Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, panos.k2 said:

Νέα Σμύρνη, εντός οικίας.
Σοκαριστικές ταχύτητες, δεν είχα ξαναδεί Ν78 

IMG_4457.thumb.png.9b487761abc782f84408148ad14efb23.png

Νομίζω φαίνεται ποιος επενδύει περισσότερο σαν να ξύπνησαν τον τελευταίο καιρό 

Συνήθως τι ταχύτητες είχες;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos.k2 said:

Νέα Σμύρνη, εντός οικίας.
Σοκαριστικές ταχύτητες, δεν είχα ξαναδεί Ν78 

IMG_4457.thumb.png.9b487761abc782f84408148ad14efb23.png

Φοβερό. Είσαι κοντά στην πλατεία; Εκεί έχει ήδη από τις αρχές N78. Εκτός και αν έβαλαν κάπου αλλού πρόσφατα, γιατί γενικά μια γύρα την έκαναν στα Νότια τελευταία. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, johnny_htc said:

Φοβερό. Είσαι κοντά στην πλατεία; Εκεί έχει ήδη από τις αρχές N78. Εκτός και αν έβαλαν κάπου αλλού πρόσφατα, γιατί γενικά μια γύρα την έκαναν στα Νότια τελευταία. 

Πιο κοντά στο άλσος είμαι. Βέβαια είμαι αρκετα ψηλά όποτε ίσως να είναι μακρινή

27 minutes ago, elkons said:

Νομίζω φαίνεται ποιος επενδύει περισσότερο σαν να ξύπνησαν τον τελευταίο καιρό 

Συνήθως τι ταχύτητες είχες;

Γύρω στα 100-150

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Τα έχει χαμηλά και η Ελβετία. Θέλουμε να τους μοιάσουμε. Τι Κοζάνη τι Λωζάνη... Γενικά δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή έχουμε beamforming τα όρια είναι γελοία, όπως και οι αρχές μας.

Η Ελβετία είναι μια χώρα η οποία προοδεύει αλλά παράλληλα κρατάει τις παραδόσεις της και δεν ενθουσιάζεται ο λαός της με αρπακτες εργολαβιών. Σκέψου θέλουν να έρθουν να επενδύσουν στο να ανοίξουν πάλι για δρομολόγια την μετρική της Πελοποννήσου (έχουν τρελή εμπειρία στον σιδηρόδρομο και μεγάλο ποσοστό στη χώρα τους είναι μετρικού πλάτους - δεν το πέταξαν για να ξεκινήσουν δηλαδή φαραωνικά έργα κανονικοποιησης που δεν θα τελειώσουν ποτέ όπως εμείς εδώ  δήθεν για αύξηση ταχυτήτων - με λίγα λόγια είναι σοβαροί και πρακτικοί). Αλλά πιστεύω ότι άμα μπλέξουν με Έλληνα υπουργό, θα τα παρατήσουν και θα φύγουν και είναι η μοναδική μας ευκαιρία μάλλον να ξανά δούμε τρένο.. Στο θέμα δικτύου με τα χαμηλά όρια, άμα δεν έχουν τα δικά μας θέματα σε επίπεδο πύκνωσης δικτύου (που λογικά δεν έχουν), μακάρι να τα μειώσουν και άλλο με ακόμα μεγαλύτερη πύκνωση και να είναι παράδειγμα προς μίμηση στις άλλες χώρες και σ 'αυτό το κομμάτι. 

5 minutes ago, panos.k2 said:

Πιο κοντά στο άλσος είμαι. Βέβαια είμαι αρκετα ψηλά όποτε ίσως να είναι μακρινή

Γύρω στα 100-150

Οκ. Νομίζω "χρωστούσαν" εκεί κοντά μια N78 και δεδομένου ότι δεν έπιανες από Αγία Φωτεινή μάλλον την έβαλαν. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnny_htc said:

Η Ελβετία είναι μια χώρα η οποία προοδεύει αλλά παράλληλα κρατάει τις παραδόσεις της και δεν ενθουσιάζεται ο λαός της με αρπακτες εργολαβιών. Σκέψου θέλουν να έρθουν να επενδύσουν στο να ανοίξουν πάλι για δρομολόγια την μετρική της Πελοποννήσου (έχουν τρελή εμπειρία στον σιδηρόδρομο και μεγάλο ποσοστό στη χώρα τους είναι μετρικού πλάτους - δεν το πέταξαν για να ξεκινήσουν δηλαδή φαραωνικά έργα κανονικοποιησης που δεν θα τελειώσουν ποτέ όπως εμείς εδώ  δήθεν για αύξηση ταχυτήτων - με λίγα λόγια είναι σοβαροί και πρακτικοί). Αλλά πιστεύω ότι άμα μπλέξουν με Έλληνα υπουργό, θα τα παρατήσουν και θα φύγουν και είναι η μοναδική μας ευκαιρία μάλλον να ξανά δούμε τρένο.. Στο θέμα δικτύου με τα χαμηλά όρια, άμα δεν έχουν τα δικά μας θέματα σε επίπεδο πύκνωσης δικτύου (που λογικά δεν έχουν), μακάρι να τα μειώσουν και άλλο με ακόμα μεγαλύτερη πύκνωση και να είναι παράδειγμα προς μίμηση στις άλλες χώρες και σ 'αυτό το κομμάτι. 

Οκ. Νομίζω "χρωστούσαν" εκεί κοντά μια N78 και δεδομένου ότι δεν έπιανες από Αγία Φωτεινή μάλλον την έβαλαν. 

Όσον αφορά την Ελβετία εγώ θα πω ότι όσο χρησιμοποίησα τη Salt στη Γενευη για καποιες μερες απογοητεύτηκα από την κάλυψη και τις ταχύτητες. Έχει τρύπες. 

 
Η Swisscom πήγαινε τρένο  

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι στην Ελβετία η SΑLT σαν πάροχος κινητής τηλεφωνίας δεν ειναι και τοσο αξιοπρεπής . 

 Εγω ειχα κάλυψη καλη ομως τα RSRQ και οι ταχύτητες ηταν μονιμως απογοητευτικές. 

 Νομίζω πως δεν εχουν αγοράσει αρκετο χαμηλο φάσμα για να έχουν " ευκολη "  χωρητικότητα χωρις πολλά πολλά Optimizations....

Υπάρχουν βέβαια και πάροχοι οπως η Cosmote που ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΟ ΦΑΣΜΑ ....δεν εχει αφιερώσει εργατοώρες αρκετές για Optimization με κατευθυντικότητας και ... MIMO 4.

 Αν επιτραπεί μεγαλύτερη ισχύς εκπομπής στα Radios θα δουμε περισσότερο MIMO 4 και νέες κεραίες.

( Για να μην χασεις καλυψη απο " άνοιγμα  " σε MIMO 4 ανεβάζεις ισχύ )

Στα νεα της ημέρας :

 Η Cosmote επιτέλους πλεον μπορεί και δινει  ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ B Bands με N Bands

αλλά ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ  N1

Π Α Ρ Α Λ Λ Η Λ Α    απο διαφορετικούς σταθμούς βάσης! ( και οχι μονο N78 N28)

Με απλά λόγια με προσθήκη  N1 σε EN DC πλεον εχεις ελάχιστες πιθανότητες να βρεθείς σε Congested κατάσταση χωρις καλή απόκριση σε Browsing και Jitters σε Videocall διοτι η συσκευή σου διαλέγει ταυτόχρονα πολλές φορές ΠΛΕΟΝ και 2 διαφορετικούς σταθμους βάσης ΚΑΙ σε N1 !

 

Η Vodafone και Nova κάνουν κατι περισσότερο Legacy και για τους συνδρομητές με 4G συσκευές ...... B Bands απο διαφορετικούς σταθμούς βάσης με B Bands επίσης στο 4G Carrier Aggregation που πραγματικα ΒΕΛΤΙΏΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ σε περιπτώσεις με Side Lobes και σε κακο propagation μεσα σε πολυκατοικίες !

 

Ελπίζω η Cosmote να ανοιξει και αυτο το Setting και να δουμε και διαφορετικα B Band Cells απο διαφορετικες τοποθεσίες aggregated για να παίζουμε σε ολες τις συνθήκες .

 

Η Band  B 20 αποκρίνεται πολυ καλύτερα απο τοτε που " ξεφουσκωσαν " το δίκτυο ανοίγοντας B Bands ΚΑΙ ΜΕ   N1  απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΎΣ σταθμούς βάσης 

( και οχι μονο N78 N28 σε EN DC οπως παλαιότερα)

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

DOCOMO to Offer Japan's Fastest 5G SA Service for Downloads Up to 6.6Gbps.

https://www.docomo.ne.jp/english/info/media_center/pr/2024/0730_01.html

 

Το home fiber 10 GBps το εχουνε στα ~38 ευρω!  Εννοειται αμφιδρομο βεβαια.

 

και λιγο προ-γευση απο 6G:

Device Sends Data at 300 Gb/s at 300 GHz

DOCOMO, NTT, NEC, and Fujitsu have demonstrated a device capable of delivering 100 Gb/s at 100 GHz and 300 GHz over a distance of 100 m. The companies have been working on sub-terahertz devices as the next generation of cellular communications will likely operate in this region of the spectrum. Going forward, the companies will conduct R&D into sub-terahertz telecommunications, leveraging each company's strengths in various initiatives to contribute to 6G standardization.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, CamuCamu said:

H Nova έχει ήδη εφαρμόσει την τροπολογία 😂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mixtri said:

H Nova έχει ήδη εφαρμόσει την τροπολογία 😂

Πρωτοπόρα πριν βγει η απόφαση.. από τη μια καλά κάνει γιατί τα όρια που δίνουν δεν τα σχολιάζω.. αλλά από την άλλη είναι και λίγο άδικο για τις άλλες εταιρίες 

Τράπεζα Πειραιώς Περαίας κοντά στη οδό Κρήτης 

https://www.speedtest.net/my-result/a/10275200793

Shell Περαίας κοντά στη οδό Μεταμορφώσως

https://www.speedtest.net/my-result/a/10275219415

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, d_alex said:

Το home fiber 10 GBps το εχουνε στα ~38 ευρω!  Εννοειται αμφιδρομο βεβαια.

Γκρινιάζουν κι εκεί ότι δεν πιάνουν 10Gbps με 1 ή 2.5Gbps κάρτα δικτύου?

Πως είναι πολύ ακριβή η 10αρα κάρτα δικτύου και πως πρέπει να την παρέχει ο πάροχος?

Πως δεν βλέπουν αυτές τις ταχύτητες με WiFi/Powerline/Extender? 😛

Link to comment
Share on other sites

iStorm Ιωάννη Τσιμισκή έξω 

Πατούσα share για το λινκ και δεν δουλεύει αναγκαστικά screenshot 

Screenshot_20240730_204232_Speedtest.thumb.jpg.4e46b7af5dc92bac522d287423ef8f28.jpg

Δεν θα πάω Χαλκιδική τελικά το βράδυ θα πάω εκτάκτως στη Χαλκίδα θα ανεβάσω CellMapper με τη διαδρομή 

Όταν ήρθα δεν είδα πουθενά edge 

Μέχρι στιγμής διαδρομή και γενικά στη Θεσσαλονίκη σε λίγα μέρη που πήγα ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ η Cosmote 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το λέω στην Ερέτρια η Cosmote δεν αντέχει και τόσο όπως μου είπε ένας φίλος ενώ ξαφνικά πετάει για λίγο σε Δίκτυο μη διαθέσιμο σε Redmi note 12 pro 5g. Αυτό το είδα και άλλη μέρα που είχα ανεβάσει. Για τις άλλες εταιρίες σήμερα δεν ξέρω το μόνο η Nova έχει γενικά μια αστάθεια χωρίς κίνηση αλλά κάτι θα γίνει πιστεύω γιατί και οι 3 τα καλοκαίρια τον παίρνουν εκεί. 

Δυστυχώς σήμερα επιστρέφω Χαλκίδα εκτάκτως λόγω δυστυχήματος του αδερφού μου και πρέπει να πάω.  Μέχρι στιγμής δεν με πέταξε σε Edge έχω φτάσει Λαμία στη πορεία αν δω Edge ή κάποια αδυναμία θα ενημερώσω κάνω και καταγραφή στο CellMapper.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, elkons said:

Ενημερωτικά το λέω στην Ερέτρια η Cosmote δεν αντέχει και τόσο όπως μου είπε ένας φίλος ενώ ξαφνικά πετάει για λίγο σε Δίκτυο μη διαθέσιμο σε Redmi note 12 pro 5g. Αυτό το είδα και άλλη μέρα που είχα ανεβάσει. Για τις άλλες εταιρίες σήμερα δεν ξέρω το μόνο η Nova έχει γενικά μια αστάθεια χωρίς κίνηση αλλά κάτι θα γίνει πιστεύω γιατί και οι 3 τα καλοκαίρια τον παίρνουν εκεί. 

Δυστυχώς σήμερα επιστρέφω Χαλκίδα εκτάκτως λόγω δυστυχήματος του αδερφού μου και πρέπει να πάω.  Μέχρι στιγμής δεν με πέταξε σε Edge έχω φτάσει Λαμία στη πορεία αν δω Edge ή κάποια αδυναμία θα ενημερώσω κάνω και καταγραφή στο CellMapper.

Περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον αδερφό σου!!!!

Δεν θα δεις αδυναμία!!!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elkons said:

Ενημερωτικά το λέω στην Ερέτρια η Cosmote δεν αντέχει και τόσο όπως μου είπε ένας φίλος ενώ ξαφνικά πετάει για λίγο σε Δίκτυο μη διαθέσιμο σε Redmi note 12 pro 5g. Αυτό το είδα και άλλη μέρα που είχα ανεβάσει. Για τις άλλες εταιρίες σήμερα δεν ξέρω το μόνο η Nova έχει γενικά μια αστάθεια χωρίς κίνηση αλλά κάτι θα γίνει πιστεύω γιατί και οι 3 τα καλοκαίρια τον παίρνουν εκεί. 

Δυστυχώς σήμερα επιστρέφω Χαλκίδα εκτάκτως λόγω δυστυχήματος του αδερφού μου και πρέπει να πάω.  Μέχρι στιγμής δεν με πέταξε σε Edge έχω φτάσει Λαμία στη πορεία αν δω Edge ή κάποια αδυναμία θα ενημερώσω κάνω και καταγραφή στο CellMapper.

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά στον αδελφό σου και να έχει ταχεία ανάρρωση!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά φίλε μου, όλα να πάνε καλά!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, aektzhs 1 said:

 

Δεν θα δεις αδυναμία!!!!

Μέχρι στιγμής έξω από Καμένα Βούρλα όλα είναι μια χαρά κανένα Edge και μη λειτουργικό εξαιρετική δουλειά!

12 minutes ago, aektzhs 1 said:

Περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον αδερφό σου!!!!

9 minutes ago, Gv2008 said:

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά στον αδελφό σου και να έχει ταχεία ανάρρωση!

 

8 minutes ago, p_k said:

Περαστικά φίλε μου, όλα να πάνε καλά!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις ευχές σας. Είναι μεγάλη παρηγοριά αυτές τις στιγμές

Link to comment
Share on other sites

Στο 70% των διεθνών ορίων είμαστε, σιγά τη διαφορά.

Μην σας πω τα όρια εκπομπής στην Ελβετία...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, georgemv said:

Στο 70% των διεθνών ορίων είμαστε, σιγά τη διαφορά.

Μην σας πω τα όρια εκπομπής στην Ελβετία...

Ας πάμε στο 100%. Σίγουρα δεν θα έκανε κακό ένα +30%

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, georgemv said:

Στο 70% των διεθνών ορίων είμαστε, σιγά τη διαφορά.

Μην σας πω τα όρια εκπομπής στην Ελβετία...

Η διαφορά όμως θα είναι σε εσωτερικούς χώρους, έξω πχ έχω-90dBm και μέσα -110dBm και πάνω θα βοηθούσε αυτό το 30% επίσης θα είχε ελατωθεί το Edge επειδή θα πιάνει 4G/5G ακόμα και από πιο μακριά επίσης η ποιότητα των κλήσεων θα είναι καλύτερη μέσω δικτύου κινητής σε εσωτερικούς χώρους ενώ θα είναι εφικτή η επικοινωνία σε περισσότερο κόσμο στο υπόγειο.  Και εμείς κερδισμένοι και οι πάροχοι 😉

Link to comment
Share on other sites

IMG_1228.thumb.png.0749933f1b116f906388d95537444960.png
 

https://www.speedtest.net/result/i/6208069054

παραλια μάραθιας φώκιδας όπως και πέρυσι n78 

 

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα Χαλκίδα όλα καλά και σε θέμα δικτύου και περιστατικού. καμία αδυναμία καθόλου δεν είδα EDGE ήταν καρφωμένο πάντα σε 5G πολύ καλά, και στη Θεσσαλονίκη στα μέρη που πήγα πολύ καλά έπαιζε. Έτσι να συνεχίσουν!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, elkons said:

Επέστρεψα Χαλκίδα όλα καλά και σε θέμα δικτύου και περιστατικού. καμία αδυναμία καθόλου δεν είδα EDGE ήταν καρφωμένο πάντα σε 5G πολύ καλά, και στη Θεσσαλονίκη στα μέρη που πήγα πολύ καλά έπαιζε. Έτσι να συνεχίσουν!

Όλα καλά με τον αδερφό σου; Περαστικα του και κουραγιο

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, panos.k2 said:

Όλα καλά με τον αδερφό σου; Περαστικα του και κουραγιο

Όλα καλά ευτυχώς, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgemv said:

Στο 70% των διεθνών ορίων είμαστε, σιγά τη διαφορά.

Μην σας πω τα όρια εκπομπής στην Ελβετία...

H Ελβετία είναι ειδική περίπτωση που σε εμένα μόνο θαυμασμό προκαλεί. Κάλυψε η Swisscom μια χώρα με τρελή μορφολογία με ισχύ WiFi. Μη ξεχνάμε ότι και η Sunrise με Huawei και η Salt που μέχρι πρότινος είχε NSN δεν τα κατάφεραν ενώ η Swisscom με /// τους έριχνε στα αυτιά μια ζωή.

Η Ελλάδα χρειάζεται λίγο παραπάνω ισχύ λόγω δόμησης και λόγω μορφολογίας. Αλλιώς οι εσωτερικοί χώροι πάνε αδιάβαστοι. Σημαντικό να αυξηθεί η ισχύς στο 100% των ορίων. Δεν έχει νόημα να είναι χαμηλότερα. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάει η Nova 150%.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...