Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δουλεύει σε 11 ναι.

 

Οι ρυθμίσεις που προτείνω εγώ μετα από ένα χρόνο χρήσης ειναι

Remove AF from the screen (για να μην εχεις αυτα τα γραμματα εκει που τραβας)

Enable google photo (για να τις βλεπω και να τις επεξεργάζομαι αμέσως απο το google photo που χρησιμοποιώ)

Στο advanced τώρα

Quality HDR+ στο High

Saturation στο Low(default GCam)

Final jpg quality HDR+ στο 100%

Disable zoom in Portrait mode (για να τραβας τα πορτρέτα χωρίς αυτό το χαζό ζουμ)

 

Αυτό ήταν όλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένας λογος να πας σε san1ty για μένα αυτη του bsg δουλεύει τέλεια χωρίς αναβαθμίσεις και bugs.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανένας πρόβλημα με τα sms μετά την αναβάθμιση ; Συγκεκριμένα σε εμενα και σε φίλο μου με Pocophone και miui 11 αργούν να παραδοθούν τα sms. Και οι δύο έχουμε Vodafone Edited by wardenangel
Link to comment
Share on other sites

Για βιντεο αν θες καλα αποτελεσματα χρησιμοποιησε την stock camera που υποστηριζει και 60fps και αργη κίνηση σε διάφορα fps. Η gcam που ανέφερες είναι αυτή που χρησιμοποιώ και εγώ και για φωτογραφίες είναι απλά άψογη. Φίλοι με s9, s9+, mi 9t pro, iphone(πριν το 11 και το xr) κτλ βλέπουν τις φώτο που βγάζουμε ταυτόχρονα και πάντα απογοητεύονται και με ρωτάνε τι κινητό είναι αυτό που βγάζει τόσο καλά.

 

Αυτό που μου τη σπάει στην στοκ είναι ότι δεν καταγράφει από την αρχή σε αργή κίνηση αλλά τα τελευταία δευτερόλεπτα, πράγμα που δεν σε αφήνει να ξέρεις πότε έχει τραβήξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοεις? Αυτη η gcam είναι από τον Απρίλη και δεν χρειάζεται ούτε θα βγει κάποια άλλη ενημέρωση. Όσο για τις ρυθμίσεις είναι ουσιαστικά 3-4 πεδία τα πατάς μια φορά και μετά ποτέ ξανα.

 

Επισης όταν δεις τα αποτελέσματα του σένσορά μας με την gcam δίπλα στην stock και σε άλλες συσκευές θα καταλάβεις γιατί.

Link για όποιον θέλει

https://androidfilehost.com/?fid=1395089523397940183

Αυτή η έκδοση που έβαλες δεν έχει την επιλογή για βίντεο σε αργή κίνηση που με ενδιαφέρει πρωτίστως.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σε 11 ναι.

 

Οι ρυθμίσεις που προτείνω εγώ μετα από ένα χρόνο χρήσης ειναι

Remove AF from the screen (για να μην εχεις αυτα τα γραμματα εκει που τραβας)

Enable google photo (για να τις βλεπω και να τις επεξεργάζομαι αμέσως απο το google photo που χρησιμοποιώ)

Στο advanced τώρα

Quality HDR+ στο High

Saturation στο Low(default GCam)

Final jpg quality HDR+ στο 100%

Disable zoom in Portrait mode (για να τραβας τα πορτρέτα χωρίς αυτό το χαζό ζουμ)

 

Αυτό ήταν όλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένας λογος να πας σε san1ty για μένα αυτη του bsg δουλεύει τέλεια χωρίς αναβαθμίσεις και bugs.

μου εξηγείς εάν ξέρεις γιατί και με την μαμά κάμερα και με gcam ΜΌΝΟ σε portrait mode κάνει συνέχεια το βίντεο zoom in - zoom out? σε οριζόντια όλα οκ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγείς εάν ξέρεις γιατί και με την μαμά κάμερα και με gcam ΜΌΝΟ σε portrait mode κάνει συνέχεια το βίντεο zoom in - zoom out? σε οριζόντια όλα οκ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Με τη gcam έχει την επιλογή να το βγάλεις. Είναι και καλά επειδή βγάζεις πορτρέτο και ουσιαστικά ειναι φωτο σαν αυτές της ταυτοτητας οπότε το έχουν βάλει να ζουμάρει και να έχεις μονο το πρόσωπο στο πορτρέτο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη gcam έχει την επιλογή να το βγάλεις. Είναι και καλά επειδή βγάζεις πορτρέτο και ουσιαστικά ειναι φωτο σαν αυτές της ταυτοτητας οπότε το έχουν βάλει να ζουμάρει και να έχεις μονο το πρόσωπο στο πορτρέτο.
μιλάς για αυτήν την ρύθμιση; αυτή είναι στο μενού Advanced της φώτο όχι του βίντεο. εγώ μιλάω για το βίντεο. fbad83bb65e6255aff4c2c726e5355c6.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για αυτήν την ρύθμιση; αυτή είναι στο μενού Advanced της φώτο όχι του βίντεο. εγώ μιλάω για το βίντεο.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Α ναι για φωτογραφια μιλούσα.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι για φωτογραφια μιλούσα.
οκ. απλά εγώ λέω ότι σε video mode όταν κινω το κινητό από την μία άκρη στην άλλη πχ του δωματίου όπου σε κάποιο σημείο έχει καλό φωτισμό και σε άλλο είναι πιο σκοτεινά κάνει ένα συνεχόμενο zoom in and out η κάμερα. σαν να προσπαθεί να εστιάσει αλλά να μην μπορεί γιατί κάπου έχει φως και κάπου είναι σκοτεινά

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε κινητό είναι και το λοσμικο της xiaomi για τα βιντεο δεν ειναι και το καλύτερο. Μη περιμένεις τρελά αποτελέσματα. Λογικό ειναι κάπου με περίεργο φωτισμό να κολλάει το auto focus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παρατηρήσει κανένας πρόβλημα με τα sms μετά την αναβάθμιση ; Συγκεκριμένα σε εμενα και σε φίλο μου με Pocophone και miui 11 αργούν να παραδοθούν τα sms. Και οι δύο έχουμε Vodafone

 

Και εγώ το ίδιο...

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το δοκίμασα με cosmote έστειλα κανονικά.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κανένα θέμα και εδώ. Με COTE
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου τη σπάει στην στοκ είναι ότι δεν καταγράφει από την αρχή σε αργή κίνηση αλλά τα τελευταία δευτερόλεπτα, πράγμα που δεν σε αφήνει να ξέρεις πότε έχει τραβήξει

 

Μπορείς αν θες να αλλάξεις τα fps και να γράφει αργό βίντεο από την αρχή..Μάλιστα μετά στην συλλογή μπορείς να επεξεργαστείς το βίντεο για ποτέ θες να δείχνει αργά και πότε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου τη σπάει στην στοκ είναι ότι δεν καταγράφει από την αρχή σε αργή κίνηση αλλά τα τελευταία δευτερόλεπτα, πράγμα που δεν σε αφήνει να ξέρεις πότε έχει τραβήξει

 

 

 

Μπορείς αν θες να αλλάξεις τα fps και να γράφει αργό βίντεο από την αρχή..Μάλιστα μετά στην συλλογή μπορείς να επεξεργαστείς το βίντεο για ποτέ θες να δείχνει αργά και πότε κανονικά...

που είναι αυτή η ρύθμιση; για την αργή κίνηση από την αρχή;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που είναι αυτή η ρύθμιση; για την αργή κίνηση από την αρχή;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Στο κέντρο της οθόνης, εκεί που γράφει 960FPS αν το πατήσεις αλλάζει και πάει 120+240FPS

Σε αυτά τα δύο έχεις αργή κίνηση από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παιδιά. Έπεσε το κινητό και ενώ είχα tempered glass της nilkin βρήκε στην γωνία πάνω δεξιά που δεν το έπιανε το glass και ράγισε η οθόνη. Καμία καλή πρόταση που να είναι δοκιμασμένη; Είναι καλύτερο να αλλάξω μόνο οθόνη ή όλο το frame;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες ενώ το βάζω για φόρτιση, αναβοσβήνει κάθε λίγα δευτερόλεπτα η οθόνη κλειδώματος.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Δεν θυμάμαι να έκανα κάποια ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες ενώ το βάζω για φόρτιση, αναβοσβήνει κάθε λίγα δευτερόλεπτα η οθόνη κλειδώματος.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Δεν θυμάμαι να έκανα κάποια ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή.

 

Άλλαξε καλώδιο.

 

Αν σταματήσει με το διαφορετικό καλώδιο, αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Αν όχι, έχει γεμίσει σκουπίδια η θύρα usb του κινητού.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή.

 

 

 

Άλλαξε καλώδιο.

 

 

 

Αν σταματήσει με το διαφορετικό καλώδιο, αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

 

 

Αν όχι, έχει γεμίσει σκουπίδια η θύρα usb του κινητού.

Το καλώδιο δεν είναι διότι άλλαξα τρία.

Όταν το έχω να φορτίζει σε κατάσταση αναμονής, ξαφνικά ανάβει η οθόνη κλειδώματος και φωτίζει περιφερειακά. Σε 2-3 δευτερόλεπτα ξανά σβήνει και μετά από λιγο ξανά ανάβει.

Αυτό γίνεται συνέχεια.

Το κινητό φορτίζει κανονικα.

Επίσης παρατήρησα ότι αν μπω μέσα στην κανονική οθόνη έχει ανοίξει και ο περιηγητής της Google παρόλο που έχω διαγράψει όλες τις εφαρμογές από το παρασκήνιο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και κάποιον άλλο φορτιστή, το πιθανότερο πάντως είναι να έχει πρόβλημα η θύρα usb, να έχει οξείδωση από ιδρώτα ή υγρασία και να μην κάνει καλή επαφή. Το ίδιο έπαθα σε redmi 5, 20 ευρώ έδωσα και μου αλλάξανε την πλακέτα με την μίκρο usb. Βέβαια εμένα δεν ξεκινούσε καμία εφαρμογή μόνη της. Όπως το περιγράφεις είναι σαν το καλώδιο φόρτισης να δημιουργεί θέμα στην οθόνη αφής. Edited by toylhs9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα φορτιστή ή καλωδίου. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα το έχουν και άλλοι με διαφορετικά xiaomi κινητά. Προφανώς βάλαμε κάποια ρύθμιση για την οθόνη κλειδώματος κατά λάθος παίζοντας με την miu 11.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Δεν έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με κανένα xiaomi smartphone.

 

Για κοίταξε τότε το ambient display.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Δεν έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με κανένα xiaomi smartphone.

 

 

 

Για κοίταξε τότε το ambient display.

Πως το βρίσκω, στα ελληνικά?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...