Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα η ελληνική δεν είναι αναβαθμισμένη. Οι καινούριες ROM είναι αρκετά πιο γρήγορες από τις παλιές και έχουν και κάποια παραπάνω χαρακτηριστικά.

 

Μπορείς να την βρεις στο http://www.molski.biz

 

Εσύ είδες διαφορά με την 2.26 που έβαλες????

Ελληνικά έχεις (όχι στα menu αλλά στις επαφές και στα calendar)???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αλλαγή ρομ έστω και μη ελληνική αλλά στο απίθανο site του Μόλσκι έχει πόσες εκδόσεις...τι βάζουμε τελικά?Θα χάσουμε τελείως τα ελληνικά?Αλλιώς κρατάω την τελευταία της ace hellas και το μπουκώνω με οτι reg tweak υπάρχει..χιχι

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς δες αν το Qtek σου είναι G3 ή G4. G3 είναι αν το IPL είναι 2.ΧΧ, ενώ G4 θα είναι 2.ΧΧ.ΧΧ

 

Μετά κατέβασε την αντίστοιχη ROM. Έχει την κανονική Molski, καθώς και μία η οποία σου αφήνει 30ΜΒ ελεύθερα.

 

Όσο για τα ελληνικά, ναι θα τα χάσεις αλλά σιγά το πράγμα. Για να γράφεις με το πληκτρολόγιο ελληνικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ΑΕΚΜΑΡ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση..απλά μπερδεύτικα με τις rom και extended rom...

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μόλις απέκτησα και εγώ το VPA compact II που είναι ίδιο με το qtek 9100. Αλλά σαν πρωτάρης σε windows mobile έχω κάποιες απορίες. Προς το παρόν αυτό που θέλω να μάθω είναι πως μπορώ να αλάξω το όνομα του bluetooth για να μην βγάζει Pocket pc όταν συνδέομαι με κάποιο άλλο κινητό...Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είχε κανείς ποτέ πρόβλημα με το σήμα του τηλεφώνου? τις τελευταίες μέρες ενώ έχω σήμα δεν πραγματοποιείτε η κλήση.. μετά από soft reset δείχνει να είναι καλλύτερα αλλά δε πάυει να παραμένει το πρόβλημα..

 

μήπως ήρθε η ώρα για το πρώτο του-μου hard reset? :O

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους επιτελους απεκτησα και εγω το qtek 9100 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μπορω να πω.με την ελληνικη ρομ μπορει καποιος να γραψει ελληνικα¨εγω παντως μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να γραψω ελληνικα.που μπορω να κατεβασω την τελευταια ρομ?κανα καλο προγραμματακι που μπορω να βρω?
Link to comment
Share on other sites

Με το virtual keyboard ή με το Hardware πληκτρολόγιο δοκίμασες ?

 

Για το Hardware : Πάτα τα πλήκτρα : (Cap Shift) και μετά το πλήκτρο (Sym space) και θα έχεις ελληνικά..!

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε πειτε μου μια τιμη τοις μετρητοις για να πουλησω το δικο μου , το QTEK 9100 το οποιο ειναι ελληνικο αγορασμενο απο το πλαισιο 28/04/2006 με 2 ετη εγγυηση και φυσικα με αποδειξη κουτι και ολα τα παρελκομενα του και σε αριστη κατασταση χωρις κανενα απολυτως απο τα προβληματα που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο forum.

Περιμενω να μου πειτε μια τιμη για να το βαλω προς πωληση στις αγγελιες.

Επισης θυμιστε μου πως κανουμε hard reset γιατι δεν χρειαστηκε να του κανω και ποτε και να ξαναγινει δηλαδη εργοστασιακο το τηλεφωνο.

Ευχαριστω πολυ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το hard reset ...

 

Για να κάνεις hard reset κάνεις τα εξής:

1) Πατάς ταυτόχρονα τα κουμπιά Comm Manager (επάνω αριστερά) & Voice Dial (επάνω δεξιά). ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΩ!

2) Ενώ κρατάς πατημένα τα πλήκτρα αυτά, κάνεις soft reset με τη γραφίδα στην τρύπα κάτω από τις υπέρυθρες. (Ακόμη κρατάς πατημένα τα δύο πλήκτρα από το βήμα 1).

3) Μόλις κάνει soft reset θα ξεκινήσει σε μία μαύρη οθόνη όπου θα σε ρωτάει αν είσαι σίγουρος και θα λέει αν θέλεις hard reset να πατήσεις το κουμπί Send. Πατάς το πράσινο κουμπί αποδοχής κλήσης (ακόμη κρατάς πατημένα τα κουμπιά από το βήμα 1, αλλιώς δεν κάνει hard reset αλλά απλό soft reset).

4) Μόλις αρχίσει το hard reset (διαρκεί πολύ λίγο, γίνεται σχεδόν άμεσα) μπορείς να αφήσεις τα πλήκτρα που πάτησες στο βήμα 1.

 

Αν αφήσεις νωρίτερα τα δύο πλήκτρα από το βήμα 1 θα γίνει απλό soft reset και όχι hard reset.

 

thanx noone όλα οκ με το hard reset .. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας κάποιο τρόπο ή κάποιο tweak να μπορεί να ακούειμουσική από το Bluetooth handsfree? (όχι stereo , απλό)

 

Πχ θέλω να ακούω Mp3 από το handsfree ...

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχει έρθει στα χέρια μου ένα Qteq 9100.

 

Πολύ ωραίο κινητό/PPC ρε παιδιά αλλά έχω βασανιστεί.... :wacko: :wacko: :wacko:

Δεν έχω καθόλου ένταση/ήχο σε ότι έχει σχέση με μήνυμα και επίσης δεν μπόρω να καταλάβω απο που και εάν αλλάζει ο ήχος του μηνύματος!!!! :cry:

 

Είτε μου έρχεται μήνυμα,είτε στέλνω και κατόπιν έρχεται αναφόρα ήχος 0.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.....

Και επίσης δεν ξέρω που μπορεί να είναι κρυμένη η αλλαγή ήχων στα μηνύματα μήπως και έχει μπεί κάποιος περίεργος ήχος και γι'αυτό δεν έχω :ninja: ένταση...

 

Εαν σας είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε επίσης εαν υπάρχει κάπου η επιλογή για μόνιμη αναφορά μηνυμάτων ώστε να μην την βάζω κάθε φορά ξεχωριστά.... ???

 

Με συγχωρείτε πολύ για το μέγεθος του μηνύματος μου και για τις ίσως πολύ τυπικές απαντήσεις για κάποιους παλιότερους με αυτή την συσκευή αλλά.... :rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!

Life is a trip......

Better do it on a motorcycle.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας κάποιο τρόπο ή κάποιο tweak να μπορεί να ακούειμουσική από το Bluetooth handsfree? (όχι stereo , απλό)

 

Πχ θέλω να ακούω Mp3 από το handsfree ...

 

Κατέβασε το VJVolubilis (δωρεάν) και τρέξε το shortcut VJVolubilis AGOn.lnk για να ενεργοποιήσεις προώθηση όλων των ήχων του 9100 (όλων όμως, ακόμη και της εισερχόμενης κλήσης) στο BT Hands free σου (μονοφωνικός ήχος με χάλια ποιότητα για μουσική... αλλά ακούς τα πάντα, π.χ. φωνητικές οδηγίες του Destinator!). Με το VJVolubilis AGOff.lnk σταματάς την προώθηση των ήχων στο ΒΤ. Το έχω δοκιμάσει σε S200 και δουλεύει, οπότε πιθανώς θα δουλεύει και στο 9100.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας,ενω στο δικο μου pc κανω κανονικο συγχρονισμο,σε αλλο pc κανει μονο συνδεση και οχι συγχρονισμο μου ζηταει,να ρυθμισω τον excange server,εκανα τα παντα ,hard reset,αλλη ρομ αλλα τιποτα,εχω απελπιστει , ξερει κανεις τιποτα.ευχαριστω για το χρονο σας.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, γεια και χαρά σας. Είμαι από εχθές κάτοχος ενός QTEK 9100 το οποίο μου το χάρισε το αφεντικό μου!!!

 

Το πρόβλημα όμως που εχω είναι ότι δεν μπορώ να το συνδέσω με τον Η/Υ προκειμένου να περάσω τις επαφές από το Outlook. Εγκατέστησα το CD του για το ActiceSync και τους drivers αλλά δεν συνδέεται... Το βλέπει το κινητό κατά την σύνδεση του USB καλωδίου αλλά το ActiceSync γράφει για ώρα Connecting αλλά τίποτε άλλο...

 

Τι δεν κάνω σωστά ρε παιδιά; Heeeeeeelp...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γεια και χαρά σας. Είμαι από εχθές κάτοχος ενός QTEK 9100 το οποίο μου το χάρισε το αφεντικό μου!!!

 

Το πρόβλημα όμως που εχω είναι ότι δεν μπορώ να το συνδέσω με τον Η/Υ προκειμένου να περάσω τις επαφές από το Outlook. Εγκατέστησα το CD του για το ActiceSync και τους drivers αλλά δεν συνδέεται... Το βλέπει το κινητό κατά την σύνδεση του USB καλωδίου αλλά το ActiceSync γράφει για ώρα Connecting αλλά τίποτε άλλο...

 

Τι δεν κάνω σωστά ρε παιδιά; Heeeeeeelp...

 

 

Mhpws xrhsimopoieis kapoio firewall ...?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Mhpws xrhsimopoieis kapoio firewall ...?

Φίλε μου, άκυρο τελικά. Έκανα Upgrade στο ActiveSync από 4.0 σε 4.2 και δούλεψε κανονικά. Ευχαριστώ πάντως...

 

Να δω τώρα πως θα μάθω πως δουλεύει το εργαλείο, τόσα πράγματα που έχει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι :offtopic: αλλά έκανα ήδη δημοσίευση στο ανάλογο θέμα (2in1 sim) χωρίς να πάρω κάποια απάντηση, πιθανόν γιατί κανένας δεν έχει την ίδια συσκευή. Για αυτόν τον λόγο παραθέτω και εδώ το post μου, εφόσον όλοι μας έχουμε ίδιες ή παρόμοιες συσκευές.

 

Ευχαριστώ για την καταννόησή σας και παρακαλώ για ενημέρωση από όποιον γνωρίζει.

 

Καλημέρα. Μετά την συμβίωση για περίπου ένα χρόνο με το NEC 411i, έχω πλέον στην κατοχή μου ένα QTEK 9100.

 

Επίσης έχω 2in1 sim με δύο ξεχωριστά νούμερα. Στο NEC 411i υπήρχε μια επιλογή στο menu: COSMOTE - Cosmote 2in1 - Ενεργοποίηση - Γραμμή (α) σε Γραμμή (β). Με αυτήν την διαδικασία έκανα εναλλαγή στην κύρια γραμμή.

 

Με το QTEK 9100 τι γίνεται; Ξέρει κανείς την διαδικασία εναλλαγής των γραμμών;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι :offtopic: αλλά έκανα ήδη δημοσίευση στο ανάλογο θέμα (2in1 sim) χωρίς να πάρω κάποια απάντηση, πιθανόν γιατί κανένας δεν έχει την ίδια συσκευή. Για αυτόν τον λόγο παραθέτω και εδώ το post μου, εφόσον όλοι μας έχουμε ίδιες ή παρόμοιες συσκευές.

 

Ευχαριστώ για την καταννόησή σας και παρακαλώ για ενημέρωση από όποιον γνωρίζει.

 

Λοιπόν φίλε Αντρέα, καλός ήρθες στον κόσμο του Windows Mobile 2005

Διάβασα το μήνυμά σου και επειδή έχω και εγώ αυτή την κάρτα έχω να σου πώ ότι είναι απόλυτα συμβατή με το κινητό qtek 9100.

Μεσα στα προγράμματα (Start -> Programs) θα σου εμφανιστεί ένα ακόμα εικονίδιο Cosmote όπου εκεί εχει όλες τις λειτουργίες Mycosmos & Mycosmos 2 in 1 [COSMOTE - Cosmote 2in1 - Ενεργοποίηση - Γραμμή (α) σε Γραμμή (β)]

 

Το μόνο πρόβλημα που πρόκειτε να έχεις είναι ότι μετά αφού τρέξεις το πρόγραμμα και αλλάξεις νούμερο, το πρόγραμμα της cosmote συνεχείζει να τρέχει στο κινητό και δεν σταματάει!!!

Εχει αναφερθεί στο ειδικό forum (http://www.qtek.com/forum) και δεν έχει βρεθεί λύση!!! όμως δεν σε ενοχλεί καθόλου στην υπόλοιπη λειτουργία του κινητού!!!

 

Οτι άλλο θέλεις, ρώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tgi σε ευχαριστώ πολύ. Όντως, υπάρχει το εικονίδιο Cosmote στα Προγράμματα και γίνεται με τον τρόπο που είπες.

 

Είμαι λίγο έως πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ άσχετος με τα Windows Mobile 2005, οπότε οι ερωτήσεις μου θα είναι αρκετές (όταν βρω χρόνο να το ψάξω λίγο περισσότερο...). Εάν δεν βρω κάτι που να έχει ήδη απαντηθεί, θα ζητήσω την βοήθειά σας. Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σε λίγες μέρες θα έχω κι εγώ το 9100.

Πείτε μου λίγο από την εμπειρία σας επειδή έχω διαβάσει ότι δυσκολεύεται λίγο σε εφαρμογές media π.χ αναπαραγωγή βίντεο, ταινιών. Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...