Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πάρεις mi8 με Άγγλο - κινεζική ρομ είναι καλύτερο σε κάμερα και από το s9.... Μέχρι να έρθει και ακόμα ένα update στην global (ήδη πήρε χαρακτηριστικά του mix3) το οποίο θα το φτάσει σε παρόμοια επίπεδα..http://youtu.be/_Y_vQQ9TvVc

Εκει στο μπαρ στην φωτο λεει οτι το mi8 σκοτωνει το s9.. η εχει μυωπια-αστιγματισμο, η εχω εγω χοντρο θεμα και βλεπω πιο καθαρη τ φωτο του s9. :lol:

Edited by Scissors
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκει στο μπαρ στην φωτο λεει οτι το ποκο σκοτωνει το s9.. η εχει μυωπια-αστιγματισμο, η εχω εγω χοντρο θεμα και βλεπω πιο καθαρη τ φωτο του s9. :lol:

 

Όχι νομίζω κάνει λάθος και εννοεί το mi8

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω κ βλεπω του s9 πιο καθαρη την εικονα :/

 

Εγώ το mi8 βλέπω καλύτερο σε όλες σχεδόν τις φωτογραφίες.. Στα μπουκάλια είναι πιο καθαρή και φαίνεται στον τοίχο πιο πολύ στα τουβλάκια..και επίσης στην δομή γενικά είναι πιο καλή η επεξεργασία της εικόνας. Βέβαια γούστα είναι αυτά.. Γεγονός βέβαια ότι η κινεζική ρομ είναι ανώτερη απτην global

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το mi8 βλέπω καλύτερο σε όλες σχεδόν τις φωτογραφίες.. Στα μπουκάλια είναι πιο καθαρή και φαίνεται στον τοίχο πιο πολύ στα τουβλάκια..και επίσης στην δομή γενικά είναι πιο καλή η επεξεργασία της εικόνας. Βέβαια γούστα είναι αυτά.. Γεγονός βέβαια ότι η κινεζική ρομ είναι ανώτερη απτην global

 

Τοχω παραγγειλει με global αλλα λογικα μπορω να περασω αλλη ρομ. Δεν εχω κααλαβει ακομα τι ειναι το bootloader η καπως ετσι, κ αν συμφερει να το ξεκλειδωσεις κ να περασεις αλλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι global version, άρα έχει global stable rom, με όλες τις γλώσσες, Και ελληνικά, και κλειδωμένο bootloader, συνήθως το αφήνουμε έτσι.

Αν είναι china version, οπότε έχει γλώσσες κινεζικό, αγγλικά, όπως το δικό μου, τότε ξεκλείδωμα bootloader για να περάσει ρομ, που έχει Ελληνικά.

Αν είναι china version , και έχει Ελληνικά, τότε το ξεκλείδωσαν από το κινεζομαγαζο, και μάλλον είναι πρόβλημα.

 

Λεπτομέρειες εδώ,,

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32084-Γενική-Συζήτηση-για-το-Mi-8-Dipper/?postID=695497#post695497

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος μεταβασης από global stable σε global developer; Υπάρχουν διάφορες σε κάμερα ή κάτι άλλο; Αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος το SE να μου πει καποια αποψη?

Το σκεφτομαι σοβαρα λογω μεγεθους.Μονο η 800αρα ειναι που με ενοχλει που λειπει,τις αλλες του ελλειψεις(sd,3.5 jack) τις παλευω.

Πηρα ποκο αλλα το εδωσα γιατι το ενιωθα τουβλο και δυστυχως η χιαομι δεν εχει αλλη συσκευη στις διαστασεις του SE με αξιοπρεπη χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Τοχω παραγγειλει με global αλλα λογικα μπορω να περασω αλλη ρομ. Δεν εχω κααλαβει ακομα τι ειναι το bootloader η καπως ετσι, κ αν συμφερει να το ξεκλειδωσεις κ να περασεις αλλη ρομ.

https://www.doctorandroid.gr/2012/02/android-basics-bootloader.html

https://www.doctorandroid.gr/2017/02/bootloader-unlock-xiaomi.html

 

https://www.xda-developers.com/xiaomi-anti-rollback-protection-brick-phone/

https://c.mi.com/thread-1441630-1-0.html

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Εγω λεω να μην πειραξω το bootloader ουτε τις ρομ :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το tracking number το εβαλα εδω https://www.17track.net/el και μου βγαζει:

2018-12-31 03:11 The item is pre-advised

μονο αυτο που δεν ξερω τι ειναι

Κ εμενα τωρα το ιδιο με σενα γραφει pre advised, κ οτι ειναι στην Ολλανδια :D Κ εσενα Ολλανδια ελεγε;

Edited by Scissors
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Εγω λεω να μην πειραξω το bootloader ουτε τις ρομ :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ εμενα τωρα το ιδιο με σενα γραφει pre advised, κ οτι ειναι στην Ολλανδια :D Κ εσενα Ολλανδια ελεγε;

 

πριν λιγη ωρα μου εβγαλε και αυτο : 2019-01-04 11:36

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

πλεον το εμφανιζουν τα ελτα και γραφει

4/1/2019, 11:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ελπιζω να ερθει γρηγορα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους. Στα 960fps το βίντεο έχει διάρκεια 10 sec. Αλλάζει αυτό; Edited by TSITKOSTAS
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος μεταβασης από global stable σε global developer; Υπάρχουν διάφορες σε κάμερα ή κάτι άλλο; Αξίζει;

 

Διάβασα το εξής, ( δεν ξέρω αν ισχύει!).

 

Αν περάσει global dev, μετά δεν μπορεί να γυρίσει σε global stable, διότι υπάρχει κάτι ..arb, και επειδή η developer, έχει κωδικό αριθμό, πιο μπροστά.

Ψάξε.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!! Παρέλαβα και εγώ πριν 2-3 μέρες το 128αρι σε μπλέ, από gearbest, δυστυχώς όμως με το γνωστό πρόβλημα στο δακτυλικο αποτύπωμα. Το τσέκαρα και φοράει το αργό module fpc και όχι το γρήγορο goodix. Λέτε να διορθωθεί σε μελλοντικό update ή είναι καθαρά θέμα του αισθητήρα? Αν ανοίξω ticket εντός 7 ημερών, λέτε να το δεχτούν σαν DOA αν το επιστρέψω ή να αποφύγω την διαδικασία? Εχω ξενερώσει παντος γιατί στο Mi6 που είχα πριν, το αποτύπωμα δούλευε τέλεια.

Κατά τα άλλα το κινητό πετάει!!!!!

Edited by gogosmama
HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και καλή χρονιά. Το mi 8 έρχονται συνήθως με oreo? η pie? απο e-global eu το παρήγγειλα και είναι global.

 

Εχει καποιος καμια απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους και κατόχους του mi8! Σκέφτομαι να δοκιμάσω gimbal και συγκεκριμένα το osmo 2 https://www.skroutz.gr/s/13772474/DJI-Osmo-Mobile-2.html έχει χρησιμοποιήσει κάνεις γενικά gimbal; εντυπώσεις; αγορά γύρω στα 105 € από έξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει καποιος καμια απαντηση?

Το δικό μου, παραλαβή λίγων ημερών, είναι global και ήρθε με oreo και miui 9. Αμέσως

Πήρε miui 10 και μετά από λίγο Android 9

Edited by jiannis81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!! Παρέλαβα και εγώ πριν 2-3 μέρες το 128αρι σε μπλέ, από gearbest, δυστυχώς όμως με το γνωστό πρόβλημα στο δακτυλικο αποτύπωμα. Το τσέκαρα και φοράει το αργό module fpc και όχι το γρήγορο goodix. Λέτε να διορθωθεί σε μελλοντικό update ή είναι καθαρά θέμα του αισθητήρα? Αν ανοίξω ticket εντός 7 ημερών, λέτε να το δεχτούν σαν DOA αν το επιστρέψω ή να αποφύγω την διαδικασία? Εχω ξενερώσει παντος γιατί στο Mi6 που είχα πριν, το αποτύπωμα δούλευε τέλεια.

Κατά τα άλλα το κινητό πετάει!!!!!

Δηλαδή δεν δουλεύει καθόλου το δακτ. αποτύπωμα ή είναι αργό; στην δεύτερη περίπτωση δεν νομίζω να δεχθούν refund ή έστω αντικατάσταση...

Kαι το δικό μου mi8 από gearbest ήρθε 6 Δεκεμβρίου με module fpc και όχι goodix. Δυστυχώς όμως στην περίπτωση μου το δακτ. αποτύπωμα δεν δούλευε καθόλου! Οπότε άνοιξα ticket, το επέστρεψα Ισπανία και τελικά με τα πολλά χθες μου το ξαναστείλανε με priority line (μου δώσανε και την επιλογή για refund) και περιμένω να μου πιστώσουνε και τα 11 ευρώ που έδωσα στα ΕΛΤΑ για να τους το στείλω πίσω...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους και κατόχους του mi8! Σκέφτομαι να δοκιμάσω gimbal και συγκεκριμένα το osmo 2 https://www.skroutz.gr/s/13772474/DJI-Osmo-Mobile-2.html έχει χρησιμοποιήσει κάνεις γενικά gimbal; εντυπώσεις; αγορά γύρω στα 105 € από έξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου, παραλαβή λίγων ημερών, είναι global και ήρθε με oreo και miui 9. Αμέσως

Πήρε miui 10 και μετά από λίγο Android 9

Να σαι καλα κι εγω περιμενω σε λιγες μερες

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν δουλεύει καθόλου το δακτ. αποτύπωμα ή είναι αργό; στην δεύτερη περίπτωση δεν νομίζω να δεχθούν refund ή έστω αντικατάσταση...

Kαι το δικό μου mi8 από gearbest ήρθε 6 Δεκεμβρίου με module fpc και όχι goodix. Δυστυχώς όμως στην περίπτωση μου το δακτ. αποτύπωμα δεν δούλευε καθόλου! Οπότε άνοιξα ticket, το επέστρεψα Ισπανία και τελικά με τα πολλά χθες μου το ξαναστείλανε με priority line (μου δώσανε και την επιλογή για refund) και περιμένω να μου πιστώσουνε και τα 11 ευρώ που έδωσα στα ΕΛΤΑ για να τους το στείλω πίσω...

 

Δουλεύει αλλά με αρκετή πίεση και οχι με την πρώτη . Εσένα με αρκετή πίεση δεν το δεχόταν με τίποτα? Φοβάμαι ότι αν το στείλω θα μου γυρίσουν το ίδιο πίσω και θα μείνω για κανα 2μηνο χωρίς κινητό . Λες να διορθωθεί με κανενα update?

Edited by gogosmama
HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εμένα η stock camera μου φαίνεται καλύτερη (περισσότερη λεπτομέρεια και λιγότερος θόρυβος) από την google το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αλλά με αρκετή πίεση και οχι με την πρώτη . Εσένα με αρκετή πίεση δεν το δεχόταν με τίποτα? Φοβάμαι ότι αν το στείλω θα μου γυρίσουν το ίδιο πίσω και θα μείνω για κανα 2μηνο χωρίς κινητό . Λες να διορθωθεί με κανενα update?

Εμένα δεν δούλευε με τίποτα! Δοκίμασα τα πάντα και πολλές φορές. Δούλευε μόνο για τη λήψη φωτογραφιών.

Αν ανοίξεις ticket θα σου ζητήσουν να στείλεις βίντεο με το πρόβλημα, όποτε θα σου πουν σίγουρα αν θα το ¨επισκευασουν¨ ή αν θα σου στείλουν άλλο ή αν θα σου επιστρέψουν τα χρήματα. Τέλος μπορεί να σου προτείνουν και μερική επιστροφή χρημάτων. Όποτε δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις και ανάλογα πράττεις.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!! Παρέλαβα και εγώ πριν 2-3 μέρες το 128αρι σε μπλέ, από gearbest, δυστυχώς όμως με το γνωστό πρόβλημα στο δακτυλικο αποτύπωμα. Το τσέκαρα και φοράει το αργό module fpc και όχι το γρήγορο goodix. Λέτε να διορθωθεί σε μελλοντικό update ή είναι καθαρά θέμα του αισθητήρα? Αν ανοίξω ticket εντός 7 ημερών, λέτε να το δεχτούν σαν DOA αν το επιστρέψω ή να αποφύγω την διαδικασία? Εχω ξενερώσει παντος γιατί στο Mi6 που είχα πριν, το αποτύπωμα δούλευε τέλεια.

Κατά τα άλλα το κινητό πετάει!!!!!

Πως βρήκες πιο module έχει, το γράφει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...