Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή δοκίμασα και είχα θεμα, με πετάει έξω μολις τραβήξω φωτό

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανείς λινκ που να παίζει;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.009_MI8_V1b.apk έχω βάλει εγώ. Το κλασικό θέμα όμως, κάθε 2 φώτο, ανοίγεις (την συλλογή) την τελευταία που τράβηξες για να μπορείς να ταβήξει γρήγορα την επόμενη αλλιώς αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.009_MI8_V1b.apk έχω βάλει εγώ. Το κλασικό θέμα όμως, κάθε 2 φώτο, ανοίγεις (την συλλογή) την τελευταία που τράβηξες για να μπορείς να ταβήξει γρήγορα την επόμενη αλλιώς αργεί.
Αυτή μια χαρά, όπως τα είπες. Στην τρίτη τα κατάφερα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.009_MI8_V1b.apk έχω βάλει εγώ. Το κλασικό θέμα όμως, κάθε 2 φώτο, ανοίγεις (την συλλογή) την τελευταία που τράβηξες για να μπορείς να ταβήξει γρήγορα την επόμενη αλλιώς αργεί.

 

Ίδια ακριβώς φάση και αυτή που έβαλα. Γενικά έχει τα ίδια προβλήματα η stable pie με stable oreo.

Χθες έβαλα dev και σε smoothness στην gcam νιωθω λες και εχει σχεδιαστεί για το κινητό. Πυροβολεί ασταμάτητα.

 

Στην dev να πω οτι εχουν βαλει και το super low light. Προσωπικα δεν με ενθουσιασε λόγω αυξημένου sharpening. Σε κάποιους όμως μπορεί να αρέσει.

 

Υ.Γ. Υπάρχει και το 960fps slow motion αλλα για πολύ λίγα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ακριβώς φάση και αυτή που έβαλα. Γενικά έχει τα ίδια προβλήματα η stable pie με stable oreo.

Χθες έβαλα dev και σε smoothness στην gcam νιωθω λες και εχει σχεδιαστεί για το κινητό. Πυροβολεί ασταμάτητα.

 

Στην dev να πω οτι εχουν βαλει και το super low light. Προσωπικα δεν με ενθουσιασε λόγω αυξημένου sharpening. Σε κάποιους όμως μπορεί να αρέσει.

 

Υ.Γ. Υπάρχει και το 960fps slow motion αλλα για πολύ λίγα δευτερόλεπτα.

 

Με ρουτ έβαλες την dev ή κανονικά από τον updater; Σκέφτομαι να βάλω και εγώ την dev από την 10.0.6 που είμαι τώρα. Κάνει φορμάτ το τηλέφωνο και στήσιμο απ' την αρχή; Αξίζει η μετάβαση σε dev πως το βλέπεις αυτό το λίγο που το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Με ρουτ έβαλες την dev ή κανονικά από τον updater; Σκέφτομαι να βάλω και εγώ την dev από την 10.0.6 που είμαι τώρα. Κάνει φορμάτ το τηλέφωνο και στήσιμο απ' την αρχή; Αξίζει η μετάβαση σε dev πως το βλέπεις αυτό το λίγο που το χρησιμοποιείς;

 

Ναι μέσω του updater την πέρασα (προσοχή, αν θες να επιστρέψεις stable την περνάς μέσω του miflash).

 

Από άποψη gcam σίγουρα αξιζει. Δουλευουν πολύ περισσότερες εκδόσεις και κυρίως απροβληματιστα.

 

Σαν μπαταρία προφανώς δεν μπορώ να έχω γνώμη. Δεν έχω δει κάποιο σοβαρό bug.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

To touch lag,με ενα νεο update του quick apps,λενε πως λυνεται...

Στη custom rom που ειμαι δε μπορω να το κανω update ομως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με ποια custom παίζεις μπάλα??

To touch lag,με ενα νεο update του quick apps,λενε πως λυνεται...

Στη custom rom που ειμαι δε μπορω να το κανω update ομως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mi-globe.

Miui ειναι,απλα με βγαλμενο το bloatware και ροοταρισμενος για τις διαφημισεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την gcam που αναφέρατε πιο πάνω, όντως στις βραδινές και auto είναι πιο φωτεινές, πρώτη φορά την δοκιμάζω, θέλει τίποτα ρυθμίσεις είτε η stock είτε η gcam; Θέλω πάντα αυτόματες να βγάζω
Link to comment
Share on other sites

Nαι καλή χρυσή η gcam αλλά είτε δεν μπορείς να βρεις μια έκδοση να παίζει με όλα τα features είτε θα κολλάει, θα κλείνει ή γενικώς θα bugάρει.

 

Βαρέθηκα να ασχολούμαι με το ποιά παίζει και δεν παίζει. Η στοκ κατά κοινή ομολογία είναι άψογη.

Αν χωλαίνει λίγο το βράδυ big deal. Η καμέρα είναι αξιοπρεπέστατη και το σημαντικότερο ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να ασχολούμαι με το ποιά παίζει και δεν παίζει. Η στοκ κατά κοινή ομολογία είναι άψογη.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω αρχίσει να βαριέμαι κομματάκι.

Πότε θα φτιάξει η gcam, πότε θα φτιάξουν τα notifications κ.ο.κ.

Από την άλλη, εν γνώση όλων αυτών το πήρα κι έτσι κάνω τα στραβά μάτια, Ας τα φτιάξουν όποτε θέλουν. Μου αρέσει πολύ το άτιμο.

Και κάτι off topic.....

Αυτή την περίοδο ψάχνω ένα κινητό για τη σύζυγο. Ξέρεις κανείς ποια άλλο κινητά της xiaomi έχουν αυτή την ιδιαιτερότητα με το 4G+ όπως το δικό μας;

Έχω ακούσει για mi max 3, note 6 pro, mi 8 και mi 8 lite αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω αρχίσει να βαριέμαι κομματάκι.

Πότε θα φτιάξει η gcam, πότε θα φτιάξουν τα notifications κ.ο.κ.

Από την άλλη, εν γνώση όλων αυτών το πήρα κι έτσι κάνω τα στραβά μάτια, Ας τα φτιάξουν όποτε θέλουν. Μου αρέσει πολύ το άτιμο.

Και κάτι off topic.....

 

Δεν διαμαρτύρομαι συνολικά για τη συσκευή. Δεν είναι πρόβλημα της Xiaomi το ότι δεν δουλεύει η port έκδοση της gcam. Απλά λέω ότι έχει υποτιμηθεί πολύ η στοκ κάμερα και αυτό λόγω πιστεύω του κακού ονόματος που είχε στο παρελθόν. Το blind test του mkbhd έδειξε πολλά για το πως σκεφτόμαστε και το πως ενεργούμε.

 

Το μόνο παράπονό μου από το ποκο είναι το πολύ κακό ραδιόφωνο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω αρχίσει να βαριέμαι κομματάκι.

Πότε θα φτιάξει η gcam, πότε θα φτιάξουν τα notifications κ.ο.κ.

Από την άλλη, εν γνώση όλων αυτών το πήρα κι έτσι κάνω τα στραβά μάτια, Ας τα φτιάξουν όποτε θέλουν. Μου αρέσει πολύ το άτιμο.

Και κάτι off topic.....

Αυτή την περίοδο ψάχνω ένα κινητό για τη σύζυγο. Ξέρεις κανείς ποια άλλο κινητά της xiaomi έχουν αυτή την ιδιαιτερότητα με το 4G+ όπως το δικό μας;

Έχω ακούσει για mi max 3, note 6 pro, mi 8 και mi 8 lite αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Εχω παραλληλα και το mi mix 2s και εχω 4g+ μονιμα με voda.Σε δυσκολα σημεια εχει καλυτερο σημα το 2s.

Τι ακριβως ζητας?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε δυσκολα σημεια εχει καλυτερο σημα το 2s.

Τι ακριβως ζητας?

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αυτό ακριβώς που ανέφερες ζητάω. Καλό σήμα στα δύσκολα. Ψάχνω ένα κινητό που να πιάνει 4G+ και γι αυτό ρωτάω.

Ξέρω ότι κάποια της xiaomi δεν πιάνουν και θέλω να μάθω στα σίγουρα ποια είναι αυτά.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Nαι καλή χρυσή η gcam αλλά είτε δεν μπορείς να βρεις μια έκδοση να παίζει με όλα τα features είτε θα κολλάει, θα κλείνει ή γενικώς θα bugάρει.

 

Βαρέθηκα να ασχολούμαι με το ποιά παίζει και δεν παίζει. Η στοκ κατά κοινή ομολογία είναι άψογη.

Αν χωλαίνει λίγο το βράδυ big deal. Η καμέρα είναι αξιοπρεπέστατη και το σημαντικότερο ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.

 

Σε dev ξαναλεω πάει σφαίρα η gcam (hdr+, portrait και Night sight). Σιγα σιγά έχω αρχίσει να καταλήγω και σε ρυθμίσεις.

 

Κατα τα άλλα ο καθένας όπως βολεύεται. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mi-globe.

Miui ειναι,απλα με βγαλμενο το bloatware και ροοταρισμενος για τις διαφημισεις.

 

Κάποια στιγμή θα βγάλουν νεώτερη ;)

 

Για την gcam που αναφέρατε πιο πάνω, όντως στις βραδινές και auto είναι πιο φωτεινές, πρώτη φορά την δοκιμάζω, θέλει τίποτα ρυθμίσεις είτε η stock είτε η gcam; Θέλω πάντα αυτόματες να βγάζω

 

Να τραβάς μόνιμα με hdr+ enhanced (η δεξιότερη επιλογή του hdr+). Αν δεν σου εμφανίζει τετοια επιλογη, πήγαινε ρυθμίσεις => σύνθετες ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την σχετική επιλογή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαμαρτύρομαι συνολικά για τη συσκευή. Δεν είναι πρόβλημα της Xiaomi το ότι δεν δουλεύει η port έκδοση της gcam. Απλά λέω ότι έχει υποτιμηθεί πολύ η στοκ κάμερα και αυτό λόγω πιστεύω του κακού ονόματος που είχε στο παρελθόν. Το blind test του mkbhd έδειξε πολλά για το πως σκεφτόμαστε και το πως ενεργούμε.

 

Το μόνο παράπονό μου από το ποκο είναι το πολύ κακό ραδιόφωνο.

 

Και ότι σε δείγματα φωτογραφιών σε μικρότερο μεγεθος και με τη συμπίεση των κοινωνικών δικτύων, υπαρκτές διαφορές καθίστανται λιγότερο ορατές, ενώ και το κοινό τους τείνει να προτιμά το εφέ από την πιστή απόδοση

 

...βάλτα στον απολογισμό...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας όπως βολεύεται. Εγώ αλχημείες για να έχω gcam δεν κάνω. Mια χαρά φωτογραφίες βγάζω και με αυτό. (Εχω και το Note 9)
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και ότι σε δείγματα φωτογραφιών σε μικρότερο μεγεθος και με τη συμπίεση των κοινωνικών δικτύων, υπαρκτές διαφορές καθίστανται λιγότερο ορατές, ενώ και το κοινό τους τείνει να προτιμά το εφέ από την πιστή απόδοση

 

...βάλτα στον απολογισμό...

Όπως και ότι το σύνηθες μέγεθος εκτύπωσης φωτογραφίας είναι 9χ13 ή 10χ15 άντε και στο τσακιρ κέφι 20χ30 (~Α4) και όχι πόστερ τύπου ΣούπερΚατερίνα!
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να τραβάς μόνιμα με hdr+ enhanced (η δεξιότερη επιλογή του hdr+). Αν δεν σου εμφανίζει τετοια επιλογη, πήγαινε ρυθμίσεις => σύνθετες ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την σχετική επιλογή.

 

Είσαι ωραίος φίλε , σ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος κ εγώ.ενεργοποιησα τα volte k. Wificall. Με cosmote. Πιάνει 4g+ η συσκευή ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος κ εγώ.ενεργοποιησα τα volte k. Wificall. Με cosmote. Πιάνει 4g+ η συσκευή ή όχι?
Μεγειες λοιπόν.

Όχι. Σκέτο 4G.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος κ εγώ.ενεργοποιησα τα volte k. Wificall. Με cosmote. Πιάνει 4g+ η συσκευή ή όχι?

 

Πως ενεργοποιησες το volte φιλε; εμενα δεν μου βγαζει την επιλογη ,αυτο με το 4G+ ειναι θεμα software η hardware;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά στο full screen gestures mode. Αν σε δυσκολεύει μπορείς να το γυρίσεις στο κλασικό mode με τα on-screen buttons από τις ρυθμίσεις.

 

οχι φιλε μου στο μι8 που ειχα οταν αλλαζα λαντσερ δεν φαινοταν η πλαινη σταλα του back οπως επισεις και οταν ηταν στην 9.5 κατι.. και το χρησημοποιουσα μονο με gestuses

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιησες το volte φιλε; εμενα δεν μου βγαζει την επιλογη ,αυτο με το 4G+ ειναι θεμα software η hardware;

 

Πρέπει να φοράς την Dev ROM κ πληκτρολογείς

*#*#86583#*#* για volte

*#*#869434#*#* για vowifi

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φοράς την Dev ROM κ πληκτρολογείς

*#*#86583#*#* για volte

*#*#869434#*#* για vowifi

 

Ok φιλε ,το ενεργοποιησα ,εψαχνα να βρω εικονιδιο πανω στις ειδοποιησεις αλλα ματαια ,μονο αν κατεβασεις την μπαρα φαινεται σωστα; παντως ενεργοποιηθηκε κανονικα ,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...