Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μέσω του updater την πέρασα (προσοχή, αν θες να επιστρέψεις stable την περνάς μέσω του miflash).

 

Από άποψη gcam σίγουρα αξιζει. Δουλευουν πολύ περισσότερες εκδόσεις και κυρίως απροβληματιστα.

 

Σαν μπαταρία προφανώς δεν μπορώ να έχω γνώμη. Δεν έχω δει κάποιο σοβαρό bug.

θα δεις όντως τεράστια διαφορα κ το σημαντικό είναι χωρίς κολληματα

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν δούλευει το bokeh, δεν το χωρά δοκίμασει παρόλο που την έχω αρκετό καιρό την gcam

Link to comment
Share on other sites

Σε dev ξαναλεω πάει σφαίρα η gcam (hdr+, portrait και Night sight). Σιγα σιγά έχω αρχίσει να καταλήγω και σε ρυθμίσεις.

 

Κατα τα άλλα ο καθένας όπως βολεύεται. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κάποια στιγμή θα βγάλουν νεώτερη ;)

 

 

 

Να τραβάς μόνιμα με hdr+ enhanced (η δεξιότερη επιλογή του hdr+). Αν δεν σου εμφανίζει τετοια επιλογη, πήγαινε ρυθμίσεις => σύνθετες ρυθμίσεις και ενεργοποίησε την σχετική επιλογή.

Με την dev η gcam τραβάει ακαριαία ή έχει καθυστέρηση; Στην oreo stable θέλει περίπου 1+ δευτερόλεπτο μέχρι να εμφανιστεί το κυκλάκι και να τραβήξει φωτογραφία...
Link to comment
Share on other sites

Όπως και ότι το σύνηθες μέγεθος εκτύπωσης φωτογραφίας είναι 9χ13 ή 10χ15 άντε και στο τσακιρ κέφι 20χ30 (~Α4) και όχι πόστερ τύπου ΣούπερΚατερίνα!

Ποιος εκτυπωνει τις φωτογραφιες του την εποχή των ψηφιακών φωτογραφιών και των οθονών παντος μεγεθους, φορητων και μη;

 

... σίγουρα οχι οσοι θελουν τη φωτογραφικη για τα κοινωνικά δικτυα κι οσοι έκριναν τις φωτο αυτου του "συγκριτικου".

 

Πολυ περισσότερο ενδιαφερον θα ειχε παντως η συγκριση εκτυπωμενων φωτογραφιων απο τη συγκριση κομμενων, συμπιεσμενων εκδοχων στο twitter

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Με την dev η gcam τραβάει ακαριαία ή έχει καθυστέρηση; Στην oreo stable θέλει περίπου 1+ δευτερόλεπτο μέχρι να εμφανιστεί το κυκλάκι και να τραβήξει φωτογραφία...
Βασικό αυτό και δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί ξανά.

Είναι λιγάκι σπαστικό που δεν τραβάει ακαριαία.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικό αυτό και δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί ξανά.

Είναι λιγάκι σπαστικό που δεν τραβάει ακαριαία.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν τραβάτε με hdr+ enhanced, πάντα θα τραβάει ενα δευτερόλεπτο μετά. Είναι ο τρόπος που δουλεύει η google camera (ανεξαρτήτως συσκευής).

 

Αν θέλετε αστραπιαία λήψη, τραβήξτε με απλό hdr+ (η μεσαία επιλογή) και zsl με κατώτερη βέβαια ποιότητα. Αλλά στο poco που δεν εχει ois δεν ξερω αν ειναι καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι δεν λειτουργεί καμία VPN εφαρμογή. Εγκατέστησα κατά σειρά τις Cyberghost (το συγκεκριμένο vpn το χρησιμοποιώ στο PC χωρίς κανένα πρόβλημα), Turbo VPN, Secure VPN και TunnelBear VPN κι ενώ δείχνουν ότι έχουν συνδεθεί στον επιθυμητό server, πρακτικά δεν αλλάζει τίποτα. Η IP παραμένει η ίδια που ήταν πριν τη χρήση VPN. Είμαι με 10.0.6.0.

Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εκτυπωνει τις φωτογραφιες του την εποχή των ψηφιακών φωτογραφιών και των οθονών παντος μεγεθους, φορητων και μη;

 

... σίγουρα οχι οσοι θελουν τη φωτογραφικη για τα κοινωνικά δικτυα κι οσοι έκριναν τις φωτο αυτου του "συγκριτικου".

 

Πολυ περισσότερο ενδιαφερον θα ειχε παντως η συγκριση εκτυπωμενων φωτογραφιων απο τη συγκριση κομμενων, συμπιεσμενων εκδοχων στο twitter

Ακριβώς! και για πες μερικές οθόνες που μπορουν να δείξουν μονομιάς 20-30-40ΜPixels με σωστά χρώματα ευδιάκριτα κάθε λεπτομέρια!!

 

Εκτός αν τραβάμε φωτογραφία και το μόνο που μας νοιάζει είναι να ζουμάρουμε στον μίσχο του φυτού της γλαστρούλας κάτω δεξιά στην φωτογραφία, δίπλα στο αριστερο πόδι του "θέματός" μας που είναι κάποιος φίλος/συγγενής κτλ.

 

Κατάλαβες τι θέλω να πώ, με αυτό και το προηγούμενο μήνυμά μου....

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εκτυπωνει τις φωτογραφιες του την εποχή των ψηφιακών φωτογραφιών και των οθονών παντος μεγεθους, φορητων και μη;

 

... σίγουρα οχι οσοι θελουν τη φωτογραφικη για τα κοινωνικά δικτυα κι οσοι έκριναν τις φωτο αυτου του "συγκριτικου".

 

Πολυ περισσότερο ενδιαφερον θα ειχε παντως η συγκριση εκτυπωμενων φωτογραφιων απο τη συγκριση κομμενων, συμπιεσμενων εκδοχων στο twitter

 

Εντάξει δεν ειναι μόνο το twitter. Υπάρχουν αρκετά site που κρατάνε την συμπίεση σε χαμηλά επίπεδα (πχ flickr) και επιτρέπουν την συγκριση.

 

Προφανώς όσοι κάνουν συγκριτικά στο facebook, twitter ή ακόμα και instagram, μάλλον οτιδήποτε πάνω από redmi note 5 θα ήταν υπερβολή για αυτούς.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε και μια συγκριση gcam του pocophone με το mi5s. Το mi5s με gcam ίσως είναι η συσκευή της xiaomi με τα καλύτερα αποτελέσματα. Με την Maxparam έκανε θαύματα (αλλα δυστυχώς ήταν πολύ αργή).

 

Πρώτα pocophone και μετα Mi5s. Να πω οτι με τις ρυθμίσεις που έχω στο poco είναι πολύ πιο γρήγορη απο του Mi5s.

 

32421606468_368a9322a8_z.jpgIMG_20181213_015053-es by Andreas L., on Flickr

 

38369684381_e947023bb1_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! και για πες μερικές οθόνες που μπορουν να δείξουν μονομιάς 20-30-40ΜPixels με σωστά χρώματα ευδιάκριτα κάθε λεπτομέρια!!

 

Εκτός αν τραβάμε φωτογραφία και το μόνο που μας νοιάζει είναι να ζουμάρουμε στον μίσχο του φυτού της γλαστρούλας κάτω δεξιά στην φωτογραφία, δίπλα στο αριστερο πόδι του "θέματός" μας που είναι κάποιος φίλος/συγγενής κτλ.

 

Κατάλαβες τι θέλω να πώ, με αυτό και το προηγούμενο μήνυμά μου....

 

:rolleyes:

 

Καταλαβα τις θες να πεις, αλλα καθως ξεχειλωνεις το επιχείρημα προκειμενου να προσδώσεις εγκυρότητα σε μια τετοια δοκιμη και να εξαγαγεις περαιτερω συμπεράσματα απ,οτι αυτη επιτρεπει για να "τιμήσεις" το κινητο, οδηγεισαι σε αδιεξοδο.

 

Αφενος γιατι δεν χρειαζεται να ξοδέψει κανεις πανω απο 150€ για να ειναι ευχαριστημένος απο τη προβολη μιας φωτογραφιας στο κινητο (απο τη μνημη ή απο κοινωνικά δίκτυα)

Αφετερου γιατι αν κόβει το ματι σου οι διαφορες υπερβαίνουν αρκετα τις μικροδιαφορες στις ακρες μιας εικονας (και το 100% δεν ειναι πραγματικα ζουμ)

 

...ουσιαστικα ξεχειλωνεις το επιχειρημα πιο πολυ απ' οτι ο αλλος χρηστης μερικες σελιδες πισω, που ουσιαστικά ελεγε ότι δεν χρειάζονται φωτογραφικες επιδοσεις πανω απο αυτες του poco f1 σε κινητό κι οτι το επόμενο βημα ειναι η DSLR...εσυ το πας παραπέρα κατα καποιο τροπο...

 

...αλλα αντι να μιλάς για το κινητό, τις φωτογραφίες του ή τη δοκιμη, καταληγεις να μιλάς για τον πιο περιορισμένο τροπο που εσυ μπορει να χρησιμοποιεις τη καμερα του κινητού και τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τις διαφορες σε εικόνες!.

 

Το παράδοξο σε αυτή τη σκοπιμη υποβιβαση των κριτηρίων ειναι οτι καταληγει να υποτιμά και τις επιδοσεις του κινητού υπο καλο φωτισμό που το κανει ακομη πιο vfm...

...στη προσπάθεια παντα να απορριφθει η χρησιμότητα καλύτερων επιδόσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντάξει δεν ειναι μόνο το twitter. Υπάρχουν αρκετά site που κρατάνε την συμπίεση σε χαμηλά επίπεδα (πχ flickr) και επιτρέπουν την συμπίεση.

 

Προφανώς όσοι κάνουν συγκριτικά στο facebook, twitter ή ακόμα και instagram, μάλλον οτιδήποτε πάνω από redmi note 5 θα ήταν υπερβολή για αυτούς.

 

Συμφωνω,οπως το λες... αλλα και παλι προσωπικα κοιτω μονο τις original στο flickr

Link to comment
Share on other sites

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.013_MI8_FINAL_V1c.apk
Ποια έκδοση gcam έχετε βάλει? παίζει λινκ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή σκέφτομαι να περάσω την dev σήμερα ήθελα να ρωτήσω την περνάω απευθείας από την 10.0.6 stable που είμαι ή πρέπει να πάω πρώτα σε 10.1.3.0 pie stable και μετά την τελευταία dev; Είχα κάνει μια αντίστοιχη ερώτηση αλλά δεν το έχω διευκρινήσει ακόμη. Όπως και η μετάβαση από stable σε dev το τηλέφωνο γίνεται format χάνω τα πάντα;
Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν μέσω του updater. Ναι γίνεται format και τα χάνεις όλα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δύο ερωτήσεις.

1)Εβαλα την sim(μια έχω μόνο) και μου γράφει (sim 2), πρέπει να την βάλω στο πρώτο slot η δε παίζει ρόλο;

2)Κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο το σήμα ίντερνετ είναι H+ και με το που το κεινω την κλείσει γίνεται 4G,είναι λογικό;

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

​Λοιπόν, όσοι θέλετε να πειραματιστείτε με gcam, στο pocophone δουλεύει σε μένα αρκετά καλά αυτή η έκδοση https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d.apk​ με αυτές τις ρυθμίσεις https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/YM70q2​

 

Πολύ ωραία ειναι και τα libraries του eszdman με πολύ φυσικό αποτέλεσμα και μεγαλύτερο άνοιγμα στις σκιές (η προηγούμενη ήταν με eszdman. Το θέμα ειναι οτι στα μαύρα ή στον ουρανό (νύχτα) αφήνει artifacts. Δοκιμάστε και βλέπετε.

 

Υπόψιν, δουλεύει καλά μόνο σε dev. Σύντομα θα ανεβασω και μια ακόμα με custom denoise.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω απο χτες που περασα την Pie με download,καμμια εκδοση Gcam δεν δουλευει σωστα..Στις φωτο το καδρο κανει σαν αργη κινηση οταν κουνησεις λιγο το κινητο,σαν να κολλαει....:(

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το Gcam σε εμένα

Δείτε δείγματα

 

Pocophone Stock vs Gcam Night sight

 

Γιάννη μιλάνε για pie stable. Εκεί είχα και γω θέματα. Με dev όμως πάει σφαίρα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μιλάνε για pie stable. Εκεί είχα και γω θέματα. Με dev όμως πάει σφαίρα

 

Ναι σορυ δεν διευκρινησα.Μιλαω για Pie stable....Αραγε ποτε θα βγαλουν συμβατη Gcam για Pie stable?Με 8 stable δεν ειχα θεμα με τη Gcam....H dev τι ειναι?Πως την περναμε??

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ναι σορυ δεν διευκρινησα.Μιλαω για Pie stable....Αραγε ποτε θα βγαλουν συμβατη Gcam για Pie stable?Με 8 stable δεν ειχα θεμα με τη Gcam....H dev τι ειναι?Πως την περναμε??

 

Δεν ειναι θεμα gcam αλλα θεμα libraries. Η developers ειναι official rom της xiaomi με εβδομαδιαία updates που παιρνει πρώτη τυχον καινουργια καλούδια (πχ νεώτερες εκδόσεις android, βελτιώσεις σε κάμερα, ui κλπ). Επειδή τα παίρνει πρώτη μπορεί να έχει και bugs. Συνηθως βέβαια δουλεύουν καλά. Τις περισσότερες φορές προτιμω developers από stable.

 

Περνάει εύκολα μέσω του updater (δηλαδή κατεβάζεις το αρχείο, το περνας στο κινητό και μετα το βρισκεις στο updater και το εγκαταστείς). Το αρνητικό είναι ότι αν θες να γυρίσεις σε stable πρέπει να ξεκλειδώσεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα gcam αλλα θεμα libraries. Η developers ειναι official rom της xiaomi με εβδομαδιαία updates που παιρνει πρώτη τυχον καινουργια καλούδια (πχ νεώτερες εκδόσεις android, βελτιώσεις σε κάμερα, ui κλπ). Επειδή τα παίρνει πρώτη μπορεί να έχει και bugs. Συνηθως βέβαια δουλεύουν καλά. Τις περισσότερες φορές προτιμω developers από stable.

 

Περνάει εύκολα μέσω του updater (δηλαδή κατεβάζεις το αρχείο, το περνας στο κινητό και μετα το βρισκεις στο updater και το εγκαταστείς). Το αρνητικό είναι ότι αν θες να γυρίσεις σε stable πρέπει να ξεκλειδώσεις.

 

Α μαλιστα,καταλαβα την διαδικασια.Ευχαριστω :rolleyes:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δύο ερωτήσεις.

1)Εβαλα την sim(μια έχω μόνο) και μου γράφει (sim 2), πρέπει να την βάλω στο πρώτο slot η δε παίζει ρόλο;

2)Κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο το σήμα ίντερνετ είναι H+ και με το που το κεινω την κλείσει γίνεται 4G,είναι λογικό;

Ευχαριστώ πολύ .

 

1)Πρέπει να βάλεις την σιμ στην άλλη θέση για να γράφει σιμ 1, αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις κάρτα sd.

2) Ναι λογικό είναι , οι φωνητικές κλήσεις χρησιμοποιούν το 3g ή το 2g . Μόνο αν έχεις ενεργοποιήσει το volte χρησιμοποιείται το 4g, αλλά προς το παρόν μόνο σε dev rom.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά την dev αλλά δεν μου πολυάρεσε έχει αρκετά bugs τουλάχιστον σε μένα. Όπως παράδειγμα πολλές φορές τρεμοπαίζει ο φωτισμός της οθόνης στα καλά καθούμενα, όταν ανοίγω τα recent apps τρέμει η οθόνη κλπ. Η gcam πάντως δουλεύει κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...