Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Την βοήθειά σας. Θέλω να ορίσω ήχο κλήσης σε μία επαφή μόνο. Πως θα το κάνω; Δεν βγάζει επιλογή για ήχο κλήσης στην επεξεργασία της επαφής. Παλιότερα το έκανα, αλλά τώρα δεν μπορώ. Δεν ξέρω αν άλλαξαν το μενού. Αγορασμένο από Ελλάδα το κινητό, από την Cosmote, με την τελευταία επίσημη ενημέρωση. Ευχαριστώ.

 

Πας επαφές, διαλέγεις την επαφή που θέλεις και πατάς 3 τελίτσες πάνω δεξιά- ήχος κλήσης :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πας επαφές, διαλέγεις την επαφή που θέλεις και πατάς 3 τελίτσες πάνω δεξιά- ήχος κλήσης :)

 

Να είσαι καλά, αλλά όπως έγραψα δεν βγάζει κάτι σχετικό

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το πράγμα, να μην μπορώ να ανεβάσω ένα αρχείο jpg των 139kB , πραγματικά με ξεπερνάει. Τι έχετε κάνει, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, αλλά όπως έγραψα δεν βγάζει κάτι σχετικό

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το πράγμα, να μην μπορώ να ανεβάσω ένα αρχείο jpg των 139kB , πραγματικά με ξεπερνάει. Τι έχετε κάνει, δεν ξέρω.

 

Ανοίγεις την επαφή και κάτω κάτω γράφει Προεπιλεγμένος ήχος κλήσης! Από εκεί επιλέγεις ότι θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την επαφή και κάτω κάτω γράφει Προεπιλεγμένος ήχος κλήσης! Από εκεί επιλέγεις ότι θέλεις!

 

Ότι να 'ναι. Πήγαινα στις τελείες και δεν έβλεπα το προφανές. Ευχαριστώ.

 

Off topic. Το άλλο θέμα που δεν μπορώ να ανεβάσω jpg ακόμα και 39 Kb, ξέρει κανείς πως λύνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλη ,σταθερη σα βραχος,αλλα πολυ γυμνη σε σχεση με το miui

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπαταρια περιπου στα ιδια

 

To οτι ειναι γυμνη δεν με απασχολει. Ετσι κι αλλιως δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε καμια επιπλεον λειτουργια του MIUI.

 

Αλλα αν η μπαταρια ειναι στα ιδια δεν υπαρχει λογος να την χρησιμοποιησω, νομιζω. Ο σκοπος ειναι μηπως βελτιωθει η κατασταση στην αυτονομια πετωντας ολο το bloatware και τις επιπελον λειτουργιες.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ,δοκιμασα αρκετες custom..,η lineage σιγουρα απο τις πιο σταθερες μαζι με miui.eu..ξαναγυρισα σε στοκ...πανω κατω ιδια αυτονομια και νομιζω ενα κλικ πιο γρηγορη η miui ..
Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ,δοκιμασα αρκετες custom..,η lineage σιγουρα απο τις πιο σταθερες μαζι με miui.eu..ξαναγυρισα σε στοκ...πανω κατω ιδια αυτονομια και νομιζω ενα κλικ πιο γρηγορη η miui ..

 

Μαλιστα. Οποτε δεν αξιζει ο κοπος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Οποτε δεν αξιζει ο κοπος.

 

Μόνο μετά αν θελήσεις το καινούργιο αντροιντ θα αξίζει αλλά και πάλι δεν πιστεύω να έχεις καλύτερη αυτονομία..

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα δεν παρουμε το MIUI 12.5 και επειδη τελειωσε η εγγυηση που εχω, λεω να του βαλω καμια custom ROM. Εχω ακουσει για την Lineage. Υπαρχει καποια καλυτερη?

 

Με ενδιαφερει η αξιοπιστια (να λειτουργουν τα παντα σωστα) και η καλη διαχειριση μπαταριας χωρις να κοβει απο τα χαρακτηριστικα (πχ ειδοποιησεις κτλ).

 

Είναι λογικό να παίρνει το redmi note 7 και όχι εμείς?

https://www.ifastrepair.gr/2021/01/18/miui-12-5-27-syskeyes-xiaomi-anavathmizontai.html?fbclid=IwAR1qIhVKKGn8aP3q7iJZOrBZg7cGfl10WFJMTjOK-NvESQ9-CLmMuukR-KE

Link to comment
Share on other sites

Καμία λογική, θεωρώ ότι θα πάρει και το mi8.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

 

Καμία λογική, θεωρώ ότι θα πάρει και το mi8.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα δειξει. Το redmi note 7 ειναι νεοτερο απο το Mi8 ομως. Βγηκε αρχες 2019 ενω το δικο μας, μεσα του 2018. Αυτο ισως να παιζει τον ρολο του.

Link to comment
Share on other sites

Λείπουν πολλά τηλέφωνα που θα έπρεπε να είναι στην λίστα. Ο καιρός θα δείξει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρεις κάνεις πως να κλείσω τον Google assistant με εμποδίζει πολύ στα παιχνίδια αν γίνεται να τον απενεργοποιήσω τελείως ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με την μπαταρία του κινητού μου.πλεον μου κρατάει περίπου ένα δίωρο με χρήση και γύρω στις δώδεκα ώρες με αναμονή.Δεν έχω κάνει ποτέ format εδώ και έναμιση χρόνο που το έχω ,και πέρα από την μπαταρία ,θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ,και μακάρι να το έβρισκα καινούργιο να το ξανά αγοράσω.Απο όσο βλέπω και η αλλαγή μπαταρίας μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.Εχει κάποιος να προτείνει κάποιο μαγαζί ή μπαταρία που το έχει δοκιμάσει και έχει μείνει ευχαριστημένος ;Έχω πραγματικά πρόβλημα με την μπαταρια !https://files.fm/u/8a2p9yp95
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο 5 ωρο sot.με τη τελευταία rom .αν θελεις να δεις αν οντως υπάρχει προβλημα προτεινω το εξης ..να κανεις ενα factory reset.να εγκαταστησεις μονο τις απαραιτητες εφαρμογές.να δεις λιγο το σημα κινητης ,αν κινησε σε περιοχη με χαμηλο σημα ,γυρισε το σε 2g.βαλε dark mode ..κρατησε το έτσι για 2-3 κυκλους φορτισης και αν δε πηγαινει πανω απο 4-4:30 ωρες sot ,τοτε εισαι για αλλαγη..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με την μπαταρία του κινητού μου.πλεον μου κρατάει περίπου ένα δίωρο με χρήση και γύρω στις δώδεκα ώρες με αναμονή.Δεν έχω κάνει ποτέ format εδώ και έναμιση χρόνο που το έχω ,και πέρα από την μπαταρία ,θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ,και μακάρι να το έβρισκα καινούργιο να το ξανά αγοράσω.Απο όσο βλέπω και η αλλαγή μπαταρίας μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.Εχει κάποιος να προτείνει κάποιο μαγαζί ή μπαταρία που το έχει δοκιμάσει και έχει μείνει ευχαριστημένος ;Έχω πραγματικά πρόβλημα με την μπαταρια !https://files.fm/u/8a2p9yp95

 

Οπως σου ειπε και το παιδι πιο κατω, κανε οπωσδηποτε ενα hard reset αφου δεν εχεις κανει ποτε, βαλε παντου dark mode και δες πως παει. Αν εχεις κακο σημα στις περιοχες που κινεισαι, τοτε τα πραγματα δυσκολευουν οσο υπαρχει καταπονηση στην μπαταρια. Αν βελτιωθει μετα το reset τοτε εφταιγε αυτο. Αν οχι κοιτας για μπαταρια.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Ακολουθησα τις συμβουλές σας και έκανα ένα hard reset ,εγκαθιστώντας τις βασικές εφαρμογές .Πλέον έκλεισα bt ,gps ,έχω dark theme στο launcher ,μόνο την φωτεινότητα έχω στο 100%...Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω βάλει δυο σιμ στο κινητό.Μια συνήθως χρησιμοποιώ για τις κλησεις την άλλη για δεδομένα.Απο τις λίγες ώρες που παρακολουθώ την πορεία της μπαταρίας μετά το hard reset ,βλέπω ότι δεν θα αλλάξει μάλλον κάτι ως προς τη διάρκεια.Κατεβασα το accubattery και μου γράφει ότι η εκτιμώμενη χωρητικότητα της μπαταρίας είναι πλέον στο 74% !Επειδή δεν θα ήθελα να αγοράσω νέο κινητό ,έχει αλλάξει κάποιος με επιτυχία μπαταρία στο συγκεκριμένο κινητό ;Έστω να βρω μια αξιόπιστη μπαταρία και μετά θα αναζητήσω και έναν αξιόπιστο τεχνικό !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Ακολουθησα τις συμβουλές σας και έκανα ένα hard reset ,εγκαθιστώντας τις βασικές εφαρμογές .Πλέον έκλεισα bt ,gps ,έχω dark theme στο launcher ,μόνο την φωτεινότητα έχω στο 100%...Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω βάλει δυο σιμ στο κινητό.Μια συνήθως χρησιμοποιώ για τις κλησεις την άλλη για δεδομένα.Απο τις λίγες ώρες που παρακολουθώ την πορεία της μπαταρίας μετά το hard reset ,βλέπω ότι δεν θα αλλάξει μάλλον κάτι ως προς τη διάρκεια.Κατεβασα το accubattery και μου γράφει ότι η εκτιμώμενη χωρητικότητα της μπαταρίας είναι πλέον στο 74% !Επειδή δεν θα ήθελα να αγοράσω νέο κινητό ,έχει αλλάξει κάποιος με επιτυχία μπαταρία στο συγκεκριμένο κινητό ;Έστω να βρω μια αξιόπιστη μπαταρία και μετά θα αναζητήσω και έναν αξιόπιστο τεχνικό !

 

Με φωτεινοτητα στο 100% λογικο ειναι. Δεν υπαρχει κανενας λογος να την εχεις μονιμα στο φουλ, ουτε καν την μερα. Η στο αυτοματο η σε καποιο -αρκετα- χαμηλοτερο ποσοστο που σε βολευει. Προσωπικα την εχω παντα στο αυτοματο σε ολα μου τα κινητα.

 

Οσον αφορα την μπαταρια, δεν ξερω αν εισαι απο Αθηνα, αλλα ενα παιδι εδω ειχε προτεινει το allrepair. Αν θες να αγορασεις μονος σου, ειχαν προτεινει αυτη: https://www.aliexpress.com/item/4000252381795.html?srcSns=sns_Copy&spreadType=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=20011185714&tt=MG&aff_platform=default&sk=_mrshAjb&aff_trace_key=8e1c71b5feb548a58e2a2af3e1e9567b-1608565940461-08169-_mrshAjb&shareId=20011185714&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=670157a4fa084d3d96c4631c7e2022d5

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω το δουλευω μερικες φορες με δυο σιμ..σιγουρα εχει παραπανω καταναλωση γιατι προσπαθει να βρει σημα για δυο γραμμες...βαλε τη φωτεινότητα στο αυτόματο και βαλε τη σιμ ομιλιας σε 2g. Φορτισε το
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Ακολουθησα τις συμβουλές σας και έκανα ένα hard reset ,εγκαθιστώντας τις βασικές εφαρμογές .Πλέον έκλεισα bt ,gps ,έχω dark theme στο launcher ,μόνο την φωτεινότητα έχω στο 100%...Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω βάλει δυο σιμ στο κινητό.Μια συνήθως χρησιμοποιώ για τις κλησεις την άλλη για δεδομένα.Απο τις λίγες ώρες που παρακολουθώ την πορεία της μπαταρίας μετά το hard reset ,βλέπω ότι δεν θα αλλάξει μάλλον κάτι ως προς τη διάρκεια.Κατεβασα το accubattery και μου γράφει ότι η εκτιμώμενη χωρητικότητα της μπαταρίας είναι πλέον στο 74% !Επειδή δεν θα ήθελα να αγοράσω νέο κινητό ,έχει αλλάξει κάποιος με επιτυχία μπαταρία στο συγκεκριμένο κινητό ;Έστω να βρω μια αξιόπιστη μπαταρία και μετά θα αναζητήσω και έναν αξιόπιστο τεχνικό !

 

Κατέβασα την ίδια εφαρμογή με εσένα και μου έβγαλε 66% στην υγεία της μπαταρίας. Παρόλα αυτά συνήθως βγάζω 4 ώρες μπορεί και 4μιση. Έχω το κινητό περίπου 2,5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Ισως να υπάρχει θέμα στο δικό μου...Μέχρι στιγμής είμαι με 46% μπαταρία με ενεργό το κινητό περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά και σε αναμονή περίπου 10 ώρες(έχοντας κλείσει bt,gps και με φωτεινότητα στο 80%).Δεν το βλέπω να βγάζει.πανω από 2.5 ώρες ενεργό πάντως.Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που να έχει δοκιμάσει κάποιος αλλαγή μπαταρίας.Η διαδικασία της αλλαγής είναι πολύ εύκολη ,αλλά δεν γνωρίζω τι ανταλλακτικό να πάρω ώστε να δω βελτίωση και μην ανοίξω τσάμπα το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

NOHON (BM3E) ψάξε για αυτήν την μπαταρία, ότι καλύτερο κυκλοφορεί, γνήσια δύσκολα θα βρεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια χάλια είναι η μπαταρία και σε μένα κι έχω κάνει και hard reset. 42% μπαταρία με 1, 32 ώρες οθόνης και αναμονή 15 ώρες. Αν αλλάξεις μπαταρία και δεις αποτέλεσμα πες μου γιατί κατά τ άλλα το κινητό είναι φοβερό σ όλα τ άλλα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η μπαταρια επηρεαζεται πολυ απο την φωτεινότητα της οθονης , γι'αυτό προτεινω αυτοματο(οχι 80,οχι 60 κτλ) ..σε σκοτεινα μερη το αυτοματο ριχνει τη φωτεινότητα και 20% ..εκει δε χρειάζεται το 80%..εκει κανεις οικονομια στην μπαταρια χωρις να μειωνεις την εμπειρία χρησης...μετα ειναι το σημα ..αν εχεις κακο σημα κινητης εχει μεγαλη διαφορά με φουλ σημα...μετα ειναι οι κακογραμμένες εφαρμογές..γι αυτο λεμε για αρχη με λιγες κ γνωστές.και μετα προσθέτουμε και άλλες..αν δουμε αποτομη αυξηση στην καταναλωση μπαταριας ξερουμε οτι φταιει η τελευταία εφαρμογή που προσθεσαμε..

Δοκιμαστε το και πρςπει να βγαζετε τουλάχιστον 4ωρες ...βεβαια υπάρχουν και οι τελειωμενες μπαταριες ..

Εγω προσωπικά θα προσεχα τα παραπανω και μετα θα πηγαινα σε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...