Jump to content

[Note 9] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλοδουλευτο Νικολα .:rolleyes:

 

ευχαριστω πολυ!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα. Σημερα παρελαβα νοτε 9 και σκεφτομαι να του βαλω μεμβρανη. Γενικα επειδη προσεχω πολυ θελω απλα μια προστασια για αραχνιες κλπ κυριως και να μην δινει καθολου ογκο.

Σιγουρα το dome ειναι τελειο αλλα προτιμω μια απλη αλλα καλη μεμβρανη. Ειχα στο s9+ της spigen αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω την γνησια της samsung, ομως δεν τη βρισκω. Βγαζει για Note 9? εχετε κανα λινκ?

Επισης την ultimate την εχει βαλει κανεις? καποτε ηταν κορυφη θυμαμαι αλλα εχω καιρο να την ακουσω, αν και μαλλον ειναι γυαλι και αυτο απο ο,τι βλεπω:

https://www.cellphones.gr/memvrani-prostasias-samsung-galaxy-note-9-n960-anticrash-x-one-ultimate-upgrade-v-2-japan

 

edit: μαλλον δεν υπαρχει γνησια μεμβρανη και θα παιξω σε spigen αν και η αισθηση της δεν ειναι ο,τι καλυτερο:

https://spaceboy.io/store/spigen-x2pack-neo-flex-samsung-galaxy-note-9-premium-screen-protector/

 

Νίκο, εγώ τα κινητά μου (s7e s8+ και note 8) τα έχω χωρίς προστασία οθόνης αλλά από την στιγμή που υπάρχει προσφορά στο Dome (35€ από Ελλάδα) λέω να αλλάξεις πλεύση. Το παίρνεις και με τιμολόγιο και σου βγαίνει τσάμπα....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εγώ τα κινητά μου (s7e s8+ και note 8) τα έχω χωρίς προστασία οθόνης αλλά από την στιγμή που υπάρχει προσφορά στο Dome (35€ από Ελλάδα) λέω να αλλάξεις πλεύση. Το παίρνεις και με τιμολόγιο και σου βγαίνει τσάμπα....;)

 

Δε μου αρέσει το γυαλί. Εγώ προτιμώ να το έχω χωρίς μεμβράνη αλλά οκ έλεγα να βάλω μια για τυχόν αράχνες κλπ..

Τώρα όμως με κωλωσαν πολλοί

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει το γυαλί. Εγώ προτιμώ να το έχω χωρίς μεμβράνη αλλά οκ έλεγα να βάλω μια για τυχόν αράχνες κλπ..

Τώρα όμως με κωλωσαν πολλοί

 

Για μένα η μεμβράνη είναι ένα τίποτα.

Ή βάζεις ποιοτικό γυαλί ή μένεις με γυμνή οθόνη. Γνώμη μου πάντα.. Η σε πάρω στον λαιμό μου..... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η μεμβράνη είναι ένα τίποτα.

Ή βάζεις ποιοτικό γυαλί ή μένεις με γυμνή οθόνη. Γνώμη μου πάντα.. Η σε πάρω στον λαιμό μου..... :)

 

Οκ θα το δω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δω

 

Καλημέρα!

Ναι Νικόλα δες την λύση του Dome glass..

Εγώ όπως έχω ξανά γράψει το είχα παρατήσει γιατί είχα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες παλαιότερα.

Και επειδή κανένα δεν μ άρεσε δούλευα spigen neo flex.

Στο note με spigen neo flex αν δουλέψεις λίγο πενάκι θα δεις "γραμμούλες" στην μεμβράνη πάνω.

Η ευκρίνεια η απόκριση και η αίσθηση του Dome είναι άλλο πράμα.!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ναι Νικόλα δες την λύση του Dome glass..

Εγώ όπως έχω ξανά γράψει το είχα παρατήσει γιατί είχα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες παλαιότερα.

Και επειδή κανένα δεν μ άρεσε δούλευα spigen neo flex.

Στο note με spigen neo flex αν δουλέψεις λίγο πενάκι θα δεις "γραμμούλες" στην μεμβράνη πάνω.

Η ευκρίνεια η απόκριση και η αίσθηση του Dome είναι άλλο πράμα.!

 

Το ξέρω ότι κάνει γραμμές η spigen, είναι μαλακή μεμβράνη.. Αλλά από την άλλη αν την προσέξεις λίγο δεν έχει τόσο θέμα. Αλλά σίγουρα δε συγκρίνεται με γυαλί. Όμως ήθελα κάτι όσο πιο ανεπαισθητο πάνω στην οθόνη να μην δίνει καθόλου όγκο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Aυριο περιμενω και γω το δικο μου 9αρι. Ηδη βεβαια μου εχουν ερθει η θηκη (supcase unicorn beetle pro) και το whitestone dome. Μολις ερθει το κινητο θα μπουν πανω. Ουτε δευτερολεπτο χωρις αυτα. Και επειδη δεν θελω ουτε δευτερολεπτο το κινητο μου χωρις προστασια, ξερει κανεις καποιο gimbal που να δεχεται το note 9 με την (μεγαλη) αυτη θηκη? Απο το ψαξιμο που εχω κανει δεν μπορω να βγαλω ακρη. Και δεν ειναι και φτηνα αυτα να τα παρω για δοκιμη...
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά πήρα την απόφαση να ρισκάρω εγώ με αυτό το τζαμάκι μιας και αυτή τη στιγμή δεν ήθελα να δώσω τα χρήματα για το Dome.

 

Λοιπόν, το tempered glass αυτό αξίζει με τα παραπάνω τα χρήματα του (στα περίπου 12€-13€).

Η συσκευασία πολύ προσεγμένη, η ποιότητα του σαν γυαλί πολύ καλή.

 

Στα θετικά:

Πραγματικά είναι full qlue, δε κολλάει μόνο στις άκρες κι έτσι η απόκριση στην οθόνη είναι άριστη.

Κανένα halo effect, να φαίνονται pixels κτλ.

Το δάχτυλο γλιστράει όπως στη γυμνή οθόνη.Εχει πολύ καλή ολεοφοβικη επίστρωση.

Είναι όντως case friendly. Με 2 spigen έχω και λίγο "αέρα".

 

Στα αρνητικά:

Θα το ήθελα 1 χιλιοστό πιο πλατύ μιας και, παρότι είναι καμπυλοτο, αχνοφαινεται η οθόνη από το πλάι. Χωρίς να θέλω να το δικαιολογήσω είναι ελάχιστη λεπτομέρεια.

Θέλει πολύ υπομονή με τις φουσκάλες. Προσπαθούσα ένα μισάωρο τρίβοντας με το δάχτυλο υπομονετικά. Έφυγαν όλες όμως. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες αργότερα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Dome Glass κι εδώ παιδια πλεον. Το απολυτο γυαλι, πραγματι, κακως αργησα τοσο πολύ να το εφαρμοζω στις συσκευες μου.

Παραθετω το απολυτο βιντεο τοποθέτησης, που κανει καποιον που δεν πιανουν καθολου τα χερια του να μπορει να το εγκαταστησει (me included) :lol:

3 tips (το πρωτο το δειχνει στο βιντεο)

-Η κολλα να ακουμπησει το γυαλι και μετα τραβηξτε το πλαστικο που αποτρεπει την επαφη γυαλιου με οθονη (με αυτό τον τροπο αποφευγετε τη δημιουργια φουσκαλων, από τον παγιδευμενο αερα)

- Και απολυτα αλφαδιασμενο να μην είναι το σημειο τοποθέτησης (όπως "νομιζα" ότι είναι το γραφειο μου), που σημαινει ότι η κολλα θα αρχισει να κυλαει στα πλαγια, μην τρομάξετε. Απλα ανασηκωστε τη βαση λιγο και βαλτε ένα χαρτονι (μια προσθηκη δηλαδή) ,για να το αλφαδιασετε "on the fly"

 

- Ακομα και με την κολλα να εχει πεσει στην οθονη, εγω με την ησυχια μου χρησιμοποιησα το dust sticker και απομακρυνα τους κοκκους σκόνης, που ειχαν πεσει στο μεσοδιάστημα. Αμεσως μετα εριξα το γυαλι και η συνεχεια (curing με uv) είναι εντελως διαδικαστικη

 

Τα περι γυαλιου τα εχουν γραψει πολλα παιδια εδώ. Είναι το απολυτο...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ενα ειναι σιγουρο...κινητα θα αλλαξουμε πολλα...το DOME δεν το αλλαζουμε με τιποτα ! :lol::lol:

Καλως ηρθες στο DomeClub.

 

:lol::lol::lol::cool:

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά. Φοβόμουν το θέμα σκόνης (αλλά λύθηκε όπως εξήγησα παραπάνω) καθώς η διαδικασία διαρκεί ένα λεπτό, και ενδεχόμενο λάθος (όπως με το αλφαδιασμα), αλλα κι αυτό λύνεται εύκολα ακόμα και την ωρα της εγχείρησης.

Dome glass, πλέον, σε όλες τις μελλοντικές συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά. Φοβόμουν το θέμα σκόνης (αλλά λύθηκε όπως εξήγησα παραπάνω) καθώς η διαδικασία διαρκεί ένα λεπτό, και ενδεχόμενο λάθος (όπως με το αλφαδιασμα), αλλα κι αυτό λύνεται εύκολα ακόμα και την ωρα της εγχείρησης.

Dome glass, πλέον, σε όλες τις μελλοντικές συσκευές...

Επειδή είχες και το x-one, σε ποια σημεία υπερτερεί το dome;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχες και το x-one, σε ποια σημεία υπερτερεί το dome;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Το βασικότερο ότι δεν "κλέβει" 1,5 χιλιοστό περιμετρικά (μαύρο πλαίσιο) κι ότι τελικά η εγκατάσταση είναι αρκετά εύκολη.

Το xone πρέπει να στο βάλει επαγγελματίας - να το βάλει απλός χρήστης χωρίς να παλεύει να βγάλει για κανα δίωρο της φουσκάλες αέρα (και το να τα καταφέρει είναι αμφίβολο) είναι πρακτικά αδύνατο...

Επίσης το xone μαζεύει αρκετές σκόνες περιμετρικά - θα δω αν κάνει κάτι αντιστοιχο και το dome, αλλά το θεωρώ σχεδόν απίθανο καθώς η κόλλα έχει διαρρεύσει σε όλη την περιφέρεια με ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τι απέγινε το 6t;επεστρεψες στο note; αν και είναι off topic θέλω 5 λόγια οπότε μπορέσεις για τις 2 συσκευές. Αν και κατάλαβα τι έγινε :)

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τι απέγινε το 6t;επεστρεψες στο note; αν και είναι off topic θέλω 5 λόγια οπότε μπορέσεις για τις 2 συσκευές. Αν και κατάλαβα τι έγινε :)

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

Ελα Λαζαρε. Ναι το 6Τ, ως αναμενοταν, δε μπορεσε να με κρατησει. Μονο το mate 20 pro με συγκινησε, το ιδιο και κατά περιπτώσεις περισσοτερο από το νοτε, αλλα ας οψεται η πατατα της Huawei (στην πιο σημαντικη τους συσκευή μεχρι σημερα, τα σ....ε).

Κατά συνεπεια γυρισα στη θαλπωρή του... βασιλια :lol:

Ναι, θα γραψω σε σωστο νημα για εντυπώσεις από τις άλλες συσκευες - εδώ ας συνεχισουμε με τη συσκευαρα που ακουει στο ονομα Galaxy Note...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Είπα να αγοράσω το T-Max αντί του Dome (από τσιγκουνιά μου) γιατί το είχα πετύχει στα 20 ευρώ από ένα ελληνικό κατάστημα

Παραθέτω την εμπειρία μου.

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΤΕΤΟΙΟ ΓΥΑΛΙ

Καθάρισα την οθόνη, έβαλα το ζουμί, έβαλα πάνω το γυαλί και προσεκτικά και με σύμφωνα με τις οδηγίες και έβαλα αυτό το φως με τις ώρες που έλεγε. Πάω λοιπόν και εγώ να βγάλω το πλαστικό που το κάλυπτε, και από το πουθενά, μου σήκωσε το γυαλί πάνω αριστερά υπερβολικά πολύ. Στο μεταξύ να προσθέσω ότι έτσι ακριβώς όπως πήγε να το βγάλει ένας τύπος στο yt, έτσι το έβγαλα και εγώ. Με το που το βγάζω, μου σπάει από το πουθενά το πλαστικό, γιατί είχε γεμίσει παντού από τις κόλλες και με το φως είχαν σκληρύνει. Φυσικά είχαν μείνει και κόλλες πάνω στο κινητό που έπρεπε να τις βγάλω με το χέρι. Αυτό ήταν και το χειρότερο κομμάτι γιατί μπήκαν και ανάμεσα από τα κουμπιά. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα και το καθάρισα από τις κόλλες αλλά δυστυχώς, όλο το κινητό βρωμάει από το ζουμί αυτό, όσες φορές και να το καθάρισα. Τέλος, βλέπω αυτά τα κενά να μεγαλώνουν με τον καιρό

Δείτε φώτο

https://ibb.co/4SnC70H

https://ibb.co/7Q3QN4h

https://ibb.co/tbHjgKH

https://ibb.co/JRHBTpj

https://ibb.co/dbS26Pn

 

ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ DOME

Και δεν με βλέπω να το κρατάω για πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παντως σας θαυμαζω οσους μπαινετε στη διαδικασια του να βαζετε tempered κλπ, χωρις ιχνος ειρωνιας. Εγω προσωπικα εχω τη συσκευη χωρις γυαλι γιατι ο,τι κι αν εχω δοκιμασει με ενοχλει στην αφη, καταλαβαινω οτι "δεν ηταν οπως πριν". Εβαλε ο αδερφος Dome στο N8 του (πρωην δικο μου) και οκ, ειναι καλο χρυσο, αλλα καταλαβαινω διαφορα. Τωρα να ειναι η ιδεα μου δεν ξερω.

 

Εχετε να προτεινετε την πιο λεπτη θηκη που υπαρχει για back cover? Σκληρη ομως γιατι η αισθηση της σιλικονης δεν μου αρεσει, ουτε καν στην επισημη (η οποια ομολογουμενως ειναι πιο σκληρη απο ο,τι γενικα). Εψαχνα καμια carbon αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο μεχρι στιγμης.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Κάτοχος του Νοτε κι εγώ εδώ και λίγες μέρες του βαλα και μια 360 thin spigen που είχε και tempered glass παίξει και πολύ ευχαριστημένος.. Αναρωτιέμαι αν έχει δοκιμάσει κάνεις ασύρματα ακουστικά και να είναι ικανοποιημένος...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αγοράσω το dome glass; εννοειται οχι στα 45 ευρω που ζηταει. Αλλιως το εχω γυμνο και το απολαμβάνω ως εχει με λιγο Προσοχή

 

Οσον αφορα τη λεπτη θηκη θα ελεγα την spigen thin air, η την baseus

Edited by mkbhd
Link to comment
Share on other sites

Απο που να αγοράσω το dome glass; εννοειται οχι στα 45 ευρω που ζηταει. Αλλιως το εχω γυμνο και το απολαμβάνω ως εχει με λιγο Προσοχή

 

Οσον αφορα τη λεπτη θηκη θα ελεγα την spigen thin air, η την baseus

 

Εγώ το πήρα από δω που έχει έκπτωση.

https://plusmobi.net

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πλεον

 

Πήρες τηλέφωνο ή ότι είδες στο site?

Το είχα αναφέρει και στη προηγούμενη σελίδα....

Σε καθε περίπτωση κάνε ένα τηλέφωνο

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...