Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

55 minutes ago, georgemv said:

Το DSS της Cosmote στην Πάτρα ξυρίζει κόντρα https://www.speedtest.net/my-result/i/4807946322


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Almost N78. Wow!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εντυπωσιακες επιδόσεις τα Ericsson.

Ακομα και με ΜΙΜΟ 2 κυψέλες ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ με multipath reflections απο κυματα και βουνα παραπερα 🙂

ΚΑΙ με RSRQ -16 ΚΑΙ σε ωρα αιχμης !

Δειτε :

https://youtu.be/dURYJpLSdho

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, HORGRAP said:

Πραγματικα εντυπωσιακες επιδόσεις τα Ericsson.

Ακομα και με ΜΙΜΟ 2 κυψέλες ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ με multipath reflections απο κυματα και βουνα παραπερα 🙂

ΚΑΙ με RSRQ -16 ΚΑΙ σε ωρα αιχμης !

Δειτε :

https://youtu.be/dURYJpLSdho

Πάρα πολύ καλά! 🙂 Κάνει εξαιρετική δουλειά η ΚΟΣΜΟΤΕ. Τα μηχανήματα από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα, πρέπει να ρυθμιστούν σωστά και να γίνει το απαραίτητο optimization. Επομένως το μεγάλο μπράβο είναι για την ΚΟΣΜΟΤΕ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν φανταζομουν οτι μεσα στο νερο με multipath απο στερια και θαλασσα που δινει + - 400 μετρα δυναμικες αλλαγές στο TA σε αποσταση θα εβλεπα τετοιες ταχυτητες.

 Μιλαμε για sqeazing σε SNR rsrq και triggering αλγοριθμων απο συσκευες και σταθμους βασης. Ολα παιζουν αρμονικα ως σημερα.  

 

 Θα ρθουν βεβαια και τα μη δοκιμασμενα firmware ξανα και ξανα να χαλασουν την αρμονια οπως εχει συμβει παντου στο παρελθον και θα ξανασυμβει.

 

Ελπιζω να μην τα ξαναπερασουν μαζικα 🙂

 

Οτι δουλευει ικανοποιητικα το πειραζουμε μονο ...στις πατούσες που και που 🙂

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρήσει κανείς αν στο tethering στο upload η cosmote βάζει όριο? Ενω στο κινητό μου δίνει πχ 30mpbs στο pc δεν ξεπερνάει τα 5.. Αν βάλω vpn τα 5 γίνονται  γύρω στα 10 άρα δεν φταίει το hotspot.. Στο download δεν έχω θέμα, δινει κανονικά όσα πιάνει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote εχει ενα πανίσχυρο routing hardware για traffic shaping και το τιμα ιδιαιτερα χωρις να γινεται και πολυ αντιληπτό.  Legally and legal  traffic shaping.  

Ολοι οι παροχοι το κανουν πλεον , οσοι εχουν ακριβο εξοπλισμο για traffic shaping το κανουν χωρις προβλήματα.  

 Σε Cote και Wind γινεται σωστα. Σε Voda ανεβαινει ...μεχρι και το ping στο core network της. Για ενα ολοκληρο μηνα ( σε voda) τα μισα internet APN sessions περναγαν απο πιταρισμενο core.  Οτι σου τύχαινε. Μια με congested core, και στο επομενο reconnect non congested apn 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά λοιπόν υπάρχει περιορισμός της ταχύτητας?

Στάλθηκε από το G8141 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Στην vodafone στο tethering συνηθως εχω 45 Mbps max. Στην Cote συνήθως το οριο αλαζει δυναμικά λογω πιο ' εξυπνου ' εξοπλισμου.

Καθαρα δικη μου εμπειρια.

Κατακρίνω καθε μορφης προτεραιόποιηση ομως οσο η Κρητη ξεμενει απο υποβρυχίες οπτικες και δακτυλίους με Ελλαδα ....αξιζει.

Θα ερθει η ΑΔΜΗΕ ( Grid telecom ) και θα στρώσει ολη η Ελλαδα

OTE vs Grid telecom 🙂

 

https://www.ariadne-interconnection.gr/

map6.jpg

wan_002.png

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τα 45 max που αναφέρεις μπορεί να είναι αν τρέχεις wifi hotspot στα 2,4ghz. Αν βάλεις καλώδιο ή hotspot στα 5ghz δίνει σχεδόν και στο pc όσο πιάνει στο κινητό. Εχω δει και 60αρι στην vodafone με 2ca και 5ghz hotspot ξημερώματα όμως.. Και στην cosmote για να έχεις την 5g ταχύτητα στην άλλη συσκευή θέλει είτε καλώδιο,ειτε 5ghz hotspot

Τελοσπάντων. Εφαγα ξενέρωμα με την cosmote γιατί προσωπικά μου χρειάζεται και το γρήγορο upload πέραν του download και τώρα που έχω στην περιοχή μου 5g με Ν78 το 55αρι το αξίζει στο συμβόλαιο αλλά με κουτσουρεμένο upload απο το pc ή να στέλνω τα αρχεία στο κινητό για upload δεν λέει..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Ποτε δεν φανταζομουν οτι μεσα στο νερο με multipath απο στερια και θαλασσα που δινει + - 400 μετρα δυναμικες αλλαγές στο TA σε αποσταση θα εβλεπα τετοιες ταχυτητες.

 Μιλαμε για sqeazing σε SNR rsrq και triggering αλγοριθμων απο συσκευες και σταθμους βασης. Ολα παιζουν αρμονικα ως σημερα.  

 

 Θα ρθουν βεβαια και τα μη δοκιμασμενα firmware ξανα και ξανα να χαλασουν την αρμονια οπως εχει συμβει παντου στο παρελθον και θα ξανασυμβει.

 

Ελπιζω να μην τα ξαναπερασουν μαζικα 🙂

 

Οτι δουλευει ικανοποιητικα το πειραζουμε μονο ...στις πατούσες που και που 🙂

 

Πόσο δίκιο έχεις...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5Ghz και εγω .Ολοι κανουν legal traffic shaping. Η Cosmote κάνει το ελαχιστο και κυρίως σε Κρήτη απο εποχες  ADSL 🙂 ......BRAS packets per second 🙂

Ολοι οι πσροχοι εχουν περιοχες με ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ συνηθως traffic shaping. Ενα παραδειγμα σε Cosmote 5G ειναι τα speedtests.

 σε fast.com το βραδυ σε n78 5G  max 600 Mbps με δυναμικες αλλαγές.  σε Speedtest.net max 1200 MBps .

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HORGRAP said:

5Ghz και εγω .Ολοι κανουν legal traffic shaping

Δεκτόν. Αλλά τόσο επιθετικό? Να σου δινει σε πραγματικές συνθήκες το 5-10% της ταχύτητας του speedtest? Tι νόημα έχει αυτό? Να ποστάρουμε τα speedtest για να χαιρόμαστε και σε κανονικές συνθήκες να τρώμε πόρτα? Ok λέτε/λέμε για τα στραβά της κόκκινης αλλά εδώ φέρεται πιο τίμια απο την πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Σε 5G και μονο μπορεις να δεις ' ευκολα '  backhaul core network congestions αν υπαρξουν ' εκτακτες και προσωρινες '  και τυχον Traffic Shapings σε διαφορα επιπεδα ανα παροχο.

  Αν οντως εχεις οριο σε upload και download σαν ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ( και οχι σαν backup internet solution για εργοστασιο  με 5 Terrabytes το μηνα) τοτε ισως η Cosmote στην περιοχη σου εφαρμοζει προσωρινα prioritization σε traffic.   Μονο εκεινοι ξερουν.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τα 45 max που αναφέρεις μπορεί να είναι αν τρέχεις wifi hotspot στα 2,4ghz. Αν βάλεις καλώδιο ή hotspot στα 5ghz δίνει σχεδόν και στο pc όσο πιάνει στο κινητό. Εχω δει και 60αρι στην vodafone με 2ca και 5ghz hotspot ξημερώματα όμως.. Και στην cosmote για να έχεις την 5g ταχύτητα στην άλλη συσκευή θέλει είτε καλώδιο,ειτε 5ghz hotspot
Τελοσπάντων. Εφαγα ξενέρωμα με την cosmote γιατί προσωπικά μου χρειάζεται και το γρήγορο upload πέραν του download και τώρα που έχω στην περιοχή μου 5g με Ν78 το 55αρι το αξίζει στο συμβόλαιο αλλά με κουτσουρεμένο upload απο το pc ή να στέλνω τα αρχεία στο κινητό για upload δεν λέει..

Βάλε στο pc IPv4 και v6 TTL 65 ή 129 και θα ξεγελάς το shaping


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbbb said:

Δοκίμασα και με τις 2 τιμές αλλά δεν..

Μήπως ρε συ φταίει το τηλέφωνο; Δοκίμασε κάποιο άλλο. Exynos έχεις;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Galaxy a42 με snapdragon 750. Αλλά το ίδιο θέμα μου κάνει και το sony με τον 835. Bασικά στο κινητό δεν υπάρχει θέμα. Μόνο στο tethering γίνεται αυτό και μόνο με το upload. Σε ότι αφορά το TTL αν το έκανα σωστα.. Δίνω στο pc στο command prompt ping 127.0.0.1 και μου επιστρέφει τιμή TTL=129. Σωστά? Μήπως εν τελει παίζει ρόλο που έχω καρτοκινητό?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Galaxy a42 με snapdragon 750. Αλλά το ίδιο θέμα μου κάνει και το sony με τον 835. Bασικά στο κινητό δεν υπάρχει θέμα. Μόνο στο tethering γίνεται αυτό και μόνο με το upload. Σε ότι αφορά το TTL αν το έκανα σωστα.. Δίνω στο pc στο command prompt ping 127.0.0.1 και μου επιστρέφει τιμή TTL=129. Σωστά? Μήπως εν τελει παίζει ρόλο που έχω καρτοκινητό?

Σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbbb said:

Δοκίμασα και με τις 2 τιμές αλλά δεν..

Τότε ίσως σου φταίει το tcp congestion algorithm στο pc. Σε επηρεάζει σε μη-speedtest workload?

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/7803370743

Κέντρο Καλαμάτας, δίπλα από την Κεραία στο κτήριο του ΟΤΕ.

Η μέτρηση έγινε με το Oneplus 9.

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, georgemv said:

Τότε ίσως σου φταίει το tcp congestion algorithm στο pc. Σε επηρεάζει σε μη-speedtest workload?

Mα αυτό ειναι το πρόβλημα.. Οταν θέλω να έχω καλό upload αναγκαστικά βάζω την vodafone (που στο download με εξαίρεση τις μεταμεσονύχτιες ώρες σέρνεται) και όταν θέλω download γυρνάω σε cosmote... Δηλαδή αναγκαστικά 2 συνδέσεις για να κάνω όπως θέλω την δουλειά μου. Και οκ τώρα που ήταν τα απεριόριστα στα καρτοκινητά με ένα 10αρικο, παλευόταν με 22€ το μήνα. Αλλά 100+ για να έχω καλή ταχύτητα στο download και στο upload είναι too much.. Παλιότερα που η cosmote δεν είχε αναβαθμίσει, ηταν χειρότερη και στο download στην περιοχή μου, οπότε δεν είχα τέτοιες "ανησυχίες". Συμβιβαζόμουν με το χάλι της vodafone στο down αλλά τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η Καλαματα σε ταχυτητες για απογευμα σκιζει.  το θεμα βεβαια ειναι να πας σε στενα δρομακια και ισογεια 🙂 και εκει καλα τα παει.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτες ταχύτητες...
Τι είναι τούτο! Αν έμενα εκεί, 5G router με Cosmote unlimited και 10gbit switch για το σπίτι!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/7806251666

Νέο ρεκόρ από Καλαμάτα. Και γενικά όλη η πόλη έχει τρομερή κάλυψη, ίσως η πόλη με την καλύτερη κάλυψη που έχω πάει, και φοβερες ταχύτητες.

Και πάλι η μέτρηση είναι με Oneplus9

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...