Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως προς το θερμικό οκ, πάσο αν και εμένα το edge δεν ήταν ζεστό αλλά τι να σου πω, δεν επιμένω. Το note 9 πάντως είναι άψογο σε θερμοκρασία. Κάμερα νομίζω ότι για να πάρεις καλύτερο apple θες χιλιάρικο τουλάχιστον,και δεν ξέρω αν θα είναι και καλύτερο..

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! Ειναι εδω κανενας που εκανε μεταστροφη απο iPhone στο note? Καμια συμβουλη; Κατι να προσεξω, κατι να αημειωσω; Καμια συμβουλη πριν δωσω 900€ να το αγορασω; Αν και θα προτιμουσα την εκδοση με τον snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό χαρακτηριστικό της pie θεωρείς πως αξίζει η μετάβαση;

Η Pie αυτη καθ αυτη οχι μόνο δεν εδωσε τιποτα σαν android os(κατι AI σε μπαταρία η αυξομείωση φωτεινότητας ειναι να μου επιτραπει η έκφραση μια μπούρδα και μιση χωρις ουσιαστικό οφελος-παρα περισσότερο ανακατωσούρα κανει με το να κλείνει backgroung δραστηριοτητα εκει που δεν πρεπει η να κανει περισσότερο επιθετικο ram managment) αλλα απεναντίας χανεις 2-3 feature που ειχες με Oreo(call recording,substratum theme,κατάργηση battery saver mode στα location)

 

Το μονο καλό οτι απεναντίας η Sammy υπερκαλύπτει κάποιες βλακειες της Google οπως πχ μενου διαχείρισης ηχων που σε stock android ειναι μια αθλιότητα και μιση, σου δινει πιο εύχρηστο, λειτουργικό και φιλικό gesture navigation και φυσικά σου δίνει νεο UI και ανανέωση σε AOD

 

Και γενικά σου παρέχει ενα πλούτο απο επιλογές.

 

Τωρα εντάξει αν ειναι να βρούμε ελλείψεις σε Sammy λογισμικό φυσικα υπάρχουν αλλα και ο ανταγωνισμός μπορει να δινει κάποια διαφορετικά πράγματα αλλα εχει και τις δικές του ελλείψεις παράλληλα.

 

Καλώς η κακώς κανείς OEM δεν δινει ολα τα fearure και ολες τις επιλογές ολων των OEM σε μια υλοποίηση αρα τα βάζεις κατω,σταθμίζεις και αποφασίζεις που θα κανεις οποιον συμβιβασμό που να σε ενοχλεί στο μικρότερο βαθμό και ανάλογα κινείσαι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς διαπιστώνουμε ότι η Samsung έχει δώσει μέχρι στιγμής την "καλύτερη " υλοποίηση σε έκδοση pie.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι πλέον δουλεύει σωστά το smart lock της Google με βάση την τοποθεσία. Τόσα χρόνια υπήρχε αλλά ποτέ δεν δούλευε σωστά σε όποια συσκευή είχα δοκιμάσει.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι πλέον δουλεύει σωστά το smart lock της Google με βάση την τοποθεσία. Τόσα χρόνια υπήρχε αλλά ποτέ δεν δούλευε σωστά σε όποια συσκευή είχα δοκιμάσει.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως και η έξυπνη σάρωση λειτουργεί υποδειγματικά.

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά παιδιά με υγεία πάνω από όλα!!!

 

Μια γρήγορη ερώτηση: Στο handwriting mode με το πενάκι, μπορούμε να απενεργοποιησουμε την αυτόματη διόρθωση??? ξέρω ότι γινεται όταν χρησιμοποιούμε το keyboard...αλλά σε handwriting δεν το εχω βρει ακόμα

..Για παράδειγμα δεν μπορώ να γράψω "πφφφ" και να το στείλω γιατί πάντα το αλλάζει σε κάτι άλλο...

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

S8+
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο comment με τον οδηγό τελευταία παράγραφο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OFFICIAL RELEASE, ZRLT -> CRLT

 

Αυτό εννοείς;

Αν ναι νομιζα θα είναι ολο μαζί με το λειτουργικό. αυτο είναι κάτι λιγότερο από 10Ομβ

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

ωραίος @τιψ2018

αλλά που βρήκες 715 το 512gb;

Το δικαιολογημένο ΦΠΑ είναι.....σιγά να μην το έβρισκα τόσο...ούτε καν μεταχειρσμένο δεν υπάρχει σ' αυτή την τιμή! Πάντως η τιμή του αναμένεται να πέσει κι άλλο!

Κι αλήθεια όταν λένε sτο ebay "priority.... αποστολή" είναι σαν αυτή την γνωστή που ξέρουμε από το gearbeast? Χωρίς τελωνείο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Pie αυτη καθ αυτη οχι μόνο δεν εδωσε τιποτα σαν android os(κατι AI σε μπαταρία η αυξομείωση φωτεινότητας ειναι να μου επιτραπει η έκφραση μια μπούρδα και μιση χωρις ουσιαστικό οφελος-παρα περισσότερο ανακατωσούρα κανει με το να κλείνει backgroung δραστηριοτητα εκει που δεν πρεπει η να κανει περισσότερο επιθετικο ram managment) αλλα απεναντίας χανεις 2-3 feature που ειχες με Oreo(call recording,substratum theme,κατάργηση battery saver mode στα location)

Το μονο καλό οτι απεναντίας η Sammy υπερκαλύπτει κάποιες βλακειες της Google οπως πχ μενου διαχείρισης ηχων που σε stock android ειναι μια αθλιότητα και μιση, σου δινει πιο εύχρηστο, λειτουργικό και φιλικό gesture navigation και φυσικά σου δίνει νεο UI και ανανέωση σε AOD

Και γενικά σου παρέχει ενα πλούτο απο επιλογές.

Τωρα εντάξει αν ειναι να βρούμε ελλείψεις σε Sammy λογισμικό φυσικα υπάρχουν αλλα και ο ανταγωνισμός μπορει να δινει κάποια διαφορετικά πράγματα αλλα εχει και τις δικές του ελλείψεις παράλληλα.

Καλώς η κακώς κανείς OEM δεν δινει ολα τα fearure και ολες τις επιλογές ολων των OEM σε μια υλοποίηση αρα τα βάζεις κατω,σταθμίζεις και αποφασίζεις που θα κανεις οποιον συμβιβασμό που να σε ενοχλεί στο μικρότερο βαθμό και ανάλογα κινείσαι.

 

Διαβάζω το post και λέω μέσα μου συμφωνώ σε όλα σε όσα λέει αυτός...αλλά ποιός τα έλεγε?? σηκώνω το μάτι και βλέπω...εσένα!!! Εμ ποιός άλλος κοφτά και καθαρά! Ε ρε πως τα λες σωστά και ωραία...και μπράβο σου! Χαίρεται να σε διαβάζει κανείς...

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ειδοποιήσεις από το YouTube vanced δεν παίρνω. Μέχρι χτες με την beta δεν έχανα καμία.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα νεος κατοχος του θηριου..Μια ερωτηση ερχομενος απο s9 plus

Μοθ αρεσε το θεμα στο s9 plus infinity που ηταν μπλε, μωβ κτλ .Που ηταν με κινηση..δεν μπορω να το βρω με τιποτα να το βαλω στο note

εχει κανεις καμια ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε pie και θέλετε call recording έχετε δοκιμάσει την εφαρμογή Call Recorder;

Κάποιοι λένε ότι δουλεύει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@alextrela, με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το διατύπωσα σωστά, γράφοντας πως αξίζει η μετάβαση σε PIE εννοούσα λόγω της γενικότερης βελτίωσης της συμπεριφοράς των Samsung συσκευών και των πρόσθετων δυνατοτήτων και πάλι από μεριάς Samsung.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ήτανε το Nokia 3310 και για λόγους συνήθειας πάντα είχα κινητά Nokia μέχρι το τελευταίο μου το Lumia 930 που πήρα το 2015.

Εεεε λοιπόν σήμερα, άφησα τη Nokia και πήγα στο πρώτο μου κινητό άλλης μάρκας, το Samsung Note 9 και η πρώτη μου επαφή με Android. :D

 

Σίγουρα άλλη εμπειρία αν σκεφτούμε ότι δεν μιλάμε απλά για μια android συσκευή των 80 με 200 ευρώ, αλλά για μια επαγγελματική συσκευή. :happy:

 

Μου αρέσει πολύ το handwriting, αν και θα ήθελα κι εγώ να βρω έναν τρόπο να με αφήνει να γράφω λέξεις που δεν βρίσκονται στο λεξικό ("πφφφφ" κτλ κτλ).

 

Επίσης θα ήθελα κι εγώ να περάσω μια εφαρμογή call recording που - ελπίζω - να ηχογραφεί αυτόματα κάθε φορά που σηκώνω το ακουστικό. :)

 

Δεν κατάφερα να βρω τρόπο να κάνω import τα δεδομένα μου από το Lumia 930 στο Note 9 (με ενδιέφεραι να μεταφέρω τα SMS και τις επαφές).

Οπότε πέρασα μέσω υπολογιστή (με το Syncios) χειροκίνητα όσες επαφές ήθελα να κρατήσω (~ 60 επαφές, έκανα δλδ το ξεσκαρτάρισμά μου) και όσο για τα SMS... νέα αρχή!

 

edit: Λοιπόν, κατάφερα κι έκανα επιτυχώς import τα SMS με χρήση αυτής της εφαρμογής :)

Edited by philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ήτανε το Nokia 3310 και για λόγους συνήθειας πάντα είχα κινητά Nokia μέχρι το τελευταίο μου το Lumia 930 που πήρα το 2015.

Εεεε λοιπόν σήμερα, άφησα τη Nokia και πήγα στο πρώτο μου κινητό άλλης μάρκας, το Samsung Note 9 και η πρώτη μου επαφή με Android. :D

 

Σίγουρα άλλη εμπειρία αν σκεφτούμε ότι δεν μιλάμε απλά για μια android συσκευή των 80 με 200 ευρώ, αλλά για μια επαγγελματική συσκευή. :happy:

 

Μου αρέσει πολύ το handwriting, αν και θα ήθελα κι εγώ να βρω έναν τρόπο να με αφήνει να γράφω λέξεις που δεν βρίσκονται στο λεξικό ("πφφφφ" κτλ κτλ).

 

Επίσης θα ήθελα κι εγώ να περάσω μια εφαρμογή call recording που - ελπίζω - να ηχογραφεί αυτόματα κάθε φορά που σηκώνω το ακουστικό. :)

 

Δεν κατάφερα να βρω τρόπο να κάνω import τα δεδομένα μου από το Lumia 930 στο Note 9 (με ενδιέφεραι να μεταφέρω τα SMS και τις επαφές).

Οπότε πέρασα μέσω υπολογιστή (με το Syncios) χειροκίνητα όσες επαφές ήθελα να κρατήσω (~ 60 επαφές, έκανα δλδ το ξεσκαρτάρισμά μου) και όσο για τα SMS... νέα αρχή!

 

edit: Λοιπόν, κατάφερα κι έκανα επιτυχώς import τα SMS με χρήση αυτής της εφαρμογής :)

 

Για τις επαφές μπορούσες να βάλεις τον λογαριασμό σου outlook και να συγχρονιστουν αυτόματα.

Καλώς ήρθες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και Χρονια πολλα...

παιδια με ενδιαφερει ενα κινητο με καλη κάμερα (λογω παδιων) , μεγάλη οθόνη (κάτοχος mate 10pro-θέλω μεγαλύτερη) και φυσικά πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας.

μάλλον προσανατολιζομαι προς note9 .

θα προτείνατε κάποιο άλλο σε αυτά τα ζητούμενα?

εχει κάποιες ασθένειες το τηλ.? (πάσχει σε κάποιο θέμα).

π.χ. το mate 10 pro είχε ενα θεμα με την μπροστινή κάμερα (ψιλοχάλια) και με το βίντεο.

κατα ταλλα ήταν κορυφή σε πισω καμερα και μπαταρια

 

και τέλος αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται να το δώσει σε λογική τιμή ας μου στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και Χρονια πολλα...

παιδια με ενδιαφερει ενα κινητο με καλη κάμερα (λογω παδιων) , μεγάλη οθόνη (κάτοχος mate 10pro-θέλω μεγαλύτερη) και φυσικά πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας.

μάλλον προσανατολιζομαι προς note9 .

θα προτείνατε κάποιο άλλο σε αυτά τα ζητούμενα?

εχει κάποιες ασθένειες το τηλ.? (πάσχει σε κάποιο θέμα).

π.χ. το mate 10 pro είχε ενα θεμα με την μπροστινή κάμερα (ψιλοχάλια) και με το βίντεο.

κατα ταλλα ήταν κορυφή σε πισω καμερα και μπαταρια

 

και τέλος αν υπάρχει κάποιος που σκέφτεται να το δώσει σε λογική τιμή ας μου στείλει πμ

Καλημέρα.

Θα σου μιλήσω με το απλό μάτι που βλέπω εγώ τη κάμερα και που έχω και παιδί επίσης.

Η μπροστινή κάμερα δε λέει και πολλά. Η πίσω είναι πολύ καλή μόνο όταν δε κουνιέται το παιδί.:p

 

Βασικά παίζει να βελτιώνεται με τις pro ρυθμίσεις αλλά δεν ασχολούμαι γιατί δε γνωρίζω, αλλά και να γνώριζα, όταν έχεις παιδιά και άμεσες στιγμές που θες να τις αποτυπώσεις, να κάθεσαι να ρυθμίζεις τη κάμερα είναι κάτι που δε βολεύει.

 

Βασικά, αν και έχω δοκιμάσει αρκετές συσκευές, δεν έχω βρει κάποια που να μη πρέπει να δέσω το μωρό πριν το τραβήξω!

Το mate 20 ίσως να είναι καλύτερο σε αυτό το επίπεδο.

 

Κατά τα άλλα έχει αυτά που ζητάς και χωρίς ασθένειες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω pie και έχω μπερδευτεί πάντα η αναλογία όταν τραβάς βίντεο ήταν 9:16 oxi 4:3?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνεις δεν έχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις; σε εμένα δεν έρχονται ειδοποιήσεις ούτε από το Twitter ούτε από το YouTube.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνεις δεν έχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις; σε εμένα δεν έρχονται ειδοποιήσεις ούτε από το Twitter ούτε από το YouTube.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από το κανονικό youtube έρχονται twitter έχω το Flamingo

4:3 αναλογία σου έχει στο βίντεο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα σου μιλήσω με το απλό μάτι που βλέπω εγώ τη κάμερα και που έχω και παιδί επίσης.

Η μπροστινή κάμερα δε λέει και πολλά. Η πίσω είναι πολύ καλή μόνο όταν δε κουνιέται το παιδί.:p

 

Βασικά παίζει να βελτιώνεται με τις pro ρυθμίσεις αλλά δεν ασχολούμαι γιατί δε γνωρίζω, αλλά και να γνώριζα, όταν έχεις παιδιά και άμεσες στιγμές που θες να τις αποτυπώσεις, να κάθεσαι να ρυθμίζεις τη κάμερα είναι κάτι που δε βολεύει.

 

Βασικά, αν και έχω δοκιμάσει αρκετές συσκευές, δεν έχω βρει κάποια που να μη πρέπει να δέσω το μωρό πριν το τραβήξω!

Το mate 20 ίσως να είναι καλύτερο σε αυτό το επίπεδο.

 

Κατά τα άλλα έχει αυτά που ζητάς και χωρίς ασθένειες.

Ηλία είναι λογικό. Αφού πάει να τραβήξει με f 1.5 το κινούμενο αντικείμενο θα βγει κουνημένο. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι σε Pro mode βάζεις το f 2.4, και κατεβάζεις το κλείσει ώστε να το αναγκάσει να βγάλει γρήγορα, εφόσον έχεις καλό φωτισμό. Σε περίπτωση που θέλεις να βγάλεις αυτόματα κρατα πατημένο το κουμπί ώστε να βγάλει πολλαπλές και να αναγκαστεί να βγάλει αστραπιαία.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλία είναι λογικό. Αφού πάει να τραβήξει με f 1.5 το κινούμενο αντικείμενο θα βγει κουνημένο. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι σε Pro mode βάζεις το f 2.4, και κατεβάζεις το κλείσει ώστε να το αναγκάσει να βγάλει γρήγορα, εφόσον έχεις καλό φωτισμό. Σε περίπτωση που θέλεις να βγάλεις αυτόματα κρατα πατημένο το κουμπί ώστε να βγάλει πολλαπλές και να αναγκαστεί να βγάλει αστραπιαία.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αχιλλέα..... Είμαι τόσο άσχετος με τις φωτογραφίες που πραγματικά δε τα ήξερα αυτά που λες!!! Και όντως λειτούργησε το απλό κόλπο με το πατημένο κουμπί!!!

 

Ευχαριστώ ρε φίλε!!!

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πως τα κατάφερα ιδέα δεν έχω...

Ξέρει κανείς κόστος επισκευής?? c0e858369ea9e2cd5ceb22b685c8ee9f.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλία είναι λογικό. Αφού πάει να τραβήξει με f 1.5 το κινούμενο αντικείμενο θα βγει κουνημένο. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι σε Pro mode βάζεις το f 2.4, και κατεβάζεις το κλείσει ώστε να το αναγκάσει να βγάλει γρήγορα, εφόσον έχεις καλό φωτισμό. Σε περίπτωση που θέλεις να βγάλεις αυτόματα κρατα πατημένο το κουμπί ώστε να βγάλει πολλαπλές και να αναγκαστεί να βγάλει αστραπιαία.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο Note8 είχαμε την επιλογή "sport" γι αυτές τις περιπτώσεις αλλά δυστυχώς στο 9 δεν μας το έδωσε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το κανονικό youtube έρχονται twitter έχω το Flamingo

4:3 αναλογία σου έχει στο βίντεο;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, έχει 16:9 18.5:9 και 1:1 στο βίντεο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Στο Note8 είχαμε την επιλογή "sport" γι αυτές τις περιπτώσεις αλλά δυστυχώς στο 9 δεν μας το έδωσε.
Πάντως στο S9 το έχουμε κανονικά, απλά θέλει ενεργοποίηση από το σχετικό μενού.

 

fd5edae640b3ad011163f683246f68fe.jpg

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...