Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εύκολο να μου πει κάποιος εάν μπορώ την extra data SIM card που έχω να την κάνω twin SIM?

sent from my S23Ultra 12/512


Όχι δεν γίνεται.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι σίγουρο αυτό?

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Konstantine73 said:

Είναι σίγουρο αυτό?

sent from my S23Ultra 12/512
 

Εννοεί δεν σου το κάνουν.. κατά τα άλλα προφανώς και θα μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν το κάνουν... Και όταν τους είπα ότι τεχνικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα καθώς η μία μπαίνει σε πτήση πάντα, μου είπαν ότι απλά δεν υπάρχει...

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, στα Samsung Galaxy Watch επιτρέπεται η χρήση esim ενώ στα Apple Watch όχι;
Πως προκύπτει αυτό από τους παρόχους; Από περιέργεια αν γνωρίζει κάποιος εμπεριστατωμένα τι συμβαίνει από τις εταιρείες;

Και τα 2 δουλεύουν με eSIM. Η διαφορά είναι ότι το Apple Watch απαιτεί η eSIM να ενεργοποιηθεί μέσω αυτοματοποιημένης διαδικασίας που με τη σειρά του απαιτεί τη συνεργασία του δικτύου. Μια επιπλέον διαφορά είναι ότι το Apple Watch απαιτεί την υπηρεσία multiSIM, ενώ το Samsung αδιαφορεί, θεωρητικά δουλεύει και με άλλον αριθμό κλήσης σε σχέση με την κυρίως συσκευή.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κατάσταση με τις esims όπως φαίνεται και από το forum γενικά.
Σε συνομιλία που είχα με την samsung Αθήνας μου λένε πρέπει να αγοράσεις το ρολόι από τον πάροχο για να το δουλέψεις με esim από αυτόν.
Δηλαδή εγώ που το πήρα από το eshop, το galaxy 4 smartwatch lte δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο του.
Το Galaxy 5 pro LTE που το πηρα από skroutz δουλεύει άψογα με esim Cosmote.

Να πω βέβαια οτι στο ρολοι η λήψη σήματος είναι αδύναμη εντός κτιρίου. Ειναι κυριως για εξωτερκους χώρους

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η eSIM δουλεύει με τη σειρά 5 Galaxy 
Δουλεύει κανονικά

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, mafiagalou said:

Το Galaxy 5 pro LTE που το πηρα από skroutz δουλεύει άψογα με esim Cosmote.

Να πω βέβαια οτι στο ρολοι η λήψη σήματος είναι αδύναμη εντός κτιρίου. Ειναι κυριως για εξωτερκους χώρους

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Παιδιά όντως βλέπω να δουλεύουν σε πολλούς τα Galaxy watches αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον οδηγό.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, skiabox said:

Παιδιά όντως βλέπω να δουλεύουν σε πολλούς τα Galaxy watches αλλά δεν έχω δει ποτέ κάποιον οδηγό.

Πάντως  στο site της COSMOTE λέει ότι από τα smart watches μόνο η σειρά galaxy 5 της Samsung είναι συμβατή  

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, eleco said:

Πάντως  στο site της COSMOTE λέει ότι από τα smart watches μόνο η σειρά galaxy 5 της Samsung είναι συμβατή  

 

 Κάτσε εννοείς ότι μόνο αυτά που πουλάνε αυτοί μήπως είναι συμβατά;

Γιατί εγώ εδώ βλέπω ένα ομιχλώδες τοπίο στα smart watches με lte εδώ και χρόνια.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, skiabox said:

 Κάτσε εννοείς ότι μόνο αυτά που πουλάνε αυτοί μήπως είναι συμβατά;

Γιατί εγώ εδώ βλέπω ένα ομιχλώδες τοπίο στα smart watches με lte εδώ και χρόνια.

λέω ότι συμβατά με eSIM είναι μόνο τα ρολόγια της σειράς 5 από οπουδήποτε και να τα αγοράσεις 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, eleco said:

λέω ότι συμβατά με eSIM είναι μόνο τα ρολόγια της σειράς 5 από οπουδήποτε και να τα αγοράσεις 

Μα και η σειρά 4 lte φτιάχθηκε για χρήση μόνο με esim.

Δεν έχει slot να βάλεις φυσική κάρτα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, skiabox said:

Μα και η σειρά 4 lte φτιάχθηκε για χρήση μόνο με esim.

Δεν έχει slot να βάλεις φυσική κάρτα.

...και τα Apple Watch αλλά και άλλες μάρκες αν και δέχονται eSIM δεν υποστηρίζονται από τα δίκτυα, τραγικό εντελώς. Κανένα νέο ρολόι δεν παίρνει φυσική SIM 

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@eleco Και όμως υπάρχουν ρολόγια που δέχονται φυσική sim.

Μπες στο amazon.de να δεις.

Φαντάσου τι τριτοκοσμικούς παρόχους κινητής που έχουν που έχουν γράψει στα παλιά τους υποδήματα μια ολόκληρη κατηγορία προιόντων.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, skiabox said:

@eleco Και όμως υπάρχουν ρολόγια που δέχονται φυσική sim.

Μπες στο amazon.de να δεις.

Φαντάσου τι τριτοκοσμικούς παρόχους κινητής που έχουν που έχουν γράψει στα παλιά τους υποδήματα μια ολόκληρη κατηγορία προιόντων.

Είπα ότι τα σύγχρονα ρολόγια από τα μεγάλα brand όπως Apple, Samsung κλπ χρησιμοποιούν πλέον eSIM 

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν βάλω στο κινητό μια e sim μπορώ να βάλω στα card slot 2 εταιρικά νούμερα για να μην κυκλοφορώ με δύο τηλέφωνα;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο κινητό μια e sim μπορώ να βάλω στα card slot 2 εταιρικά νούμερα για να μην κυκλοφορώ με δύο τηλέφωνα;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αν βάλεις 2 φυσικές σιμ και 1 esim θα λειτουργεί μια φυσική και μια esim ή 2 φυσικές. Δεν γίνεται ταυτόχρονα και οι 3 κάρτες να είναι ενεργές.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 2 φυσικές σιμ και 1 esim θα λειτουργεί μια φυσική και μια esim ή 2 φυσικές. Δεν γίνεται ταυτόχρονα και οι 3 κάρτες να είναι ενεργές.
Κατάλαβα οπότε δεν έχει νόημα να βάλω e sim. Κάνουμε την δουλειά και με τις φυσικές. Οπότε πάλι θα κυκλοφορώ με δύο κινητά.... Δεν το γλιτώνω

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα οπότε δεν έχει νόημα να βάλω e sim. Κάνουμε την δουλειά και με τις φυσικές. Οπότε πάλι θα κυκλοφορώ με δύο κινητά.... Δεν το γλιτώνω

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το μόνο που θα βόλευε για να μην έχεις βάλε βγάλε τον αριθμό που θα κάνεις esim να τον έχεις μέσα στο κινητό και να κάνεις εναλλαγή την sim 2 με την esim για να κάνεις την δουλειά σου. Απλά η sim 2 θα φαίνεται κλειστή όσο έχεις ενεργή την esim. Εμένα αυτό με είχε βολεψει με μια extra sim Cosmote που είχα για δεδομένα, άλλαζα σε esim όπου δεν είχε σήμα η nova για να κάνω την δουλειά μου.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα βόλευε για να μην έχεις βάλε βγάλε τον αριθμό που θα κάνεις esim να τον έχεις μέσα στο κινητό και να κάνεις εναλλαγή την sim 2 με την esim για να κάνεις την δουλειά σου. Απλά η sim 2 θα φαίνεται κλειστή όσο έχεις ενεργή την esim. Εμένα αυτό με είχε βολεψει με μια extra sim Cosmote που είχα για δεδομένα, άλλαζα σε esim όπου δεν είχε σήμα η nova για να κάνω την δουλειά μου.
Εκτροπη γίνετε η e sim πχ στο εταιρικό. Αν γινόταν αυτό θα με βόλευε κάπως

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτροπη γίνετε η e sim πχ στο εταιρικό. Αν γινόταν αυτό θα με βόλευε κάπως

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έχεις λεπτά προς όλους ναι γίνεται! Οπότε αν είναι κλειστή η esim θα χτυπάει στην σιμ2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λεπτά προς όλους ναι γίνεται! Οπότε αν είναι κλειστή η esim θα χτυπάει στην σιμ2
Ωραία μάλλον έτσι θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ!!!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο κινητό μια e sim μπορώ να βάλω στα card slot 2 εταιρικά νούμερα για να μην κυκλοφορώ με δύο τηλέφωνα;

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ίσως αν έβαζες 2 σε 1 φυσική sim αριθμούς από ίδιο πάροχο και μία esim από οποιονδήποτε άλλο πάροχο να λειτουργούσε προσφέροντας τουλάχιστον εισερχόμενες κλήσεις και από 3 αριθμούς ταυτόχρονα. Αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ. Αν τώρα το έχει δοκιμάσει κάποιος και μπορεί να μας πει την εμπειρία του από iPhone;
Link to comment
Share on other sites


Ίσως αν έβαζες 2 σε 1 φυσική sim αριθμούς από ίδιο πάροχο και μία esim από οποιονδήποτε άλλο πάροχο να λειτουργούσε προσφέροντας τουλάχιστον εισερχόμενες κλήσεις και από 3 αριθμούς ταυτόχρονα. Αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ. Αν τώρα το έχει δοκιμάσει κάποιος και μπορεί να μας πει την εμπειρία του από iPhone;
Νομίζω 2 αριθμοί σε μια σιμ πως δεν είναι και οι 2 ταυτόχρονα ενεργοί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...