Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, aektzhs 1 said:

Στην Θήβα και τα γύρω χωριά ήρθε μόνο αυτό για Ριτσώνα

Μόνο η Cosmote σε 2 κινητά από τα 5 έστειλε και για την Κερατέα στα υπόλοιπα όχι μόνο για Ριτσώνα . Στα κινητά με vf,nova πήγε επίσης μόνο Ριτσώνα. Πριν λίγο ήρθε σε ένα από τα 4 Cosmote για πυρκαγιά στον Διονύσο (έτσι έλεγε δεν κάνω λάθος το όνομα )

IMG_20240630_175547_106.thumb.jpg.bd8bf846444287e6b1da67d4ba19180a.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, elkons said:

 

Οπα οπα τι είδα στο Insomnia Screenshot_20240629_225828_Gallery.thumb.jpg.00c6af049afd5e6b7c72c211d7d55cc3.jpg

 

Έχει ανοίξει το 5G CA και σε SA και σε NSA, με 150 MHz N78 + LTE σε 4MIMO ξεφεύγει η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elkons said:

Μόνο η Cosmote σε 2 κινητά από τα 5 έστειλε και για την Κερατέα στα υπόλοιπα όχι μόνο για Ριτσώνα . Στα κινητά με vf,nova πήγε επίσης μόνο Ριτσώνα. Πριν λίγο ήρθε σε ένα από τα 4 Cosmote για πυρκαγιά στον Διονύσο (έτσι έλεγε δεν κάνω λάθος το όνομα )

IMG_20240630_175547_106.thumb.jpg.bd8bf846444287e6b1da67d4ba19180a.jpg

Επειδή απέχουν αρκετά οι περιοχές, γιατί τα 2 τα βλέπει σε λάθος περιοχή;;;;; Πιάνεις και από τόσο μακρύνη κεραία;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elkons said:

Μόνο η Cosmote σε 2 κινητά από τα 5 έστειλε και για την Κερατέα στα υπόλοιπα όχι μόνο για Ριτσώνα . Στα κινητά με vf,nova πήγε επίσης μόνο Ριτσώνα. Πριν λίγο ήρθε σε ένα από τα 4 Cosmote για πυρκαγιά στον Διονύσο (έτσι έλεγε δεν κάνω λάθος το όνομα )

IMG_20240630_175547_106.thumb.jpg.bd8bf846444287e6b1da67d4ba19180a.jpg

Δεν στέλνει σε κινητά, στέλνει broadcast από κεραίες. Σε όποια κεραία είναι συνδεδεμένο το κάθε τηλέφωνο, από αυτή θα ακούσει την ειδοποίηση. Αν μερικά τηλ είναι σε κεραία που δεν στέλνει ειδοποίηση, δεν θα ακούσουν τίποτα.

Για τους περίεργους πληροφορίες εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Cell_Broadcast

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgemv said:

Δεν στέλνει σε κινητά, στέλνει broadcast από κεραίες. Σε όποια κεραία είναι συνδεδεμένο το κάθε τηλέφωνο, από αυτή θα ακούσει την ειδοποίηση. Αν μερικά τηλ είναι σε κεραία που δεν στέλνει ειδοποίηση, δεν θα ακούσουν τίποτα.

Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό γιατί σε 5 κινητά της οικογένειας μόνο 1 έπαιρνε ειδοποίηση στον Πειραιά για φωτιά σε εργοστάσιο στον Ασπρόπυργο όταν και τα 5 ήταν στην ίδια κεραία. Επίσης άλλες φορές παίρνουν τα 2 από 3-4 φορές το κάθε μήνυμα σε ρυθμούς κάθε 5'. Στα άλλα με μηδενικό υπόλοιπο αλλά δέχονται εισερχόμενες δεν ήλθε ΠΟΤΕ ειδοποίηση. Σε Q, cosmote, και βονταφον. Επίσης για την σκόνη είχε έλθει σε γνωστούς σε εμάς τίποτε. Νομίζω ότι πληρώνουν μερικές δεκάδες χιλιάδες σμς στις εταιρείες και αυτές στην τύχη στέλνουν μηνύματα, αν στέλνουν. Επίσης συχνά παίρνουν τα 2 κινητά μας το λιγότερο 3 φορές κάθε φορά ακριβώς το ίδιο μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό γιατί σε 5 κινητά της οικογένειας μόνο 1 έπαιρνε ειδοποίηση στον Πειραιά για φωτιά σε εργοστάσιο στον Ασπρόπυργο όταν και τα 5 ήταν στην ίδια κεραία. Επίσης άλλες φορές παίρνουν τα 2 από 3-4 φορές το κάθε μήνυμα σε ρυθμούς κάθε 5'. Στα άλλα με μηδενικό υπόλοιπο αλλά δέχονται εισερχόμενες δεν ήλθε ΠΟΤΕ ειδοποίηση. Σε Q, cosmote, και βονταφον. Επίσης για την σκόνη είχε έλθει σε γνωστούς σε εμάς τίποτε. Νομίζω ότι πληρώνουν μερικές δεκάδες χιλιάδες σμς στις εταιρείες και αυτές στην τύχη στέλνουν μηνύματα, αν στέλνουν. Επίσης συχνά παίρνουν τα 2 κινητά μας το λιγότερο 3 φορές κάθε φορά ακριβώς το ίδιο μήνυμα. 

Με μηδενικό υπόλοιπο εμένα μια χαρά έρχονται σε whatsup. Βέβαια σε συσκευές που δεν έχουν σιμ αλλά ανοιχτό Wifi έρχεται η ειδοποίηση ίσως κάτι τέτοιο παίζει 

29 minutes ago, TakeOverNet said:

Επειδή απέχουν αρκετά οι περιοχές, γιατί τα 2 τα βλέπει σε λάθος περιοχή;;;;; Πιάνεις και από τόσο μακρύνη κεραία;

Συνήθως παίρνω από 102041 και 202039. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχω πάρει και από  102062 στο βαθύ 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Με μηδενικό υπόλοιπο εμένα μια χαρά έρχονται σε whatsup. Βέβαια σε συσκευές που δεν έχουν σιμ αλλά ανοιχτό Wifi έρχεται η ειδοποίηση ίσως κάτι τέτοιο παίζει 

Συνήθως παίρνω από 102041 και 202039. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχω πάρει και από  102062 στο βαθύ 

Επίσης το Βαθύ καίγεται. Στην ευρύτερη περιοχή μας φίλε καίγεται Ριτσώνα και Βαθύ

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Επίσης το Βαθύ καίγεται. Στην ευρύτερη περιοχή μας φίλε καίγεται Ριτσώνα και Βαθύ

Το γνωρίζω φαίνεται και από Μύτικα 

Ριτσώνα 

20240630_184738.thumb.jpg.b8668bd3f408730f88987ab3523ce3eb.jpg

Κερατέα

20240630_184751.thumb.jpg.45c690ac7456006536aca8235c514923.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sa5g said:

Για μέτρηση SA σε Ξάνθη, Καβάλα και Δράμα τίποτα;

Τι μετρηση εννοεις; SPeedtest? 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitroula10 said:

Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό γιατί σε 5 κινητά της οικογένειας μόνο 1 έπαιρνε ειδοποίηση στον Πειραιά για φωτιά σε εργοστάσιο στον Ασπρόπυργο όταν και τα 5 ήταν στην ίδια κεραία. Επίσης άλλες φορές παίρνουν τα 2 από 3-4 φορές το κάθε μήνυμα σε ρυθμούς κάθε 5'. Στα άλλα με μηδενικό υπόλοιπο αλλά δέχονται εισερχόμενες δεν ήλθε ΠΟΤΕ ειδοποίηση. Σε Q, cosmote, και βονταφον. Επίσης για την σκόνη είχε έλθει σε γνωστούς σε εμάς τίποτε. Νομίζω ότι πληρώνουν μερικές δεκάδες χιλιάδες σμς στις εταιρείες και αυτές στην τύχη στέλνουν μηνύματα, αν στέλνουν. Επίσης συχνά παίρνουν τα 2 κινητά μας το λιγότερο 3 φορές κάθε φορά ακριβώς το ίδιο μήνυμα. 

Τι σχέση έχουν τα SMS με τα μηνύματα από το 112?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sa5g said:

Είναι κάτι ξεχασμένα χωριά αλλά κανένας δεν πέρασε Καβάλα και Ξάνθη. Και ήταν ευκαιρία απο εκεί που ήσουν να περνούσες για καταγραφή.

Οταν περασα δεν ήταν ολες οι κεραιες ανοιχτες.... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με τη σημειωμένη στο screenshot περιοχή προτίθεται να ασχοληθεί καθόλου η εταιρεία;

Εμένα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, διότι δεν είμαι συνδρομητής της, όμως βλέπω ότι πάρα πολλοί συνδρομητές της εν λόγω εταιρείας υποφέρουν στην περιοχή στην οποία διαμένω και το λέω από ειλικρινές ενδιαφέρον.

Είναι δυνατόν να έχει σχεδόν παντού και να μην έχει εδώ κάλυψη 5g;

Screenshot_2024-06-30-20-44-18-609_com.opera.browser-edit.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, cuibono said:

Τι σχέση έχουν τα SMS με τα μηνύματα από το 112?

Τα κινητά της samsung εκτός από <Ασύρματες ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης > στο Samsung messenges έχει το <Εκπομπή κυψέλης > που έρχεται σε μήνυμα ως CBmessage

3 minutes ago, p_k said:

Με τη σημειωμένη στο screenshot περιοχή προτίθεται να ασχοληθεί καθόλου η εταιρεία;

Εμένα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, διότι δεν είμαι συνδρομητής της, όμως βλέπω ότι πάρα πολλοί συνδρομητές της εν λόγω εταιρείας υποφέρουν στην περιοχή στην οποία διαμένω και το λέω από ειλικρινές ενδιαφέρον.

Είναι δυνατόν να έχει σχεδόν παντού και να μην έχει εδώ κάλυψη 5g;

Screenshot_2024-06-30-20-44-18-609_com.opera.browser-edit.jpg

Όλες οι εταιρείες έχουν κενά μην παρεξηγείς εντελώς την Cosmote επειδή δεν έχει εκεί 5G. πχ Σε όλο το Βασιλικό Εύβοιας εώς την Ερέτρια η Nova και η Vodafone δεν έχουν καθόλου 5G[ενώ λένε πως έχουν]ενώ η Cosmote παίζει σε μερικά σημεία και 1.2,GBPS. Στην περίπτωση που δεν καλύπτει η εταιρεία εκεί απλά όσοι μένουν θα κάνουν μια ωραία φορητότητα να ησυχάσουν 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Με τη σημειωμένη στο screenshot περιοχή προτίθεται να ασχοληθεί καθόλου η εταιρεία;

Εμένα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, διότι δεν είμαι συνδρομητής της, όμως βλέπω ότι πάρα πολλοί συνδρομητές της εν λόγω εταιρείας υποφέρουν στην περιοχή στην οποία διαμένω και το λέω από ειλικρινές ενδιαφέρον.

Είναι δυνατόν να έχει σχεδόν παντού και να μην έχει εδώ κάλυψη 5g;

Screenshot_2024-06-30-20-44-18-609_com.opera.browser-edit.jpg

Αυτοι ειναι μονο οι NR σταθμοι, και δεν ειναι και πληρης ο χαρτης.

Εχει σταθμους, δες εδω (up to 5G/NSA):

https://www.ham.gr/gsm/COSMOTE.html

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, cuibono said:

Τι σχέση έχουν τα SMS με τα μηνύματα από το 112?

SMS από το 112 είναι. Στο κινητό μου εκεί πηγαίνουν. Μου ήλθαν μηνύματα στον Πειραιά για το Κίτσι. Κράτος χαβαλέ

Screenshot_20240630-205043_Messages.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

SMS από το 112 είναι. Στο κινητό μου εκεί πηγαίνουν. Μου ήλθαν μηνύματα στον Πειραιά για το Κίτσι. Κράτος χαβαλέ

Screenshot_20240630-205043_Messages.jpg

Όπως είχα πει και πριν είναι τύπου CB Message και όχι μέσω Ασύρματες ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης ,CB μέσω κανάλια μετάδοσης Screenshot_20240630_205703_Messages.thumb.jpg.eb522231a818539d31013fb6370265d5.jpg

Screenshot_20240630_205750_Messages.thumb.jpg.ccc5b54e8fcb52face8898fe22ac4d75.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitroula10 said:

SMS από το 112 είναι. Στο κινητό μου εκεί πηγαίνουν. Μου ήλθαν μηνύματα στον Πειραιά για το Κίτσι. Κράτος χαβαλέ

Screenshot_20240630-205043_Messages.jpg

Το οτι φαινονται έτσι σαν sms, είναι θέμα του κινητού. Το broadcast  του 112 ειναι συγκεκριμένης τεχνολογιας.

Τώρα αν το κινητο σου συνδεεται σε μακρυνές κεραίες δεν φτάει το κράτος. Αν συνδεθεις (λεμε τώρα) στην Άνδρο, είσαι στον Πειραια και λάβεις μήνυμα για φωτιά στην Άνδρο, τι φταίει το κράτος;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, d_alex said:

Αυτοι ειναι μονο οι NR σταθμοι, και δεν ειναι και πληρης ο χαρτης.

Εχει σταθμους, δες εδω (up to 5G/NSA):

https://www.ham.gr/gsm/COSMOTE.html

 

Έχει φίλε μου, αλλά όχι όσους πρέπει.

Σε διαβεβαιώ ότι είναι ιδιαίτερα προβληματική περιοχή,σε σημείο που δεν μπορείς καν να το φανταστείς αν δεν ζεις εδώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, TakeOverNet said:

Αν συνδεθεις (λεμε τώρα) στην Άνδρο, είσαι στον Πειραια και λάβεις μήνυμα για φωτιά στην Άνδρο, τι φταίει το κράτος;

Τώρα βέβαια από Πειραιά προς Νίκαια να συνδεθώ με Ασπρόπυργο ή Κορωπί, μόνο ο ειδικός στην πληροφορική υπουργός μπορεί να το κάνει. Και να φανταστείς ότι έχω κεραίες στα 50 μ. γύρω μου.😃 

Και σε απλά κινητά είναι η ίδια τεχνολογία? 2-3 μηνύματα ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...