Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος που μπορεί το κινητό του να συνδεθεί σε SA, να γράψει εδώ τα πρώτα 8 νούμερα του αριθμού σειράς της κάρτας SIM του (προσοχή, μόνο τα 8 πρώτα δείχνουν την παρτίδα, τα επόμενα ψηφία είναι προσωπικά, μην τα ποστάρετε εδώ).

Λογικά ξεκίνησε κάποια στιγμή η Cosmote αθόρυβα να δίνει SUCI SIM και κάποιοι έχουν τέτοια και μπορούν να συνδεθούν σε SA. Οι άλλοι με παλιές κάρτες δεν συνδέονται.

Εγώ άλλαξα πρόσφατα eSIM, ο αριθμός σειράς ξεκινάει με 89300100 
Αν καταφέρω να έρθω στη χώρα τα Χριστούγεννα θα κάνω μια δοκιμή με SA

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό τον αριθμό έχει η sim, έκανα μετάβασή  απο vodafone σε cosmote whats up τον Ιούνιο

2047875935_CosmoteSUCISIM.thumb.png.706db4dd7e583d3986a502e8e7dce5bc.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν στο επόμενο iOS update θα δώσει η apple SΑ για Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, SAgr said:

*#06# Το βλέπετε από εδώ γιατί στα Android 13 δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από αυτόν τον κωδικό η να βγει η sim από μέσα.

Δεν έχει σχέση η sim είναι το 89300100 αλλά σε μέρη που έχει κάλυψη δεν βρίσκει SA ακόμα και με sim άλλης εταιρίας έπρεπε να τα εμφανίζει στα Xiaomi. Στην αναζήτηση δικτύου επίσης έπρεπε να δείχνει Cosmote 5G. Όποιος δει εκτός από 2G/4G και την επιλογή Cosmote 5G βρίσκεται σε ζώνη SA. Συνήθης είναι θέμα κάλυψης γιατί στα δοκιμαστικά τους τις έχουν σε πάρα πολύ μικρή εμβέλεια απ' ότι πρέπει να είναι. Ενώ στο NSA παίζουν στο τέρμα κι εντοπίζονται ακόμα και πάνω από 100+ km.

Στο Samsung με τον κωδικό *#06# μου βγάζει κάτι με IMEI και κάτι barcodes

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, paanos said:

*#*#4636#*#* δοκίμασε 

Στα xiaomi αν πληκτρολογήσετε *#*#3646633#*#*, πατήσετε band mode και κλείσετε όλες τις μπάντες σε 2G, 3G και 4G και αφήστε μόνο του 5G για να δείτε αν θα συνδεθεί σε SA. Για να γίνουν αποδεκτές οι αλλαγές, θα πρέπει σε κάθε τεχνολογία που θέλετε να απενεργοποιήσετε ( 2G,3G,4G) να αφήσετε μόνο μία ανοιχτή, μία που δεν λειτουργεί στην Ελλάδα. Π.χ. στο 2G να αφήσετε την 1900, στο 3G την 800 και στο 4G την B12. Στο 5G αφήστε τα όλα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2023 at 10:19 ΠΜ, d_alex said:

Καλημερα.

Εχω να μπω εδω πολυυυ καιρο, οποτε λογικα δεν σας διαβαζω!  Μου εστειλε το λινκ ενας φιλος με την ευκαιρια που ξεκινησε το SA.  Θα προσπαθησω να ειμαι πιο συνεπης...

-  Η 2664 ειναι οντως εκει, στον ΟΤΕ/Φαληρο.

-  Με τις φωτο δεν εχω σχεση (και μια-δυο φορες που πηγα να φτιαξω κατι τα εκανα χειροτερα).

-  Πολλες φωτο ειναι οντως ασχετες.  Αλλα γενικα εχει γινει πολυ καλη δουλεια.  Δεν νομιζω να μπαινουν αυτοματα...

-  Επισης πολλες θεσεις τις βαζουν τυφλα εκει οπου λενε τα δημοσια δεδομενα, τα οποια ειναι γενικα σωστα (+/- 50 μετρα), αλλα μερικες φορες πολυ εξω, 100, 200, και 300 μετρα!  Οπου βλεπω μεγαλες αποκλισεις τις διορθωνω.

-  Οι θεσεις που βαζω ειναι σωστες.  Καμια φορα πειραματιζομαι με τους νεους σταθμους, αλλα μετα ξανακανω reset τη θεση.

-  Και γω δεν εχω καταφερει ακομα να συνδεθω σε SA.  Μολις περναω το μακροστεναρι *#... μου λεει κατι οτι εχει προστεθει στο μενου, αλλα ΠΟΙΟ μενου;  Please help!!!

-  Θα ηθελα απο καποιον απο εσας που "βλεπετε" τους SA ενα δειγμα του πως περναει το Netmonitor (ή το Netmonster) τους SA στο clf τους (database), ετσι ωστε να γραψω τον κωδικα δημιουργιας να γεμιζει η δικια μου βαση (που ενημερωνει αυτες τις εφαρμογες online).

 

dalex

 

Καλησπέρα. Ισχύει, αυτό με τις φώτο δεν ξέρω πώς δουλεύει ακριβώς να σου πω την αλήθεια. Υποθέτω πάντως ότι κάποιος έχει παίξει με αλγόριθμο στο cellmapper και αν πχ έχει περασμένες από κάποιον τις φωτογραφίες των σταθμών πριν την αναβάθμιση (δλδ να είναι στον χάρτη με το τριψήφιο ή τετραψήφιο enb) και περιέχει φώτο, τότε άμα θα βρεις εσύ τον αναβαθμισμενο, έχω καταλάβει ότι την παίρνει αυτόματα την φώτο και την ταιριάζει με το νέο enb με λίγα λόγια. Τώρα να κάθεται κάθε φορά κάποιος να βάζει, δεν το ξέρω. Πάντως θυμάμαι ότι είχα αναρτήσει δύο φώτο με καινούργιους σταθμούς εδώ μέσα και μετά από λίγο είχαν ανέβει στο cellmapper. Βέβαια αυτός που τις ανέβασε, τις έβαλε λάθος και μετά παιδεύτηκα πολύ να τις αλλάξω γιατί έχει και περιορισμό στον όγκο του αρχείου και θέλει compress και μπαρμπουτσαλα, οπότε δεν ασχολούμαι και πολύ ούτε γω 😛. Με το αρχείο από το netmonster που ζήτησες, έβγαλες άκρη; Συνδέθηκες σε SA ή τζίφος ακόμα; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, περιπου ποση ειναι η εμβελεια της n78 και n28

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να άνοιξαν και Συγγρού για δοκιμαστικά πάντα κάνα δύο σταθμούς που έπιασα πριν λίγο. Από Φάληρο μεριά τους έπιανα, θα εμφανιστούν σύντομα πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε και η τελευταία κεραία μέσα στην πόλη της Κατερίνης (3057) στην συνοικία του Σταθμού. Στην Λάρισα ακόμη κεντρικότατη κεραία επάνω στο Metropol παραμένει η μοναδική που δεν έχει αναβαθμιστεί στην πόλη.

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα γίνει SA enabled;

Screenshot_20231118-212545~2.png

 

Δεν υπάρχει επιλογή να επιλέξω ανάμεσα στα δύο στις επιλογές προγραμματιστή

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Τροποποιησα τη δομη της βασης για να παιρνει τα στοιχεια του 5G, και τον κωδικα παραγωγης (προς το παρον μονο για το ntm/Netmonster επειδη απο αυτο πηρα ενα δειγμα απο την Κρητη).

Ολοι εσεις που βλεπετε SA, ανανεωστε τη βαση στο Netmonster να δουμε, ειναι σωστη η κωδικοποιηση;  Βλεπετε σωστα το σταθμο (περιγραφη);

https://www.ham.gr/gsm/CLF.v3-Netmonitor-Netmonster/

 

Link to comment
Share on other sites

Τροποποιησα τη δομη της βασης για να παιρνει τα στοιχεια του 5G, και τον κωδικα παραγωγης (προς το παρον μονο για το ntm/Netmonster επειδη απο αυτο πηρα ενα δειγμα απο την Κρητη).
Ολοι εσεις που βλεπετε SA, ανανεωστε τη βαση στο Netmonster να δουμε, ειναι σωστη η κωδικοποιηση;  Βλεπετε σωστα το σταθμο (περιγραφη);
https://www.ham.gr/gsm/CLF.v3-Netmonitor-Netmonster/
 
Πώς το βλέπω αυτό;Screenshot_20231118_223302_NetMonster.jpg
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, d_alex said:

Τροποποιησα τη δομη της βασης για να παιρνει τα στοιχεια του 5G, και τον κωδικα παραγωγης (προς το παρον μονο για το ntm/Netmonster επειδη απο αυτο πηρα ενα δειγμα απο την Κρητη).

Ολοι εσεις που βλεπετε SA, ανανεωστε τη βαση στο Netmonster να δουμε, ειναι σωστη η κωδικοποιηση;  Βλεπετε σωστα το σταθμο (περιγραφη);

https://www.ham.gr/gsm/CLF.v3-Netmonitor-Netmonster/

 

Αν εννοείς αυτό, φαίνεται σωστά το 5G SA

Screenshot_20231118_230423_NetMonster.jpgScreenshot_20231118_230428_NetMonster.jpg

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Cris4524 said:

Πώς το βλέπω αυτό;Screenshot_20231118_223302_NetMonster.jpg

Καν(τ)ε ενα κοπο και ξανα-ανανεωσε!  Ειχα λαθος τον κωδικα για τις N7, ενω η N35 στο Ηρακλειο εδειξε σωστα.

Στο μεταξυ συμπληρωσα και τις υπολοιπες στη Θεσσαλονικη, και δυο ακομα που μπηκαν πριν λιγο στη Συγγρου (Αθηνα).

 

Link to comment
Share on other sites

Καν(τ)ε ενα κοπο και ξανα-ανανεωσε!  Ειχα λαθος τον κωδικα για τις N7, ενω η N35 στο Ηρακλειο εδειξε σωστα.
Στο μεταξυ συμπληρωσα και τις υπολοιπες στη Θεσσαλονικη, και δυο ακομα που μπηκαν πριν λιγο στη Συγγρου (Αθηνα).
 
Μια χαρά τώρα!f2ef357323981447eeb7b5277735a33e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε φίλος με cosmote στο σπίτι χτες και είδα ότι η cosmote πλέον δεν έχει EDGE αλλά 5G N1 με ταχυτητες 80 - 100 mbps και N28 σε κάποια σημεία με ταχυτητες 70-120 mbps. Στο μπαλκόνι επίσης, συνδέθηκε με δυσκολία σε N78 με ταχυτητες 250 mbps. Έδειχνε full σήμα, αλλά η N78 έρχεται από διαφορετική κεραία, γιατί η κεραία της περιοχής μου δεν έχει N78, οπότε πιθανότατα παίρνει 4G από την κοντινή κεραία και 5G N78 από κάποια μακρινή 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Ήρθε φίλος με cosmote στο σπίτι χτες και είδα ότι η cosmote πλέον δεν έχει EDGE αλλά 5G N1 με ταχυτητες 80 - 100 mbps και N28 σε κάποια σημεία με ταχυτητες 70-120 mbps. Στο μπαλκόνι επίσης, συνδέθηκε με δυσκολία σε N78 με ταχυτητες 250 mbps. Έδειχνε full σήμα, αλλά η N78 έρχεται από διαφορετική κεραία, γιατί η κεραία της περιοχής μου δεν έχει N78, οπότε πιθανότατα παίρνει 4G από την κοντινή κεραία και 5G N78 από κάποια μακρινή 

Δηλαδή κάνεις δουλειά;;;;Τέλεια 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, aektzhs 1 said:

Δηλαδή κάνεις δουλειά;;;;Τέλεια 

Κάνεις και παρακάνεις. Στο ασανσέρ και στο υπόγειο βέβαια 2G όπως ήταν πριν ενώ οι άλλες δύο με 5G κανονικά. Μικρό το κακό θεωρώ, έλυσαν ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα ευτυχώς 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις και παρακάνεις. Στο ασανσέρ και στο υπόγειο βέβαια 2G όπως ήταν πριν ενώ οι άλλες δύο με 5G κανονικά. Μικρό το κακό θεωρώ, έλυσαν ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα ευτυχώς 
Μια χαρά. Οι άλλες δύο πρέπει να έχουν απλά πιο κοντά σε σένα τον σταθμό (τυχαίο), βάλε και το πειραγμένο EIRP και έχεις και στα υπόγεια σήμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, johnny_htc said:

Μια χαρά. Οι άλλες δύο πρέπει να έχουν απλά πιο κοντά σε σένα τον σταθμό (τυχαίο), βάλε και το πειραγμένο EIRP και έχεις και στα υπόγεια σήμα emoji14.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι πολύ κοντά οι κεραίες και πάρα πολλές. Η nova πιάνει από την 11043, την 342, την 310, την 11908 και την 11160 η οποία έχει B1, B3, B7, B20  και B28 και απορώ γιατί δείχνειB20 only

Screenshot_20231119_120225.thumb.jpg.91a56fc6f24080b818d70efb0ccfdd43.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...