Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

35 minutes ago, HORGRAP said:

Καλά νέα για την Cosmote .

 Επιτέλους έπειτα απο ΧΡΌΝΙΑ , αποφάσισαν να αλλάξουν τα Counters για να μην εγκλωβίζονται οι συσκευές σε " μεγάλα " κελιά αγνοώντας μικρότερα αναξιοποίητα πολλές φορές. ( παλιά έδιναν προτεραιότητα στα μεγάλα κελιά παραδόξως αντι να αξιοποιούν τα μικρότερα σε RRC CONNECTED συσκευές)

 

 

Επίσης άλλαξαν και την πολιτική με τα Sleeping Cells και Sleeping Frequencies σε μικρα κελιά. ( Δεν κλείνουν οι δευτερεύουσες συχνότητες σε ώρες αιχμής για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΠΛΕΟΝ ) 

 

 

Οπότε θά έχουμε καλύτερες ταχύτητες πλέον; Από πότε θα ισχύει αυτό; Πανελλαδικά αυτό θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπουκωμέμη σήμερα η Κερατέα; 😝

Screenshot_20240421_161711_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ο ανταγωνισμός και αυτός μπουκωμένος;;;;

Δεν μέτρησα 😌

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cnbc.com/2024/03/04/telcos-are-barely-done-rolling-out-5g-networks-and-theyre-already-talking-about-5point5g.html

In the 3GPP releases system, 5G is considered release 17. That means 5.5G is dubbed “release 18” by the industry.

Release 19 is what will effectively be 6G, another major network upgrade. Work is also underway on 6G standards, but it’s still in the early stages.

“This normal of 10 years between standards, I wonder if that’s going to be enough,” Granryd added. “We hope that we can stay in a 5G environment. 5G advanced — 5G standalone, that’s absolutely fine. But push out the time and make sure that we have enough mileage to capitalize and monetize and show the world that 5G is a fantastic technology.”

With 5G Advanced, telecoms firms could start to make more money from their 5G rollouts by charging higher prices. And, with a key focus of 5G being enterprise applications, that could be a much more significant money maker for network operators than consumers.

Telcos haven’t yet revealed how much more a 5G Advanced data plan will cost compared with 5G. But analysts expect they’ll look to make money from 5G Advanced by getting clever about subscriptions and using AI and other technologies to operate their networks more efficiently.

With a key focus of 5G being enterprise applications, that could be a much more significant money maker for network operators than consumers.

It’s going to take some convincing for consumers to go from 5G to 5G Advanced, given the little noticeable improvement they’ve seen from their phones upgrading to 5G in the past five years. But Philip Song, Huawei’s chief marketing officer of the carrier business group, said that it’s important telcos convey the use cases of 5G Advanced to consumers well.

5G standalone is different from 5G Advanced. Sometimes referred to as “true” 5G, it refers to the development of a 5G network that uses technology independent of 4G and comes with the promise of realizing 5G’s full potential.

5G Advanced, on the other hand, is a complete evolution of the network.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, MIKU said:

Λίγο μπουκωμέμη σήμερα η Κερατέα; 😝

Screenshot_20240421_161711_Speedtest.jpg

Α καλά. Πάνε ολοταχώς για N78. Κάντε speedtest να τους εξαναγκάσετε να βλέπουν φουλ κίνηση αχαχαχ. Άμα θέλουν έρχομαι και εναεριτης να καρφώνω πάνελς, αντε για να τελειώνουμε αχαχα. Στο μεταξύ, αλλά μάλλον εσένα δεν σε αφορά γιατί δεν θα είσαι προς τα εκεί, έχουν micro κάπου σε ένα σημείο που λέγεται Σπηλιαλεζα. Δύο βασικά παίζουν εκεί είδα. Μαζεύει κόσμο εκεί και είναι φοβερά μέρη, έχω να έρθω χρόνια, λες και κατοικώ σε άλλη χώρα ξέρω γω ώρες ώρες 😅

https://www.rethemnosnews.gr/rethymno/699714_mia-akoma-keraia-kinitis-fernei-anastatosi

Αναστάτωση 🫨🫨🫨. Νομίζω είναι της Cosmote αυτή που επισυνάπτω. 

Screenshot_20240422_111119_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Α καλά. Πάνε ολοταχώς για N78. Κάντε speedtest να τους εξαναγκάσετε να βλέπουν φουλ κίνηση αχαχαχ. Άμα θέλουν έρχομαι και εναεριτης να καρφώνω πάνελς, αντε για να τελειώνουμε αχαχα. Στο μεταξύ, αλλά μάλλον εσένα δεν σε αφορά γιατί δεν θα είσαι προς τα εκεί, έχουν micro κάπου σε ένα σημείο που λέγεται Σπηλιαλεζα. Δύο βασικά παίζουν εκεί είδα. Μαζεύει κόσμο εκεί και είναι φοβερά μέρη, έχω να έρθω χρόνια, λες και κατοικώ σε άλλη χώρα ξέρω γω ώρες ώρες 😅

https://www.rethemnosnews.gr/rethymno/699714_mia-akoma-keraia-kinitis-fernei-anastatosi

Αναστάτωση 🫨🫨🫨. Νομίζω είναι της Cosmote αυτή που επισυνάπτω. 

Screenshot_20240422_111119_Samsung Internet.jpg

Τώρα το Πάσχα αν πήξει το σύμπαν με τον κόσμο που θα έρθει για βόλτα, βουτιά στο εξοχικό κλπ, θα τους τσακίσω στις αναφορές για βλάβη στο σύστημά τους.

Ήδη χθες που ήταν μια Κυριακή με μέτριο καιρό και άνοιξαν κάποια σπίτια γύρω γύρω, έπεσαν οι ταχύτητες!

Που να έρθει το καλοκαίρι.

Έλεος κύριοι της Cosmote θέλω ταχύτητες 😝

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MIKU said:

Τώρα το Πάσχα αν πήξει το σύμπαν με τον κόσμο που θα έρθει για βόλτα, βουτιά στο εξοχικό κλπ, θα τους τσακίσω στις αναφορές για βλάβη στο σύστημά τους.

Ήδη χθες που ήταν μια Κυριακή με μέτριο καιρό και άνοιξαν κάποια σπίτια γύρω γύρω, έπεσαν οι ταχύτητες!

Που να έρθει το καλοκαίρι.

Έλεος κύριοι της Cosmote θέλω ταχύτητες 😝

Σωστός, κάμε τα κουμάντα σου 😎😛

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, johnmakro said:

Εδω Χανιά περιοχή παλιού Νοσοκομείου.

S22 ultra 5G πριν κανα μήνα η δοκιμή 

 

SmartSelect_20240422_134200_Speedtest.jpg

SmartSelect_20240422_134130_Speedtest.jpg

Φωτιά!!!!Ο ανταγωνισμός να τα δει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

  😅

https://www.rethemnosnews.gr/rethymno/699714_mia-akoma-keraia-kinitis-fernei-anastatosi

Αναστάτωση 🫨🫨🫨. Νομίζω είναι της Cosmote αυτή που επισυνάπτω. 

Screenshot_20240422_111119_Samsung Internet.jpg

Από το κακό στο χειρότερο... Γενικά αυτός ο πολιτιστικός σύλλογος ξέρει φυσική δημοτικού άραγε 🧐 

Εγώ που θέλω να έχω κοντά κεραία και δεν έχω ενώ δεν έχει σχολεία ούτε στα 1000 μέτρα 🥲 Τι πρέπει να κάνω να φέρουν αυτή εδώ 😂😅

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, elkons said:

Από το κακό στο χειρότερο... Γενικά αυτός ο πολιτιστικός σύλλογος ξέρει φυσική δημοτικού άραγε 🧐 

Εγώ που θέλω να έχω κοντά κεραία και δεν έχω ενώ δεν έχει σχολεία ούτε στα 1000 μέτρα 🥲 Τι πρέπει να κάνω να φέρουν αυτή εδώ 😂😅

Άστο μην το ψάχνεις. Το πιο αστείο είναι που ανέβασαν την είδηση και τη φωτογραφία πρωτίστως από κάποιο κινητό με δεδομένα και οι υπόλοιποι που θα την διαβάσουν πάλι από κινητό θα είναι με δεδομένα. Να την είχαν βγάλει τη φωτογραφία από κάποια nikon ξέρω γω φωτογραφική και μετά να την πλασαραν στις εφημερίδες θα τους το έδινα πάντως, αλλά τώρα τι 😅😅😅

Link to comment
Share on other sites

Παλαιά Πεντέλη πλατεία και λίγο πιο κάτω στο Μοναστήρι απ' έξω (ανάποδα οι φωτό).

Screenshot_20240422_213427_Speedtest.jpg

Screenshot_20240422_213752_Speedtest.jpg

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MIKU said:

Παλαιά Πεντέλη πλατεία και λίγο πιο κάτω στο Μοναστήρι απ' έξω (ανάποδα οι φωτό).

Screenshot_20240422_213427_Speedtest.jpg

Screenshot_20240422_213752_Speedtest.jpg

Θεριζει κ αυτη σα τη νοντ μας 🤣

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, MIKU said:

Παλαιά Πεντέλη πλατεία και λίγο πιο κάτω στο Μοναστήρι απ' έξω (ανάποδα οι φωτό).

Screenshot_20240422_213427_Speedtest.jpg

 

Οι άλλες 2 πως τα πηγαίνουν εκεί;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, elkons said:

Οι άλλες 2 πως τα πηγαίνουν εκεί;

Η Nova από παλαιότερες μετρήσεις, σέρνεται.

Η Vodafone μέτρια προς κακά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, MIKU said:

Η Nova από παλαιότερες μετρήσεις, σέρνεται.

Η Vodafone μέτρια προς κακά.

Με λίγα λόγια όλες 💩 είναι εκεί 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, elkons said:

Με λίγα λόγια όλες 💩 είναι εκεί 

Δεν αφήνουν να εγκατασταθεί σταθμός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Δεν αφήνουν να εγκατασταθεί σταθμός.

Μου φαίνεται όντως εκεί Πεντέλη πρέπει να την έχουν δει αντάρτες. Απλά στην Ελλάδα είμαστε αντάρτες για λάθος λόγους. Όταν έρχονται τα μπαστούνια και πρέπει να σταθούμε στο ύψος μας, σφυριζουμε αδιάφορα 😏

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Μου φαίνεται όντως εκεί Πεντέλη πρέπει να την έχουν δει αντάρτες. Απλά στην Ελλάδα είμαστε αντάρτες για λάθος λόγους. Όταν έρχονται τα μπαστούνια και πρέπει να σταθούμε στο ύψος μας, σφυριζουμε αδιάφορα 😏

Η νέα Δήμαρχος, που την ψηφίσαμε για να φύγει η άλλη που είχε καταστρέψει το σύμπαν, μας βγήκε με αλλεργία στις κεραίες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MIKU said:

Η νέα Δήμαρχος, που την ψηφίσαμε για να φύγει η άλλη που είχε καταστρέψει το σύμπαν, μας βγήκε με αλλεργία στις κεραίες.

Κατάλαβα, μια χαρά! Με τις υγείες σας και σεις. Πας να ξεφορτωθείς το σκάρτο και τελικά σου ξεφυτρωνει κάποιο άλλο πιο ωραίο φρούτο 😏. Και μεις εδώ πάνω στον Άγιο Δημήτριο η πρώην δήμαρχος έκανε πεζόδρομους για να περνάει ο όχλος και νησίδα στη μέση του δρόμου για να φισκαρει κίνηση στα φανάρια. Την έδιωξαν και τώρα ο καινούργιος απλά δεν ασχολείται με τίποτα για να διορθώσει την κατάσταση.... 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη των ειδικών αν όλα είναι ΟΚ.

Βάζω να κατεβάσω το genshin impact στο PS5.

Είναι 101GB.

Η 100αρα γραμμή του ΟΤΕ VDSL δίνει εκτιμώμενο χρόνο λήψης περίπου 3 ώρες.

Το 5G δίνει περίπου 2 ώρες και 10 λεπτά με διαμοιρασμό από το κινητό.

Εν τω μεταξύ αν κάνω τεστ ταχύτητας στην κονσόλα βγάζει 180Mbps σήμερα.

Στο κινητό έβγαζε 323 και όταν ξεκίνησε η λήψη 62.

Τί φάση;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Θέλω τη γνώμη των ειδικών αν όλα είναι ΟΚ.

Βάζω να κατεβάσω το genshin impact στο PS5.

Είναι 101GB.

Η 100αρα γραμμή του ΟΤΕ VDSL δίνει εκτιμώμενο χρόνο λήψης περίπου 3 ώρες.

Το 5G δίνει περίπου 2 ώρες και 10 λεπτά με διαμοιρασμό από το κινητό.

Εν τω μεταξύ αν κάνω τεστ ταχύτητας στην κονσόλα βγάζει 180Mbps σήμερα.

Στο κινητό έβγαζε 323 και όταν ξεκίνησε η λήψη 62.

Τί φάση;

Επειδή στο speedtest σου δίνει σε κάποιο σερβερ πχ του ΟΤΕ υψηλή ταχύτητα δεν είναι απόλυτο ότι ο σερβερ του ps δίνει τοσο που βρίσκεταισε κάποια αλλη χώρα.

Στο steam ας πούμε με speedtest 800 πάνω από 160 δεν έδινε σε download. Δεν είναι μόνο ο τρόπος διακίνησης από τα διεθνή κυκλώματα είναι και ο φόρτος που μπορεί να έχει ο σερβερ τους την δεδομένη στιγμή. 

Είναι απόλυτα λογικό αυτό και τις μεγαλύτερες από 200 ταχύτητες στην πράξη εκμεταλλευονται μόνο όταν πολλοί χρήστες παράλληλα κάνουν λειτουργίες στο ίδιο δίκτυο. Πχ να βλέπουν disney+ άλλος χρήστης να κατεβάζει παιχνίδια,  άλλος να κάνει ομιλία με video call κλπ

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Regional LTE TDD band support 

https://www.sammyfans.com/2024/04/23/new-samsung-galaxy-s23-firmware-updates-lte-tdd-band-support-in-europe/

Τι μπορει να σημαινει αυτο σε εμας τους τεχνολογικα αδαεις?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Θέλω τη γνώμη των ειδικών αν όλα είναι ΟΚ.

Βάζω να κατεβάσω το genshin impact στο PS5.

Είναι 101GB.

Η 100αρα γραμμή του ΟΤΕ VDSL δίνει εκτιμώμενο χρόνο λήψης περίπου 3 ώρες.

Το 5G δίνει περίπου 2 ώρες και 10 λεπτά με διαμοιρασμό από το κινητό.

Εν τω μεταξύ αν κάνω τεστ ταχύτητας στην κονσόλα βγάζει 180Mbps σήμερα.

Στο κινητό έβγαζε 323 και όταν ξεκίνησε η λήψη 62.

Τί φάση;

Γενικά δύσκολο να πιάσεις πλήρη ταχύτητα από servers της Sony.

Με 100 Mbps είναι περίπου 2 ώρες και 25 λεπτά κατέβασμα.

Με 80 είναι 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...