Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που κοίταξα μου ήρθε και εμένα!!!(προηγούμενη φωτό ήταν του gsmarena που ειχα ανεβάσει)

2320420f2083feb014844cf3d606c10d.jpg

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Και σε μένα ήρθε.

Με ποιά εφραμογή έχεις αλλάξει το status bar;

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κοίταξα μου ήρθε και εμένα!!!(προηγούμενη φωτό ήταν του gsmarena που ειχα ανεβάσει)

2320420f2083feb014844cf3d606c10d.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Πω πω ρε Άλεξ πως κατάφερες ένα τόσο όμορφο UI να το κάνεις τόσο άσχημο με όλα αυτά τα θέματα και τα χρώματα; :D Αυτή είναι η παραμετροποίηση που ζητάς σε κάθε Android; :rolleyes:

 

Πάντως υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση από Andromeda, Substratum, adb και λέγεται Swift Installer https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brit.swiftinstaller

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε.

Με ποιά εφραμογή έχεις αλλάξει το status bar;

Ειναι με χρήση των παρακάτω theme.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsoft.valerie

https://play.google.com/store/apps/details?id=kpchuck.k_klock.pro

 

Τα εχω ηδη αγοράσει και κανω χρήση με Oxygen και υποστηρίζουν και Samsung.

 

Εχω βέβαια ακομα 3-4 που κανω χρήση για customization σε αλλους τομείς του UI.

Πω πω ρε Άλεξ πως κατάφερες ένα τόσο όμορφο UI να το κάνεις τόσο άσχημο με όλα αυτά τα θέματα και τα χρώματα; :D Αυτή είναι η παραμετροποίηση που ζητάς σε κάθε Android; :rolleyes:

 

Πάντως υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση από Andromeda, Substratum, adb και λέγεται Swift Installer https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brit.swiftinstaller

Ε οχι και ομορφη η ασπρίλα out of the box μη τρελαθουμε :rolleyes:

Και τα icons σε settings menu 2 χρονια ιδια και απαράλλαχτα ειναι.

 

Μπούχτισα να βλεπω τα ιδια.

 

Ουτε σε notification η status bar μου αρέσουν ιδιαίτερα.

 

Εχω ηδη μπόλικα θεματα και ετσι καλύπτομαι απο ολες τις πλευρές.

Θα το δοκιμάσω και αυτο να δω τι ψάρια πιάνει αν και μαλλον δεν κανει για εμενα διοτι κανω συνδυαστικα theming απο αρκετα διαφορετικα θεματα.

"If you want to mix themes, we recommend our Substratum themes."

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο το παρατσουκλι "Φλωρινιωτης" στον Αλεξ! :lol::lol::lol:

Ηρθε και σε μενα το update, τιποτα το συνταρακτικο μεχρι στιγμης!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις¨

 

A) Τελικά διαφορές 6/128 με 8/512 σε :

Απομένουσα μπαταρία με παρόμοια χρήση? (έχω ακούσει ότι λόγω μνήμης καταναλώνει περισσότερη)

Ταχύτητα?

τι 8/512 κυκλοφορεί σε άλλο χρώμα εκτός πό το μαύρο? Ψάχνω το χρώμα του Χαλκού βασικά

 

Β) έχει δοκιμάσει κάνεις το κόλπο για διπλή sim & Sd Card? Δουλεύει?

 

Α) Εάν έχουν διαφορές μεταξύ τους θα είναι πολύ μικρές

Εμένα το 8gb υπήρχε μόνο σε μαύρο...μπορεί να έχει αλλάξει τώρα πάρε ένα τηλ στην Samsung καλύτερα. Εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις καλύτερα το 8gb .

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι πήραμε ενημέρωση.Ειδε κάποιος κάτι διαφορετικό ή απλά είναι μόνο στο θέμα αποδοσης,σταθερότητας κλπ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

... και στο δικό μου ήρθε

 

ps

Δεν θα δείτε τίποτα γιατί αυτό είναι απλά ενημέρωση ασφαλείας

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ελληνικό από γερμανό/cosmote δεν ήρθε ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο android P το substratum είναι πλέον κλειδωμένο για τους non root χρηστες. Η τρυπα που εβρισκιε το andromeda κλείστηκε απο την google. Δεν θα ξαναλειτουργήσει σε Non root. Eίχε κάνει ήδη αναφορά και γκρίνιες για το substratum εδώ και 5 μήνες πως θα το έκανε block απο τα android που δεν ειναι root. Yπάρχουν όμως και αλλα themed apps που λειτουργούν μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Στο android P το substratum είναι πλέον κλειδωμένο για τους non root χρηστες. Η τρυπα που εβρισκιε το andromeda κλείστηκε απο την google. Δεν θα ξαναλειτουργήσει σε Non root. Eίχε κάνει ήδη αναφορά και γκρίνιες για το substratum εδώ και 5 μήνες πως θα το έκανε block απο τα android που δεν ειναι root. Yπάρχουν όμως και αλλα themed apps που λειτουργούν μια χαρά.

 

Δυστυχώς έτσι ναι.

Με P το root είναι απαραίτητο άρα με Samsung το ξεχνάς(εκτός ρουταρεις με τις γνωστές συνεπειες=απώλεια εγγύησης)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε.

Επίσης κάτι που παρατήρησα την λειτουργία απόδοσης την είχα αφήσει οπως ήταν στην αρχή εδώ και 5 ημέρες το έχω στην υψηλή απόδοση (χωρίς αύξηση της φωτεινότητας) και δεν εχει διάφορα στην κατανάλωση της μπαταρίας.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Απορω πως καθεστε και ασχοληστε μια και στα samsung themes ανεβαινουν πανω απο 15-20 καινουργια θεματα καθε μερα με αποτελεσμα αυτη την στιγμη να υπαρχουν κατι εκατονταδες ισως χιλιαδες.Το Samsung Experience 9.0 ρολαρει αψογα , εχει τα παντα και δεν χρειαζεται τιποτα :rolleyes: Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Απορω πως καθεστε και ασχοληστε μια και στα samsung themes ανεβαινουν πανω απο 15-20 καινουργια θεματα καθε μερα με αποτελεσμα αυτη την στιγμη να υπαρχουν κατι εκατονταδες ισως χιλιαδες.Το Samsung Experience 9.0 ρολαρει αψογα , εχει τα παντα και δεν χρειαζεται τιποτα

 

Μη το λες υπάρχουν μπόλικοι παράμετροι στο UI που δεν μπορείς να αλλάξεις με τα stock θέματα.

Πχ customization status bar,background theme σε app η σε επιμέρους στοίχεια πχ edge screen,AOD,phone,galery,file manager και να κάνεις και διαφορετικούς συνδυασμούς μεταξύ τους.

 

Πχ εγώ να θέλω να έχω διαφάνεια σε notifications center όχι όμως στα setting menu.

 

Η να έχω λευκό το volume menu background με κόκκινο accent color αλλά στα setting menu να είναι μαύρο background με cyan accent color.

 

Στα έτοιμα θέματα σου αλλάζει ένα σου αλλάζει και τα υπόλοιπα και αμα δεν σου αρέσει 1 πράγμα από 3-4 αλλαγές πρέπει να αφαιρέσεις ολοκληρωτικά όλο το theme και να χάσεις αυτό το 1 που σου άρεσε και βαλεις δεύτερο και τρίτο και ούτε καθ εξής.

 

Ενώ στα τρίτα θέματα μπορεί να θες ακόμα και μόνο 1 παράμετρο να αλλάξεις στο UI η και 20 ταυτόχρονα συνδυάζοντας features από διαφορετικά θέματα.

 

Μεγαλύτερη ευελιξία και πλουραλισμός προσφέρουν τα τρίτα θέματα από stock.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αλλάξει την εμφάνιση στο YouTube

 

Το black mode με red accent color δεν το αλλάζω με την καμία με το dark του official YouTube app που ήρθε και με καθυστέρηση ετών.

 

cb61d384939404737023868877373460.jpg

 

Και εννοείται μπορώ να αλλάξω accent color όποτε θέλω με τα τρίτα θέματα η και background εξίσου σε οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το adhell 3 από που το κατεβάζουμε;;;

 

Ποιο προτείνεται αυτό η τo adb??

 

Προσωπικα προτιμώ adb μιας και το ξέρω καλά και μου είναι εύκολο και από την άλλη είναι universal δηλαδή συμβατό με πολλές συσκευές διαφόρων OEM.

https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/

 

Ότι βολεύει τον καθένα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Έχω το dual sim και ενώ έχω τα δεδομένα στη sim1 βλέπω χρέωση από την κινητή της sim2 για δεδομένα. Λίγα kb είναι αλλά με χρεώνει 1,5 ευρώ τη μέρα...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω για να μη συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδες. Να ρωτησω. Πως την βλεπετε την συσκευη τωρα που το εχετε σεταρει και εχει περασει ενα μεγαλο διαστημα; Ρολαρει οπως πρεπει; Βλεπω να αφηνω το mate και θελω να δω ,περαν απο το πενακι και την οθονη αν στα υπολοιπα θα με καλυπτει.Σε θεμα ταχυτητας και ισως μπαταριας.Καμερα σιγουρα θα παιρνει βελτιωση φανταζομαι
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Απορω πως καθεστε και ασχοληστε μια και στα samsung themes ανεβαινουν πανω απο 15-20 καινουργια θεματα καθε μερα με αποτελεσμα αυτη την στιγμη να υπαρχουν κατι εκατονταδες ισως χιλιαδες.Το Samsung Experience 9.0 ρολαρει αψογα , εχει τα παντα και δεν χρειαζεται τιποτα :rolleyes:

 

Ωραία είναι τα themes τις samsung. Αλλα δεν έχουν μεγάλη παραμετροποίηση :(

 

PS: Δοκιμάστε και το Vanced Youtube Red. Είναι moded youtube red με themes με backround playback με minimize και πολλά settings για πείραγμα. Ακόμα δεν έχει spams και είναι πολύ γρήγορο με παρα πολύ καλο support και καλο team που το προσέχουν.

https://youtubevanced.com/

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλημερα παιδες. Να ρωτησω. Πως την βλεπετε την συσκευη τωρα που το εχετε σεταρει και εχει περασει ενα μεγαλο διαστημα; Ρολαρει οπως πρεπει; Βλεπω να αφηνω το mate και θελω να δω ,περαν απο το πενακι και την οθονη αν στα υπολοιπα θα με καλυπτει.Σε θεμα ταχυτητας και ισως μπαταριας.Καμερα σιγουρα θα παιρνει βελτιωση φανταζομαι

 

Mια χαρά είναι το κινητό δεν νομιζω να εχεις κάποιο πρόβλημα ούτε από μπαταρία ούτε από κάμερα. Oθόνη κάμερα είναι δεδομένο να σε καλυψει γιατι δεν υπάρχει ακόμα κάπιο καλύτερο που να σε κάνει να πεις δεν με καλύβι το note 9. Λυγιες τροποποίησης χρειάζεται για να μην είναι εξαρτημένο από την sasmsung και απο google. Με ένα Nova Launcer ένα Adhell ένα Vanced Youtube και ένα Naptime θα είσαι παρα πολυ καλα.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδες. Να ρωτησω. Πως την βλεπετε την συσκευη τωρα που το εχετε σεταρει και εχει περασει ενα μεγαλο διαστημα; Ρολαρει οπως πρεπει; Βλεπω να αφηνω το mate και θελω να δω ,περαν απο το πενακι και την οθονη αν στα υπολοιπα θα με καλυπτει.Σε θεμα ταχυτητας και ισως μπαταριας.Καμερα σιγουρα θα παιρνει βελτιωση φανταζομαι

 

Σχετικά με την κάμερα, επειδή στο topic του Mate 10 είχα αντιπαρατεθεί ουκ ολίγες φορές, θα σου πω απλά ότι εγώ καλύπτομαι πολύ καλύτερα με το Note απ ότι με κάλυπτε το Mate. Για να το πω πιο απλά, θεωρώ ότι στο θέμα software και καλιμπραρίσματος είναι πιο κοντά στα δικά μου "θέλω" (βέβαια συνεχίζω να έχω την άποψη οτι για μένα στο κομμάτι φωτογραφίας ένα Pixel είναι πιο "κοντά" μου). Λεπτομέρειες, θόρυβος και γενική απόδοση χρωμάτων κτλ μου ταιριάζουν ΠΟΛΥ καλύτερα.

Σχετικά με το software, το Mate (δλδ το EMUI) ήταν ότι χειρότερο είχα χρησιμοποιήσει εδώ και πολλά χρόνια (προσωπική άποψη). Είχα ενδοιασμούς που επέστρεφα σε Samsung μετά από πολλά χρόνια, αλλά ειλικρινά είναι πλέον πολύ πιο ολοκληρωμένο από οποιαδήποτε custom υλοποίηση Android. Και κυρίως, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν νοιώθω beta tester χωρίς να το έχω επιλέξει, όπως ένοιωθα με το Mate. Επίσης, όπως φαίνεται μέχρι τώρα, τα updates (έστω και αν είναι μόνο secutity updates) έρχονται πιο συχνά απ ότι στο Mate. Btw, δεν έχω απενεργοποιήσει τίποτα από άποψη software (εκτός απ το Facebook app που δεν το χρησιμοποιώ και αυτά της Cosmote).

Σχετικά με την μπαταρία. Για τη δική μου χρήση, μέχρι τώρα, δεν με έχει "πουλήσει" ούτε μία φορά. Γενικά πάντα φορτίζω τα κινητά μου όταν πέφτω για ύπνο το βράδυ. Ποτέ δεν μου έχει κλείσει από μπαταρία μέχρι τώρα. Το minimum που το χω φτάσει αν θυμάμαι καλά είναι στο 10%, αλλά έχω κλείσει τη μέρα και με 50+%. Ο μέσος όρος SOT μου είναι 4.30 ώρες, αλλά έχω φτάσει και τις 6. Είμαι υπερ-ικανοποιημένος με τη μπαταρία, παρότι είχα φόβους στην αρχή. Και θα σου πω κάτι σημαντικό που το είχαμε τονίσει και στο νήμα του Mate ως πρόβλημα. Αν λέει πχ ότι έχω 45% μπαταρία, τότε όντος έχω τόσο. Στο Mate δεν ίσχυε αυτό. Μετά το 50% η αναγραφόμενη κατανάλωση έπεφτε πολύ ταχύτερα. Εδώ δεν το βλέπω αυτό να συμβαίνει (τουλάχιστον μέχρι στιγμής). Είναι πολύ πιο αντικειμενική η μέτρηση της μπαταρίας. Πααααρα πολύ σημαντικό.... Επίσης, σήμερα το έβαλα σε Performance mode (από Optimized που ήταν, παρότι είχα ενεργοποιήσει WQHD+ και στα Battery settings ΔΕΝ είχα ενεργοποιημένο να κλείνουν οι εφαρμογές) και θα το κρατήσω καμιά βδομάδα για να δω αν καταναλώνει περισσότερο (παρότι με ενοχλεί που μου έχει μόνιμο notification ότι είναι ανοιχτό το Perfomance mode).

 

Αυτά από τη δική μου χρήση. Δεν μου λείπει ούτε στο ελάχιστον το Mate 10 Pro που για τη δική μου χρήση, ήταν μία ατυχής παρένθεση 10 μηνών (τρομερό hardware που τελικά το emui το έκανε για μένα τρομερά υποδεέστερο απ ότι θα μπορούσε να είναι)...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα κλεινω 2 εβδομαδες (παρα 1 μερα) χρησης του Note 9.

"Χρωσταω" μια τοποθετηση για την αυτονομια του, η οποια ειναι επαρκεστατη για τη δικη μου χρηση και με βγαζει ανετα 1 μερα, ο,τι κι αν του κανω, χωρις να με αγχωνει.

Συγκρινοντας τη με προηγουμενες συσκευες που ειχα, διαπιστωσα οτι ειναι:

περιπου 25% καλυτερη του Note 8

περιπου 15% καλυτερη του S9+

περιπου 15% χειροτερη του Mate 10 Pro

περιπου στα ιδια επιπεδα με του P20 Pro

Σε ολες αυτες τις συσκευες ειχα ακριβως τα ιδια apps και το ιδιο στησιμο.

Η μονη διαφορά ειναι οτι η χρηση το καλοκαιρι ανεβαζει την αυτοματη φωτεινοτητα στα υψη σε σχεση με το χειμωνα που δουλευει πιο ηπια μια συσκευη.

 

Ενα μπραβο στη σαμμυ απο μενα γιατι το Note 8 επασχε (συμφωνα με τα δικα μου στανταρντς) σε 3 πραγματα τα οποια και βελτιωσε:

1) αυτονομια

2) ηχεια

3) λιγοτερο μακροστενο σχημα με την προσθηκη παραπανω πλαϊνων περιθωριων

 

Ελπιζω του χρονου στο 10 να μην αρχισει τα πισωγυρισματα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Η αλήθεια είναι ότι το emui θέλει δουλειά ακόμα . Ελπίζω στις επόμενες εκδόσεις να έχει βελτιωθεί. Το χρώμα που κοιτάω εδώ είναι το μπλε. Θα πάω πάλι σε κάποιο κατάστημα να το ξαναδώ . Λίγο το μέγεθος με χαλάει. Ήλπιζα να πάω σε μικρότερο κινητό .

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Η αλήθεια είναι ότι το emui θέλει δουλειά ακόμα . Ελπίζω στις επόμενες εκδόσεις να έχει βελτιωθεί. Το χρώμα που κοιτάω εδώ είναι το μπλε. Θα πάω πάλι σε κάποιο κατάστημα να το ξαναδώ . Λίγο το μέγεθος με χαλάει. Ήλπιζα να πάω σε μικρότερο κινητό .

 

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Τώρα που χειμωνιάζει εμένα προσωπικά δεν με χαλάνε οι κουμούτσες. Μπαίνουν σε μπουφάν, σε τζιν, τελοςπάντων κάπου θα βρεις να το χώσεις πέρα από τσαντάκι. Ο χάρος μου είναι το καλοκαίρι, που έχω κουραστεί ποια με τα μεγάλα σε μέγεθος κινητά.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...