Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζω ατομα που το εχουν κανει , το σιγουρο ειναι ομως πως για να λειτουργει θα πρεπει να εχουν υπολοιπο και οι δυο καρτες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κοίτα, είναι εξεζητημένη περίπτωση. Βάσει λογικής, πρέπει να γίνεται αφού δεν χρεώνεται με πάγιο η υπηρεσία, μόνο το ζεύγος των καρτών. Σου προτείνω να καλέσεις αύριο στο 1313 και να τους ρωτήσεις.

 

ευχαριστω ρε φιλε αυριο θα παρω αλλα τελικα απογερμανο μου ειπαν τα τοξα οτι δεν γινετε!

 

Γνωριζω ατομα που το εχουν κανει , το σιγουρο ειναι ομως πως για να λειτουργει θα πρεπει να εχουν υπολοιπο και οι δυο καρτες.

 

εισαι σιγουρος πως ειχαν whatsup? μα αφου ειναι το ιδιο νουμερο οτι υπολοιπο εχει η μια θα εχει και η αλλη ρε συ αφου ειναι το ιδιο !:)αυριο παντος θα παρω εγω ο ιδιος να ρωτησω οπως ειπαι ο uniquegr.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξερω οτι συνηθως ζηταμε το αντιθετο (2 νουμερα σε μια sim) αλλα ξερει κανεις αν γινεται να βγαλω 2 sim στο νουμερο μου?Χρησιμοποιω κατα τη διαρκεια της ημερας 2 συσκευες λογω εργασιας κ εχει καταντησει κουραστικο.

Επισης, αν υπαρχει αυτο, που υποθετω οτι υπαρχει, λογικα πρεπει να κλεινω τη μια sim για να λειτουργησει η αλλη,right ?!:confused:

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει το cosmote twinsim,θα πας σε καταστημα πληρωνεις 27 ευρω και θα σου δωσουν δυο sim 3G,ενεργοποιουνται αμεσως,η υπηρεσια προσφερεται χωρις παγιο.
Link to comment
Share on other sites

...και ναι, δεν μπορούν να λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα. Κλείνεις τη μία, ανοίγεις την άλλη.

Κάνε όμως και μία αναζήτηση. Υπάρχει σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

...και ναι, δεν μπορούν να λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα. Κλείνεις τη μία, ανοίγεις την άλλη.

Κάνε όμως και μία αναζήτηση. Υπάρχει σχετικό θέμα.

 

σωστα το καλο ειναι οτι εαν χασεις το κινητο σου και εχεις twin one (δηλαδη εναν αριθμο σε μια σημ ) πας στο σπιτι και ενεργοποιεις την δευτερη σιμ και αποσυνδεεται η αλλη σημ, δεν μπορει να ειναι και οι γραμμες ταυτοχρονα ανοιχτες .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σωστα το καλο ειναι οτι εαν χασεις το κινητο σου και εχεις twin one (δηλαδη εναν αριθμο σε μια σημ ) πας στο σπιτι και ενεργοποιεις την δευτερη σιμ και αποσυνδεεται η αλλη σημ, δεν μπορει να ειναι και οι γραμμες ταυτοχρονα ανοιχτες .

 

Για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο, εάν χάσεις το κινητό σου καλείς ΑΜΕΣΑ την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρίας κινητής όπου είσαι πελάτης και δηλώνεις την κλοπή ώστε να κλειδωθεί. Ρωτάς επίσης εάν απαιτούνται και άλλες ενέργειες (πχ: δήλωση στην αστυνομία). Ακόμη και εάν μιλάμε για καρτοκινητό χωρίς υπόλοιπο. Ο καθένας είναι υπόλογος για τη χρήση του κινητού του (αριθμού τηλεφώνου) και ειδικά τώρα που (σταδιακά) όλοι οι αριθμοί είναι ονομαστικοποιημένοι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο θέμα αυτό! :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα παιδια.!

Επειδη μεσα στη βδομαδα θα γινει μεταφορα της συνδεσης απο

τη vodafone στην κοτε θα ηθελα να μου πειτε εαν γινεται αυτη η

συνδεση να χρησιμοποιειται απο 2 νουμερα(συσκευες) ταυτοχρονως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.!

Επειδη μεσα στη βδομαδα θα γινει μεταφορα της συνδεσης απο

τη vodafone στην κοτε θα ηθελα να μου πειτε εαν γινεται αυτη η

συνδεση να χρησιμοποιειται απο 2 νουμερα(συσκευες) ταυτοχρονως.

 

Γινεται αλλα πρεπει να το ζητησεις...η καρτα λεγεται twin sim.αν εκανεσ φορητοτητα στην δινουυν δωρεαν ...αν εχεισ ηδη παρει την καρτα κανεις αλαγη sim στοιχιζει 10ευρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μπορώ να έχω Υπηρεσία TWinSIM συνδιασμένη με 2in1;

Δηλαδή έχω τώρα 2in1 και θέλω να έχω άλλη μια ολόιδια με τα ίδια νούμερα.

 

νομίζω ότι δεν μπορείς να έχεις 2 σημ με δύο αριθμούς σε δύο διαφορετικές συσκευές αλλά το καθένα ξεχωριστά δεν νομίζω να συνδυάζεται twinsim & 2in1.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα, σημερα πηρα την twin card απο cosmote. Μου ειπαν να μην εχω και τις 2 συσκευες ανοιχτες στο ιδιο σημειο γιατι θα εχω προβλημα, οπως δεν θα ερχονται σε καμια συσκευη οι κλησεις κτλ. Οταν εβαλα τις καρτες στις συσκευες εκανα το λαθος και τις ειχα και τις δυο ανοιχτες. Απο εκεινη την στιγμη δεν συνχρονιζει το gmail και δεν μπορω να παρω τα mail σε καμια πο τις 2 συσκευες(galaxy s & ZTE tab). Τι μπορω να κανω για να λυθει το προβλημα. Κλησεις και μηνηματα δεχομαι κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω twin Cosmote SIM κι είχα κάνει (για πλάκα όμως) την @@ρια να ανοίξω τα δύο κινητά μαζί (Samsung Omnia II & Sony G900) αλλά δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο που αναφέρεις. Απλά όσο ήταν αναμμένα και τα δύο μόνο το ένα δεχόταν κλήσεις και sms (δοκίμασα από ένα τρίτο διαφορετικό νούμερο).

Τώρα αυτό που περιγράφεις πολύ παράξενο μου ακούγεται :rolleyes:

Πριν κάνεις το λάθος αυτό δούλευε κανονικά το Internet?

Μπας κι είναι καμμιά μαλ*κία του mail server :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα δουλευανε κανονικα νετ κλησεις sms. Το θεμα ειναι οτι εχω ιντερνετ, μονο το gmail δεν συνχρονιζει...

 

Τελικα μολις το εφτιαξα, πηγα να μπω στο market απο 3g και μου ζητησε το pasword απο το gmail. Το εβαλα και το ιδιο εκανα και στην αλλη συσκευη και τωρα συνχρονιζουν κανονικα. Τωρα γιατι χαθηκε το pasword και απο τις 2 συσκευες μολις εβαλα τις καρτες ακομα δεν το εχω καταλαβει. Τελος παντων, τελος καλο ολα καλα

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπ' όψη του, αν η Cosmote θα φιλοτιμηθεί να βγάλει Twin SIM σε συνδυασμό "μία κανονική - μία micro", ή έστω δύο micro; Δε μπορούμε να πάρουμε iPhone 4/5 όσο το θέμα αυτό δεν λύνεται...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την κόβεις;:rolleyes:

 

Την cosmote ή την sim? Γιατί αν είναι για την sim είναι κομματάκι μπελαλίδικη διαδικασία και θέλει υπομονή και σταθερό χέρι... Δοκίμασα και χάλασα μια κάρτα... :lol:

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Την cosmote ή την sim? Γιατί αν είναι για την sim είναι κομματάκι μπελαλίδικη διαδικασία και θέλει υπομονή και σταθερό χέρι... Δοκίμασα και χάλασα μια κάρτα... :lol:

 

Υπάρχουν και εργαλεία στο eBay. Κάποτε τα είχαν γύρω στα 5€. Τώρα λόγω iPhone θα έχουν 15€.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπ' όψη του, αν η Cosmote θα φιλοτιμηθεί να βγάλει Twin SIM σε συνδυασμό "μία κανονική - μία micro", ή έστω δύο micro; Δε μπορούμε να πάρουμε iPhone 4/5 όσο το θέμα αυτό δεν λύνεται...

 

Είμαι κατά 90% σίγουρος ότι υπάρχει αυτός ο συνδυασμός. Ρώτα σε καταστήματα για να πάρεις σίγουρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά 90% σίγουρος ότι υπάρχει αυτός ο συνδυασμός. Ρώτα σε καταστήματα για να πάρεις σίγουρη απάντηση.

 

100% ....

Τον συνδυασμο micro-κανονικη σε twin τον χρησιμοποιω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

100% ....

Τον συνδυασμο micro-κανονικη σε twin τον χρησιμοποιω και εγω.

 

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία γιατί με έχει φάει η περιέργεια...

 

Έχουμε που λέτε COTE εταιρικό και συνήθως (λόγω μεγέθους της εταιρείας) ότι ζητάμε μας το κάνουν, ακόμα και τα πιο απίθανα πράγματα. Επίσης έχουμε μια σύνδεση (από πολλές) Internet On The Go και θέλουμε να την κάνουμε TwinSim ώστε να δουλέψει σε δύο στικάκια USB (φυσικά με ένα ενεργό νούμερο την φορά, όχι ταυτόχρονα). Τέλος, έχουμε και ελεύθερες κάρτες SIM για αντικατάσταση χαμένων, καινούργιες συνδέσεις κ.τ.λ. Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι για να την κάνουμε TwinSim μας ζήτησαν να ακυρώσουμε την υπάρχουσα SIM και να πάρουμε δύο «ειδικές» TwinSim κάρτες και ότι δεν μπορούμε να πούμε απλά «βάλτε και μια άλλη SIM μας στο τάδε On The Go νούμερο». Έχει καμία ιδέα κανείς πως εξηγείται αυτό τεχνολογικά; Τι διαφορετικό έχει η TwinSim κάρτα από την απλή SIM;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμία ιδέα κανείς πως εξηγείται αυτό τεχνολογικά; Τι διαφορετικό έχει η TwinSim κάρτα από την απλή SIM;

 

Απλώς έχουν τον ίδιο σειριακό αριθμό (αυτός που είναι πίσω απο τη SIM) για να τα βλέπει το δίκτυο σαν ίδια κάρτα ανεξάρτητα από πια θα είναι ενεργή την κάθε φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλώς έχουν τον ίδιο σειριακό αριθμό (αυτός που είναι πίσω απο τη SIM) για να τα βλέπει το δίκτυο σαν ίδια κάρτα ανεξάρτητα από πια θα είναι ενεργή την κάθε φορά.

Σε ευχαριστώ. Το http://en.wikipedia.org/wiki/IMSI φαντάζομαι έτσι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν κλείνω την μια κάρτα και πάρει τηλέφωνο ο άλλος λέει πως ο αριθμός δεν υπαρχει και δεν μου ερχεται ειδοποιηση....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...