Jump to content

Nova Mobile Internet On the go με κάρτα (πρώην SimpleFi)


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει λόγο να μην παίζει.

 

γιατι το λες? ειναι κλειδωμενο δε παιζει με αλλες εταιριες. το apn της Q ειναι διαφορετικο απο της WIND οποτε δεν ειναι βεβαιο οτι θα παιζει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το simplefi έχεις; Δεν είναι κλειδωμένο, χειροκίνητα τις ρυθμίσεις θέλει.

 

ναι 2 χρονια το εχω. δε παιζει με καρτα αλλου δικτυου. επισης ουτε η SIM του διαβαζεται σε αλλη συσκευη.

αν το εχεις δοκιμασει και δουλεψε στειλε μου τι ρυθμισεις περασες και να σου πω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει άλλη κάρτα και δεν την αναγνώριζε? Το router δεν έχει user interface για τις ρυθμίσεις του? πχ γράφοντας στον browser 192.168.0.1 ή όποιο άλλο ip range δίνει να σε βάζει στις ρυθμίσεις και απο εκει να αλλάζεις?

Αν εννοείς αυτό το tp link https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/accessories/tp-link-4g-lte-mobile-wi-fi-m7350

δες εδώ https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/accessories/tp-link-4g-lte-mobile-wi-fi-m7350

πως μπαινεις στο ui του και κάνεις τις ρυθμίσεις. Εχει και app στο playstore γιαυτη την δουλειά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παραλειψη δικη μου το simplefi με το Archer MR 200 εχω το οποιο ειναι γνωστο πως ειναι κλειδωμενο γι αυτο ρωτησα αν δοκιμασε κανεις καρτα Q.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi-internet-xwris-stathero/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δίνει κλειδωμένο, έχουμε πολλά χρόνια να δούμε κλειδωμένα στικάκια ρουτερ κλπ. Για να είσαι σιγουρος, θα πρέπει να τους ρωτήσεις ή να δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει αυτο σε προηγουμενες σελιδες εδω και 3 χρονια για το συγκεκριμενο.

το αντιστοιχο της cosmote ειναι ξεκλειδωτο (δοκιμασμενο) και στα ιδια λεφτα. αυτο ειναι το σωστο γιατι ουσιαστικα το πληρωνεις στη τιμη που το δινει. η wind ως συνηθως τα δικα της ομως και εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

H Q δοκιμασμένα παίζει με το γνωστό apn (myq).

 

Το θέμα είναι εάν ξεκλειδώνουν το router μετά την λήξη του συμβολαίου.

Τι λέει ο συνήγορος του καταναλωτή για τις κλειδωμένες συσκευές; Το έχει ψάξει κανείς;

Είναι δικαίωμα του καταναλωτή να ζητήσει το ξεκλείδωμα της συσκευή του;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

H Q δοκιμασμένα παίζει με το γνωστό apn (myq).

 

Το θέμα είναι εάν ξεκλειδώνουν το router μετά την λήξη του συμβολαίου.

Τι λέει ο συνήγορος του καταναλωτή για τις κλειδωμένες συσκευές; Το έχει ψάξει κανείς;

Είναι δικαίωμα του καταναλωτή να ζητήσει το ξεκλείδωμα της συσκευή του;

 

Δε νομιζω να υπαρχει καν αυτη η δυνατοτητα ξεκλειδωματος απο μερους τους ακομα και να ηθελαν δηλαδη.

Εδω αλλοι ανεφεραν οτι τους ζητησαν τη συσκευη πισω ακομα κ μετα το 2ο-3ο χρονο επειδη ειναι χρησιδανειο και ας την εχεις πληρωσει ουσιαστικα με την τιμη που ζητανε.

 

Σε επικοινωνια που ειχα με tp-link μηπως με βοηθησουν να περασω το official fw μου ξεκαθαρισαν οτι δεν υπαρχει λυση:

"After checking with the engineers, they did not save the original firmware. And they also told me, the service provider WIND already added some special code based on the original firmware so that it is also not available for the customer to manually downgrade to a different firmware."

 

Η Cosmote απο την αλλη παροτι εχει και αυτη custom fw στο ιδιο ρουτερ δε το εχει κλειδωσει και παιζει με αλλες SIM

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τζάμπα να τα δίνανε, μετά την παρέλευση του συμβολαίου, η συσκευή δικαιωματικά σου ανήκει.

Ειδικά τώρα που έχουν αντικαταστήσει το mr200 με άλλες συσκευές, δε βλέπω γιατί δεν εξυπηρετούν.

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την εταιρία..

 

Το 1ο κινητό που πήρα ήταν ένα καρτοκινητό cosmote.

Όταν παρέλευσε το 12μηνό, επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου έδωσαν τον κωδικό ξεκλειδώματος της συσκευής.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως υπάρχει κάποια αλλαγή σε ότι αφορά την υποχρεωτική αγορά πακέτου, (τουλάχιστον 5€), ανά δίμηνο για να μπαίνει το 1GB/μήνα ως δώρο;

Από ότι βλέπω στη σελίδα τις WIND, σε όλα τα πακέτα που δικαιούνται την προσφορά SimpleFi On The Go, αναφέρουν ότι μπαίνει 1GB στο Mobile Broadband κάθε μήνα, ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗ!

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/paketa-kai-upiresies/statheri-internet-me-f2g/

0d9e845e404228d8d1f2f62a03ed6d6d.jpg

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, είναι αναγκαίο κάθε δίμηνο η ανανέωση. Στον πρώτο μήνα είναι 1+2 GB και στον 2ο μήνα το 1 GB.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει τρόπος να πληροφορηθουμε αν μία sim simplefi on the go με κάρτα (που έχει κάποιους μήνες να αγοραστεί πακέτο) είναι ενεργή;

Εννοώ χωρίς να προχωρήσουμε σε ανανέωση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μίλα στο chat της Wind, είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Και στο Facebook- Messenger υπάρχει. Τους τελευταίους μήνες ότι με έχει απασχολήσει έτσι το έχω διευθετήσει. Είναι μια χαρά. Τώρα βέβαια Σάββατο βράδυ δεν ξέρω αν θα σου απαντήσουν άμεσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω να ανανεώσω( online 5 ευρώ) από τον Μάιο του '19 και το λειτουργώ μόνο με WiFi σπίτι Γραφείο σε social εφαρμογές. Λειτουργεί κανονικά what's app & Viber.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να πληροφορηθουμε αν μία sim simplefi on the go με κάρτα (που έχει κάποιους μήνες να αγοραστεί πακέτο) είναι ενεργή;

 

Εννοώ χωρίς να προχωρήσουμε σε ανανέωση.

Εγώ θα την έβαζα σε ένα κινητό να δω αν πιάνει σήμα. Αν στείλεις και τη λέξη ΑΡΙΘΜΟΣ στο 1280 και σου απαντήσει, τότε λογικά δουλεύει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Άμα περάσει η διάρκεια των 12-13 μηνών δίχως ανανέωση, χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για ενεργοποίηση του αριθμού ή απλά επικοινωνία με Wind είτε στο chat είτε σε κατάστημα?
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για τις sim με ομιλία (f2g/q) υπάρχει χρόνος 6 μηνών απο την λήξη να ζητήσεις νεα σιμ απο το κατάστημα, με το ληγμένο αριθμό. Στις data sim δεν ξέρω, πιθανόν να ισχύει το ίδιο. Γενικά η wind ειναι δυσκίνητη σε αυτό το θέμα. Για μένα ζήτα καινούργια sim με άλλο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έβαζα σε ένα κινητό να δω αν πιάνει σήμα. Αν στείλεις και τη λέξη ΑΡΙΘΜΟΣ στο 1280 και σου απαντήσει, τότε λογικά δουλεύει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αργότερα.

Επικοινωνησα και με το τσατ στο μεσεντζερ και μου είπαν ότι η γραμμή φαίνεται να είναι ανενεργή, αλλά με μια ανανέωση θα ενεργοποιηθεί εκ νέου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις sim με ομιλία (f2g/q) υπάρχει χρόνος 6 μηνών απο την λήξη να ζητήσεις νεα σιμ απο το κατάστημα, με το ληγμένο αριθμό. Στις data sim δεν ξέρω, πιθανόν να ισχύει το ίδιο. Γενικά η wind ειναι δυσκίνητη σε αυτό το θέμα. Για μένα ζήτα καινούργια sim με άλλο αριθμό.

 

Σε ευχαριστώ!!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θυμάται κανείς αν το 1228 είναι το σωστό νούμερο που στέλνουμε Ν για να δούμε το υπόλοιπο των ΜΒ ?
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi-internet-xwris-stathero/

Νέο πρόγραμμα. Με 30 ευρώ δίνει 100Gb,και μετά σύνδεση με κόφτη στα 6Mbps. Με 6 παίζει μια χαρά Netflix περίπου στα 0.7MB per sec. Όχι 4Κ βέβαια αλλά κάτι είναι κ αυτό. Decent....πάμε σιγά σιγά προς την Ευρώπη....

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Mobile Internet On the go με κάρτα (πρώην SimpleFi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...