Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είναι μόλις το δεύτερό μου smartphone μπορεί κανείς να μου προτείνει καμιά ποιοτική θήκη όχι πολύ ογκώδη και φυσικά όχι ακριβή; Γενικά ποιες μάρκες να κοιτάζω για καλή αναλογία τιμής και ποιότητας; Προς το παρόν το έχω με την θήκη σιλικόνης που είχε στο κουτί.

 

Με το Moto G μου ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με την επίσημη θήκη (εκτός του ότι χρειάστηκα 3 - την τρίτη δεν την πήρα αφού άλλαξα κινητό αλλά θα το έκανα αν δεν αγόραζα καινούριο - στα 4 χρόνια που το είχα καθώς κάποια σημεία δεν είχαν καλή ποιότητα κατασκευής και ξεκόλλησαν με τον καιρό) οπότε θα ήθελα κάτι αντίστοιχο αν γίνεται. Το κινητό πάντως, λόγω θήκης ή όχι, άντεξε μια χαρά (σχεδόν σαν καινούριο είναι ακόμη και χωρίς tempered glass κτλ.).

 

Δηλαδή wallet στυλ με μαγνητικό κλείσιμο αν γίνεται κι όχι τα κουμπώματα στυλ τσάντας που βλέπω σε πολλές με λουράκι κτλ. Eκτός βέβαια αν αυτό γινόταν λόγω συγκεκριμένης κατασκευής του Moto G και δεν υπάρχει η δυνατότητα στο Xiaomi A2 (ήταν αρκετά ιδιαίτερο στο moto g αφού αντικαθιστούσες το πίσω κάλυμμα με την θήκη) αλλά ήταν πολύ βολικό και κλείδωνε και αυτόματα το τηλέφωνο κτλ.

Edited by al3x1s

The optimist proclaims that we live in the best of all possible worlds,

while the pessimist fears it is true.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλησπέρα. Έχει κανείς τίποτα νεότερο για το update; ακόμα με του Οκτωβρίου
Ακόμα με του Οκτωβρίου...ναι...

 

from my Mi A2

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν έχει έρθει σε κάποιους αυτομάτως (χωρίς να πειράξετε τίποτα) η PIE ? εννοώ , είστε όλοι με 8.x ???
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο φίλε μου. Εύχομαι να το χαρείς

 

να είσαι καλά ! παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό , όπως και μελέτησα αρκετά αυτή την κίνηση , μιας και η συσκευή θεωρώ πως είναι το απόλυτο (κατ'ουσίαν) value 4 money , για κάποιον που ψάχνει καθαρό android , καλή οθόνη και κυρίως κάμερα ! με αξιοπρεπή τουλάχιστον τα υπόλοιπα (ισχύ , μνήμη , κλπ) . αναμένoντας την επίσημη έλευση του pie

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ καλό ήχο στο ακουστικό, πολύ καθαρό ήχο στο ηχείο, gorilla glass 5 , USB type C. Έχει πολλά καλά το κινητό. Μικρά αλλά καλά.

 

from my Mi A2

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ καλό ήχο στο ακουστικό, πολύ καθαρό ήχο στο ηχείο, gorilla glass 5 , USB type C. Έχει πολλά καλά το κινητό. Μικρά αλλά καλά.

 

from my Mi A2

 

ο ήχος με ακουστικά είναι άθλιος και γίνεται χειρότερος με pie :X

Link to comment
Share on other sites

όντως ισχύουν αυτά , επειδή έκανα μετά το πείραγμα της πρώτης μέρας μιας πρώτη φόρτιση , μου φάνηκε οκ από ταχύτητα όμως έγραψε "SLOW CHARGE" όταν το συνδεσα . κοίταξα λοιπόν τον power adapter σε λευκό που δίνεται στο κουτί , γράφει XIAOMI MDY-08-EO . έχω κάποιες απορίες , αν θέλετε βοηθάτε.

 

1) διάβασα πως στην Ινδία υποστηρίζεται (προφανώς μέσω s/w) quick charge 4 , ενώ οπουδήποτε αλλού 3 (ίσως δηλαδή με την έλευση του PIE γίνεται και εδώ αυτό ?) , τί συμβαίνει ?

 

2) ο συγκεκριμένος περιλαμβανόμενος φορτιστής , δεν είναι ταχυφορτιστής λογικά . τί κατηγορίας είναι (αν εμπίπτει στην διαβάθμιση των quick charge...) και τελικά

 

3) έχει νόημα η αγορά κάποιου γρηγορότερου ? δηλαδή είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο , ως ταχύτητα φόρτισης

 

ίσως ένα 4ο) και πολύ σημαντικό είναι , μπορεί η χρήση ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (π.χ. unbranded , η όχι κατάλληλου στα specs ή ιδιαίτερα γρήγορου) φορτιστή να φθείρουν την μπαταρία ? γενικά μπορεί η (πολύ?) γρήγορη φόρτιση να κάνει ζημιά στην μπαταρία ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινά την φόρτιση γράφει slow και μετά από λίγο γυρνά σε fast. Θέλει περίπου 1μιση ώρα το πολύ για μια πλήρη φόρτιση
Link to comment
Share on other sites

Με την αυτόματη φωτεινότητα έχει βρεθεί λύση; Κλιμακώνει απότομα, και σε "λάθος" επίπεδα φωτισμού, και καμία φορά χωρίς να το κουνήσω.

Κατα τα άλλα είναι άψογο σε όλα, μόνο αυτό με έχει ενοχλήσει.

Link to comment
Share on other sites

όντως ισχύουν αυτά , επειδή έκανα μετά το πείραγμα της πρώτης μέρας μιας πρώτη φόρτιση , μου φάνηκε οκ από ταχύτητα όμως έγραψε "SLOW CHARGE" όταν το συνδεσα . κοίταξα λοιπόν τον power adapter σε λευκό που δίνεται στο κουτί , γράφει XIAOMI MDY-08-EO . έχω κάποιες απορίες , αν θέλετε βοηθάτε.

 

1) διάβασα πως στην Ινδία υποστηρίζεται (προφανώς μέσω s/w) quick charge 4 , ενώ οπουδήποτε αλλού 3 (ίσως δηλαδή με την έλευση του PIE γίνεται και εδώ αυτό ?) , τί συμβαίνει ?

 

2) ο συγκεκριμένος περιλαμβανόμενος φορτιστής , δεν είναι ταχυφορτιστής λογικά . τί κατηγορίας είναι (αν εμπίπτει στην διαβάθμιση των quick charge...) και τελικά

 

3) έχει νόημα η αγορά κάποιου γρηγορότερου ? δηλαδή είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο , ως ταχύτητα φόρτισης

 

ίσως ένα 4ο) και πολύ σημαντικό είναι , μπορεί η χρήση ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (π.χ. unbranded , η όχι κατάλληλου στα specs ή ιδιαίτερα γρήγορου) φορτιστή να φθείρουν την μπαταρία ? γενικά μπορεί η (πολύ?) γρήγορη φόρτιση να κάνει ζημιά στην μπαταρία ?

 

1) Έτσι είναι. Στην Ινδία η συσκευή υποστηρίζει QC4. Τα Ευρωπαϊκά QC3. Δεν ξέρω εάν είναι hardware ή softrware. Σίγουρα όμως έχει να κάνει με κάποιο πιστοποιητικό που δεν πλήρωσε η Xiaomi στην Ευρώπη και έτσι οι συσκευές δεν πήραν QC4. Αυτός είναι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ πόνος της Xiaomi μέχρι στιγμής στην Ευρώπη και συμβαίνει σε όλες τις τις συσκευές (face unlock, themes σε miui...και άλλα παρόμοια). Η Xiaomi δεν έχει καταλάβει ακόμα ότι στην Ευρώπη και στην Αμερική εάν δεν "τα σκάσεις" για τις πιστοποιήσεις, άδεια δεν παίρνεις...και τρως πρόστιμο και στην συνέχεια κλείνει και η "πόρτα".

 

2) Δεν είναι Quick charge. Είναι Fast charge. Φορτίζει με σταθερά 2Α, 5V.

 

3) Δεν θα έχεις κάποια τεράστια διαφορά στο 0-100%. Πάνω από μισή ώρα δεν νομίζω. Η διαφορά θα είναι στο 20-60% (και λιγότερο 20-80%) εκεί δηλαδή που ο QC δίνει πολλά περισσότερα Watt (φτάνει τα 18 ...έναντι 10 το Fast charge)

 

4) ΣΑΦΩΣ! Με τον φορτιστή δεν παίζουμε. Μπορεί να σου καταστρέψει ακόμα και την είσοδο φόρτισης. Γενικά, αυτό που παίζει ρόλο στην φόρτιση είναι η θερμοκρασία και όχι τόσο η ταχύτητα. Εάν φορτίζεις την συσκευή σου "κρύα" τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Το Α και το Ω στην απόδοση και την διάρκεια ζωής της μπαταρίας είναι η θερμοκρασία φόρτισης. Τα υπόλοιπα, λίγη σημασία έχουν.

 

 

Με την αυτόματη φωτεινότητα έχει βρεθεί λύση; Κλιμακώνει απότομα, και σε "λάθος" επίπεδα φωτισμού, και καμία φορά χωρίς να το κουνήσω.

Κατα τα άλλα είναι άψογο σε όλα, μόνο αυτό με έχει ενοχλήσει.

Και εμένα το ίδιο κάνει. Και είναι πολύ εκνευριστικό.

Λένε...λένε...ότι στην 9 ο αισθητήρας "μαθαίνει" τις συνήθειες σου. Στην αρχή κάνει κάποιες βουτιές και όσο εσύ το ρυθμίζεις αυτό μαθαίνει...μετά από λίγο (όταν μάθει) δουλεύει σωστά. Too good to be true βέβαια...αλλά αυτό διάβασα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλά μετά από τόσο καιρό αν δώσει την ίδια built σε global θα είναι για πολύ κράξιμο ..Εύχομαι τόσο καιρό απλά να λύνουν bugs ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...