Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε tgi σε ευχαριστώ πολύ. Όντως, υπάρχει το εικονίδιο Cosmote στα Προγράμματα και γίνεται με τον τρόπο που είπες.

 

Είμαι λίγο έως πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ άσχετος με τα Windows Mobile 2005, οπότε οι ερωτήσεις μου θα είναι αρκετές (όταν βρω χρόνο να το ψάξω λίγο περισσότερο...). Εάν δεν βρω κάτι που να έχει ήδη απαντηθεί, θα ζητήσω την βοήθειά σας. Ευχαριστώ και πάλι...

 

Δεν πειράζει που είσαι άσχετος..... Οπως λέω εγώ στην δουλειά μου και στους συναδέλφους μου, οταν με γέννησε η μάνα μου δεν μου έβαλε μια usb με όλες τις πληροφορίες στο νού μου... Διάβασα, ταλαιπωρίθηκα και έμαθα!!!

 

Εδώ που είσαι τώρα ήμουν το Πάσχα που μας πέρασε!!!!

 

Παντως μεγάλο σχολείο είναι το forum της qtek!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Σε λίγες μέρες θα έχω κι εγώ το 9100.

Πείτε μου λίγο από την εμπειρία σας επειδή έχω διαβάσει ότι δυσκολεύεται λίγο σε εφαρμογές media π.χ αναπαραγωγή βίντεο, ταινιών. Ισχύει αυτό;

 

Γενικότερα έχει καποια προβλήματα και είναι αργό αλλά για τις δουλειές που κάνει είναι πολύ καλό!!! Εμένα με εξυπηρετεί άψογα!!! και χρησιμοποιώ σχεδόν όλες τις επικοινωνίες του και τις λειτουργίες του!!!

 

Οσον αφορά το θέμα αναπαραγωγής video υπάρχει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα (που είναι και δωρεάν) το TCPMP όπου κανει καταπληκτικα (και less resources) οτι κανει και το media player!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχει καποια προβλήματα και είναι αργό αλλά για τις δουλειές που κάνει είναι πολύ καλό!!! Εμένα με εξυπηρετεί άψογα!!! και χρησιμοποιώ σχεδόν όλες τις επικοινωνίες του και τις λειτουργίες του!!!

 

Οσον αφορά το θέμα αναπαραγωγής video υπάρχει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα (που είναι και δωρεάν) το TCPMP όπου κανει καταπληκτικα (και less resources) οτι κανει και το media player!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ούτως ή άλλως δεν έχω και φοβερές απαιτήσεις.

Θα είναι νομίζω ότι πρέπει για πρώτο pda!:D

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχει καποια προβλήματα και είναι αργό [...]

Αυτό το γεγονός δεν λύνεται με τίποτα; Με μόνο 64ΜΒ RAM δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Δεν υπάρχει φαντάζομαι τρόπος αναβάθμισης της RAM, εεεεε;

Link to comment
Share on other sites

Ένας εύκολος τρόπος να μετριαστεί κάπως το πρόβλημα είναι με το OMAPclock ένα προγραμματάκι για overclocking... εγώ το χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα στα 240 (αντί 180) χρονισμένο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα... Τώρα για κάτι τόσο δραστικό όσο είναι η αύξηση της RAM μάλλον θα έλεγα ότι είνα δύσκολο καθώς δεν έχω δει να κυκλοφορεί τπτ τέτοιο στο εμπόριο.
Link to comment
Share on other sites

Ένας εύκολος τρόπος να μετριαστεί κάπως το πρόβλημα είναι με το OMAPclock ένα προγραμματάκι για overclocking... εγώ το χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα στα 240 (αντί 180) χρονισμένο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα... Τώρα για κάτι τόσο δραστικό όσο είναι η αύξηση της RAM μάλλον θα έλεγα ότι είνα δύσκολο καθώς δεν έχω δει να κυκλοφορεί τπτ τέτοιο στο εμπόριο.

 

Καλό είναι το OMAPClock αλλα τρώει την μπαταρία σαν τρελλό!!!! Το ποιό ωραίο είναι να χρησιμοποιείς το OMAPClock όποτε θέλεις εσύ (και σε όποιο πρόγραμμα θέλεις εσύ) και μετά πάλι να ρίχνεις την ταχύτητα στα φυσιολογικά του!

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι ξανά!:)

Με γεια μου λοιπόν το 9100!:D

Από σήμερα το έχω στα χέρια μου.

Δυστυχώς δεν είχα καθόλου χρόνο να το επεξεργαστώ, αλλά ελάχιστα που το είδα κατάλαβα ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα απλά κινητά και νοιώθω παντελώς άσχετος ξαφνικά!!!:wacko: :dizzy: :tease:

Θέλει πολυυυυυυυυύ μελέτη!:happy:

Link to comment
Share on other sites

καλή δουλειά

Παλι καλά που έχεις και τα Χριστούγεννα μπροστά σου και θα βρείς τον χρόνο για να το δουλέψεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

μεγειά λοιπόν!

 

μια απορία παιδιά..

 

μέχρι τώρα κάνω sync μέσω usb και τα ρίχνω στην κάρτα από το ppc..

 

υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε όταν περνάω οτιδήποτε να τα περνάει κατευθείαν στη memory card και όχι στη main?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει κάποια άλλη ROM από το xda-developers?

 

Υπάρχει μια έκδοση με AKU 3.2 η οποία είναι σημαντικά γρηγορότερη από την AKU 2.0 που δίνεται από την ACE . Από τις κριτικές όσων το επιχείρησαν διάβασα τα καλύεερα αλλά δεν βρήκα κάποιον που να το έκανε έχοντας ελληνική ROM.

 

Κάποια πρόταση?

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία μετά από 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να κάνω την συσκευή να αποκτήσει νέο περιβάλλον και νέα ROM. Με γεύση από τα νέα crossBow η ROM με AKU3.2 είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν!
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ως εξής :

έβαλα την αγγλική 3.2 custom και μετά πρόσθεσα το Language extender της Paragon που κάνει το menu ελληνικό , και φυσικά ελληνικό και το Keyboard στα μηνύματα κτλ.

 

αν ενδιαφέρεται κάποιος για οδηγίες είμαι πρόθυμος να απαντήσω

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

[άσχετος] Βρε παιδιά, όταν θέλω να στείλω μια εικόνα με bluetooth τι κάνω;;;[/άσχετος]:blink:
Link to comment
Share on other sites

Η κυριότερη διαφορά που εγώ παρατήρησα είναι μια μικρή αύξηση στην ταχύτητα πλοήγησης στα Menu και στο χρόνο ανοίγματος των εφαρμογών. Συγκεκριμένα η συσκεύή πηγαίνει όπως αν ήταν Overclocked στα 234mhz . Δηλαδή μου δίνει την ίδια αίσθηση.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κόλημα ή κάποιο σοβαρό Bug και η συσκευή δουλεύει απόλυτα αρμονικά. Το μοναδικό μειωνέκτημα που δεν έχω λύσει είναι το smartdial που παρά το Language extender αναζητά τις επαφές με λατινικούς χαρφακτήρες.

 

 

Σχετικά με την AKU 3.2 παρέχει κάποια ωραία καλούδια και τα είναι τα πάντα πιο όμορφα στην συσκευή ενώ πλέον έχουν τελειώσει τα κολύματα που έτρωγε το κινητό όταν κάποιος σε καλούσε και το κινητό ήταν στην θήκη και χαλούσε ο προσανατολισμός της οθόνης ... και έχανες την κλήση. Πλέον η εναλλαγή landscape->orizontal και αντίστροφα γίνεται σχεδόν ακαριαία και πολύ ομαλά.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος ...με εξαίρεση το smartdialing που πραγματικά με χαλάει γιατί έχω ΟΛΕΣ τις επαφές μου στα ελληνικά και συνηθίζω να καλώ από εκεί και όχι από την εφαρμογή των επαφών.

 

 

@Johny-B για να στείλεις οτιδήποτε από το Bluetooth καλό είναι να έχεις έναν καλό file browser (πχ Resco File Explorer) και να έχεις ενεργοποιήσει το bluetooth Και από το Ρυθμίσεις->Συνδέσεις->Ασύρματη Αποστολή να έχεις ενεργοποιήσει και εσύ και ο "απέναντι" (αν είναι PPC) την Λήψη όλων των ασύρματων αποστολών .

Αυτό στην πραγματικότητα ενεργοποιεί τον OBEX driver Που επιτρέπει την αποστολή/λήψη αρχείων με τον τρόπο που λειτουργούν οι περισσότεροι File Explorers

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το VJVolubilis (δωρεάν) και τρέξε το shortcut VJVolubilis AGOn.lnk για να ενεργοποιήσεις προώθηση όλων των ήχων του 9100 (όλων όμως, ακόμη και της εισερχόμενης κλήσης) στο BT Hands free σου (μονοφωνικός ήχος με χάλια ποιότητα για μουσική... αλλά ακούς τα πάντα, π.χ. φωνητικές οδηγίες του Destinator!). Με το VJVolubilis AGOff.lnk σταματάς την προώθηση των ήχων στο ΒΤ. Το έχω δοκιμάσει σε S200 και δουλεύει, οπότε πιθανώς θα δουλεύει και στο 9100.

Καλησπέρα ,χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Ειμαι νέος στο forum και θα ζητησω εκ των προτέρων συγνώμη για τυχόν λάθη μου.Είμαι καινούργιος στο forum και εχω μάι απορία που μου δημιουργήθηκε με την αγορά ενός Hands free bluetoo της plantronics που υποστηρίζει τηλεχειρισμό του τηλεφώνου για ακρόαση μουσικής από καποιο player.Το συγκεκριμένο Hands free υποστηρίζεί τηλέφωνα με πρωτόκολα A2DP και AVRCP τα οποία το 9100 δεν έχει.Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω εαν υπάρχει τρόπος να περαστούν αυτά τα πρωτόκολα στο κινητο η με ποιον άλλο τρόπο μπορεί κάποιος να ακούσει μουσική από το 9100 μέσω bluetooth.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

@Johny-B για να στείλεις οτιδήποτε από το Bluetooth καλό είναι να έχεις έναν καλό file browser (πχ Resco File Explorer) και να έχεις ενεργοποιήσει το bluetooth Και από το Ρυθμίσεις->Συνδέσεις->Ασύρματη Αποστολή να έχεις ενεργοποιήσει και εσύ και ο "απέναντι" (αν είναι PPC) την Λήψη όλων των ασύρματων αποστολών .

Αυτό στην πραγματικότητα ενεργοποιεί τον OBEX driver Που επιτρέπει την αποστολή/λήψη αρχείων με τον τρόπο που λειτουργούν οι περισσότεροι File Explorers

 

To κατάφερα εν μέρει.

Δυστυχώς ενώ βρίσκονται με το pc μου δεν ολοκληρώνεται η αποστολή από το 9100 και βγαίνει στο pc το μήνυμα:

"Η μεταφορά αρχείων δεν ολοκληρώθηκε γιατί διακόπηκε η σύνδεση. Βεβαιωθείτε ότι ο ασύρματος Bluetooth είναι συνδεδεμένος και ότι οι συσκευές βρίσκονται εντός εμβέλειας."

Link to comment
Share on other sites

paidia mipos kserete pos na kano hard reset to Jamin mou?

(qtek s200)

 

psaxno to thread gia to S200 kai den to vrisko signomi ;)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
απο εναρξη-ρυθμισεις-συστημα καπου πρεπει να λεει διαγραφη μνημης αν δεν κανω λαθος,η πατας μαζι τα 2 soft keys και βαζεις την γραφιδα εκει που κανεις reset,μετα τραβας την γραφιδα χωρις να αφησεις τα πληκτρα
Link to comment
Share on other sites

To κατάφερα εν μέρει.

Δυστυχώς ενώ βρίσκονται με το pc μου δεν ολοκληρώνεται η αποστολή από το 9100 και βγαίνει στο pc το μήνυμα:

"Η μεταφορά αρχείων δεν ολοκληρώθηκε γιατί διακόπηκε η σύνδεση. Βεβαιωθείτε ότι ο ασύρματος Bluetooth είναι συνδεδεμένος και ότι οι συσκευές βρίσκονται εντός εμβέλειας."

 

Παρεπιμπτόντως αυτό γίνεται μόνο με το PC γιατί σε κινητό στέλνει και λαμβάνει κανονικά!:worry:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως γίνεται αν περάσεις ROM με AKU 3.2

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Εχω και κάποιες ερωτήσεις ακόμα για το συγκεκριμένο θέμα.Πρώτον που θα βρω το ΑΚU 3.2 ,δευτερον,πως περνιέται μέσα στο κινητό και τέλος τι αλλαγες θα υπάρξουν όταν το περάσω,οσον αφορά τα ελληνικά και τις άλλες εφαρμογές που έχω μιας και έχω ελληνικό 9100, εαν θελήσω να το επαναφέρω στην αρχική εκδοση της ROM εαν εν μου κάνει η καινουργια γινεται η όχι?Λέτε δηλαδη οτι με το ΑKU 3.2 να μπορώ να ακούω μουσική μέσα απο τα bluetooth ακουστικά στερεωφωνικά?Δηλαδή το Α2DP περιέχεται στο ΑΚU 3.2?

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για την βοήθεια και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι καινούργιος και ψιλοφοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλα.

Εχω το qtek 9100 και εχω εγκαταστησει διαφορες εφαρμογες αλλα θελω να τις απεγκαταστήσω αλλά δεν μπορώ με το remove files των windows.Μήπως υπάρχει κάποιο προγραμμα που να τα αφαιρεί?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για να κάνεις την συσκευή να τρέχει με AKU 3.2 είναι σχετικά απλή αρκεί να ακολουθήσεις κάποια συγκεκριμένα βήματα. To A2DP είναι μέσα στην AKU 3.2 και μπορείς να ακούσεις στερεοφωνικά μουσική μέσα από το bluetooth (αν είναι στερεοφωνικό βέβαια).

 

Αν αποφασίσεις να ξαναγυρίσεις στην ROM Που δίνει η ACE Μπορείς να το κάνεις ανά πάσα στιγμή.

 

πληροφορίες για το πως αλλάζει η ROM στο 9100 υπάρχουν στο forum του http://forum.Xda-developers.com

 

Πρόσοχή πως πρώτα πρέπει να ελέγξεις αν η συσκευή σου είναι G4 ή G3 , ξεκλειδώνεις την συσκευή σύμφωνα με τις οδηγίες που βλέπεις στο site και μετά περνάς την αντίσοτιχη rom .

 

Δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται (από τους Moderators) να παραθέσω εδώ την διαδικασία. Αν κάτι τέτοιο είναι επιτρεπτό τότε ευχαρίστως να το κάνω.

 

Με το που περάσεις την ROM τότε το Menu θα είναι στα αγγλικά και δεν θα μπορέσεις να γράψεις ελληνικά. Για να κάνεις το Menu στα ελληνικά μπορείς να περάσεις το language extender της Paragon το οποίο θα σου μετατρέψει το menu στα ελληνικά και θα μπορείς να γράφεις ελληνικά όπως και τώρα με το ελληνικό Menu (η μετάφραση που κάνει το Language extender δεν είναι ακριβώς η ίδια ούτε και τόσο καλή με αυτή της ACE αλλά είναι καλή. Για περισσότερα Pm)

 

 

Αν περάσεις την AKU 3.2 τότε η συσκευή θα πάει αρκετά πιο γρήγορα από ότι τώρα. Περισσότερες όμως πληροφορίες πρέπει να κοιτάξεις το Mobile-review.com που αναλύει τις AKU http://www.mobile-review.com/pda/articles/wm-aku-en.shtml

 

πολλές πληροφορίες σχετικά με τις αναβαθμίσεις μπορείς να βρεις και στο forum του http://www.molski.biz

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...