Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πήρα τη συσκευούλα αλλα έχω την εξής απορία. Αν βάλουμε dev που ειναι σε Pie έχει γυρισμό σε stable ή το ξεχνάμε; Δεν εχω καταλάβει αν εχει θεμα anti-roll back. Εικάζω πως δεν υπάρχει επιστροφή;

 

Μπορεις να πας περα-δωθε :D δεν εχει θεμα με anti-roll back ακομα..απλα σου σβηνει τα παντα στον εσωτερικο σου χωρο :mad: οποτε ξαναπερνας οτι εχεις μεσα απο την αρχη.:cry:

Μπορεις να το κανεις και με ξεκλειδωτο bootloader αλλα εγω προσωπικα περιμενα τις 72 ωριτσες για να χω το κεφαλι μου ησυχο:D

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει 4:3; Η πιο wide εννοείς;

 

Δεν έχει 18:9 με αποτέλεσμα να μην πιάνει η φωτό όλη την οθόνη του κινητού.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Cosmote.

Δοκίμασα τα πάντα. Με +30, χωρίς +30, έσβησα τις επαφές και τις ξαναπέρασα. Τίποτα όμως....

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χμ. Με Cosmote είμαι και δεν έχω θέμα. Από την αρχή που έχω πάρει το F1.

 

Από Skroutz αγορασμένο;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Με Cosmote είμαι και δεν έχω θέμα. Από την αρχή που έχω πάρει το F1.

 

Από Skroutz αγορασμένο;

Gearbest....

Θα τη βρω την άκρη. Που θα πάει;

Κάποια ρύθμιση λογικά θα είναι.

Αν ήταν, θα μου παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα και στις εισερχόμενες.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έφτιαξα.

Ξαναγύρισα την περιοχή σε Ελλάδα από Ινδία που το είχα ρυθμίσει.

Ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για τη συμμετοχή.

 

Την καλημέρα μου....

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Gcam σε stable τελικά δε παίζει;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Gcam σε stable τελικά δε παίζει;
Παίζει αλλά με κάποια κολληματα.

Προσωπικά τη συνήθισα και δε με ενοχλούν.

Εκείνο που δεν παίζει, τουλάχιστον σε εμένα, είναι η λήψη βίντεο με τη gcam. Δεν εστιάζει καλά.

Εκεί λοιπόν αναγκαστικά πάω σε stock camera.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Gcam σε stable τελικά δε παίζει;

 

Αναμένουμε την Pie για να δουλέψει σωστά η gcam από pixel 3 και με όλα τα features όπως το night sight.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε καλός τον Αντρέα !!!

Πώς το βλέπεις το poco ?

 

Καλως σας βρηκα. Άν και λιγο νωρις να το κρίνω, θα πω δύο καλα, δύο κακα και ενα μάλλον συνηθειας.

+ Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλύτερη από ότι γράφαν. Οκ, είναι πλαστικό το καπάκι, αλλά ειναι στιβαρό, δεν τρίζει και έχει γενικά καλή αίσθηση

+ Πολύ καλό το face unlock. Σε σε συνδιασμό με την ενεργοποιηση όποτε απλα το σηκώνεις (και παράλληλα ξεκλειδώνει με το face unlock) ειναι πολύ βολικό

- Τι το θέλαν τόσο μεγάλο notch? Εφόσον δεν χωράει ειδοποιήσεις, κάντε το όλο μπέζελ να τελειώνουμε. Τωρα θα δω με mod μηπως βάλω τίποτα ειδοποιήσεις αλλά καταλαβαίνω ότι είτε θα ειναι λίγες είτε πολύ μικρά τα εικονίδια.

- Απότομη προσγείωση η στοκ κάμερα (ακόμα και τη μέρα). Βέβαια προέρχομαι απο U11 αλλά δεν την περίμενα τόσο κακή (ειδικά αν κάνεις το λάθος και αφήσεις hdr auto). Πάλι καλά που υπάρχει και η gcam αλλιώς θα το χα βάλει αγγελία την ίδια μέρα

> Κατι που ισως ειναι θεμα συνήθειας. Στα full screen gestures με δυσκολεύει λίγο το back. Στο 1+6 που το είχε από κάτω ήταν πολύ πιο βολικό μιας και σε συνδιασμό με το τζαμάκι είχε λιγο επιφάνεια να γλυστρήσει το χέρι, ενω ήταν μια κίνηση που την έκανες ξεκάθαρα για Back (δεν μπλεκόσουν με carousel). Θα του δώσω βέβαια λίγο χρόνο

 

Μπορεις να πας περα-δωθε :D δεν εχει θεμα με anti-roll back ακομα..απλα σου σβηνει τα παντα στον εσωτερικο σου χωρο :mad: οποτε ξαναπερνας οτι εχεις μεσα απο την αρχη.:cry:

Μπορεις να το κανεις και με ξεκλειδωτο bootloader αλλα εγω προσωπικα περιμενα τις 72 ωριτσες για να χω το κεφαλι μου ησυχο:D

 

Δηλαδή δεν έχει θέμα arb σε καμία έκδοση; Σούπερ!!!

Ναι δυστυχώς δεν γίνεται να κάνεις αλλιώς. Λογικά θα περιμένω και γω να κλείσω 3 μέρες μιας και θέλω να περάσω twrp, root κλπ. Έχεις δοκιμάσει καμιά eu?

 

Gcam σε stable τελικά δε παίζει;

 

Προσωπικά, από το ελάχιστο που ψάχτηκα (μια και δεν εχω κλείσει 24ωρο :p ) προς το παρόν κατέληξα σε αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_5.3.015_MI8_V1a.apk . Δούλευε αρκετά καλύτερα από άλλες που δοκίμασα. Τις πρώτες 2 φωτογραφίες τις τραβάει χωρίς καθόλου Lag. Αλλά μετά σέρνεται το app. Οπότε χρειάζεται να βγεις και να ξαναμπείς.

 

Αναμένουμε την Pie για να δουλέψει σωστά η gcam από pixel 3 και με όλα τα features όπως το night sight.

 

Τι να το κάνεις το night sight σε συσκευη που δεν έχει ois? Αν ειναι να τραβήξεις με τρίποδα (ή στηριγμα κάπου) έχεις και το χρόνο να βάλεις πιο αργό shutter speed στη gcam. :) Γενικά το night sight για εμάς που παίζουμε με port, δεν λέει και πολλά. Η μόνη πραγματική διαφορά είναι οτι έχει ανώτερο μέγιστο iso

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 700.000 Pocophone F1 έχουν πωληθεί εδώ και 3 μήνες: https://www.gsmarena.com/xiaomi_700k_pocophone_f1_3_months-news-34581.php

 

φιλε Antretng εχω δοκιμασει σχεδόν όλες τις Rom μαμίσιες και custom απο xda και θεωρώ πως οι καλύτερες είναι οι 10.0.6.0 eu και 8.11.15 eu... απο custom αντε η pixeldust και παω για CrDroid :D

Σε stock επιλεγω πάντα eu (Τσέχος = εγγύηση)

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

φιλε Antretng εχω δοκιμασει σχεδόν όλες τις Rom μαμίσιες και custom απο xda και θεωρώ πως οι καλύτερες είναι οι 10.0.6.0 eu και 8.11.15 eu... απο custom αντε η pixeldust και παω για CrDroid :D

Σε stock επιλεγω πάντα eu (Τσέχος = εγγύηση)

Λάθος παράθεση.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

@Antretng, συμφωνώ για ειδοποιήσεις και τεράστιο notch. Διαφωνώ για στοκ κάμερα. Ειδικά σε καλό φωτισμό είναι πολύ καλή. Μου αρέσει που μπορείς να βγάλεις σελφι πατώντας στο κουμπί με το αποτύπωμα (πολύ βολικό) και ότι βγάζει mirrorless.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Άν και λιγο νωρις να το κρίνω, θα πω δύο καλα, δύο κακα και ενα μάλλον συνηθειας.

+ Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλύτερη από ότι γράφαν. Οκ, είναι πλαστικό το καπάκι, αλλά ειναι στιβαρό, δεν τρίζει και έχει γενικά καλή αίσθηση

+ Πολύ καλό το face unlock. Σε σε συνδιασμό με την ενεργοποιηση όποτε απλα το σηκώνεις (και παράλληλα ξεκλειδώνει με το face unlock) ειναι πολύ βολικό

- Τι το θέλαν τόσο μεγάλο notch? Εφόσον δεν χωράει ειδοποιήσεις, κάντε το όλο μπέζελ να τελειώνουμε. Τωρα θα δω με mod μηπως βάλω τίποτα ειδοποιήσεις αλλά καταλαβαίνω ότι είτε θα ειναι λίγες είτε πολύ μικρά τα εικονίδια.

- Απότομη προσγείωση η στοκ κάμερα (ακόμα και τη μέρα). Βέβαια προέρχομαι απο U11 αλλά δεν την περίμενα τόσο κακή (ειδικά αν κάνεις το λάθος και αφήσεις hdr auto). Πάλι καλά που υπάρχει και η gcam αλλιώς θα το χα βάλει αγγελία την ίδια μέρα

> Κατι που ισως ειναι θεμα συνήθειας. Στα full screen gestures με δυσκολεύει λίγο το back. Στο 1+6 που το είχε από κάτω ήταν πολύ πιο βολικό μιας και σε συνδιασμό με το τζαμάκι είχε λιγο επιφάνεια να γλυστρήσει το χέρι, ενω ήταν μια κίνηση που την έκανες ξεκάθαρα για Back (δεν μπλεκόσουν με carousel). Θα του δώσω βέβαια λίγο χρόνο

 

Αυτό που αναφέρουν αρκετοί για κακό touch της οθόνης, το έχεις κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζουμε τις ειδοποιησεις εφαρμογων απο κουκιδα πανω στο σημα της εφαρμογης σε αριθμο??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κακό touch μέχρι στιγμής. Βέβαια είναι στην beta.
Link to comment
Share on other sites

@Antretng, συμφωνώ για ειδοποιήσεις και τεράστιο notch. Διαφωνώ για στοκ κάμερα. Ειδικά σε καλό φωτισμό είναι πολύ καλή. Μου αρέσει που μπορείς να βγάλεις σελφι πατώντας στο κουμπί με το αποτύπωμα (πολύ βολικό) και ότι βγάζει mirrorless.

 

Να σου πω την αληθεια μόλις τσεκαρα μερικές ακόμα που εβγαλα. Δεν ήταν άσχημες (ακόμα και οι νυχτερινές). Και οντως οι σημερινες ημερήσιες πολύ καλές. Χθες όμως ήταν χάλια και οι ημερήσιες. Θα του δώσω μερικές μέρες πριν κρίνω. Για αυτό άλλωστε είπα οτι ειναι λιγο νωρίς.

 

Πάντως λες και με τρολάρει αυτο το κινητό :lol:. Βέβαια μην ξεχνάτε ότι προέρχομαι και απο U11. Άλλες φωτογραφικές απαιτήσεις :)

 

Αυτό που αναφέρουν αρκετοί για κακό touch της οθόνης, το έχεις κι εσύ;

 

Δεν έχω καταλάβει κάτι. Μια χαρά είναι στη χρήση. Αλλά ας περάσουν μερικές μέρες ακόμα για να έχω ασφαλή συμπεράσματα.

 

φιλε Antretng εχω δοκιμασει σχεδόν όλες τις Rom μαμίσιες και custom απο xda και θεωρώ πως οι καλύτερες είναι οι 10.0.6.0 eu και 8.11.15 eu... απο custom αντε η pixeldust και παω για CrDroid :D

Σε stock επιλεγω πάντα eu (Τσέχος = εγγύηση)

 

Άρα βουρ για eu? :D Δυό μέρες έμειναν... υπομονη :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως αλλαζουμε τις ειδοποιησεις εφαρμογων απο κουκιδα πανω στο σημα της εφαρμογης σε αριθμο??

 

Νομίζω δεν το υποστηρίζει ο launcher. Ας πούνε όμως τα παιδιά που λογικά θα ξέρουν καλύτερα.

 

Αν οντως δεν το υποστηρίζει, απο playstore μπορεις να δοκιμάσεις άλλο launcher που να το υποστηρίζε. Δεν ξέρω αν έχει επιλογή η συσκευή να βάλεις Miui launcher που εκεί έχει κανονικα νούμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω προχθες την eu 10.0.6

Ακομα πιο γρηγορη απο τη στοκ,ενω πρεπει να βαραει τρελη αυτονομια περα απο καθε προσδοκια.

Οταν τη περασα ειχε καπου 80% μπαταρια.Βαλτε μεσα και τις διεργασιες που κανει το πρωτο καιρο ενω κατεβασα και καμια 30αρα εφαρμογες.

Εχει φτασει 25% και εχει ριξει 5μιση ωρες οθονη και σχεδον 2 μερες αναμονη.

Οταν στρωσει το βλεπω να βαραει ευκολα 8ωρα οθονη και 2-3 μερες αναμονη.

Παντως στην beta 8.12.7 καπου λεγεται οτι θα εχει τελειοποιηθει το touch.Μακαρι γιατι προς το παρον η συσκευη ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω προχθες την eu 10.0.6

Ακομα πιο γρηγορη απο τη στοκ,ενω πρεπει να βαραει τρελη αυτονομια περα απο καθε προσδοκια.

Οταν τη περασα ειχε καπου 80% μπαταρια.Βαλτε μεσα και τις διεργασιες που κανει το πρωτο καιρο ενω κατεβασα και καμια 30αρα εφαρμογες.

Εχει φτασει 25% και εχει ριξει 5μιση ωρες οθονη και σχεδον 2 μερες αναμονη.

Οταν στρωσει το βλεπω να βαραει ευκολα 8ωρα οθονη και 2-3 μερες αναμονη.

Παντως στην beta 8.12.7 καπου λεγεται οτι θα εχει τελειοποιηθει το touch.Μακαρι γιατι προς το παρον η συσκευη ειναι πολυ καλη.

 

Αυτο με το touch δεν εχω καταλαβει τι παιζει ρε παιδια,σε 4 συσκευες,εκτος απο της κορης μου, που εχω απο συνσδελφους στο γραφειο,δεν βλεπω κατι.

Οκ δεν ειναι στο επιπεδο του mi mix 2s η του note 9 που εχω,αλλα προβλημα δεν εντοπιζω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει είναι η φτωχή λήψη του ραδιόφωνου του. Με το παραμικρό παράσιτα σε μεγάλους σταθμούς που με ένα lg g6 δεν ακούς το παραμικρό. Έχω βάλει 2 xiaomi και ένα sony σε ακουστικά και σου σπάει τα νεύρα. Παρασιτοφωνο έχει όχι ραδιόφωνο. Εντελώς απογοητευμένος σε αυτό.

 

Edit: ξέχασα, ενίοτε κρασαρει συνέχεια.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει είναι η φτωχή λήψη του ραδιόφωνου του. Με το παραμικρό παράσιτα σε μεγάλους σταθμούς που με ένα lg g6 δεν ακούς το παραμικρό. Έχω βάλει 2 xiaomi και ένα sony σε ακουστικά και σου σπάει τα νεύρα. Παρασιτοφωνο έχει όχι ραδιόφωνο. Εντελώς απογοητευμένος σε αυτό.

 

Edit: ξέχασα, ενίοτε κρασαρει συνέχεια.

 

Σωστα..Κι εγω το εχω παρατηρησει....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Σωστα..Κι εγω το εχω παρατηρησει....

με ακουστικά το έβαλες;

Έτσι πιάνει μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σωστα..Κι εγω το εχω παρατηρησει....

 

με ακουστικά το έβαλες;

Έτσι πιάνει μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει είναι η φτωχή λήψη του ραδιόφωνου του. Με το παραμικρό παράσιτα σε μεγάλους σταθμούς που με ένα lg g6 δεν ακούς το παραμικρό. Έχω βάλει 2 xiaomi και ένα sony σε ακουστικά και σου σπάει τα νεύρα. Παρασιτοφωνο έχει όχι ραδιόφωνο. Εντελώς απογοητευμένος σε αυτό.

 

Edit: ξέχασα, ενίοτε κρασαρει συνέχεια.

 

 

Για ξαναδές το εμένα πιάνει μια χαρά ποια ρομ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με ακουστικά. Τρία διαφορετικά έβαλα, το λέω στο μήνυμα μου άλλωστε. Την στοκ ρομ 10.0.60 stable.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με ακουστικά. Τρία διαφορετικά έβαλα, το λέω στο μήνυμα μου άλλωστε. Την στοκ ρομ 10.0.60 stable.

 

Περίεργο μάλλον δεν πιάνει καλά σε κάποιες πόλεις-περιοχές θα το δοκιμάζω τώρα συνέχεια και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα είμαι. Προς το παρόν το γύρισα σε net radio. Δεν παλεύεται το κανονικό ράδιο. Στις ίδιες ακριβώς περιοχές το LG G6 πιάνει χωρίς το παραμικρό παράσιτο.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...