Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, cocu said:

Πάει για κατέβασμα. Και μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες από πλευράς της εταιρείας για να ξανά ανέβει....

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πάει για κατέβασμα. Και μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες από πλευράς της εταιρείας για να ξανά ανέβει....

Πάντως στην Θεσσαλονίκη τον 101118 στα μετέωρα δεν κατάφεραν να τον ρίξουν. Και είχε γίνει τεράστιος ντόρος 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

Πάντως στην Θεσσαλονίκη τον 101118 στα μετέωρα δεν κατάφεραν να τον ρίξουν. Και είχε γίνει τεράστιος ντόρος 

Το ίδιο και στα Γιάννενα. Είχε γίνει φασαρία και πορεία διαμαρτυριας για 3 κεραίες Cosmote αλλα δεν κατεβηκε καμία. Αντιθετα, οι 2 από τις 3 έχουν όλο το σετ συχνοτήτων. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, empeiros said:

Γεια σας θα ήθελα κάποιος που ξέρει από netmonster να μου εξηγήσει αν σημαίνει κάτι το ότι βλέπω αυτό εδώ ενώ παλιά δεν το έβλεπα. 

Screenshot_20240126-105934~2.png

 

Εννοώ ότι το όνομα τελειώνει σε N21 αντί για L21

Ότι εκπέμπει στα 2100 στο SA.

Πιθανότατα αυτό.

@d_alex

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cocu said:

Αναβρασμός στον δικηγορικό σύλλογο Λάρισας που δε είχαν πάρει χαμπάρι τόσο καιρό αυτό μπουμπούκι προς γέμισα των τσεπών τους. Με συγχωρείτε, λάθος. Εννοούσα οι  κινητοποιήσεις πολιτών πολύ άργησαν, αλλά κατάφεραν να συνεννοηθούν μεταξύ τους (οι άφαντες 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, empeiros said:

Γεια σας θα ήθελα κάποιος που ξέρει από netmonster να μου εξηγήσει αν σημαίνει κάτι το ότι βλέπω αυτό εδώ ενώ παλιά δεν το έβλεπα. 

Screenshot_20240126-105934~2.png

 

Εννοώ ότι το όνομα τελειώνει σε N21 αντί για L21

Αυτο ακριβως που καταλαβες!  N21 σημαινει οτι το διαβασε απο τον πινακα NR/SA, που μπορεις να το διαπιστωσεις απο το μεγαλο cell id.  Αμα το διαιρεσεις με 16384 (2^14) θα δεις το gNb = 101108  (1108/ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), και το sector id απο το υπολοιπο * 16384 = 42 (2100).

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, cocu said:

https://www.onlarissa.gr/2024/01/24/volos-xesikothikan-katoikoi-se-geitonia-gia-keraia-kinitis-tilefonias/

Τα ίδια και στον Βόλο...θα καούν και θα τσορουφλιστουν.

Χαχα, στην ιδια ταρατσα βαζουν και οι αδερφες!  Στο μεταξυ, στα σχεδια αμφοτερων δεν υπαρχουν οι αλλοι...  Ολα στα χαρτια ειναι και μετα βλεπουμε.  Οι περισσοτερες μελετες που εχω δει δειχνουν μετρησεις επι μετρησεων, μηνες ή/και χρονια ΠΡΙΝ την εγκατασταση!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cocu said:

https://www.onlarissa.gr/2024/01/24/volos-xesikothikan-katoikoi-se-geitonia-gia-keraia-kinitis-tilefonias/

Τα ίδια και στον Βόλο...θα καούν και θα τσορουφλιστουν.

Επιδημία κανονική από κινητοποιήσεις μέσω.. Φεισμπουκ! 🤣🤣🤣Αυτή φαίνεται να είναι η 105200 της Cosmote που είναι φυτεμένη από το 2021, αλλά το τσουρουφλισμα δεν έχει γίνει ακόμα, έρχεται 🤣🤣🤣. Μου αρέσει που και καλά τώρα είδαν να ξεφύτρωνει η κεραία στο μεταξύ... Ο, τι να ναι. Πόσο μανούλες είναι κάποιοι σ αυτά τελικά.. 

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Επιδημία κανονική από κινητοποιήσεις μέσω.. Φεισμπουκ! 🤣🤣🤣Αυτή φαίνεται να είναι η 105200 της Cosmote που είναι φυτεμένη από το 2021, αλλά το τσουρουφλισμα δεν έχει γίνει ακόμα, έρχεται 🤣🤣🤣. Μου αρέσει που και καλά τώρα είδαν να ξεφύτρωνει η κεραία στο μεταξύ... Ο, τι να ναι. Πόσο μανούλες είναι κάποιοι σ αυτά τελικά.. 

4959   και Nova 1203746

 

Edited by d_alex
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, d_alex said:

4959

Έχεις δίκιο, μπέρδεψα τη μία οδό που αναφέρει. Αλλά και αυτή έχει μπει κάνα τρίμηνο βλέπω τώρα σχεδόν... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cocu said:

https://www.onlarissa.gr/2024/01/24/volos-xesikothikan-katoikoi-se-geitonia-gia-keraia-kinitis-tilefonias/

Τα ίδια και στον Βόλο...θα καούν και θα τσορουφλιστουν.

Μην χάσουν… φτάνει πια. Αν τηρούνται νόμοι θα πρέπει αυτές οι πρόσφυγες να απορρίπτονται στην εκδίκαση. 
Αλλιως ας πετάξουν τα κινητα τους όσοι διαμαρτύρονται…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikolas14 said:

Μην χάσουν… φτάνει πια. Αν τηρούνται νόμοι θα πρέπει αυτές οι πρόσφυγες να απορρίπτονται στην εκδίκαση. 
Αλλιως ας πετάξουν τα κινητα τους όσοι διαμαρτύρονται…

Δεν υπάρχει πραγματικά το πόσο μελετημένα χτυπάνε πλέον όλο το συρφετό γύρω από αυτό... Λέχαιο Κορινθίας μόλις βγήκε η άδεια που επισυνάπτω, κατευθείαν κινητοποιήσεις, δικαστήρια και ασφαλιστικά μέτρα είχα διαβάσει για να μην την φυτέψουν (έλα Παναγία μου λες κατευθείαν.. Πολύ προετοιμασμένοι αυτοί οι πολίτες, ετοιμοπόλεμοι, το μυρίστηκαν κατευθείαν και κινητοποιήθηκαν-καλά θα ήταν να κινητοποιούνται βέβαια πρώτα για άλλα πράματα πχ ακρίβεια στα τρόφιμα, αλλά αυτό δεν μας πολύ νοιάζει :classic_laugh:). Μετά είχα διαβάσει στον Πύργο Ηλείας, σταμάτησαν την εγκατάσταση κεραίας σε ένα σημείο στην αρχή της πόλης γιατί έχει λέει κοντά σχολείο... ναι αλλά άμα τα παιδιά είναι στο σπίτι και η κεραία δίπλα τους, δεν παθαίνουν τίποτα... Στο σχολείο λειτουργεί αλλιώς το πράμα ρε παιδάκι μου σου λέω, πίστεψε με :classic_laugh:. Πέρασα το καλοκαίρι και είχε μείνει στην ταράτσα η περίφραξη του χώρου που κλείνουν για τα μηχανήματα και ήταν έτοιμη να την κουμπώσουν... Και οι άλλοι χρεώνονται εξοπλισμούς και μισθώσεις χώρων ταυτόχρονα προφανώς και ζημίες, σε μια άδεια καθόλα νόμιμη, έτσι; Δηλαδή πώς γίνεται τώρα το κράτος να κάθεται να διαλευκάνει υπόθεση "καταγγελίας" εις βάρος εταιρείας που παίρνει άδεια από δημόσιο φορέα!!, ο οποίος λειτουργεί μέσα στα νόμιμα όρια και για να καταλήξω τέλος πάντων, ότι είναι σαν να τον θεωρείς ότι όλες οι υπόλοιπες αδειοδοτήσεις αυτού, σκάρτες...

Just now, johnny_htc said:

Δεν υπάρχει πραγματικά το πόσο μελετημένα χτυπάνε πλέον όλο το συρφετό γύρω από αυτό... Λέχαιο Κορινθίας μόλις βγήκε η άδεια που επισυνάπτω, κατευθείαν κινητοποιήσεις, δικαστήρια και ασφαλιστικά μέτρα είχα διαβάσει για να μην την φυτέψουν (έλα Παναγία μου λες κατευθείαν.. Πολύ προετοιμασμένοι αυτοί οι πολίτες, ετοιμοπόλεμοι, το μυρίστηκαν κατευθείαν και κινητοποιήθηκαν-καλά θα ήταν να κινητοποιούνται βέβαια πρώτα για άλλα πράματα πχ ακρίβεια στα τρόφιμα, αλλά αυτό δεν μας πολύ νοιάζει :classic_laugh:). Μετά είχα διαβάσει στον Πύργο Ηλείας, σταμάτησαν την εγκατάσταση κεραίας σε ένα σημείο στην αρχή της πόλης γιατί έχει λέει κοντά σχολείο... ναι αλλά άμα τα παιδιά είναι στο σπίτι και η κεραία δίπλα τους, δεν παθαίνουν τίποτα... Στο σχολείο λειτουργεί αλλιώς το πράμα ρε παιδάκι μου σου λέω, πίστεψε με :classic_laugh:. Πέρασα το καλοκαίρι και είχε μείνει στην ταράτσα η περίφραξη του χώρου που κλείνουν για τα μηχανήματα και ήταν έτοιμη να την κουμπώσουν... Και οι άλλοι χρεώνονται εξοπλισμούς και μισθώσεις χώρων ταυτόχρονα προφανώς και ζημίες, σε μια άδεια καθόλα νόμιμη, έτσι; Δηλαδή πώς γίνεται τώρα το κράτος να κάθεται να διαλευκάνει υπόθεση "καταγγελίας" εις βάρος εταιρείας που παίρνει άδεια από δημόσιο φορέα!!, ο οποίος λειτουργεί μέσα στα νόμιμα όρια και για να καταλήξω τέλος πάντων, ότι είναι σαν να τον θεωρείς ότι όλες οι υπόλοιπες αδειοδοτήσεις αυτού, σκάρτες...

 

Στιγμιότυπο οθόνης (529).png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Arinos said:

Ότι εκπέμπει στα 2100 στο SA.

Πιθανότατα αυτό.

@d_alex

Ναι αλλα γιατι εμφανιστηκε τωρα ενω παλια οχι; Σημαινει κατι για το sa;

10 ώρες πριν, d_alex said:

Αυτο ακριβως που καταλαβες!  N21 σημαινει οτι το διαβασε απο τον πινακα NR/SA, που μπορεις να το διαπιστωσεις απο το μεγαλο cell id.  Αμα το διαιρεσεις με 16384 (2^14) θα δεις το gNb = 101108  (1108/ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), και το sector id απο το υπολοιπο * 16384 = 42 (2100).

 

Eλπιζω να γινεται κατι νεο για το sa

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, empeiros said:

Ναι αλλα γιατι εμφανιστηκε τωρα ενω παλια οχι; Σημαινει κατι για το sa;

Δεν το γνωρίζω αυτό, ίσως να ανοίχτηκε πρόσφατα.

Λογικά θα γνωρίζει κάποιος καλύτερα να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote η SAϊτισα ας το τρέξει λίγο το θέμα με την αναβάθμιση γιατί 50 email κράξιμο έφαγα εξαιτίας της.

Λες και πήρε οδηγίες από το τμήμα αναβάθμισης της νόβα το πάει 🤣 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, cocu said:

Πέρασα το μεσημερι και την πέρασα cellmapper αφού διάβασα το άρθρο, κούρασαν πραγματικά αυτοί και χρωστάει ακόμα κεραίες η cosmote εδώ πάνω μεγάλης σημασίας... Ελπίζουμε να μην συμβούν παρόμοια και εκεί

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, itsmeorestis said:

Πέρασα το μεσημερι και την πέρασα cellmapper αφού διάβασα το άρθρο, κούρασαν πραγματικά αυτοί και χρωστάει ακόμα κεραίες η cosmote εδώ πάνω μεγάλης σημασίας... Ελπίζουμε να μην συμβούν παρόμοια και εκεί

Και αυτοί αντί να το καμουφλάρουν με μπάρμπεκιου μου κάναν άσπρη καμινάδα σε παμπάλαιο κτήριο 🤣 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση πριν από λίγο μέσα στο σπίτι μου. Νομίζω ότι είναι από τα μεγαλύτερα νούμερα σε download και upload που έχω δει. Επίσης, το ping είναι εξίσου καλό, στα 10 ms

IMG_1831.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, itsmeorestis said:

Πέρασα το μεσημερι και την πέρασα cellmapper αφού διάβασα το άρθρο, κούρασαν πραγματικά αυτοί και χρωστάει ακόμα κεραίες η cosmote εδώ πάνω μεγάλης σημασίας... Ελπίζουμε να μην συμβούν παρόμοια και εκεί

Ποια άλλη χρωστάει; Στα δυτικά έχω δει έχουν βγάλει μια άδεια, αλλά τζίφος ακόμα απ ο, τι καταλαβαίνω. Τώρα πήραν μπρος πάλι για τις εγκαταστάσεις των καινούργιων φαίνεται.. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...