Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, pickup said:

WIfi calling έχει μόνο η Cosmote?  Όσο είχα κόκκινη δεν είχα τέτοια ομολογουμένως χρήσιμη υπηρεσία. 

Έχουν όλες. Ίσως το κινητό σου δεν ήταν συμβατό με το Vowifi της Voda.

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Ολες εχουν, αλλα το θέμα είναι να το υποστηρίζει και η συσκευή σου. 
ποια είναι αν επιτρέπεται; 

S24 samsung, έφυγα απο την κοκκινη και ήρθα στην πράσινη αλλά κατευθείαν ενεργοποιήθηκε ενώ με την κόκκινη πάνω απο 2 χρόνια και με ΧΙαομι 13 δεν την γνώριζα κάν ούτε την είχα σαν υπηρεσία. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pickup said:

S24 samsung, έφυγα απο την κοκκινη και ήρθα στην πράσινη αλλά κατευθείαν ενεργοποιήθηκε ενώ με την κόκκινη πάνω απο 2 χρόνια και με ΧΙαομι 13 δεν την γνώριζα κάν ούτε την είχα σαν υπηρεσία. 

Μπορεί να την είχες απλά στη κόκκινη δεν φαίνεται η σήμανση VoLTE/WiFi Calling δίπλα από τις μπάρες ,μόνο σε COSMOTE και NOVA.  Σε COSMOTE πάει πακέτο VoLTE, wifi calling με SMS 1333 τη λέξη WIFICALL. 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Μπορεί να την είχες απλά στη κόκκινη δεν φαίνεται η σήμανση VoLTE/WiFi Calling δίπλα από τις μπάρες 

Η WiFi calling πάντα φαινεται. Η VoLTE όχι 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εμένα δεν μου φαίνεται. Μόνο στον κατάλογο κλήσεων 

Τα έχει κάνει λίγο σαλάτα η vf καλύτερα να τα έδινε πακέτο όπως η πράσινη 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pickup said:

Πως εξηγείτε το φαινόμενο με την κόκκινη να έχω σήμα φουλ και να έχω call drops και γενικά οριακά ανεκτές κλήσεις και με την πράσινη να έχω 1-2 γραμμές αλλά να μιλάω σταθερά χωρίς ηχώ, παράσιτα και φυσικά όλες τις κλήσεις ολοκληρωμένες; Είναι φυσιολογικό; 

Η απάντηση είναι Θόρυβος 😊 αν αυτό γίνεται ξαι με VoLTE σημαίνει ότι έχεις ΤΡΟΜΕΡΟ θόρυβο , δύσκολα μια IP εφαρμογή να επιρεαστει από «πάθογενειες» του gsm όπως πχ παράσιτα 

3 ώρες πριν, pickup said:

Επίσης για κάποιον που ξέρει απο Θεσσαλονίκη, στην περιοχή που μένω Φάληρο Αγία Τριάδα περιοχή Ράδιο Σίτυ, είναι λίγο παρατημένη η περιοχή από αναβαθμίσεις κεραιών; Οι περισσότερες είναι ΕΚΚΧΟ και 10ετίας τουλάχιστον. Μήπως τις αναβαθμίσεις των κεραιών τις βλέπουμε στο κινητό με κάποιο τρόπο; 

Σας ζάλισα έτσι; 

Ρωτάω γιατί η Vodafone φαίνεται να έχει περισσότερες κεραίες στην παραπάνω περιοχή ως Αδειοδοτημένες ενώ η Κοσμοτε είναι πιο μικρή σε παρουσία; Ή δεν παίζει κάπου ρόλο. Η αλήθεια είναι πως είχα καλύτερο σήμα με την κόκκινη ΑΛΛΑ μόνο σήμα. Σαν επικοινωνία ειναι πιο καθαρή η πράσινη ανεξάρτητα αν το σήμα είναι μία με δύο γραμμές ενώ η κόκκινη ήταν φουλ και μέσα στο σπίτι. 

Οι Μicro έχουν μικρότερη εμβέλεια από τις άλλες; Αν δεν βαριέστε φυσικά κάντε μας μία ψιλοεισαγωγή για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε απο δω και απο κει. Να στε καλά ρε παιδιά. 

Την περιοχή την Ξέρω από έξω και ανακατωτά . Η COSMOTE εκεί έχει την ροσταν (έναν σταθμό θυριο) κ το Μακεδονία Palace . Με τις μισές κεραίες και έχει καταφέρει να κάνει ότι ΔΝ μπορούν να κάνουν πο άλλες 

Link to comment
Share on other sites

Πίτα το δίκτυο 6-7 Mb/s στιγμιαία πήγε στα 100 Mb/s σε κλιματιζόμενο δωμάτιο και με ανεμιστήρα στο κινητό.

Το hotspot στα 5GHz

Το αλλάζω συνέχεια σε NR LTE - NR-LTE-GSM-WCDMA μέσα από το phone info

12:08 Έστρωσε τώρα, στα 160 Mb/s

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Σκλαβενίτης νέα Ιωνία Ιφιγενείας

https://maps.app.goo.gl/hqBtN9hGbKi92yqi7?g_st=ac

Screenshot-2024-08-01-13-37-30-391-org-z

Screenshot-2024-08-01-13-37-33-833-cz-mr

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Arinos said:

Σκλαβενίτης νέα Ιωνία Ιφιγενείας

https://maps.app.goo.gl/hqBtN9hGbKi92yqi7?g_st=ac

Screenshot-2024-08-01-13-37-30-391-org-z

Screenshot-2024-08-01-13-37-33-833-cz-mr

Σούπερ γρήγορο και Σούπερ αξιόπιστο ίντερνετ με Σούπερ απλή ενεργοποίηση 💩

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Σούπερ γρήγορο και Σούπερ αξιόπιστο ίντερνετ με Σούπερ απλή ενεργοποίηση 💩

Εντωμεταξύ είναι της Nova η μέτρηση, Cosmote πάει ελάχιστα καλύτερα 😂

Screenshot-2024-08-01-13-38-51-622-org-z

Screenshot-2024-08-01-13-38-54-482-cz-mr

Edited by Arinos
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

Εντομεταξυ είναι της Nova η μέτρηση, Cosmote πάει ελάχιστα καλύτερα 😂

Screenshot-2024-08-01-13-38-51-622-org-z

Screenshot-2024-08-01-13-38-54-482-cz-mr

Μηδαμινή διαφορά 😅

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμοποιείτε 2 διαφορετικά δίκτυα με 2 κάρτες θα πρέπει να γνωρίζετε οτι οπότε αλλάζετε επιλεγμένο δίκτυο για χρήση δεδομένων και ΕΙΔΙΚΑ απο Cosmote σε Vodafone/Nova για 2 με 3 λεπτά η συσκευή παλεύει με " zapping " ανάμεσα στα 2 αυτά δίκτυα λόγω " διπλών αιτημάτων" για RRC CONNECTED και απο τα 2 δίκτυα .

ΕΙΔΙΚΆ η Cosmote για άγνωστο λόγο " ζητάει " απο την συσκευή για κάποια λεπτά feedback ενώ έχεις αλλάξει δεδομένα στην άλλη κάρτα με άλλο δίκτυο.

 

Αυτό το βλεπω μονο σε Cosmote και Telekom Germany.

Το αποτέλεσμα είναι να " παγώνουν" στιγμιαία τα δεδομένα στον άλλο πάροχο της δεύτερης κάρτας και να αναρωτιούνται οι συνδρομητές ... γιατί.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα μέσω τσατ τι συμβαίνει με την 102041 και δεν έχει καθόλου 5G,μόνιμο, 5G Disconnected από χτες το απόγευμα και μου είπαν πως έχει εντοπιστεί δυσλειτουργία στο 5G ενώ το 4G λειτουργεί καλά και όντως αυτό συμβαίνει.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις πόσο καιρό παίρνει η αποκατάσταση από παρόμοιες καταστάσεις; 

Τους έδωσα ακριβής τοποθεσία της κεραίας και τι πρόβλημα υπάρχει, επίσης εδώ και μια εβδομάδα σταμάτησε να ανάβει ένα φωτάκι κόκκινο πάνω από την κεραία το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά μου κάνει εντύπωση που δν λειτουργεί 

Συγκεκριμένα μου είπε αυτά:

<<Μπορώ να ελέγξω ότι τη δεδομένη στιγμή δε λειτουργεί σωστά το 5g , εμφανίζει να λειτουργεί πολύ καλά το 4g Το συντομότερο δυνατόν θα επανέλθει στην κανονική λειτουργία του, οι τεχνικοί προσπαθούν όσο πιο άμεσα να διορθώνουν τυχόν βλάβες.

Κανένα πρόβλημα, απεναντίας μάς έχεις βοηθήσει πολύ με τις πληροφορίες που έχεις δώσει.>>

Αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elkons said:

Ρώτησα μέσω τσατ τι συμβαίνει με την 102041 και δεν έχει καθόλου 5G,μόνιμο, 5G Disconnected από χτες το απόγευμα και μου είπαν πως έχει εντοπιστεί δυσλειτουργία στο 5G ενώ το 4G λειτουργεί καλά και όντως αυτό συμβαίνει.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις πόσο καιρό παίρνει η αποκατάσταση από παρόμοιες καταστάσεις; 

Τους έδωσα ακριβής τοποθεσία της κεραίας και τι πρόβλημα υπάρχει, επίσης εδώ και μια εβδομάδα σταμάτησε να ανάβει ένα φωτάκι κόκκινο πάνω από την κεραία το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά μου κάνει εντύπωση που δν λειτουργεί 

Συγκεκριμένα μου είπε αυτά:

<<Μπορώ να ελέγξω ότι τη δεδομένη στιγμή δε λειτουργεί σωστά το 5g , εμφανίζει να λειτουργεί πολύ καλά το 4g Το συντομότερο δυνατόν θα επανέλθει στην κανονική λειτουργία του, οι τεχνικοί προσπαθούν όσο πιο άμεσα να διορθώνουν τυχόν βλάβες.

Κανένα πρόβλημα, απεναντίας μάς έχεις βοηθήσει πολύ με τις πληροφορίες που έχεις δώσει.>>

Αυτά. 

Εικάζω θέμα ηλεκτροδότησης

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εικάζω θέμα ηλεκτροδότησης

Στο 5G λες ή στο λαμπάκι; 

Έτσι είναι η κεραία που αναφέρομαι μήπως διευκολύνω 

Screenshot_20240524_140816_Gallery.thumb.jpg.b509e1c9e43abe8aacecda3042e35c53.jpg

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, elkons said:

Στο 5G λες ή στο λαμπάκι; 

Έτσι είναι η κεραία που αναφέρομαι μήπως διευκολύνω 

Screenshot_20240524_140816_Gallery.thumb.jpg.b509e1c9e43abe8aacecda3042e35c53.jpg

Στο λαμπάκι μήπως έχει καεί 

Μπορεί επίσης και να έχει θέμα η παροχή ρεύματος για αυτό να παίζει με 4G η κεραία 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, aektzhs 1 said:

Στο λαμπάκι μήπως έχει καεί 

Μπορεί επίσης και να έχει θέμα η παροχή ρεύματος για αυτό να παίζει με 4G η κεραία 

Τι θέμα να είναι ; Η φωτιά ήταν σε απέναντι περιοχή απλά φαινόταν ενώ όλο το Βασιλικό έχει ρεύμα κανονοικότατα. Αν πάνε οι τεχνικοί θα κάνουν άραγε γενικό έλεγχο μπας και φτιάξουν και το φωτάκι [λόγω δικής μου ψυχαναγκαστικότητας 🥲]

Αναβοσβήνει κάθε 5λ για λίγο η 3700 και ΣΈΡΝΕΤΑΙ ,η κίνηση στο Θεό ,ο φίλος που μένει πολύ κοντά με τη κεραία μόνιμα Disconnected. 

Screenshot_20240801_154847_NetMonster.thumb.jpg.a84a47e81b166d4fa61a4aed8ea6c50a.jpg

Screenshot_20240801_154955_Speedtest.thumb.jpg.05b1230434e3abd1f4b664b809c27aa9.jpg

Μετα απο λιγο όπως είπα σβήνει

 

Screenshot_20240801_155027_NetMonster.thumb.jpg.f615faa398fdb4a64c109b1a39acf721.jpg

Δείτε και μια κίνηση στον άλλο σταθμό που βοηθά την κατάσταση και στις συνεργάτιδες είναι συνεγκατασταση και των 3.

Screenshot_20240801_155517_NetMonster.thumb.jpg.05f96ad4f80e828307f2ae798a8a6ef1.jpg

Η κεραία της Nova και Vodafone δεν λειτουργεί ακόμα πιθανόν να μην υπάρχει ρεύμα.  Κάποια κεραία δεν κάηκε επειδή δεν είχαμε ήδη εκεί και έχει ήδη σήμερα εκτός δικτύου εκεί πάνω. 

 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Βαρθολομιό Ηλείας με οπτική επαφή στον ιστό (είναι αρκετά μακριά, μη σας ξεγελάσει τo zoom)

10550, n78 IPhone 15 Pro max.

Πέρσι με Ν1 στα ίδια σημεία το δίκτυο ήταν πίτα με ταχύτητες 40-60mbps. Φέτος είναι απίστευτο. Η συγκεκριμένη κεραία δίνει n78 και σε ορισμένα σημεία προς Γαστουνη και Μπούκα Γαστουνης (απόσταση 15km περίπου) με ταχύτητα περίπου 450-600 mbps.

IMG_2181.jpeg

IMG_2180.jpeg

IMG_2179.png

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

Βαρθολομιό Ηλείας με οπτική επαφή στον ιστό (είναι αρκετά μακριά, μη σας ξεγελάσει τo zoom)

10550, n78 IPhone 15 Pro max.

Πέρσι με Ν1 στα ίδια σημεία το δίκτυο ήταν πίτα με ταχύτητες 40-60mbps. Φέτος είναι απίστευτο. Η συγκεκριμένη κεραία δίνει n78 και σε ορισμένα σημεία προς Γαστουνη και Μπούκα Γαστουνης (απόσταση 15km περίπου) με ταχύτητα περίπου 450-600 mbps.

IMG_2181.jpeg

IMG_2180.jpeg

IMG_2179.png

Φαίνεται ξεκάθαρα το ποιος επενδύει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Όντας νέος στο χώρο του 5g και προσπαθώντας να βελτιώσω τη χάλια ταχύτητα στο σπίτι θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν έχω καταλάβει σωστά, εφόσον η κεραία/οι κεραίες της περιοχής είναι 5g SA (που είναι σύμφωνα με το cellmapper) ,πρέπει και η συσκευή σου να είναι εγκεκριμένη από την Cosmote, σωστά?

Το ίδιο ισχύει και για τα routers? Δηλαδή αντίστοιχα θα τηρηθεί η επέκταση από την εταιρεία σε διάφορους κατασκευαστές  router κλπ? 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Gv2008 said:

Φαίνεται ξεκάθαρα το ποιος επενδύει

Έτσι ακριβώς.

5 minutes ago, Opposite said:

Καλησπέρα στο forum. Όντας νέος στο χώρο του 5g και προσπαθώντας να βελτιώσω τη χάλια ταχύτητα στο σπίτι θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν έχω καταλάβει σωστά, εφόσον η κεραία/οι κεραίες της περιοχής είναι 5g SA (που είναι σύμφωνα με το cellmapper) ,πρέπει και η συσκευή σου να είναι εγκεκριμένη από την Cosmote, σωστά?

Το ίδιο ισχύει και για τα routers? Δηλαδή αντίστοιχα θα τηρηθεί η επέκταση από την εταιρεία σε διάφορους κατασκευαστές  router κλπ? 

Τα ρούτερ υποστηρίζουν αλλά κανείς δεν ξέρει πότε.

Σε κάθε περίπτωση, το 5G σε οικιακό επίπεδο πετυχαίνει εξαιρετικές ταχύτητες, αρκεί η περιοχή σου να έχει καλό δίκτυο.

Κάνε με ένα κινητό τεστς, πριν σκεφτείς το οτιδήποτε.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elkons said:

Τι θέμα να είναι ; Η φωτιά ήταν σε απέναντι περιοχή απλά φαινόταν ενώ όλο το Βασιλικό έχει ρεύμα κανονοικότατα. Αν πάνε οι τεχνικοί θα κάνουν άραγε γενικό έλεγχο μπας και φτιάξουν και το φωτάκι [λόγω δικής μου ψυχαναγκαστικότητας 🥲]

Αναβοσβήνει κάθε 5λ για λίγο η 3700 και ΣΈΡΝΕΤΑΙ ,η κίνηση στο Θεό ,ο φίλος που μένει πολύ κοντά με τη κεραία μόνιμα Disconnected. 

Screenshot_20240801_154847_NetMonster.thumb.jpg.a84a47e81b166d4fa61a4aed8ea6c50a.jpg

Screenshot_20240801_154955_Speedtest.thumb.jpg.05b1230434e3abd1f4b664b809c27aa9.jpg

Μετα απο λιγο όπως είπα σβήνει

 

Screenshot_20240801_155027_NetMonster.thumb.jpg.f615faa398fdb4a64c109b1a39acf721.jpg

Δείτε και μια κίνηση στον άλλο σταθμό που βοηθά την κατάσταση και στις συνεργάτιδες είναι συνεγκατασταση και των 3.

Screenshot_20240801_155517_NetMonster.thumb.jpg.05f96ad4f80e828307f2ae798a8a6ef1.jpg

Η κεραία της Nova και Vodafone δεν λειτουργεί ακόμα πιθανόν να μην υπάρχει ρεύμα.  Κάποια κεραία δεν κάηκε επειδή δεν είχαμε ήδη εκεί και έχει ήδη σήμερα εκτός δικτύου εκεί πάνω. 

 

 

Συνήθως τα high band 5G radios είναι σε άλλο radio unit και δεν είναι στη γραμμή του UPS. Αν πέσουν τα ρεύματα θες μόνο το βασικό 4G να παίζει για κλήσεις έκτακτης ανάγκης 

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MIKU said:

Έτσι ακριβώς.

Τα ρούτερ υποστηρίζουν αλλά κανείς δεν ξέρει πότε.

Σε κάθε περίπτωση, το 5G σε οικιακό επίπεδο πετυχαίνει εξαιρετικές ταχύτητες, αρκεί η περιοχή σου να έχει καλό δίκτυο.

Κάνε με ένα κινητό τεστς, πριν σκεφτείς το οτιδήποτε.

Έχω ενα router στο σπίτι, ένα ZTE, δυστυχώς όμως όσο παρεμβάλεται το 4g, η ταχύτητά μου είναι κακή. Έχω οπτική επαφή με κεραία και δεν είμαι μακρυά όσον αφορά την απόσταση.

Έχω εξαιρετικό σήμα 5G,αλλά το 4G είναι κακό και δεν ξεπερνάω ποτέ τα 120mbs. Οπότε έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο 5g SA. Απλά είπα να ρωτήσω γιατί δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργει με τα routers το θέμα, σε αντίθεση με τα κινητά τηλέφωνα που παρακολουθώντας τη συζήτηση κατάλαβα τι παίζει. 

2.thumb.png.1b71010d1809062517f3e9d9be522741.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Opposite said:

Έχω ενα router στο σπίτι, ένα ZTE, δυστυχώς όμως όσο παρεμβάλεται το 4g, η ταχύτητά μου είναι κακή. Έχω οπτική επαφή με κεραία και δεν είμαι μακρυά όσον αφορά την απόσταση.

Έχω εξαιρετικό σήμα 5G,αλλά το 4G είναι κακό και δεν ξεπερνάω ποτέ τα 120mbs. Οπότε έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο 5g SA. Απλά είπα να ρωτήσω γιατί δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργει με τα routers το θέμα, σε αντίθεση με τα κινητά τηλέφωνα που παρακολουθώντας τη συζήτηση κατάλαβα τι παίζει. 

2.thumb.png.1b71010d1809062517f3e9d9be522741.png

120 για 4G είναι εξαιρετικά καλά, πάντως.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...