Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 vote για το tutorial...:D

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω μια εβδομαδα που περασα στο qtek 9100 που εχω τη super rom!:D δειτε στην φωτο με ολα αυτα που εχω φορτωμενα ποσα ελευθερα mb εχω!!! μεχρι τωρα δεν εχω καποιο προβλημα και με την μπαταρια δεν βλεπω και μεγαλη διαφορα. και η ταχυτητα φυσικα καμια σχεση. πεταει το 9100! για περισσοτερα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=288074
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά τα περνάς με AEKmap ή με Penreader Lang extender?

 

To tutorial θα το Postάρω σήμερα.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω με ανυπομονησία....:D

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπήρξαν αντιρρήσεις από την μερία των Administrators του Myphone και δεδομένης τηε ευκολίας που κάποιος βρίσκει έναν ανάλογο "οδηγό" στα αγγλικά αποφάσισα να postάρω στα ελληνικά την δική μου έκδοση αλλαγής ROM της συσκευής

 

 

####Πρώτα κάντε εγγραφή στο forum http://www.Xda-developers.com Αν δεν κάνετε εγγραφή δεν μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία που χρειάζονται####

 

1) Ελέγχουμε αν η συσκευή μας όταν ανοίγει μας γράφει IPL , SPL 2.xx (πχ 2.17) ή 2.xxxx πχ(2.0001) αν ΔΕΝ ισχύει το πρώτο ξεχνάμε την αναβάθμιση με τον τρόπο που περιγράφω. Ο τρόπος λειτουργεί ΜΟΝΟ για συσκευές που έχουν 2 δεκαδικά ψηφία Πχ 2.17 .Οι συσκευές αυτές αναφέρονται ως G3

 

(απο το βήμα αυτό και μετά θεωρώ πως έχετε κάνει τον έλεγχο που περιγράφω)

 

 

2) Κατεβάζουμε την έκδοση της ROM 1.05 Που θα βρείτε [ΕΔΩ

 

3) Καταργείστε από το ActiveSync το connection της συσκευής. Αυτό Γίνεται αν επιλέξετε File->Connection Settings->Delete

 

4) ΒΓΑΛΤΕ την miniSD από την συσκευή και Συνδέστε την συσκευή στο USB του υπολογιστή και φροντήστε να είναι φορτισμένο τουλάχιστον κατά 70%. Στην επιλογή που θα εμφανίσει το ActiveSync επιλέγουμε η συσκευή να είναι GUEST!

 

5) Εκτελείτε τα βήματα της εγκατάστασης όπως ακριβώς αναφέρονται στον οδηγό και αφήνουμε την εγκατάσταση να τελειώσει. ΠΡΟΣΟΧΗ : ΜΗΝ αποσυνδέσετε την συσκευή κατά την εγκατάσταση. Ο χρονος εγκατάστασης είναι περίπου 10 λεπτά και μπορεί στο 85% να καθυστερήσει περίπου 2 λεπτά. ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ!

 

6) Κατεβάστε την εφαρμογή UnLOCK WIZZARD 0.2

 

7)Δημιουργείστε έναν φάκελο στον δίσκο του υπολογιστή πχ (C:\Unlock) Και κάντε extract την εφαρμογή UNLOCK wiz Μέσα σε αυτόν. ΠΡΟΣΟΧΗ : Το όνομα του φακέλου δεν πρέπει να έχει κενά

 

8) Ανοίξτε το ACTIVESYNC και κάντε Browse στην συσκευή. (σιγουρευτείτε πως έχετε βγάλει την κάρτα miniSD από μέσα). Αντιγράψτε από τον φάκελο

που κάνατε extract το UNLOCK wiz (πχ c:\Unlock) το αρχείο enablerapi.cab σε έναν φάκελο της συσκευής (δεν έχει σημασία σε ποιον αρκεί να θυμάστε που το βάλατε. Εγώ το βάζω στα My Documents πχ)

 

9) Στην συσκευή ανοίξτε τον FileBrowser και αναζητείστε το αρχείο enablerapi.cab . Εκτελέστε το cab (κάνει Install)

 

10) Στον Υπολογιστή ανοίγουμε ένα παράθυρο MS-DOS (για όσους δεν γνωρίζουν πάμε Έναρξη ->Εκτέλεση και γράφουμε cmd και πατάμε Enter)

 

11) γράφουμε CD\ , πατάμε enter και μετά γράφουμε cd unlock (ή όπως αλλιώς ονομάσαμε την φάκελο που κάναμε extract το UNLOCK wiz)

 

12) Γράφουμε lokiwiz.bat Και πατάμε enter

 

13) θα εμφανιστούν οι ακόλουθες επιλογές

U. Unlock

L. Lock

C. CID Unlock (SuperCID)

Q. Quit

 

πατάμε U και το PDA θα πρέπει λογικά να κάνει reboot

 

αφού κάνει REBOOT ξανατρεχουμε το lokiwiz.bat

Θα ξαναεμφανιστούν οι επιλογές και τώρα θα επιλέξουμε C

 

14) Αφού κάνει η συσκευή reboot ελέγχουμε πάλι τα IPL , SPL . ΑΝ αυτά είναι της μορφής 1.xx τότε δεν κάνετε το βήμα 15. ΑΝ αυτά είναι της μορφής 2.xx τότε κάνουμε το 15)

 

 

15) (Eλέγξτε τα SPL , IPL αν είναι 1.xx ή 2.xx) . ΑΝ είναι 2.xx τότε από τον υπολογιστή ξαναπερνάμε την ROM του button 1.05! αφού ολοκληρωθεί πρέπει τα IPL , SPL Να έχουν γίνει 1.05

 

 

ΑΝ Φτάσατε μέχρι εδω ΤΟΤΕ

####Η συσκευή έχει ξεκλειδωθεί και τα βήματα μέχρι και το 15 ΔΕΝ θα χρειαστεί να τα ξανακάνουμε ΠΟΤΕ όσες ROM και αν θέλουμε να ξαναπεράσουμε#####

 

 

16)Κατεβάζουμε την σταθερή ROM της T-MOBILE από ΕΔΩ

 

Την τρέχουμε και την αφήνουμε να τελειώσει. ΑΥτό το κάνουμε για έχει η συσκευή μια γερή ROM ΠΟυ να στηρίξουμε την AKU 3.2

 

 

17)Τώρα θα περάσουμε την ROM με AKU 3.2 ή την ROM με AKU 2.6.

 

Η ROM με AKU 3.2 που εγώ προτιμώ είναι αυτή του Faria και μπορείτε να την πάρετε από Faria's AKU 3.2

 

Μια άλλη λύση είναι αυτή του Molski την οποία μπορείτε να βρείτε από MOLSKI's AKU 3.2 ROM

 

18) Εκτελείτε το exe της ROM Που διαλέξατε και αφήστε να κάνει την εγκατάσταση.

 

 

19) και οι 2 ROM Που σας προτείνω παραπάνω θα περάσουν στις συσκευές σας Αγγλική έκδοση των Windows . Για να κάνετε τροποποίηση στα ελληνικά (με πλήρες ελληνικό πληκτρολόγιο και Menu) κατεβάστε αυτό Language Extender

 

Όποιοι θέλουν να το "αγοράσουν" μπορώ να τους βοηθήσω...

 

.... Αυτό ήταν για αρχή... Καλή επιτυχία! Όσοι έχουν απορίες ευχαρίστως να απαντήσω

 

 

YΓ. ΑΝ τυχον σας κολήσει η συσκευή ΜΗΝ τα χάσετε.... Ξαναδιαβάστε τα βήματα και τρέξτε την διαδικασία από την αρχή!

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Πωωω πρέπει να σηκωθώ για δουλειά στις 7 και περίμενα πως κ πως.....3μιση πήγε! Ευχαριστουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

Btw δεν εχω διαβάσει ακόμα το tut.Αλλά εχω 2 απορίες.

1)Μπορούμε να ξαναβάλουμε την Ελληνική ρομ και να το ξανακλειδώσουμε για να το στείλουμε στην αντιπροσωπια για καποια τυχον μηχανικη επισκευή..οθονη,κεραια,stylus κλπ.?

2)Κάποια περίπτωση συγκερασμού της ελληνικής ρομ με την αναβαθμισμένη?Δλδ την ελληνική υποστήριξη με aku3.2 klp :O

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

το Τελευταίο βήμα κάνει ακριβώς αυτό. Μετατροπή του Menu σε ελληνικό με υποστήριξη εισαγωγής ελληνικών. Δηλαδή με το Language Extender (που το κατεβάζεις από το Link) θα είναι σα να έχεις ελληνική ROM (Απλά δεν είναι τόσο καλή η μεταφραση με αυτη της ACE).

 

Φυσικά γίνεται να κανακλειδώσουμε την συσκευή αν και αυτό δεν χρειάζεται!

 

Η εγγύηση λειτουγεί κανονικά ασχέτως με την αλλαγή της ROM. το πολύ πολύ ξαναπεράστε την ελληνική έκδοση όταν είναι να το πάτε στην αντιπροσωπία.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ . Τα περιεχόμενα του φακέλου LockWiz Μην τα σβήσετε. Μέσα σε αυτά βρίσκονται 2 αρχειάκια που χρειάζονται για να ξανακλειδωθεί η συσκευή αν εσείς το επιλέξετε.

 

Σημειωτέον : ΔΕΝ χρειάζεται να ξανακλειδωθεί η συσκευή για να περάσετε την ελληνική ROM της ACE. Αν θελήσετε να ξαπεράσετε σε αυτή το μόνο που χρειάζεται είναι να τρέξετε το εκτελέσιμο.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το ποια ROM θα επιλέξετε , υπάρχουν διάφορες στο xda-developers.com ... η superrom 1.1 είναι μια από της γρηγορότερες με AKU 2.3 όμως. Αν θέλετε , την κατεβάζετε και την τρέχετε. Τα βήματα που θα ακολουθηθούν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα περιγράφω παραπάνω με την μόνη διαφορά πως αντί για τις ROM Που προτείνω στο 17 βήμα εσείς θα κατεβάσετε την ROM της επιλογής σας
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα 14) υπάρχει μια ασάφεια..όντως σε εμένα ήταν 1.05 και 2.17 και μπερδεύτηκα...αλλά απο το FARIA..."Watch the rebooting of your PDA, if BOTH IPL and SPL are 1.xx then great. Quite probably your IPL will be 1.xx and your SPL will be 2.xx. Rerun the button 1.05 ROM downgrade a second time and it will become 1.x on both IPL and SPL. You don't need to redo the unlocking."

 

Είναι πολύ πιθανό...οπότε οκ.

 

PS:Ολα δούλεψαν ρολόι!!! Απλά έβαλα την MOLSKI's AKU 3.2 ROM γιατί ενω ήθελα του FARIA δεν ήταν εκτελέσιμο αλλά ενα rar με διάφορα μεσα...no time to risk..THANKSSS

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ και το SPL και το IPL να είναι 1.05

 

Αν θέλεις του FARIA και δεν δουλεύει το link δοκίμασε από

http://rapidshare.com/files/7561552/FARIA-HTC-WIZARD_-3.2-RC1-8MB.exe

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ... Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα τότε ναι αξίζει . Αν σε ενδιαφέρει η σταθερότητα της ελληνικής τότε μείνε σε αυτή
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν και όπως όλοι είχα ενδιασμούς κλπ έβαλα τελικά την ROM του FARIA που πρότεινε ο TNA και εδω και λίγες μέρες παρόλο το ξέσκισμα που του ρίχνω είναι rock stable.Περιμένω να crasharei για να βρω ευκαιρία να δοκιμάσω και την ppctuning.org_Superrom_1.1WWE αλλά δεν μου δίνει ευκαιρία...:D

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα μηνυματα και τους 160 χαρακτηρες? παιζει? Ασυμβατοτητες π.χ. σε contacs, calendar κτλ. με τους Ελληνικους χαραλτηρες υπαρχουν?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω για ενα προβλημα που εχω με το qtek 9100 και το προγραμμα destinator pn. εχω ενα bluetooth gps royltek και το εχω εγκαταστησει στη θυρα com6 του κινητου. ενω το προγραμμα του gps αναγνωριζει τους δορυφορους, οταν ανοιγω το destinator pn kai παω στις ρυθμισεις gps εκει που λεει τη θύρα COM δεν περιεχει τη θυρα COM6 που ειναι εγκατεστημενο το gps στο κινητο. Περιεχει μονο τις θύρες COM 0,1,2,3,4,9 με αποτελεσμα να μην βρισκει το gps.

Εχετε καμια ιδεα για το τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω για ενα προβλημα που εχω με το qtek 9100 και το προγραμμα destinator pn. εχω ενα bluetooth gps royltek και το εχω εγκαταστησει στη θυρα com6 του κινητου. ενω το προγραμμα του gps αναγνωριζει τους δορυφορους, οταν ανοιγω το destinator pn kai παω στις ρυθμισεις gps εκει που λεει τη θύρα COM δεν περιεχει τη θυρα COM6 που ειναι εγκατεστημενο το gps στο κινητο. Περιεχει μονο τις θύρες COM 0,1,2,3,4,9 με αποτελεσμα να μην βρισκει το gps.

Εχετε καμια ιδεα για το τι πρεπει να κανω?

 

έχω παραπάνω από 3 μήνες να ασχοληθώ με το άθλημα, λόγω χαλασμένου gps και δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα κάνει.

μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το wm5gpsfix και να το εγκαταστήσεις στο 9100. θα σου ανοίξει όλες τις πόρτες του gps και θα μπορείς να επιλέξεις όποια θέλεις.

επίσης αν έχεις κάποιο registry editor μπορείς να κάνεις τις παρακάτω αλλαγές και θα σου εμφανιστεί στις ρυθμίσεις ένα καινούριο menu για το gps

 

Add GPS settings icon

If you have a GPS device, you can add a GPS settings icon to your Start > Settings menu using:

HKLM\ControlPanel\GPS Settings\Group = 2 (DWORD decimal)

HKLM\ControlPanel\GPS Settings\redirect <-- delete, or rename, this value

Note that '2' stands for the Connections tab, '1' is System and '0' would be Personal

Note also that this has reportedly disabled one person's USB connectivity. To restore, set "GPS Program Port = None", "GPS Connection Port = None", "Automatic GPS Management = on"

 

με κάποιο από τους δυο τρόπους πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις....

 

 

Link to comment
Share on other sites

WM6 Crossbow (WWE) for HTC Wizard v5.2.660

Requirements: HTC Wizard: I-Mate K-jam, Qtek 9100, XDA Mini S, MDA Vario, etc

Overview: This is the latest WM6 for the great HTC Wizard!!!

 

Μόλις την έβαλα στο 9100 και είναι υπέροχη πραγματικά,με λίγα γνωστά tweak από MolsKi και FARIA και θα τρίβουμε τα μάτια μας......κρίμα και πάνω που είμουν έτοιμος να δοκιμάσω aku3.3.....:X

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

WM6 Crossbow (WWE) for HTC Wizard v5.2.660

Requirements: HTC Wizard: I-Mate K-jam, Qtek 9100, XDA Mini S, MDA Vario, etc

Overview: This is the latest WM6 for the great HTC Wizard!!!

 

Μόλις την έβαλα στο 9100 και είναι υπέροχη πραγματικά,με λίγα γνωστά tweak από MolsKi και FARIA και θα τρίβουμε τα μάτια μας......κρίμα και πάνω που είμουν έτοιμος να δοκιμάσω aku3.3.....:X

θα συμφωνησω κ εγω !!! πολυ καλη

και γρηγορηηηηηηη!!! :D μηπως ξερεις ποιο εκδοση απο ateksoft coolcamera δουλευει με αυτη τη ρομ? δοκιμασα τις 1.5.1 1.5.2 και 1.5.3 αλλα τιποτα. νομιζω οτι στην εφαρμογη της καμερας ειναι λιγο πισω:O :( .

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.λοιπον εχω το εξης προβλημα.εχασα τα καταραμενα τα πενακια λογω της εξυπνης κατασκευης που φτιαξαν ως βαση για τα πενακια.τελος παντων το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα πενακια οπου και αν ρωτησα.στο site της qtek αν και ειμαι μελος δεν μπορω να δω τα αξεσουαρ.πειτε αν ξερετε ά εχει δοκιμασει να βαλει ειδικη μεμβρανη στην οθονη?αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.λοιπον εχω το εξης προβλημα.εχασα τα καταραμενα τα πενακια λογω της εξυπνης κατασκευης που φτιαξαν ως βαση για τα πενακια.τελος παντων το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα πενακια οπου και αν ρωτησα.στο site της qtek αν και ειμαι μελος δεν μπορω να δω τα αξεσουαρ.πειτε αν ξερετε ά εχει δοκιμασει να βαλει ειδικη μεμβρανη στην οθονη?αξιζει?

 

να το πας στο service να σου αλλάξουν το πίσω καπάκι για να μην χάνεις τα πενάκια σου. το eshop της ace hellas ειναι το www.ezshop.gr και συγκεκριμένα μπορείς να βρεις πενάκια εδώ. στην ίδια σελίδα απ΄οτι βλεπω τώρα έφεραν και τα καλύτερα κατα τη γνώμη μου(και πολλών άλλων) screen protector του brando. στην ελλάδα μπορείς να τα βρεις και στο www.play247.gr ή ακόμα καλύτερα και φτηνότερα κατευθείαν από το Brando. να αγοράσεις ένα οπωσδήποτε. είναι κρίμα να χαλάσεις την οθόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

WM6 Crossbow (WWE) for HTC Wizard v5.2.660

Requirements: HTC Wizard: I-Mate K-jam, Qtek 9100, XDA Mini S, MDA Vario, etc

Overview: This is the latest WM6 for the great HTC Wizard!!!

 

Μόλις την έβαλα στο 9100 και είναι υπέροχη πραγματικά,με λίγα γνωστά tweak από MolsKi και FARIA και θα τρίβουμε τα μάτια μας......κρίμα και πάνω που είμουν έτοιμος να δοκιμάσω aku3.3.....:X

 

Καλησπέρα.μηπως μπορώ να έχω μια βοήθεια για το που θα βρω την WM6 που αναφέρεις???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.μηπως μπορώ να έχω μια βοήθεια για το που θα βρω την WM6 που αναφέρεις???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

κανε μια εγγραφη εδω http://forum.xda-developers.com/index.php και με λιγο ψαξιμο θα την βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...