμενη βασική) είναι 5G. Επίσης, είναι η μόνη που δέχεται και στέλνει SMS. Οι υπόλοιπες δέχονται (και κάνουν) ταυτόχρονες κλήσεις και φυσικά δίνουν data στις συσκευές τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Pharmex said:

Εγώ που έχω 4 Multisim, μόνο η μία (η λεγόμενη βασική) είναι 5G. Επίσης, είναι η μόνη που δέχεται και στέλνει SMS. Οι υπόλοιπες δέχονται (και κάνουν) ταυτόχρονες κλήσεις και φυσικά δίνουν data στις συσκευές τους.

Εισαι σιγουρος οτι η βασικη ειναι 5G; Σε επικοινωνια με cosmote μου ειπαν οτι ειναι ολες 4G. Ισως επεσα σε υπαλληλο που δε γνωριζε...

Μονο με τη βασικη στελνεις κ δεχεσαι μηνυματα;

Γενικα ειχες ποτε προβληματα να χανεις κλησεις, μηνυματα κτλ?

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gp30169 said:

Εισαι σιγουρος οτι η βασικη ειναι 5G; Σε επικοινωνια με cosmote μου ειπαν οτι ειναι ολες 4G. Ισως επεσα σε υπαλληλο που δε γνωριζε...

Μονο με τη βασικη στελνεις κ δεχεσαι μηνυματα;

Γενικα ειχες ποτε προβληματα να χανεις κλησεις, μηνυματα κτλ?

Ναι, είμαι σίγουρος αφού χρησιμοποιώ το πακέτο εδώ και 2 χρόνια. Προβλήματα είχα και έχω, αλλά δε με απασχολούν για τη χρήση που κάνω. Το μεγαλύτερο θέμα (που είναι ανεξηγητο και για τη Cosmote) ειναι ότι όταν με καλούν, μετά το δεύτερο χτύπημα βγαίνει φωνητικό μήνυμα στον καλούνται, που του λέει να πληκτρολογησει κωδικό! Και μετά πέφτει η γραμμή! Δεν κατάφερα ποτέ να λύσω αυτό το θέμα. Επίσης, ενώ μπορείς να επιλέξεις μια κάρτα από όλες να είναι esim, θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις. Ούτε αυτό μου δούλεψε σωστά το 2ο έτος. Το 1ο δούλευε.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Pharmex said:

Ναι, είμαι σίγουρος αφού χρησιμοποιώ το πακέτο εδώ και 2 χρόνια. Προβλήματα είχα και έχω, αλλά δε με απασχολούν για τη χρήση που κάνω. Το μεγαλύτερο θέμα (που είναι ανεξηγητο και για τη Cosmote) ειναι ότι όταν με καλούν, μετά το δεύτερο χτύπημα βγαίνει φωνητικό μήνυμα στον καλούνται, που του λέει να πληκτρολογησει κωδικό! Και μετά πέφτει η γραμμή! Δεν κατάφερα ποτέ να λύσω αυτό το θέμα. Επίσης, ενώ μπορείς να επιλέξεις μια κάρτα από όλες να είναι esim, θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις. Ούτε αυτό μου δούλεψε σωστά το 2ο έτος. Το 1ο δούλευε.

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν ειναι ακομα ωριμη η υλοποιηση και παρουσιαζονται θεματα.

Κριμα γτ ειναι πολυ ωραια σαν ιδεα!

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες! 

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι όλες 5G, δοκιμάσατε να στείλετε SMS 5G στο 1333 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, georgemv said:

Πρέπει να είναι όλες 5G, δοκιμάσατε να στείλετε SMS 5G στο 1333 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αφού δε μπορεί να σταλεί ή ληφθεί sms από τις υπόλοιπες (πλην της βασικής) SIM…

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pharmex said:

Αφού δε μπορεί να σταλεί ή ληφθεί sms από τις υπόλοιπες (πλην της βασικής) SIM…

Φυσικά και μπορεί να σταλθεί. Και να ληφθεί μπορεί, απλά έχει φίλτρο στο MSISDN της βασικής σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτιά ναι, στην πράξη δεν φεύγουν SMS όντως. Το έκανε φίλος και το έκοψε σε 3 μέρες.

Θέμα με τις κλήσεις δεν είχε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά είναι απίστευτο τί φιντάνια κυκλοφορούν εκεί έξω στα καταστήματα της COSMOTE.

Είχε η δικιά μου θέμα τις κλήσεις (έπεφτε η κλήση μετά από 4-5 δεύτερα) ενώ αλλάξαμε 2-3 συσκευές. Λόγω κλοπής, η κάρτα SIM ήταν σχετικά καινούργια (2021), αλλά αφού επικοινωνήσα με την COSMOTE, μας την έκαναν δώρο την αντικατασταση και μας πρότειναν να βγάλουμε νέα. 

Πάμε μαζί στο κατάστημα, τους εξηγούμε την κατάσταση και μας δίνουν τη νέα SIM. Τη βάζουμε στο τηλ ενώ μας είπε ο υπάλληλος ότι θέλει 5-10 λεπτά για ενεργοποιηθεί, μετά από μισή ώρα, τίποτα. Καλώ την COSMOTE, τους εξηγώ τί και πώς και μου λένε, "έχει γίνει φραγή για 6 ώρες για κλήσεις και για 24 ώρες για μηνύματα λόγω της αλλαγής". Αρχίζω τα μου και τα μου και μου λένε, "Επειδή δηλώθηκε απώλεια/καταστροφή, έχει μπει φραγή. Εσείς είχατε τη SIM μαζί σας?" και στο "ναι", η απάντησή της ήταν, "τότε, έκανε λάθος ο συνάδερφος και το δήλωσε ώς καταστροφή και για λόγους ασφαλείας".

Και, εν ολίγοις, χ@στηκαν. Αφήνουν κόσμο χωρις τηλ για μκίες δικές τους και κάτσε εσύ χωρίς τηλ για 6 ώρες. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 1:41 ΠΜ, ParafronGR said:

Τελικά είναι απίστευτο τί φιντάνια κυκλοφορούν εκεί έξω στα καταστήματα της COSMOTE.

Είχε η δικιά μου θέμα τις κλήσεις (έπεφτε η κλήση μετά από 4-5 δεύτερα) ενώ αλλάξαμε 2-3 συσκευές. Λόγω κλοπής, η κάρτα SIM ήταν σχετικά καινούργια (2021), αλλά αφού επικοινωνήσα με την COSMOTE, μας την έκαναν δώρο την αντικατασταση και μας πρότειναν να βγάλουμε νέα. 

Πάμε μαζί στο κατάστημα, τους εξηγούμε την κατάσταση και μας δίνουν τη νέα SIM. Τη βάζουμε στο τηλ ενώ μας είπε ο υπάλληλος ότι θέλει 5-10 λεπτά για ενεργοποιηθεί, μετά από μισή ώρα, τίποτα. Καλώ την COSMOTE, τους εξηγώ τί και πώς και μου λένε, "έχει γίνει φραγή για 6 ώρες για κλήσεις και για 24 ώρες για μηνύματα λόγω της αλλαγής". Αρχίζω τα μου και τα μου και μου λένε, "Επειδή δηλώθηκε απώλεια/καταστροφή, έχει μπει φραγή. Εσείς είχατε τη SIM μαζί σας?" και στο "ναι", η απάντησή της ήταν, "τότε, έκανε λάθος ο συνάδερφος και το δήλωσε ώς καταστροφή και για λόγους ασφαλείας".

Και, εν ολίγοις, χ@στηκαν. Αφήνουν κόσμο χωρις τηλ για μκίες δικές τους και κάτσε εσύ χωρίς τηλ για 6 ώρες. 

Τυχερός είσαι. Συνήθως σε αφήνουν χωρίς τηλέφωνο για 24 ώρες. Και όποιος σε καλεί ακούει το μήνυμα " ο συνδρομητής έχει φραγή εισερχομενων κλήσεων"! Και γίνεσαι ρεζίλι, γιατί αυτός που σε καλεί, νομίζει πως άφησες το τηλέφωνο απλήρωτο! Την πάτησα έτσι τον περασμένο Οκτώμβριο. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, costastro said:

Και γίνεσαι ρεζίλι, γιατί αυτός που σε καλεί, νομίζει πως άφησες το τηλέφωνο απλήρωτο

Κανένας δεν παίζει να το σκέφτεται… 

Σε άλλα νέα, διάβασα σε διπλανό φόρουμ ότι η Extra SIM πλέον γίνεται eSIM. Ξέρετε κάτι επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Κάπου πήρε το αυτί μου πως, κάποια εταιρεία εμπορεύεται vip sims για την Cote όπου έχουν την δυνατότητα
να παίρνουν ΠΑΝΤΑ προτεραιτότητα στην εξυπηρέτηση και μάλιστα στο full των δυνατοτήτων της Κυψέλης. Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 25/1/2024 at 11:06 ΠΜ, costastro said:

Τυχερός είσαι. Συνήθως σε αφήνουν χωρίς τηλέφωνο για 24 ώρες. Και όποιος σε καλεί ακούει το μήνυμα " ο συνδρομητής έχει φραγή εισερχομενων κλήσεων"! Και γίνεσαι ρεζίλι, γιατί αυτός που σε καλεί, νομίζει πως άφησες το τηλέφωνο απλήρωτο! Την πάτησα έτσι τον περασμένο Οκτώμβριο. 

Όταν αφήνεις το τηλέφωνο απλήρωτο έχεις φραγή εξερχομένων οχι εισερχομένων...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, XavierGladiola said:

Όταν αφήνεις το τηλέφωνο απλήρωτο έχεις φραγή εξερχομένων οχι εισερχομένων...

Φίλε μου για να το γράφω, την έχω πάθει… Κι άντε να εξηγήσεις του άλλου που σε ψάχνει, πως εσύ περίμενες για 24 ώρες να ενεργοποιηθεί η eSIM… Κι όταν σε ψάχνει μια ολόκληρη δουλειά με 80 συναδέλφους, άστα να πάνε. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, costastro said:

Φίλε μου για να το γράφω, την έχω πάθει… Κι άντε να εξηγήσεις του άλλου που σε ψάχνει, πως εσύ περίμενες για 24 ώρες να ενεργοποιηθεί η eSIM… Κι όταν σε ψάχνει μια ολόκληρη δουλειά με 80 συναδέλφους, άστα να πάνε. 

Αυτό που αναφέρεις συμβαίνει σε αντικατάσταση σιμ, όχι όταν αφήνεις απλήρωτο το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για να μην ψαχνω στις 33 σελιδες θελω να ρωτησω εχει ενεργοποιησει καποιος σε Δευτερο Iphone εκτος του Βασικου του Multisim? Αν ναι δουλευει κανονικα? Πρεπει να προσεξω κατι? Γνωριζω για τα SMS? Θα πρεπει να δηλωθει το ιδιο APPLE ID προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά το iMessage, δήλωση κανεις με την πρώτη SIM γιατί θέλει SMS και μετά μέσω iCloud το χρησιμοποιείς σε όλες σου τις συσκευές κανονικά (όπως και χωρίς multi). 
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paanos said:

Δουλεύει κανονικά το iMessage, δήλωση κανεις με την πρώτη SIM γιατί θέλει SMS και μετά μέσω iCloud το χρησιμοποιείς σε όλες σου τις συσκευές κανονικά (όπως και χωρίς multi). 
 

Βάζεις δηλαδη κανονικα το APPLE ID της βασικης σου συσκευης  και δουλευουν τα παντα και FACETIME και IMESSAGE? Ρωταω γιατι προφανως θα γνωριζεις οτι η COSMOTE κατηργησε τις EXTRA SIM απο ολα τα πακετα με απεριοριστα δεδομενα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. FaceTime και iMessage έχεις σε οποιαδήποτε συσκευή βάζεις το ίδιο iCloud, αρκεί σε μια συσκευή από αυτές να έχεις την κάρτα του αριθμού. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Ναι σωστά. FaceTime και iMessage έχεις σε οποιαδήποτε συσκευή βάζεις το ίδιο iCloud, αρκεί σε μια συσκευή από αυτές να έχεις την κάρτα του αριθμού. 

Ευχαριστω πολυ. Ειχα βγαλει μια MULTISIM σε περιπτωση που ενεργοποιηθει στα APPLE WATCH και δεν την ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Ειναι κλειστος ακομη ο φακελος και λεω να την βαλω σε ενα Iphone 12 PRO που εχω κρατησει απο παλια για ωρα αναγκης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Πληρωνω. Δουλευω στον Ομιλο. Απλως την βρηκα στο συρταρι μου. Μου την ειχαν ενεργοποιησει οταν πρωτοβγηκε με την λογικη να την χρησιμοποιησω στο APPLE WATCH. Επειδη απο οτι μαθαινω ουτε και φετος θα ενεργοποιηθει το APPLE WATCH διοτι παγωσαν ολα τα Projects ειπα να μην την αφησω να καθεται και να την βαλω σε παλιο IPHONE. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Geokat2829 said:

Δεν Πληρωνω. Δουλευω στον Ομιλο. Απλως την βρηκα στο συρταρι μου. Μου την ειχαν ενεργοποιησει οταν πρωτοβγηκε με την λογικη να την χρησιμοποιησω στο APPLE WATCH. Επειδη απο οτι μαθαινω ουτε και φετος θα ενεργοποιηθει το APPLE WATCH διοτι παγωσαν ολα τα Projects ειπα να μην την αφησω να καθεται και να την βαλω σε παλιο IPHONE. 

Μιας και το ανέφερες τι θα γίνει με το Apple Watch;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, eleco said:

Μιας και το ανέφερες τι θα γίνει με το Apple Watch;

Τίποτα και φέτος δυστυχώς. Ενώ είχε μπει στα υπό ανάπτυξη projects πάγωσε και αυτό όπως και αρκετά αλλά. Το μόνο που κινείται είναι οι Οπτικές Ίνες και τίποτα άλλο. Προφανώς όλοι περιμένουν να γίνουν οι αλλαγές προσώπων στον Όμιλο και δεν βάζει κανείς την υπογραφή του για τα μελόντικα. Μέχρι και τον Ιούνιο προφανώς δεν θα κινηθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/2/2024 at 3:00 ΜΜ, Geokat2829 said:

Τίποτα και φέτος δυστυχώς. Ενώ είχε μπει στα υπό ανάπτυξη projects πάγωσε και αυτό όπως και αρκετά αλλά. Το μόνο που κινείται είναι οι Οπτικές Ίνες και τίποτα άλλο. Προφανώς όλοι περιμένουν να γίνουν οι αλλαγές προσώπων στον Όμιλο και δεν βάζει κανείς την υπογραφή του για τα μελόντικα. Μέχρι και τον Ιούνιο προφανώς δεν θα κινηθεί τίποτα.

Συνεπώς από ότι καταλαβαίνω δεν μπορείς ακόμα στην cosmote να βγεις έξώ μόνο με το ρολόι σου (Apple ή Samsung) σωστά;

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...