Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, panos.k2 said:

Για αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το μαύρισμα.

Δε ξέρω τι μίσος για τη Ρωσία Καο το λαό πάνε να περάσουν τα ΜΜΕ της δημοκρατικης ΕΕ, εδώ πάντως όπου λες οτι είσαι ελληνας γίνονται ξαφνικά πιο φιλικοί.
Βεβαιως όλα είναι κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα

Το δίκτυο είναι πολυ καλό. Δεν έχει παντου 5G μέσα στην πανέμορφη Αγία Πετρούπολη, αλλα είναι εξαιρετικο το σημα και πολλοί οι εμφανεις σταθμοί. Δυστυχώς το μενου του αιφον για το σημα κινητης άλλη μια φορά έχει πάθει κοκομπλοκο και δεν μπορώ να σας ανεβάσω κάτι από εκεί ούτε μπορώ να δω μπάντες. 
Τέλος, μιας και το συζητούσαμε πριν λίγο καιρό σε άλλη νήμα, η κάρτα μου της TIM BR αρνείται ακόμα να μπει σε 4G-5G. Κολλημένη σε 3G είναι σε οποίο δίκτυο και να μπω.
Αναγκαστικά θα τη βγάλω με COSMOTE Travel Pass

Έχει ένα ενδιαφέρον να το δούμε αυτό όντως. Η Apple με το νεο iOS το Σεπτέμβριο πιστεύω θα το δώσει.

Βεβαιως αυτό δεν εξαρταται μονο από τους κατασκευαστές, αλλα και την COSMOTE

Είχαμε και έχουμε καλές σχέσεις και ευτυχώς οι άνθρωποι παρακαμπτουν τις σκοπιμότητες των κυβερνήσεων που θέλουν ο ένας να απομακρυνεται από τον άλλον, στην περίπτωση μας η εδώ κυβέρνηση που το παίζει υπεράνω όλων.. Τέλοσπάντων, κρίμα που δεν παίζει η TIM. Εμένα κάτι μου λέει ότι έχει γίνει βλακεία στη γραμμή σου ή πολύ απλά, μήπως θέλει κάποια αλλαγή η sim που έχεις; 🤔 Μήπως είναι πολύ παλιά και άλλαξαν κάτι. Αλλά θα μου πεις, έπαιζε τουλάχιστον 4G μέχρι πριν πάθει κοκομπλοκο. Το iOS και γω πιστεύω στο επόμενο update θα το φέρει, δεν γίνεται να μείνουν χωρίς SA τα iphone για τόσο πολύ. Δλδ επειδή δεν ξέρω, carrier update μόνο με νέα έκδοση του iOS πάντα φέρνουν;; Δεν μπορεί να δώσει με ξεχωριστό update? 😏

6 minutes ago, georgemv said:

Η Apple θέλει να είναι δημόσια διαθέσιμο το δίκτυο για κάποιο καιρό πριν δώσει update, δεν πάει ποτέ πρώτη.

Είναι αυτό που μόλις ρώτησα με πρόλαβες, θενκς 

Link to comment
Share on other sites

Πότε πιστεύετε να έχει η σειρά Α της Samsung το 5G Sa? [Αναφέρομαι σε μοντέλα τύπου Α15 5G,A34,A54 κλπ..]

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, johnny_htc said:

Τέλοσπάντων, κρίμα που δεν παίζει η TIM. Εμένα κάτι μου λέει ότι έχει γίνει βλακεία στη γραμμή σου ή πολύ απλά, μήπως θέλει κάποια αλλαγή η sim που έχεις; 🤔 Μήπως είναι πολύ παλιά και άλλαξαν κάτι. Αλλά θα μου πεις, έπαιζε τουλάχιστον 4G μέχρι πριν πάθει κοκομπλοκο

Στην Ελλάδα η ΤΙΜ έπαιζε vf-GR 5G και αν το πάω χειροκίνητα μπαινει και σε NOVA και σε COSMOTE σε 4G και 5G αντίστοιχα. 

Η κάρτα μου είναι eSIM. 

Με την εξυπηρέτηση δεν έβγαλα ακρη, ούτε τηλεφωνικά ούτε μέσω WhatsApp. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Δηλαδή στις Samsung συσκευές όταν έρθει Sa θα έρθει κάποια ενημέρωση λογισμικού ή απλά να είναι ενημερωμένο και θα ξεκινήσει αυτόματα;

Οπότε σε Xiaomi περιμένουμε κάτι σαν "carrier update" ώστε να λειτουργήσει το sa?

Ναι, με ενημέρωση γίνεται η δουλειά το θέμα είναι πότε θα γίνει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, cmvr said:

Ναι, με ενημέρωση γίνεται η δουλειά το θέμα είναι πότε θα γίνει.

Μήπως με αυτήν που μου ήρθε πριν λίγες για One UI 6.1;;;;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aektzhs 1 said:

Μήπως με αυτήν που μου ήρθε πριν λίγες για One UI 6.1;;;;

Και εγώ πήρα OneUi 6.1 προχτές στο Α15 αλλά δεν είδα κάτι για 5G SA στην περιγραφή 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Aggelos41 said:

Καλησπερα παιδια και σημερα μια μετρηση στο χειροτερο σημειο της Κατερινης.

Screenshot_20240613_115826_Speedtest.jpg

Screenshot_20240613_115724_NetMonster.jpg

Απίστευτο 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Aggelos41 said:

Καλησπερα παιδια και σημερα μια μετρηση στο χειροτερο σημειο της Κατερινης.

Screenshot_20240613_115826_Speedtest.jpg

Screenshot_20240613_115724_NetMonster.jpg

Ποσό έβγαζε παλιά ;

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσετε πάλι τα κουλά και ανεβάζεται 1500 από N28 εντάξει είπαμε χειρότεροι από τα nova Labs θα γίνουμε και σε αυτό το θέμα :classic_laugh:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Aggelos41 said:

Καλησπερα παιδια και σημερα μια μετρηση στο χειροτερο σημειο της Κατερινης.

Screenshot_20240613_115826_Speedtest.jpg

Screenshot_20240613_115724_NetMonster.jpg

Φαίνεται εξαιρετική η επίδοση, τη στιγμή μάλιστα που όπως λες έγινε η μέτρηση στο χειρότερο σημείο για την εταιρεία στην Κατερίνη.

Ποιο ακριβώς είναι αυτό;

Θα πρέπει να δοθούν συγχαρητήρια στην Cosmote, που πρώτη ξεκίνησε το standalone και δείχνει να το πήρε ζεστά το θέμα.

Οι μετρήσεις είναι πάντοτε θεμιτές, απαραίτητες και ενημερωτικές.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που φαντάζομαι ότι ίσως συμβαίνει, είναι πως όσο γίνεται το speedtest γυρνάει σε n78 και μόλις τελειώσει πέφτει σε n1 ή n28. Χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός, μου φαίνεται αδύνατο η n28 να δίνει 300 mbps.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marios239 said:

Κάτι που φαντάζομαι ότι ίσως συμβαίνει, είναι πως όσο γίνεται το speedtest γυρνάει σε n78 και μόλις τελειώσει πέφτει σε n1 ή n28. Χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός, μου φαίνεται αδύνατο η n28 να δίνει 300 mbps.

Αυτό μπορεί νομίζω να διαπιστωθεί, εάν κατά τη διάρκεια του speedtest έχουμε ταυτόχρονα ανοιχτό και παρακολουθούμε το netmonster.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Screenshot του φίλου πιο πάνω. Κάνει ακριβώς αυτό που είχαμε πει πριν 1 χρόνο: κρατάει Ν28 για PCell (σταθερότητα) και με NR-CA φέρνει 150 MHz N78 για ταχύτητα. Η Ν1 είναι σε χαμηλή προτίμηση λόγω ESS. 
Με πολύ καλό σήμα και στατικό UE, μπαίνει Ν78 PCell.

Αυτος λογικά είναι ο λόγος που λένε μόνο 50% πληθυσμιακή καλυψη, ανοίγουν SA μόνο όπου υπάρχει η δυνατότητα για N78 aggregation.

Άριστα 10 τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgemv said:

Είδα το Screenshot του φίλου πιο πάνω. Κάνει ακριβώς αυτό που είχαμε πει πριν 1 χρόνο: κρατάει Ν28 για PCell (σταθερότητα) και με NR-CA φέρνει 150 MHz N78 για ταχύτητα. Η Ν1 είναι σε χαμηλή προτίμηση λόγω ESS. 
Με πολύ καλό σήμα και στατικό UE, μπαίνει Ν78 PCell.

Αυτος λογικά είναι ο λόγος που λένε μόνο 50% πληθυσμιακή καλυψη, ανοίγουν SA μόνο όπου υπάρχει η δυνατότητα για N78 aggregation.

Άριστα 10 τα παιδιά.

Και φαντάζομαι με τους ρυθμούς που μπαίνουν οι Ν78 πανελλαδικά, το ποσοστό θα αυξηθεί εκθετικά στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgemv said:

Είδα το Screenshot του φίλου πιο πάνω. Κάνει ακριβώς αυτό που είχαμε πει πριν 1 χρόνο: κρατάει Ν28 για PCell (σταθερότητα) και με NR-CA φέρνει 150 MHz N78 για ταχύτητα. Η Ν1 είναι σε χαμηλή προτίμηση λόγω ESS. 
Με πολύ καλό σήμα και στατικό UE, μπαίνει Ν78 PCell.

Αυτος λογικά είναι ο λόγος που λένε μόνο 50% πληθυσμιακή καλυψη, ανοίγουν SA μόνο όπου υπάρχει η δυνατότητα για N78 aggregation.

Άριστα 10 τα παιδιά.

Κάτι μου λέει ότι θα δούμε τρομερές βελτιώσεις . Οι COSMOTE έχει ΘΕΣΑΡΕΣ στα massive και είδη καλύπτει τεράστιες περιοχές με αυτές . Άντε να παρουμε carrier update να δούμε άσπρη μερα. Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής . Με μόνο 10mhz, στο primary cell δεν θα έχουμε τα αίσχη που έχουμε τωρα στην 800αρα ; Γιατί αυτό συμβαίνει πρακτικά τωρα στην 800αρα

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Και φαντάζομαι με τους ρυθμούς που μπαίνουν οι Ν78 πανελλαδικά, το ποσοστό θα αυξηθεί εκθετικά στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

Υποθέτω ναι, αλλά υποθέτω σε 6-12 μήνες θα δούμε ESS και σε άλλες μπάντες, ή και καθαρούς NR carriers και μείωση των LTE carriers.

Δεν θα μπει Ν78 παντού.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cmvr said:

Μην αρχίσετε πάλι τα κουλά και ανεβάζεται 1500 από N28 εντάξει είπαμε χειρότεροι από τα nova Labs θα γίνουμε και σε αυτό το θέμα :classic_laugh:

Στο Κιλκίς σήμερα σε ισόγειο οικοδομής με οριακό σήμα n28 έδειξε 300+ . Το 4g δεν πιάνει ή δεν είναι λειτουργικό συνήθως. Ίσως επειδή είναι η αρχή θα δουλεύει τέλεια και στα όρια όπως και το 4g στις αρχές του. Και από θέμα σήματος μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται βρε παιδιά σήμερα η 102041 στο βασιλικό.. δεν συνδέει άνθρωπο 5G γιοκ,και 4G+ με συνδέει σε μια άλλη κεραία όπου είναι ότι να νε [102552] ΜΑ έρχεται και κάθε 2 λεπτά με πετάει σε σημείο με οπτική επαφή.. 

Τι λέτε να είναι αυτό δεν μου έχει ξανά συμβεί...? Και σε όλες τις συσκευές τα ίδια 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, elkons said:

Τι γίνεται βρε παιδιά σήμερα η 102041 στο βασιλικό.. δεν συνδέει άνθρωπο 5G γιοκ,και 4G+ με συνδέει σε μια άλλη κεραία όπου είναι ότι να νε [102552] ΜΑ έρχεται και κάθε 2 λεπτά με πετάει σε σημείο με οπτική επαφή.. 

Τι λέτε να είναι αυτό δεν μου έχει ξανά συμβεί...? Και σε όλες τις συσκευές τα ίδια 

Ή βλάβη ή αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Ή βλάβη ή αναβάθμιση 

Με λίγα λόγια κλαφτα Χαράλαμπε αν είναι βλάβη.. θα τους ενημερώσω τσατ κ ότι γίνει 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VasilisSam said:

Στο Κιλκίς σήμερα σε ισόγειο οικοδομής με οριακό σήμα n28 έδειξε 300+ . Το 4g δεν πιάνει ή δεν είναι λειτουργικό συνήθως. Ίσως επειδή είναι η αρχή θα δουλεύει τέλεια και στα όρια όπως και το 4g στις αρχές του. Και από θέμα σήματος μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.

Είναι αυτό που έλεγε ένα μέλος κάποια στιγμή εδώ μέσα ότι θα δούμε σήμα και στα υπόγεια με την N28 και SA. Αλλά ας ρολαρει λίγο να δούμε τι δουλειά έχουν κάνει. Ενθαρρυντικά όσα έχετε ανεβάσει μέχρι τώρα 😏

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ninjis said:

Στα iPhone παιζει νεο μενου μετα την αναβαθμιση (beta) σε iOS 18. 

IMG_2786.jpeg

Έχεις SA?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gv2008 said:

Έχεις SA?

Οχι δυστυχως εχω δοκιμασει να κλεισω και την αλλη καρτα τιποτα .. και στις ρυθμισεις δεν υπαρχει καποιος διακοπτης .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...