Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα... υπάρχει κάποιο mod για τον στοκ dialer που μπορούμε να κάνουμε;

Η πρέπει να πάμε σε άλλον dialer άλλη εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γκαηζ θύμιστε μου μια, το pop up view πως.γινεται? Παλια εσερνες οανω δεξια ή αριστερη γωνια και μικραινε το παράθυρο. Τωρα γινεται μονο απο τα recent apps ή ειναι ιδεα μου?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες στον κατάλογο παλιά είχε μπάρα αναζήτησης και πατούσες κατευθείαν εκεί να βρεις όνομα. Τώρα μπορούμε να το κάνουμε έτσι πάλι ή μόνο με τη βλακεια τον φακό ? Ήταν πολύ πιο βολικό πριν

Σε εμένα οταν ανοίγω τις επαφές είτε μέσω της εφαρμογής του τηλεφώνου είτε απευθείας είναι άφαντη, αν σκρολάρω λίγο προς τα κάτω εμφανίζεται κανονικά

Edit: τώρα που το ξαναδιάβασα μάλλον εννοείς την μπάρα αναζήτησης ψηλά στην οθόνη και όχι την κάθετη μπάρα δεξιά με τα γράμματα

Edited by xrhstos123
Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες την μπάρα αναζήτησης εννοώ, που εμφανίζεται όταν πατήσεις πάνω στο φακό.. Πρώτα ήταν κατευθείαν αυτή η μπάρα και με ένα ταπ ξεκινήσουσες αναζήτηση, τώρα πρέπει να πετύχεις τον φακό, που είναι πιο δυσχρηστο από ολόκληρη μπάρα.

 

Όσο για το Τ9, εμένα με πληκτρολόγιο Sony ( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) κάνει αναζήτηση με swype.. Αν και συνήθως με 3 γράμματα είμαι κομπλέ οπότε δε μου χρειάζεται και τόσο ( έχω 1000+ επαφές αλλά μου αρκούν λίγα γράμματα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς λύση στο battery drain από το Samsung notes???

Μου το έκανε κι εμένα αυτό μια φορά. Έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Δοκίμασες κάτι τέτοιο και τίποτα;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το ανοίγω και κλείνει πάλι μόνο του.

Πολύ περίεργο. Δεν μου έχει συμβεί και δεν το έχω ξανακούσει.

Έχεις κάνει clean installation?

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες την μπάρα αναζήτησης εννοώ, που εμφανίζεται όταν πατήσεις πάνω στο φακό.. Πρώτα ήταν κατευθείαν αυτή η μπάρα και με ένα ταπ ξεκινήσουσες αναζήτηση, τώρα πρέπει να πετύχεις τον φακό, που είναι πιο δυσχρηστο από ολόκληρη μπάρα.

 

Όσο για το Τ9, εμένα με πληκτρολόγιο Sony ( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) κάνει αναζήτηση με swype.. Αν και συνήθως με 3 γράμματα είμαι κομπλέ οπότε δε μου χρειάζεται και τόσο ( έχω 1000+ επαφές αλλά μου αρκούν λίγα γράμματα)

 

Eκει ειναι η μπαρα σ εμενα και στον Dialer και στο Contacts.

Screenshot

https://www.dropbox.com/s/lu6g6torimc50cs/dialer.jpg?dl=0

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις προχτες πηφα στην 9 και παρολο που δεν του εκανα factory reset παει πολυ καλα.Δεν βλεπω το λογο να του κανω επαναφορα
Link to comment
Share on other sites

Μην ταλαιπωρήστε παιδιά,κάνει τα πάντα... :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free&hl=el
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ταλαιπωρήστε παιδιά,κάνει τα πάντα... :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free&hl=el

 

Απο τη στιγμη που κανω κατι με στοκ εφαρμογη δεν βαζω απο τριτους για πολλους λογους, και πρωτος απο ολους οι διαφημισεις..

 

 

Eκει ειναι η μπαρα σ εμενα και στον Dialer και στο Contacts.

Screenshot

https://www.dropbox.com/s/lu6g6torimc50cs/dialer.jpg?dl=0

 

Εμενα στις κλησεις ειναι ετσι αλλα στον καταλογο, στο contacts εχει πρωτα εναν μεγεθυντικο φακο και μετα βγαζει τη μπαρα αναζητησης

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που κανω κατι με στοκ εφαρμογη δεν βαζω απο τριτους για πολλους λογους, και πρωτος απο ολους οι διαφημισεις..

 

 

 

 

Εμενα στις κλησεις ειναι ετσι αλλα στον καταλογο, στο contacts εχει πρωτα εναν μεγεθυντικο φακο και μετα βγαζει τη μπαρα αναζητησης

 

Περιεργο και το contacts ειναι εντάξει.

Παιζει να εχεις βαλει κανενα 3rd party theme και να έχει προβλημα συμβατότητας? Εγω ειμαι σε night mode.

Το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι πως εχω πειραξει τα dpi σε 451, ισως επηρεάζει αυτο?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο και το contacts ειναι εντάξει.

Παιζει να εχεις βαλει κανενα 3rd party theme και να έχει προβλημα συμβατότητας? Εγω ειμαι σε night mode.

Το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι πως εχω πειραξει τα dpi σε 451, ισως επηρεάζει αυτο?

 

προσπαθω να ανεβασω screenshot στο flickr αλλα αρνειται να ανεβει ακομα και που το εκανα καταργηση απο την βελτιστοποιηση...

Τελος παντων, καποια στιγμη θα ανεβει και θα δεις πως ειναι σε μενα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε φάση να πατήσω το κουμπί της παραγγελιάς να έρθω και εγώ στην παρέα ωστόσο πριν λίγο κοίταξα η διάφορα στις 2 εκδόσεις είναι κοντά στα 100 ευρώ δεν είναι πολλά ( άλλα ούτε και λίγα οκ...) όσοι είχατε το 128 και πήγατε στο 512 άξιζε λέτε να το τολμήσω να δώσω αυτά τα 100 παραπάνω ; δεν με απασχολεί τόσο ο χώρος στο κινητό κυρίως για την Ram το σκέφτομαι μιας και τα κινητά τα κρατάω αρκετά δεν τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα ( ακόμα είμαι με το Note 4 Exynos άλλα με έχει σπάσει τα νευρά το θέμα των κλήσεων τώρα τελευταία) λέω μήπως είναι σαν πιο future proof το κινητό άλλα επίσης διαβάζω οτι η σαμη δεν πρόκειται να τα αξιοποιήσει αυτά τα παραπάνω 2 ραμ μιας και το optimaze που κάνει είναι αποκλειστικά στα 6 ram basic models και δεν τα εκμεταλλεύεσαι επί της ουσίας τα 2 εξτρά, τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό... Εν κατακλείδι έχουν σημασία αυτά τα 2 ραμ έστω στο μέλλον μιας και ο χώρος για μένα δεν είναι και πολύ θέμα ( από όσο φαίνεται τουλάχιστον μέχρι στιγμής) ήδη έχω πάρει μια SdCard 128Gb sami & τον ασύρματο φόρτιση sami :D μόνο το κινητό και η θήκη με έμεινε.... ( λολ ξέρω είμαι ανάποδος άλλα πείτε μου old fashion πρώτα παίρνω αυτά που προστατεύουν το κινητό και μετά το κινητό να είναι day 1 safe :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε φάση να πατήσω το κουμπί της παραγγελιάς να έρθω και εγώ στην παρέα ωστόσο πριν λίγο κοίταξα η διάφορα στις 2 εκδόσεις είναι κοντά στα 100 ευρώ δεν είναι πολλά ( άλλα ούτε και λίγα οκ...) όσοι είχατε το 128 και πήγατε στο 512 άξιζε λέτε να το τολμήσω να δώσω αυτά τα 100 παραπάνω ; δεν με απασχολεί τόσο ο χώρος στο κινητό κυρίως για την Ram το σκέφτομαι μιας και τα κινητά τα κρατάω αρκετά δεν τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα ( ακόμα είμαι με το Note 4 Exynos άλλα με έχει σπάσει τα νευρά το θέμα των κλήσεων τώρα τελευταία) λέω μήπως είναι σαν πιο future proof το κινητό άλλα επίσης διαβάζω οτι η σαμη δεν πρόκειται να τα αξιοποιήσει αυτά τα παραπάνω 2 ραμ μιας και το optimaze που κάνει είναι αποκλειστικά στα 6 ram basic models και δεν τα εκμεταλλεύεσαι επί της ουσίας τα 2 εξτρά, τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό... Εν κατακλείδι έχουν σημασία αυτά τα 2 ραμ έστω στο μέλλον μιας και ο χώρος για μένα δεν είναι και πολύ θέμα ( από όσο φαίνεται τουλάχιστον μέχρι στιγμής) ήδη έχω πάρει μια SdCard 128Gb sami & τον ασύρματο φόρτιση sami :D μόνο το κινητό και η θήκη με έμεινε.... ( λολ ξέρω είμαι ανάποδος άλλα πείτε μου old fashion πρώτα παίρνω αυτά που προστατεύουν το κινητό και μετά το κινητό να είναι day 1 safe :p )

Έχω ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς για τα 128gb vs 512 gb και την αντίστοιχη ram. Αν βάλεις και το κόστος αγοράς κάρτας μνήμης τουλάχιστον στα 128gb, όπου για μένα είναι μονόδρομος, τότε ίσως αξίζει αυτό με τα 512 gb όπου γλιτώνεις την κάρτα. Το κακό βέβαια είναι ότι σε επαναφορά εργ. ρυθμίσεων πρέπει να έχεις πάρει backup όλη την κάρτα, κάτι που δεν χρειάζεται αν έχει εξωτερική μνήμη.

 

Κατά τα άλλα λειτουργώ ακριβώς όπως εσύ, δηλαδή ανάποδα! Πρώτα παίρνω θήκες, μεμβράνες κτλ και μετά το κινητό! Διαφορετικά δεν θα το χρησιμοποιήσω μέχρι να έρθουν αυτά και θα σκάσω! Οπότε ανάποδα και πάλι ανάποδα! Έτσι είναι οι σωστές δουλειές!!:)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν κρατουσα το κινητο πανω απο 2 χρονια θα επαιρνα τη μεγαλη εκδοση, ειναι μικρη η διαφορα για 2-3 χρονια, 30-50 ευρω το χρονο δηλαδη, 10 καφεδες το χρονο.

Σιγουρα μπορει να παει τσαμπα η αγορα αλλα μπορει και να αξιζει μετα απο 3 χρονια, να βγαλετε αλλον εναν χρονο πχ πολυ ανετα.

Οσο για καρτα μνημης, προσωπικα και 1ΤΒ να ειχα, θα εβαζα σε καρτα τα δεδομενα μου γιατι δεν τα συγχρονιζω πουθενα, δε θελω και δε βολευει, και θαθελα αν παθει κατι η συσκευη να μπορω να βγαλω την καρτουλα και να μην με νοιαζει το ρεσετ κλπ (σιγουρα απο κλοπη δε σωνεσαι αλλα εννοειται οτι παιρνω και back up σε pc.. απλα δε θελω cloud για πολλους λογους).

Αρα για μενα, με 100 ευρω διαφορα αξιζει...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο περίπου για τους ίδιους λόγους θέλω και εγώ εξωτερική κάρτα μνήμης όπως ανέφερα! Έχω ήδη στο ΝΟΤΕ 4 128 GB SAMSUNG EVO από τότε που το πήρα, αλλά προφανώς θα πρέπει να πάρω καινούρια μια που απαιτούνται μεγαλύτερες ταχύτητες πλέον.

 

Μια που το αναφέραμε και επειδή οι κάρτες μνήμης της SAMSUNG θεωρούνται πολύ αξιόπιστες και όντως δεν είχα κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με μια sandisk που είχα πιο παλιά, προτείνετε κάποια άλλη μάρκα; Για 256 gb με βλέπω!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Νίκο περίπου για τους ίδιους λόγους θέλω και εγώ εξωτερική κάρτα μνήμης όπως ανέφερα! Έχω ήδη στο ΝΟΤΕ 4 128 GB SAMSUNG EVO από τότε που το πήρα, αλλά προφανώς θα πρέπει να πάρω καινούρια μια που απαιτούνται μεγαλύτερες ταχύτητες πλέον.

 

Μια που το αναφέραμε και επειδή οι κάρτες μνήμης της SAMSUNG θεωρούνται πολύ αξιόπιστες και όντως δεν είχα κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με μια sandisk που είχα πιο παλιά, προτείνετε κάποια άλλη μάρκα; Για 256 gb με βλέπω!

 

αυτην εδω και καθαρισες:

https://www.joybuy.com/600240404.html

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τελικά τη βάζουμε ή δε τη βάζουμε?

 

 

 

Όλο παράπονα ακούω

Παράπονα λειτουργικά δεν υπάρχουν. Δε βάζω το call recording γιατί είναι θέμα Android 9 γενικά.

Τώρα αν διαβάζεις κάποιους "γκρινιαρηδες" (με τη καλή έννοια) που δε τους αρέσει μια λεπτομέρεια, και πάλι δεν είναι σοβαρός λόγος για να μη τη περάσεις.

 

Πόσες φορές θα πρέπει να το γράψουμε;

Η one ui pie είναι άψογη λειτουργικά!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...