Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα έκδοση AnTuTu με μεγαλύτερο σκορ.

 

V9 vs V85600c1de6a5c1029173c9abdc674820c.jpgdf15e3fc50d370ec754dac1176138c86.jpg

 

POCO F1

 

Και;

Έγινε καλύτερο το κινητό; :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα γράψει πως η οθόνη του κινητού μου έχει ξεκολλήσει και κρέμεται αν το γυρίσω ανάποδα... έτοιμη να πέσει δηλαδή. Τι να κάνω; Να του βάλω λίγη κόλλα ουχου πως λέγεται μέσα στις δύο με τέσσερις άκρες που ενώνουν την οθόνη με το σασί;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε την οθόνη γύρω γύρω , βάλε ένα π.χ. βιβλίο πάνω στην οθόνη και πάτησε την, αν δεν κολλήσει, υπάρχει ειδική κόλα για την οθόνη
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε την οθόνη γύρω γύρω , βάλε ένα π.χ. βιβλίο πάνω στην οθόνη και πάτησε την, αν δεν κολλήσει, υπάρχει ειδική κόλα για την οθόνη

 

Πως λέγεται αυτή η ειδική κόλλα και από που μπορώ να την προμηθευτώ, θα παθει κατι αν του βαλω λιγη ουχου;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για

Κόλλα για οθόνη κινητού B7000 , υπάρχουν πολλές περίπου 6,5 ευρώ (Σκρουτζ κ.λ.π. και κατάστημα κοντά σου)

Η

Ταινία διπλής όψης 1 με 2 χιλιοστά της 3 Μ

ΟΧΙ uhu, logo .....

Edit :

Αν χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρία η κάτι άλλο με ζεσταμα στην οθόνη θα ξεκολλήσει η ειδική κόλα

Αν βάλεις uhu θα σπάσεις την οθονη

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για

Κόλλα για οθόνη κινητού B7000 , υπάρχουν πολλές περίπου 6,5 ευρώ (Σκρουτζ κ.λ.π. και κατάστημα κοντά σου)

Η

Ταινία διπλής όψης 1 με 2 χιλιοστά της 3 Μ

ΟΧΙ uhu, logo .....

Ευχαριστώ πολύ φίλε, θα το κοιτάξω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Ποιά η γνώμη σας για μετάβαση από F1 σε F3 ή Χ3Pro ?

 

Αξίζει με τα 1000 , το σκέφτομαι και εγώ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Ποιά η γνώμη σας για μετάβαση από F1 σε F3 ή Χ3Pro ?

 

Την έκανα εγώ σε F3, αξίζει. Σε X3 pro ίσως να μην αξίζει τόσο, είναι όμως μια αναβάθμιση και αυτή.

 

Γενικά το F1 συνεχίζει να στέκεται αξιοπρεπώς, αλλά το παράτησε η εταιρεία όσον αφορά στα updates. Περίμενα καλύτερη και πιο μακροχρόνια υποστήριξη. Αλλά κάνουν ναζάκια πλέον για να δώσουν security patch, miui 12.5. Miui 13 ούτε καν. Αν συνεχίσουν το ίδιο βιολί τα επόμενα χρόνια, δυστυχώς θα πάω σε realme ή samsung.

Link to comment
Share on other sites

F3 αξίζει περισσότερο του X3 pro διότι έχει amoled . Το επόμενο μου κινητό θα έχει amoled παση θυσία !

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα και εγώ πριν το αλλάξω χωρίς βέβαια να έχει κάποιο θέμα το κινητό. Λειτουργεί ακόμα άψογα.

Σκέφτομαι και εγώ τα F3 και Χ3 Pro αλλά και το Mi11 Lite 5G.

Αυτό με τις αναβαθμίσεις αλλά και με ένα σωρό bugs όπως τις ειδοποισίες και εμένα με έχει ξενερώσει και θα σκεφτόμουν σοβαρά την μετάβαση σε Samsung ή κανά Pixel.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα και εγώ πριν το αλλάξω χωρίς βέβαια να έχει κάποιο θέμα το κινητό. Λειτουργεί ακόμα άψογα.

Σκέφτομαι και εγώ τα F3 και Χ3 Pro αλλά και το Mi11 Lite 5G.

Αυτό με τις αναβαθμίσεις αλλά και με ένα σωρό bugs όπως τις ειδοποισίες και εμένα με έχει ξενερώσει και θα σκεφτόμουν σοβαρά την μετάβαση σε Samsung ή κανά Pixel.

 

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις συσκευή για το λειτουργικό.

Δοκίμασε καμία HavocOS στο f1 και μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα και εγώ πριν το αλλάξω χωρίς βέβαια να έχει κάποιο θέμα το κινητό. Λειτουργεί ακόμα άψογα.

Σκέφτομαι και εγώ τα F3 και Χ3 Pro αλλά και το Mi11 Lite 5G.

Αυτό με τις αναβαθμίσεις αλλά και με ένα σωρό bugs όπως τις ειδοποισίες και εμένα με έχει ξενερώσει και θα σκεφτόμουν σοβαρά την μετάβαση σε Samsung ή κανά Pixel.

 

Δεν έχεις άδικο. Σχετικά με τις αναβαθμίσεις: Θα ξεχάσουμε ότι στο F1 τους πήρε ΜΗΝΕΣ μέχρι να βάλουν ειδοποιήσεις πάνω αριστερά στο notch; Αρχικά δεν είχε καθόλου, μετά έδειχνε για 2 δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζονταν (!) και τέλος τα κατάφεραν... Ή το ότι τους πήρε μήνες να υλοποιήσουν την απλή ρύθμιση να μαυρίζει το notch ή να μη χρησιμοποιείται καθόλου. Ή που έδωσαν copy-paste update από το Mi 8 και είχαν μέσα ρυθμίσεις για always-on display (το F1 δεν έχει amoled, για όποιον δεν το ξέρει). Ήταν λίγο τραγικοί. Αλλά το hardware είναι τούμπανο ακόμα και για σήμερα (επεξεργαστής, στιβαρή κατασκευή και κάμερα, η οποία γενικά μου άρεσε πολύ).

 

Τελευταίο φάουλ τους το οποίο είναι και ο λόγος που πήγα στο F3 είναι ότι στα 2.5 χρόνια παράτησαν τη συσκευή. Ακόμα κάνουν νάζια για να δώσουν το miui 12.5 για να λυθούν και τα θέματα battery drain αλλά και να υποστηρίξουν έως τα 3 χρόνια τη συσκευή. Επίσης το security patch νομίζω είναι ληγμένο κατά 4 ή 5 μήνες. Ε, αν κάνουν τα ίδια στο F3, χαιρετάω τη xiaomi.

 

Όχι παιδιά, δε θα δώσω 800 ευρώ για να έχω 3 χρόνια αναβαθμίσεις. Και τα 400 μια χαρά πολλά λεφτά είναι, είναι ντροπή να παρατάνε τις συσκευές. Μόνο τη lenovo είδα να έχει τόσο γραμμένα στα παλιά της τα παπούτσια τα updates.

 

Οπότε φίλε ναι, και εγώ μεταξύ των F3, X3 pro και 11 lite ήμουν.

Σκέψου και oneplus nord, realme 8 pro, samsung a52 5g, pixel 4a. Σε αυτές τις συσκευές θα έχεις υποστήριξη για χρόνια. Ειδικά η samsung έχει εγγυηθεί γι'αυτό.

 

Έχοντας δει αναλυτικά και το a52 5g, μόνα αρνητικά είναι ο επεξεργαστής και η ποιότητα κατασκευής (αν κάποιος πιάσει και πιέσει το πλαστικό πίσω μέρος της συσκευής, θα καταλάβει). Κατά τα άλλα οθόνη τέλεια, ωραία υλοποίηση στο always-on display με αρκετές ρυθμίσεις, IP πιστοποίηση, αρκετά χρόνια security και android updates, OIS και γενικά καλή κάμερα, πολύ καλή συνδεσιμότητα με 5g, WiFi, bluetooth, NFC, headphone jack και το oneui είναι δυνατό και πλούσιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..ποια custom ρομ προτεινετε?κανενας οδηγος φλασαρισματος?

 

Νομίζω πλέον αφού η Xiaomi φαίνεται να μας έχει διαγράψει από μελλοντικά updates, έστω και το 12.5, πρέπει να στραφούμε σε άλλες custom roms όσοι δεν θέλουμε να πετάξουμε ακόμα το αγαπημένο κινητό μας. Απόψεις για καλές roms;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εδώ και δυόμιση χρόνια τρέχω την HavocOS.

 

Εδώ ένας πλήρης συγκεντρωτικός οδηγός για το F1, με όλες τις διαθέσιμες ROMs και mods.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙχα πιξελ εξπ, μετα εβαλα ξανα στοκ μιυι, μετα πηγα σε oxygenOS η οποια δεν υποστηριζεται πλεον, οπτοε την ξεχναμε, και ξανα πισω στην πιξελ...
Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Εγω τρεχω εδω και κατι μηνες Pixel experience με android 11 και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος

 

ΕΙχα πιξελ εξπ, μετα εβαλα ξανα στοκ μιυι, μετα πηγα σε oxygenOS η οποια δεν υποστηριζεται πλεον, οπτοε την ξεχναμε, και ξανα πισω στην πιξελ...

 

Είδατε διαφορά στην μπαταρία;

Αν ναι , καλύτερη ή χειρότερη και πόσο;

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το δώσω μια δεύτερη ευκαιρία το κινητό και να αλλάξω rom, πως ήταν η εμπειρία σας με pixel exp;

Έχετε κανένα θέμα με εφαρμογές που ίσως δεν τρέχουν όπως πχ. εφαμογές των τραπεζών; Γενικά τι άλλα θέματα έχει για να ξέρω πάνω κάτω τι θα αντιμετωπίσω και αν αξίζει να φύγω από το MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το δώσω μια δεύτερη ευκαιρία το κινητό και να αλλάξω rom, πως ήταν η εμπειρία σας με pixel exp;

Έχετε κανένα θέμα με εφαρμογές που ίσως δεν τρέχουν όπως πχ. εφαμογές των τραπεζών; Γενικά τι άλλα θέματα έχει για να ξέρω πάνω κάτω τι θα αντιμετωπίσω και αν αξίζει να φύγω από το MIUI.

 

Εγώ είμαι με pixel exp. Έχω αρχικό build γιατί οι τελευταίες που έβγαλαν έχουν πρόβλημα με την μπαταρία. Ζεσταίνεται και σου καταναλώνει μπαταρία. Από τράπεζες δουλεύω της Πειραιώς και είναι μια χαρά. Έχω δοκιμάσει και κάποιες άλλες rom αλλά πάνω κάτω έχουν τα ίδια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tελος η υποστήριξη στο PocoF1 ? Ή θα έχουμε πολύ αραιά και που κάποια updates (security) ?

 

Πραγματικά δεν έχω πάρει αναβάθμιση εδώ και πάρα πολλούς μήνες.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...