Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού κι επιλογή...
Αυτά τα μικρά tips για το s Pen είναι όλα τα λεφτά! Όπως αυτό της γρήγορης σημείωσης.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τη προταση. Αν καινδε μου αρεσει που εινει ανοιχτο απο πανω - μοιαζει σαν notch :) - θα ριξω μια ματια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε φταίει το γυαλί σου φίλε μου.

Τα εκθεσιακα είναι σε retail mode κι έχουν τσιτωμενα μόνιμα brightness και τα λευκά

Με άλλα λόγια μην κάνεις το λάθος και τα συγκρίνεις με τα κομμάτια στα stands των καταστημάτων, γιατι μετά θα τρώγεσαι :lol:

 

Με πιανεις, πραγματικα εφαγα φρικη, δε μπορω να πω : τρωγομαι οπως λες.

 

Παιδια μια συμβουλη, θηκη και γυαλακι απο τη πρωτη στιγμη. Σε προσφατη πτωση με μηχανη αυτα εσωσαν το κινητο. Οι γρατζουνιες στη θηκη ειναι το παρασημο που αποκομμισα, αλλως θα τις ειχε το κινητο. Και κυριως : αποφευγετε πεσιματα με μηχανες, ειναι πιο σιγουρο :)

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη προταση. Αν καινδε μου αρεσει που εινει ανοιχτο απο πανω - μοιαζει σαν notch :) - θα ριξω μια ματια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Με πιανεις, πραγματικα εφαγα φρικη, δε μπορω να πω : τρωγομαι οπως λες.

 

Παιδια μια συμβουλη, θηκη και γυαλακι απο τη πρωτη στιγμη. Σε προσφατη πτωση με μηχανη αυτα εσωσαν το κινητο. Οι γρατζουνιες στη θηκη ειναι το παρασημο που αποκομμισα, αλλως θα τις ειχε το κινητο. Και κυριως : αποφευγετε πεσιματα με μηχανες, ειναι πιο σιγουρο :)

Αστα, το χειροτερο εκθεσιακο θα φαινεται να εχει καλυτερη οθονη από το δικο σου. Για αυτό σου λεω, μην κανεις το λαθος. Υπαρχουν κι εκθεσιακα κομματια που αν βαλεις διπλα το δικο σου νομιζεις ότι εχεις οθονη αλλης γενιας, 2 χρονια πισω :lol:

Στην αποδοση λευκου και την φωτεινοτητα (θα ψάχνεις να δεις αν εχεις χαμηλοτερα σεταρισμενη τη φωτεινοτητα, αλλα δυστυχως, δε θα είναι αυτό) είναι χαοτικη η διαφορα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Συγκριση φωτο sony xz3 me note 9

 

SONY

45824491941_a4dc63fab7_o.jpg2018-11-11_12-11-15 by bujinkan, on Flickr

 

SAMSUNG

45775169932_ce1ed9a9f3_o.jpg2018-11-11_11-58-40 by bujinkan, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

Μετά από προβληματισμό ανάμεσα στα

 

 

  • Samsung Galaxy note 9 Dual 128GB
  • Samsung Galaxy note 9 Dual 512GB
  • Samsung Galaxy S9+ Dual 256GB

Κατέληξα να πάρω το note 9 Dual 512GΒ.

Δεν έχω κάνει την παραγγελία ακόμα ----> Έχετε μα προτείνετε κατάστημα;

 

 

Προς το παρόν έχω τους εξής προβληματισμούς/απορίες:

 

 

 

  1. Έχει βρεθεί τρόπος να γίνεται ρουτ χωρίς να χάνεται η εγγύση;
  2. Γϊνεται ηχογράφηση κλήσεων ή έχει κλειδωθεί η δυνατότητα;
  3. Αν έχει κλειδωθεί η δυνατότητα ηχογράφησης στην τελευταία έκδοση λογισμικού, μπορώ να αποφύγω την αναβάθμιση όταν το παραλάβω; Θεωρείτε πως αξίζει;

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις παιδιά

 

1) Θυμιστε μου πώς μπορώ να κάνω highlight με χρώμα ένα συγκεκριμένο σημείο σε μια φωτό ασπρόμαυρη. Δηλαδή να τραβηξω φωτό, να την κάνω ασπρόμαυρη και όποια σημεία θέλω να τα αφήσω με χρώμα.

 

2) Το Bixby Vision το χρησιμοποιεί κανείς; Κάνει καλή δουλειά ως προς τα προτεινόμενα, τις μεταφράσεις κλπ; Έχει επίπτωση στην μπαταρία;

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις παιδιά

 

1) Θυμιστε μου πώς μπορώ να κάνω highlight με χρώμα ένα συγκεκριμένο σημείο σε μια φωτό ασπρόμαυρη. Δηλαδή να τραβηξω φωτό, να την κάνω ασπρόμαυρη και όποια σημεία θέλω να τα αφήσω με χρώμα.

 

2) Το Bixby Vision το χρησιμοποιεί κανείς; Κάνει καλή δουλειά ως προς τα προτεινόμενα, τις μεταφράσεις κλπ; Έχει επίπτωση στην μπαταρία;

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

1)Ανοίγεις την φώτο, 3 τελείες πανω δεξιά, Ανοιγμα με επεξ. Photo pro, τόνος, χρωμα σημ. Και την κάνει μαυρόασπρη οπότε πατάς όπου θες να βάλει χρώμα

2)Είναι το μόνο που δουλεύω απο Bixby (το vision) σπάνια και νομίζω ότι δεν έχει μεγάλες επιπτώσεις στην αυτονομία

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

1)Ανοίγεις την φώτο, 3 τελείες πανω δεξιά, Ανοιγμα με επεξ. Photo pro, τόνος, χρωμα σημ. Και την κάνει μαυρόασπρη οπότε πατάς όπου θες να βάλει χρώμα

2)Είναι το μόνο που δουλεύω απο Bixby (το vision) σπάνια και νομίζω ότι δεν έχει μεγάλες επιπτώσεις στην αυτονομία

Μέχρι να δω την απάντηση το είχα βρει τυχαία. Ευχαριστώ πολύ πάντως. :)

 

Θα την τσεκαρω την Bixby να δω τι λέει. Φαίνεται ενδιαφέρον χαρακτηριστικό.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις παιδιά

 

1) Θυμιστε μου πώς μπορώ να κάνω highlight με χρώμα ένα συγκεκριμένο σημείο σε μια φωτό ασπρόμαυρη. Δηλαδή να τραβηξω φωτό, να την κάνω ασπρόμαυρη και όποια σημεία θέλω να τα αφήσω με χρώμα.

 

2) Το Bixby Vision το χρησιμοποιεί κανείς; Κάνει καλή δουλειά ως προς τα προτεινόμενα, τις μεταφράσεις κλπ; Έχει επίπτωση στην μπαταρία;

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

Για το #1 δες το παρακάτω βίντεο, είναι για το 8 αλλά τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το 9 φαντάζομαι:

 

Τώρα το Bixby vision στο note 8 λειτουργεί μόνο στα αγγλικά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό στο 9 αν και δε νομίζω. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές αλλά γενικά κάνει καλή δουλειά. Μια φορά για παράδειγμα ψάχναμε να βρούμε πως λέγεται ένα λουλούδι που είχαμε μπροστά μας για να το αγοράσουμε έπειτα. Άνοιξα το Bixby vision, το τράβηξα μια φώτο κι αμέσως μου έβγαλε από κάτω φωτογραφίες που είχαν και το όνομα. Είναι αυτά τα μικρά πράγματα στα note που μπορεί να τα χρειαστείς μια φορά το χρόνο, αλλά όταν τα θες είναι εκεί να σου λύσουν τα χέρια ρε παιδιά. Από μπαταρία λογικά ρουφάει μιας και χρησιμοποιεί τη φωτογραφική με φωτεινότητα στο θεό.

 

Edit: μόλις το άνοιξα μετά από αρκετούς μήνες, έκανε τα update του και βλέπω πως λειτουργεί και στα ελληνικά η μετάφραση και γενικά η εφαρμογή έχει εμπλουτιστεί παρά πολύ!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Για το #1 δες το παρακάτω βίντεο, είναι για το 8 αλλά τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το 9 φαντάζομαι:

 

Τώρα το Bixby vision στο note 8 λειτουργεί μόνο στα αγγλικά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό στο 9 αν και δε νομίζω. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές αλλά γενικά κάνει καλή δουλειά. Μια φορά για παράδειγμα ψάχναμε να βρούμε πως λέγεται ένα λουλούδι που είχαμε μπροστά μας για να το αγοράσουμε έπειτα. Άνοιξα το Bixby vision, το τράβηξα μια φώτο κι αμέσως μου έβγαλε από κάτω φωτογραφίες που είχαν και το όνομα. Είναι αυτά τα μικρά πράγματα στα note που μπορεί να τα χρειαστείς μια φορά το χρόνο, αλλά όταν τα θες είναι εκεί να σου λύσουν τα χέρια ρε παιδιά. Από μπαταρία λογικά ρουφάει μιας και χρησιμοποιεί τη φωτογραφική με φωτεινότητα στο θεό.

 

Edit: μόλις το άνοιξα μετά από αρκετούς μήνες, έκανε τα update του και βλέπω πως λειτουργεί και στα ελληνικά η μετάφραση και γενικά η εφαρμογή έχει εμπλουτιστεί παρά πολύ!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Το βρήκα φίλε μου ευχαριστώ.

 

Όσον αφορά το Vision δεν το λέω τη στιγμή που ψάχνει κάτι αν καταναλώνει μπαταρία αλλά στην αρχή που πρέπει να δώσεις κάτι δικαιώματα και να αποδεχθείς κάποια πράγματα, μήπως τρέχει μόνιμα από πίσω αυτό το service. Προς το παρόν είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αυτονομία της συσκευής.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα φίλε μου ευχαριστώ.

 

Όσον αφορά το Vision δεν το λέω τη στιγμή που ψάχνει κάτι αν καταναλώνει μπαταρία αλλά στην αρχή που πρέπει να δώσεις κάτι δικαιώματα και να αποδεχθείς κάποια πράγματα, μήπως τρέχει μόνιμα από πίσω αυτό το service. Προς το παρόν είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αυτονομία της συσκευής.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

Όχι, δεν καταναλώνει μπαταρία από πίσω, μην ανησυχείς.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Για το #1 δες το παρακάτω βίντεο, είναι για το 8 αλλά τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για το 9 φαντάζομαι:

 

Τώρα το Bixby vision στο note 8 λειτουργεί μόνο στα αγγλικά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό στο 9 αν και δε νομίζω. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές αλλά γενικά κάνει καλή δουλειά. Μια φορά για παράδειγμα ψάχναμε να βρούμε πως λέγεται ένα λουλούδι που είχαμε μπροστά μας για να το αγοράσουμε έπειτα. Άνοιξα το Bixby vision, το τράβηξα μια φώτο κι αμέσως μου έβγαλε από κάτω φωτογραφίες που είχαν και το όνομα. Είναι αυτά τα μικρά πράγματα στα note που μπορεί να τα χρειαστείς μια φορά το χρόνο, αλλά όταν τα θες είναι εκεί να σου λύσουν τα χέρια ρε παιδιά. Από μπαταρία λογικά ρουφάει μιας και χρησιμοποιεί τη φωτογραφική με φωτεινότητα στο θεό.

 

Edit: μόλις το άνοιξα μετά από αρκετούς μήνες, έκανε τα update του και βλέπω πως λειτουργεί και στα ελληνικά η μετάφραση και γενικά η εφαρμογή έχει εμπλουτιστεί παρά πολύ!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Το bixby vision πως το έκανες στα ελληνικά? Εμένα μονο αγγλικά έχει.και στης γλώσσες έχει να διαλέξω και κάτι κινέζικα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Το bixby vision πως το έκανες στα ελληνικά? Εμένα μονο αγγλικά έχει.και στης γλώσσες έχει να διαλέξω και κάτι κινέζικα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιλάω για τη μετάφραση κειμένου πάντα. Το note 8 το έχω στα αγγλικά σαν γλώσσα αλλά στη μετάφραση η πρώτη επιλογή είναι το auto detect language και στη γλώσσα εξαγωγής μου βγάζει κανονικά επιλογή για ελληνικά.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν καταναλώνει μπαταρία από πίσω, μην ανησυχείς.
Thanks bill, θα το δουλεψω λιγάκι αύριο.

Btw και το Glance με έχει βολέψει πολύ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Thanks bill, θα το δουλεψω λιγάκι αύριο.

Btw και το Glance με έχει βολέψει πολύ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δώσε καμία ιδέα που βολεύει το Glance. Καλημέρα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε καμία ιδέα που βολεύει το Glance. Καλημέρα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Kαλημέρα. Προσωπικά το προτιμώ από το "split screen" (βέβαια είναι και κάπως διαφορετική η χρησιμότητα αυτού) αφού πρακτικά μπορείς να έχεις το περιεχόμενο που θες στο μέγεθος μικρού εικονιδίου και να περιηγείσαι σε οποιαδήποτε εφαρμογή θες χωρίς να σου "τρώει" τη μισή οθόνη και ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι την βλέπεις απλά κάνοντας hover με το πενάκι. Μεγαλώνει, λοιπόν, το app/περιεχόμενο που έχει κάνει μικρό, περιηγείσαι μέσα σε αυτό με το πενάκι και όταν το αφήσεις ένα δευτερόλεπτο ξαναμικραίνει αυτόματα μόνο του συνεχίζοντας ό,τι έκανες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Προσωπικά το προτιμώ από το "split screen" (βέβαια είναι και κάπως διαφορετική η χρησιμότητα αυτού) αφού πρακτικά μπορείς να έχεις το περιεχόμενο που θες στο μέγεθος μικρού εικονιδίου και να περιηγείσαι σε οποιαδήποτε εφαρμογή θες χωρίς να σου "τρώει" τη μισή οθόνη και ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι την βλέπεις απλά κάνοντας hover με το πενάκι. Μεγαλώνει, λοιπόν, το app/περιεχόμενο που έχει κάνει μικρό, περιηγείσαι μέσα σε αυτό με το πενάκι και όταν το αφήσεις ένα δευτερόλεπτο ξαναμικραίνει αυτόματα μόνο του συνεχίζοντας ό,τι έκανες.
Θα το δοκιμάσω μπορεί να βολεύει όντως κάποιες φορές. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Προσωπικά το προτιμώ από το "split screen" (βέβαια είναι και κάπως διαφορετική η χρησιμότητα αυτού) αφού πρακτικά μπορείς να έχεις το περιεχόμενο που θες στο μέγεθος μικρού εικονιδίου και να περιηγείσαι σε οποιαδήποτε εφαρμογή θες χωρίς να σου "τρώει" τη μισή οθόνη και ό,τι πληροφορία χρειάζεσαι την βλέπεις απλά κάνοντας hover με το πενάκι. Μεγαλώνει, λοιπόν, το app/περιεχόμενο που έχει κάνει μικρό, περιηγείσαι μέσα σε αυτό με το πενάκι και όταν το αφήσεις ένα δευτερόλεπτο ξαναμικραίνει αυτόματα μόνο του συνεχίζοντας ό,τι έκανες.

 

Absolutely fantastic!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.

https://www.xda-developers.com/linux-on-samsung-dex-galaxy-note-9-tab-s4/

https://www.androidpolice.com/2018/11/12/samsung-linux-dex-turns-phone-linux-computer-apk-download/

 

Αν κάποιος το δοκιμάσει και δε βαριέται, ας γράψει εντυπώσεις.

Φαίνεται ότι υποστηρίζονται και τα S9/S9+

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλε κανεις παιδια (Νίκο εσύ ή καποιος αλλος)? Ποια εκδοση σας εφεραν? EU κανονικα με exynos?

 

 

 

Είναι με τον exynos Βαγγέλη.

Προσπαθώ να βρω snap.

 

 

Νίκος P20 pro

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι με το android pie και το One ui υπάρχει η δυνατότητα η εξωτερική micro sd να λειτουργεί όπως και ο κανονικός αποθηκευτικός χώρος του κινητού, θα μπορούμε δηλαδή να εγκατάσταση εφαρμογών και εκεί. Πολυ καλή εξέλιξη. Ειδικά όσοι σκέφτεστε την αγορά τις 512 έκδοσης βάλτε στην εξίσωση και αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό Note 9 υπάρχει χρησιμότητα της καμπύλης οθόνης στις άκρες;

Υπάρχει κάποια χρηστική λειτουργία ή το έχουν μόνο για ομορφιά ή επειδή είναι της μόδας;

έχει κάποιον άλλον λόγο να είναι καμπύλη γιατί σίγουρα μειώνεται η χρήσιμη οθόνη που έχει το κινητό.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, Έχω το τηλ εδώ και 2 μέρες και μόλις ανακάλυψα κάτι παράλογο,το Έχω κλειδωμένο με έξυπνη σάρωση και pin,όλα καλά μέχρι εδώ και λειτουργεί υποδειγματικά, έλα ντε όμως όταν βγάλεις το spen και πατήσεις 2 φορές το κουμπάκι του,το κινητό ξεκλειδώνει απευθείας,ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό?να ενημερώσω ότι δεν έχω το smartlock ενεργοποιημενο
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, Έχω το τηλ εδώ και 2 μέρες και μόλις ανακάλυψα κάτι παράλογο,το Έχω κλειδωμένο με έξυπνη σάρωση και pin,όλα καλά μέχρι εδώ και λειτουργεί υποδειγματικά, έλα ντε όμως όταν βγάλεις το spen και πατήσεις 2 φορές το κουμπάκι του,το κινητό ξεκλειδώνει απευθείας,ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό?να ενημερώσω ότι δεν έχω το smartlock ενεργοποιημενο

 

Θα το απενεργοποιήσεις από τα settings του S Pen... Advanced Features-->S Pen-->Unlock with S Pen remote-->Don't use... (όπως θα διαβάσεις και σε συγκεκριμένο menu, δεν είναι παράλογο, γιατί θεωρεί ότι είσαι κοντά στη συσκευή (γι αυτό και μόνο όταν είναι σε εμβέλεια λειτουργεί αυτό το feature,δλδ όταν είναι συνδεδεμένο με τη συσκευή), έχεις εσύ στην κατοχή σου το Spen και επομένως ξεκλειδώνει έτσι για ευκολία επειδή θεωρητικά γράφεις ή ζωγραφίζεις κτλ)...

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...