Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Όλα καλά τελικά με το κινητό μου, από το service μου ανέφεραν ότι από τον προηγούμενο που μου είχε αλλάξει τη μπαταρία (την είχα αγοράσει από aliexpress και την άλλαξα 12-2020), είχε ραγίσει-σπάσει η μητρική, και δημιούργησε το θέμα με wifi/bluetooth που δεν άνοιγαν. Το έστειλαν σε ηλεκτρονικό (τώρα το κόλλησαν ή άλλαξαν το κύκλωμα του wifi/bluetooth δεν ξέρω), πάντως ανέλαβαν να το επισκευάσουν εφόσον το πρόβλημα προέκυψε μετά από αυτούς. Η μπαταρία από Κίνα είχα αρχίσει να φουσκώνει μετά από 2 μήνες χρήσης (είχε ανοίξει το πίσω μέρος λίγο στην πλευρά της κάμερας από την πίεση). Επίσης μετά από έλεγχο κατανάλωσης, μου είπαν ότι εμφανίζει μια επιπλέον κατανάλωση, που δεν μπορούν να καταλάβουν από πού προέρχεται, και η μπαταρία φορτίζει λίγο πιο γρήγορα από το κανονικό. Μου είπαν ότι έχω μια απόδοση της τάξης 80% και ίσως μου χαλάσει πιο γρήγορα η μπαταρία (αντί για 2 χρόνια να βγάλω 1-1.5 χρόνο). Το δοκιμάζω τώρα μια βδομάδα, καμία σχέση με πριν, έφτασα περίπου 4-4.5 ώρες οθόνης (στο accubattery μου βγάζει υγεία 102%), στην αναμονή δεν πέφτει όπως πριν (με την μπαταρία από Κίνα είχα 1-1.5 ώρες οθόνης και υγεία από την αρχή περίπου 36% αν θυμάμαι καλά). Στην αρχική του μπαταρία το accubattery έδειχνε 78% πριν την αλλάξω. Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ παλιό φορτιστή (από samsung s5 plus) που το φορτίζει πλήρως σε 2 ώρες και 5 λεπτά. Για να μη πολυλογώ, δεν με νοιάζουν πια οι τόσες λεπτομέρειες, έχω το κινητάκι πίσω...απίστευτα γρήγορο όπως πάντα...δεν υπάρχει αντικαταστάτης μέχρι τώρα...Ειδικά αν δώσουν και το miui 12.5 (ωραίο το όνειρο) γιατί θα είναι πιο ελαφρύ και θα έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας).
Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία WiFi calling της Vodafone. Η συσκευή μας δεν είναι μέσα αλλά είναι παλιότερα Xiaomi. Πως γίνεται? Μόνο αν κατεβάσουμε επιπλέον app της Vodafone μπορούμε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή χρειάστηκα κι εγώ μπαταρία, πήρα από το τοπικό κατάστημα που έχει και e-shop (fotocom). Την άλλαξα, ήταν εμφανώς μαιμού με χωρητικότητα περίπου 1400 στο accubattery. Τους έκανα λίγο σαματά, και προς τιμήν τους, μου την άλλαξαν με άλλη, που ήταν 100% αυθεντική και πανομοιότυπη με την παλιά μου. 5 μήνες μετά είμαι με περίπου σε 4 ώρες sot σε LOS, που για μένα είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Μολις παρέλαβα την μπαταρία nohon ,έκανε να έρθει περίπου 3-4 εβδομάδες ,την βρήκα στα 13€ από banggood,περιέχει όλα τα εργαλεία για να αλλάξει κάποιος μόνος του την μπαταρία ,ακόμα και τις αυτοκόλλητες ταινίες που μπαίνουν κάτω από την μπαταρία.Σε λίγες μέρες θα το πάω σε κατάστημα επισκευών να μου κάνουν την αντικατάσταση και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.Εχω φτάσει στις 2 ώρες SOT και πολύ θα χαρώ αν ξαναεχω το κινητό μου με την αρχική του αυτονομία.Επισης επειδή μου έχει γραντζουνιστει η πλάτη ,και περιμένω να μου έρθει μια ανταλλακτική πλάτη ,έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές που πουλιούνται στο banggood ?Είναι από το ίδιο υλικό με την πλάτη του κινητού ή καμία πλαστικουρα ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μολις παρέλαβα την μπαταρία nohon ,έκανε να έρθει περίπου 3-4 εβδομάδες ,την βρήκα στα 13€ από banggood,περιέχει όλα τα εργαλεία για να αλλάξει κάποιος μόνος του την μπαταρία ,ακόμα και τις αυτοκόλλητες ταινίες που μπαίνουν κάτω από την μπαταρία.Σε λίγες μέρες θα το πάω σε κατάστημα επισκευών να μου κάνουν την αντικατάσταση και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.Εχω φτάσει στις 2 ώρες SOT και πολύ θα χαρώ αν ξαναεχω το κινητό μου με την αρχική του αυτονομία.Επισης επειδή μου έχει γραντζουνιστει η πλάτη ,και περιμένω να μου έρθει μια ανταλλακτική πλάτη ,έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές που πουλιούνται στο banggood ?Είναι από το ίδιο υλικό με την πλάτη του κινητού ή καμία πλαστικουρα ;

 

καλησπερα !! σιγουρα εννοεις οτι αγορασες μπαταρια NOHON απο ALIEXPRES και οχι απο banggood!!!!

το banggood δεν εχει μπαταριες nohon για xiaomi..αν ομως πραγματικα βρηκες στο banggood μπορεις να δωσεις το λινκ..σευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εκανα και εγώ παραγγελία την nohon και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να την βάλω μόνος μου ή να απευθυνθώ σε κάποιο κατάστημα για να είμαι πιο σίγουρος.Ειδα βέβαια κάποια βιντεάκια στο youtube και δεν μου φάνηκε και τόσο δύσκολο.Αν κάποιος έχει αλλάξει την μπαταρία σε κάποιο κατάστημα περίπου για τι κόστος μιλάμε?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παραγγείλει και νομίζω ότι θα δοκιμάσω να την βγάλω μόνος μου. Αν βέβαια είναι αρκετό το σεσουάρ για να ξεκολλήσει η πλάτη...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εκανα και εγώ παραγγελία την nohon και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να την βάλω μόνος μου ή να απευθυνθώ σε κάποιο κατάστημα για να είμαι πιο σίγουρος.Ειδα βέβαια κάποια βιντεάκια στο youtube και δεν μου φάνηκε και τόσο δύσκολο.Αν κάποιος έχει αλλάξει την μπαταρία σε κάποιο κατάστημα περίπου για τι κόστος μιλάμε?[/quote

 

Φίλε δώσε 20€ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Λύνω και δένω λάπτοπ εδώ και χρόνια αλλά στο mi8 μου έκανα ζημιά στο data cable κάτω από την μπαταρία από 20€ ο λογαριασμός πήγε στα 70+...

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πρότεινα να πάτε σε ένα κατάστημα να σας κάνουν την αλλαγή επαγγελματίες τεχνικοί.Ειναι πολύ εύκολο να κάνεις κάποια ζημιά,καθώς τα αυτοκόλλητα δεν ξεκολλάνε εύκολα.Επισης χρειάζεται να έχετε πέραν των βασικων εργαλείων που περιέχει η συσκευασία της μπαταρίας και ένα πιστόλι θερμού αέρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις τελευταίες ημέρες μου πετάει συνέχεια τα μηνύματα που επισυνάπτω σε screenshots. Να σημειώσω πως την προηγούμενη Πέμπτη τα μικρά μου το πήραν και μετά από 5 λεπτά το βρήκε η γυναίκα μου στον πάτο της λεκάνης στο μπάνιο. Σε δέκα λεπτά το είχα πάει σε φίλο που επισκευάζει κινητά και την άλλη μέρα με ενημέρωσε πως το έσωσε. Ίσως στο μέλλον να έχω θέμα με μικρόφωνο , ακουστικό , βύσμα φόρτισης αλλά αυτό μοιάζει με θέμα software.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω;f6989e4e97c0bd1d9943b40f482c3bcb.jpg5734b4631bd3d584e72585540e1a29e8.jpg4a9549ccf0d841af0147ec98966c34ea.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@VASKIR Κάνε ενημέρωση από το playstore τον chrome και το android webview και θα λυθεί.

 

Sent from my Mi 8 using Tapatalk

Δεν προχωρά με τις ενημερώσεις , κολλάει και δεν τις ολοκληρώνει. Έκανα όμως απεγκατασταση ενημερώσεων στις εφαρμογές που μου επισημάνεις ( αν κατάλαβα καλά επανέρχεται στην προηγούμενη έκδοση) και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου , κάτι συμβαίνει λοιπόν με τις συγκεκριμένες εφαρμογές .

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει τρόπος μεταφοράς των εφαρμογών σε άλλο κινητό (είτε xiaomi είτε άλλο android) χωρίς να χαθούν τα δεδομένα αυτών και να μην χρειάζεται να τις ξανασεταρουμε?
UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα.Αλλαξα την προηγούμενη Κυριακή την μπαταρία και έβαλα την nohon.Η αλλαγή έγινε εύκολα χωρίς προβλήματα.Αφου φορτιστηκε στο accubaterry μου την έβγαλε 102%.Σημερα λοιπόν μετά από ακριβώς 7 μέρες ξενέρωσα λίγο γιατί μου την βγάζει 93%και εκτιμώμενη χωρητικότητα 3178mAh.Να πω πως όλες τις φορτίσεις τις έκανα πολύ προσεκτικά όπως έλεγε και μέσα στις οδηγίες του manual της μπαταρίας.Απορω λοιπόν πως σε τόσο μικρό διάστημα πήγε 93%?? Τσάμπα την έκανα την αλλαγή??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Αλλαξα την προηγούμενη Κυριακή την μπαταρία και έβαλα την nohon.Η αλλαγή έγινε εύκολα χωρίς προβλήματα.Αφου φορτιστηκε στο accubaterry μου την έβγαλε 102%.Σημερα λοιπόν μετά από ακριβώς 7 μέρες ξενέρωσα λίγο γιατί μου την βγάζει 93%και εκτιμώμενη χωρητικότητα 3178mAh.Να πω πως όλες τις φορτίσεις τις έκανα πολύ προσεκτικά όπως έλεγε και μέσα στις οδηγίες του manual της μπαταρίας.Απορω λοιπόν πως σε τόσο μικρό διάστημα πήγε 93%?? Τσάμπα την έκανα την αλλαγή??

 

Δεν ξερω τι παιζει αλλα την εχω παρει και γω για να την αλλαξω καποια στιγμη και με προβληματιζει αυτο που γραφεις... Εμενα αυτην την στιγμη η μπαταρια μου ειναι στο 82% μετα απο 2.5 χρονια και με καθημερινες γρηγορες φορτισεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2.5 χρόνια 82%???Εγώ το έχω 2 χρόνια και 4 μηνες και το accubaterry το έβγαζε 74%Γι αυτό βέβαια και την άλλαξα.Εχω δει διάφορα με την nohon μεγάλη αλλά αν έπεσε τόσο γρήγορα τότε στο 6μηνο θα θέλει αλλαγή.Καποια στιγμή μπήκα διάβασα κριτικες στο aliexpress αυτές βέβαια με τα 2 και 3 αστέρια και έλεγαν για αυτό το θέμα ότι έπεσε γρήγορα η μπαταρία.Τι να πω έχω απογοητευτεί γιατί το κινητό δεν υστερεί σε τίποτα άλλο.....είναι δυναμίτης.
Link to comment
Share on other sites

Αντί για το accubattery ,γιατί δεν ανεβάζεις ένα screenshot από την κατανάλωση που σου δείχνει το σύστημα για την μπαταρία ;Περισσότερα συμπεράσματα θα βγάλουμε από αυτό.Εμενα μετά από ένα χρόνο και δέκα μήνες περίπου η μπαταρία βγάζει Μαξ 2 ώρες και συνεχή λειτουργία και με την χρήση που κάνω εγώ συνολικά βγάζει ένα δωδεκάωρο μέχρι να κλείσει.Αν εσύ μετά από από έξι μήνες με την νέα μπαταρία βγάζεις 4-4.5 ώρες SOT νομίζω ότι είσαι καλά,βασικά δεν θυμάμαι αυτό το κινητό να έχει πάνω από 4-5 ώρες SOT.Εχω αγοράσει και εγώ την ίδια μπαταρία και θα την αλλάξω σε λίγο καιρό ,πόσο χειρότερα μπορεί να είναι από την τωρινή κατάσταση ;
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου παρουσιάστηκε ένα θέμα με το ακουστικό του τηλεφώνου κατά την διάρκεια των κλήσεων ο ήχος είναι πολύ χαμηλός και δυσκολεύεσαι να ακούσεις τον συνομιλητή σου. Η ένταση είναι στο τέρμα παρόλα αυτά δεν ακούγεται. Είναι θέμα λογισμικού ή υλικού;
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου παρουσιάστηκε ένα θέμα με το ακουστικό του τηλεφώνου κατά την διάρκεια των κλήσεων ο ήχος είναι πολύ χαμηλός και δυσκολεύεσαι να ακούσεις τον συνομιλητή σου. Η ένταση είναι στο τέρμα παρόλα αυτά δεν ακούγεται. Είναι θέμα λογισμικού ή υλικού;

 

Κοίτα μήπως έχει πιάσει βρώμα στις γρίλιες του ακουστικού; Αν ναι οδοντοβουρτσα, και σιγα σιγά καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο για δευτερο Το ιδιο προβλημα με την ενταση του ηχου του ακουστικου παρουσιαζει και το δικο μου

Το προβλημα ξεκινησε μετα την τελευταια αναβαθμιση του λογισμικου

Link to comment
Share on other sites

Βρομια είναι παιδιά ..και εγώ νόμιζα από αναβάθμιση ωσπου το καθάρισα..λίγο προσοχή κ επιμονή θέλει αλλά γίνεται..έχει βίντεο στο youtube
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...