Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε service κινητών, δεν ανοίγει το wifi/bluetooth, κάνει σαν να κολλάει στο wifi, δεν δείχνει δίκτυα. Τα δεδομένα με κάρτα sim δουλεύουν. Έχω κάνει και reset, βασικά με reset τους το έδωσα. Ξαναπέρασα την rom, αλλά και πάλι τίποτα. Στα τεστ του κινητού, κάνει search σε wifi και bluetooth αλλά τίποτα. Εννοείται πώς θα τους καλέσω αύριο να το πάω....έχει γίνει σε κάποιον αυτό?

 

Σε ποιο μαγαζι το πηγες? Αν δεν θες να το πεις δημοασια στειλε μου ενα pm, γιατι και γω σε λιγο καιρο θα παω για μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφήστε τί έπαθα, το πήγα και το άφησα. ..μου έλεγαν ότι μπορεί να φταίει η μπαταρία (immitation) που είχα βάλει σε άλλο service, να δίνει αλλά volt και κάτι τέτοια. ..με πήραν μετά από μια ώρα και μου λένε έφταιγε ο προηγούμενος. ..είχε κανει ράγισμα λέει στην πλακέτα. ..μα του λέω λειτουργούσε κανονικά πριν, ναι αλλά λέει εμείς αυτό βλέπουμε. ...άρα λέω μου το παράδωσατε τέλειο. ..και χάλασε στα χέρια μου ?Τέλος πάντων, μου είπαν θέλει μάλλον αλλαγή motherboard...και θα το ψάξουμε. ..δεν ξέρω αν με δουλεύουν ή οχι έχω ξενερώσει άσχημα. Πάντως μακριά από service....όσο παραπονιομαστε για τη μπαταρία. ...έπρεπε να το αφήσω όσο κρατήσει. ...
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τί έπαθα, το πήγα και το άφησα. ..μου έλεγαν ότι μπορεί να φταίει η μπαταρία (immitation) που είχα βάλει σε άλλο service, να δίνει αλλά volt και κάτι τέτοια. ..με πήραν μετά από μια ώρα και μου λένε έφταιγε ο προηγούμενος. ..είχε κανει ράγισμα λέει στην πλακέτα. ..μα του λέω λειτουργούσε κανονικά πριν, ναι αλλά λέει εμείς αυτό βλέπουμε. ...άρα λέω μου το παράδωσατε τέλειο. ..και χάλασε στα χέρια μου ?Τέλος πάντων, μου είπαν θέλει μάλλον αλλαγή motherboard...και θα το ψάξουμε. ..δεν ξέρω αν με δουλεύουν ή οχι έχω ξενερώσει άσχημα. Πάντως μακριά από service....όσο παραπονιομαστε για τη μπαταρία. ...έπρεπε να το αφήσω όσο κρατήσει. ...

 

Το ειχες παει και σε αλλο service? Αν ριχνει ο ενας την ευθυνη στον αλλο, εμπλεξες... Τελικα ποια ειναι τα καταστηματα που το πηγες?

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τί έπαθα, το πήγα και το άφησα. ..μου έλεγαν ότι μπορεί να φταίει η μπαταρία (immitation) που είχα βάλει σε άλλο service, να δίνει αλλά volt και κάτι τέτοια. ..με πήραν μετά από μια ώρα και μου λένε έφταιγε ο προηγούμενος. ..είχε κανει ράγισμα λέει στην πλακέτα. ..μα του λέω λειτουργούσε κανονικά πριν, ναι αλλά λέει εμείς αυτό βλέπουμε. ...άρα λέω μου το παράδωσατε τέλειο. ..και χάλασε στα χέρια μου ?Τέλος πάντων, μου είπαν θέλει μάλλον αλλαγή motherboard...και θα το ψάξουμε. ..δεν ξέρω αν με δουλεύουν ή οχι έχω ξενερώσει άσχημα. Πάντως μακριά από service....όσο παραπονιομαστε για τη μπαταρία. ...έπρεπε να το αφήσω όσο κρατήσει. ...

 

Κράξε τους άσχημα. Σου έκαναν ζημιά. Απαίτησε να σου το φτιάξουν

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Κράξε τους άσχημα. Σου έκαναν ζημιά. Απαίτησε να σου το φτιάξουν

 

Και βέβαια θα απαιτήσω να το φτιάξουν ή τουλάχιστον να μου το παραδώσουν όπως τους το έφερα, δηλαδή πλήρως λειτουργικό και με την παλιά μπαταρία. Δεν πρόλαβα να δω και επιδόσεις της μπαταρίας (αν έχεις τύχη), πάντως πριν αλλάξω την εργοστασιακή γνήσια, ήμουν περίπου 3-3.5 ώρες οθόνης ( χωρίς παιχνίδια, μόνο browser, Facebook, viber , messenger, κλήσεις)...με την imitation από aliexpress στη 1-1.5 ώρα (ήρθε και το miui 12 και τελειώσαμε με αναμονή απαράδεκτη). ..και άρχισε να φουσκώνει σε 2 μήνες. Επίσης τους έκανε εντύπωση στον ελεγχο που εκαναν με τη καινουρια μπαταρία, ότι φόρτιζε γρηγορότερα απότι το κανονικό, αλλά τα ρεύματα ήταν σωστά σε μια πλήρη φόρτιση. Την κατανάλωση την βρήκαν σωστή. Αν θα γίνονταν όλα αυτά. ..δε θα έμπαινα στη διαδικασία αλλαγής. ..μια χαρά ήταν και οι 3 ώρες οθόνης. Πιστεύω η καινούρια θα κράταγε 4-4.5 ώρες.

Edited by spinos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν αποτελεί δυσφήμιση να πεις την ονομασία του καταστήματος που πήγες το κινητό και σου παρουσίασε θέμα,εφόσον θα πεις την εμπειρία σου από μια υπηρεσία που σου προσφέρθηκε,έτσι θα πληροφορήσεις και όλους εμάς.Επισης ποια μπαταρία αγόρασες ?Προσωπικά μακάρι να κρατούσε το κινητό μου 3-3.5 ώρες SOT.Πλεον έχει φτάσει στις 2-2.5 ώρες και έχει αρχίσει να γίνεται μη χρηστικό σε περιπτώσεις που δεν θέλω να κουβαλάω ένα τεράστιο power bank...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν αποτελεί δυσφήμιση να πεις την ονομασία του καταστήματος που πήγες το κινητό και σου παρουσίασε θέμα,εφόσον θα πεις την εμπειρία σου από μια υπηρεσία που σου προσφέρθηκε,έτσι θα πληροφορήσεις και όλους εμάς.Επισης ποια μπαταρία αγόρασες ?Προσωπικά μακάρι να κρατούσε το κινητό μου 3-3.5 ώρες SOT.Πλεον έχει φτάσει στις 2-2.5 ώρες και έχει αρχίσει να γίνεται μη χρηστικό σε περιπτώσεις που δεν θέλω να κουβαλάω ένα τεράστιο power bank...

 

Είχα πάρει μπαταρία που είχε προτείνει χρήστης για poco f1, από aliexpress, η οποία ήταν σε συσκευασία κλειστή υποτίθεται xiaomi. Μου είπαν από το service ότι είναι imitation, παρόλα αυτά την έβαλα. Από την αρχή έδειχνε στο accubattery 36 % υγεία. ..οπότε καταλαβαίνει κάποιος τη μουφα, εν τω μεταξύ η εικόνα που είχε στο μαγαζί ήταν ακριβώς με αυτή που ήρθε. Ακόμα και ημερομηνία παραγωγής ήταν 5/2019 ακόμα και το serial number ίδιο. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει 100% αξιόπιστο από Κίνα για original. Ακόμα και στα μαγαζια service, δεν φέρνουν ακριβώς original αλλά oem. Απότι μου εξήγησαν είναι από το ίδιο εργοστάσιο αλλά δεν έχει πάνω τυπωμένα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει μπαταρία που είχε προτείνει χρήστης για poco f1, από aliexpress, η οποία ήταν σε συσκευασία κλειστή υποτίθεται xiaomi. Μου είπαν από το service ότι είναι imitation, παρόλα αυτά την έβαλα. Από την αρχή έδειχνε στο accubattery 36 % υγεία. ..οπότε καταλαβαίνει κάποιος τη μουφα, εν τω μεταξύ η εικόνα που είχε στο μαγαζί ήταν ακριβώς με αυτή που ήρθε. Ακόμα και ημερομηνία παραγωγής ήταν 5/2019 ακόμα και το serial number ίδιο. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει 100% αξιόπιστο από Κίνα για original. Ακόμα και στα μαγαζια service, δεν φέρνουν ακριβώς original αλλά oem. Απότι μου εξήγησαν είναι από το ίδιο εργοστάσιο αλλά δεν έχει πάνω τυπωμένα στοιχεία.

καλησπερα στα παιδια!! πριν δυο μερες ειχα γραψει ξανα!! μη ψαχνετε γνησια μπαταρια στην ελλαδα!!εχω αλλαξει 3 μπαταριες σε mi8 και ηταν ολες απο 2.300 εως 2700 mah.μετρημενες με μετρητη χωρητικότητας!! τις αλλαξα ολες με NOHON ΑΠΟ ALIEXPRES..ειναι η μονη εταιρια που εχει πολυ καλες και αξιόπιστες μπαταριες.εχουν και οι 3 που αλλαξα 3.300 mah.το δικο μου που το παρακολουθω τωρα και δυο βδομαδες που την αλλαξα μου εχει διξει και 3450 mah ..αφηνω ξανα το λινκ σε οποιον ενδιαφερετε!!

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.44f94c4dRkWG76

ο τυπος της μπαταριας ειναι ΒΜ3Ε ..εμενα μου εκανε 3 βδομαδες να ερθει το πακετακι

αλλη περιπτωση με γνησια και σιγουρα γνησια ειναι απο το site https://www.dragon-tt.com/xx.aspx?id=2720

αλλα δεν στελνουν με ασφαλεια σε ελλαδα μπαταριες..εγω εκανα μια παραγγελια για δοκιμη που θελω να αλλαξω σε ενα φιλο και περιμενω να δω αν στειλουν tracking number.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα παιδια!! πριν δυο μερες ειχα γραψει ξανα!! μη ψαχνετε γνησια μπαταρια στην ελλαδα!!εχω αλλαξει 3 μπαταριες σε mi8 και ηταν ολες απο 2.300 εως 2700 mah.μετρημενες με μετρητη χωρητικότητας!! τις αλλαξα ολες με NOHON ΑΠΟ ALIEXPRES..ειναι η μονη εταιρια που εχει πολυ καλες και αξιόπιστες μπαταριες.εχουν και οι 3 που αλλαξα 3.300 mah.το δικο μου που το παρακολουθω τωρα και δυο βδομαδες που την αλλαξα μου εχει διξει και 3450 mah ..αφηνω ξανα το λινκ σε οποιον ενδιαφερετε!!

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.44f94c4dRkWG76

ο τυπος της μπαταριας ειναι ΒΜ3Ε ..εμενα μου εκανε 3 βδομαδες να ερθει το πακετακι

αλλη περιπτωση με γνησια και σιγουρα γνησια ειναι απο το site https://www.dragon-tt.com/xx.aspx?id=2720

αλλα δεν στελνουν με ασφαλεια σε ελλαδα μπαταριες..εγω εκανα μια παραγγελια για δοκιμη που θελω να αλλαξω σε ενα φιλο και περιμενω να δω αν στειλουν tracking number.

 

Eνημερωσε μας για την παραγγελια αν μπορεις! Παντως γραφουν If you come from other country please ignore batteries.

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωσε μας για την παραγγελια αν μπορεις! Παντως γραφουν If you come from other country please ignore batteries.

μολις με ενημερωσαν απο dragon για τη σωστη μεθοδο αποστολης..επιλεγουμε στο check out..

Shipping Method : Battery shipping(European line...ειναι ακριβα τα μεταφορικα σε σχεση με το κοστος της μπαταριας αλλα ειναι γνησια!!!

1

Original BM3E Built-in Battery For Xiaomi 8 Mi8 (only Deliver to some countries) default Qty: 1 Weight(KG): 0.20 Price: 15.10

Goods Total($): 15.10$

Shipping Cost : 16$

Credits Price : 0$

Total : 31.1$

 

Shipping Method : Battery shipping(European line)

αυτο ειναι το γενικο κοστος...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα παιδια!! πριν δυο μερες ειχα γραψει ξανα!! μη ψαχνετε γνησια μπαταρια στην ελλαδα!!εχω αλλαξει 3 μπαταριες σε mi8 και ηταν ολες απο 2.300 εως 2700 mah.μετρημενες με μετρητη χωρητικότητας!! τις αλλαξα ολες με NOHON ΑΠΟ ALIEXPRES..ειναι η μονη εταιρια που εχει πολυ καλες και αξιόπιστες μπαταριες.εχουν και οι 3 που αλλαξα 3.300 mah.το δικο μου που το παρακολουθω τωρα και δυο βδομαδες που την αλλαξα μου εχει διξει και 3450 mah ..αφηνω ξανα το λινκ σε οποιον ενδιαφερετε!!

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.44f94c4dRkWG76

ο τυπος της μπαταριας ειναι ΒΜ3Ε ..εμενα μου εκανε 3 βδομαδες να ερθει το πακετακι

αλλη περιπτωση με γνησια και σιγουρα γνησια ειναι απο το site https://www.dragon-tt.com/xx.aspx?id=2720

αλλα δεν στελνουν με ασφαλεια σε ελλαδα μπαταριες..εγω εκανα μια παραγγελια για δοκιμη που θελω να αλλαξω σε ενα φιλο και περιμενω να δω αν στειλουν tracking number.

Το έχω ξανά αναφέρει ότι καλύτερη μπαταρία από την nohon δεν κυκλοφορεί στην αγορά, κάποιοι επιμένουν να πετάνε τα λεφτά τους σε μπαταρίες από Ελλάδα που όλες είναι μάπα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά αναφέρει ότι καλύτερη μπαταρία από την nohon δεν κυκλοφορεί στην αγορά, κάποιοι επιμένουν να πετάνε τα λεφτά τους σε μπαταρίες από Ελλάδα που όλες είναι μάπα.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!εγω στο δικο μου NOHON εβαλα και ηρέμισα....ειναι καινουριο...4,5 ωρες sot

τα εχω γραψει δυο φορες εδω στα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από AliExpressμπαταρια horon που πρότεινει πιο πάνω ο φίλος και κόστισε περίπου 11€...θα το ρισκάρω και θα πάω για αλλαγή σε κάποιο τεχνικό.Δεν βλέπω το λόγο πάντως να αγοράσω από το σάιτ που λέτε μια και η τιμή είναι τριπλάσια.Εκτος και αν υπάρχει το ενδεχόμενο να έχω αγοράσει κάποια μπύρα μπαταρία που την έχουν βαφτίσει horon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα από AliExpressμπαταρια horon που πρότεινει πιο πάνω ο φίλος και κόστισε περίπου 11€...θα το ρισκάρω και θα πάω για αλλαγή σε κάποιο τεχνικό.Δεν βλέπω το λόγο πάντως να αγοράσω από το σάιτ που λέτε μια και η τιμή είναι τριπλάσια.Εκτος και αν υπάρχει το ενδεχόμενο να έχω αγοράσει κάποια μπύρα μπαταρία που την έχουν βαφτίσει horon

 

αν αγορασες απο το λινκ που ειχα αφησει παραπανω ειναι απο Nohon official store..ειναι γνησια NOHON

https://www.aliexpress.com/item/32821710473.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.44f94c4dRkWG76

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρατηρώ ότι με το galaxy s5 plus, με το speedtest στο WiFi πιάνω 96mbps/10mbps, ενώ με το mi 8 έπιανα 42mbps/10mbps σε 100 άρα γραμμή του σπιτιού μου. Κοιτάζοντας την ποιότητα σύνδεσης με το router, στο s5 plus 144mbps, ενώ στο mi 8 72mbps. Μήπως λειτουργουν υποβαθμισμένα? Ο υπεύθυνος της forthnet μου είχε πει ότι το router δεν είναι για 100αρι wireless αφού είναι μόνο 2.4ghz, και μόνο μέσω καλωδίου θα πιάνω 100. Είμασταν επιεικεις (τουλάχιστον εγώ, μετά από πολλά ξενερωματα -υποβαθμίσεις σε σχέση με τεχνολογία του 2014 s5 plus) με το mi 8, δεν είχε 4g+, Netflix HD, πρόβλημα με ειδοποιήσεις, πέρασε ολόκληρος 1.5 χρόνος να το φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρατηρώ ότι με το galaxy s5 plus, με το speedtest στο WiFi πιάνω 96mbps/10mbps, ενώ με το mi 8 έπιανα 42mbps/10mbps σε 100 άρα γραμμή του σπιτιού μου. Κοιτάζοντας την ποιότητα σύνδεσης με το router, στο s5 plus 144mbps, ενώ στο mi 8 72mbps. Μήπως λειτουργουν υποβαθμισμένα? Ο υπεύθυνος της forthnet μου είχε πει ότι το router δεν είναι για 100αρι wireless αφού είναι μόνο 2.4ghz, και μόνο μέσω καλωδίου θα πιάνω 100. Είμασταν επιεικεις (τουλάχιστον εγώ, μετά από πολλά ξενερωματα -υποβαθμίσεις σε σχέση με τεχνολογία του 2014 s5 plus) με το mi 8, δεν είχε 4g+, Netflix HD, πρόβλημα με ειδοποιήσεις, πέρασε ολόκληρος 1.5 χρόνος να το φτιάξουν.
Ένα καλό router 2.4ghz μπορεί να πιάσει μέχρι και 300mbps, όχι βέβαια αυτά που δίνουν οι τηλεπικοινωνιακοι πάροχοι στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε καλο και σοβαρο ρουτερ βλεπω 72mpbs στα 2.4ghz.

 

Λετε να εκαναν καμια μαμακια με το modem του τηλεφώνου στις τελευταίες αναβαθμησεις ?

 

Sent from my Mi 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε καλο και σοβαρο ρουτερ βλεπω 72mpbs στα 2.4ghz.

 

Λετε να εκαναν καμια μαμακια με το modem του τηλεφώνου στις τελευταίες αναβαθμησεις ?

 

Sent from my Mi 8 using Tapatalk

 

Εμένα κανονικά στα 144mbps είναι. Έχω παρατηρήσει ότι όταν λέει και ένα 5G δίπλα στο wifi γράφει 566mbps κάπου εκεί

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κανονικά στα 144mbps είναι. Έχω παρατηρήσει ότι όταν λέει και ένα 5G δίπλα στο wifi γράφει 566mbps κάπου εκεί
Σε wifi 5ghz εχω δει και 866mpbs. Και παίζουν ολα πολύ καλύτερα.

 

Στα 2.4ghz δεν μας τα λεει καλά

 

Sent from my Mi 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως γίνεται για λόγους εξοικονόμησης....θέλω να θύμησω ότι το s5 plus είχε snapdragon 805, και 4G + σε σχέση με το απλό s5. Επίσης τις ταχύτητες σε Mobile που έχω πιάσει με s5 plus, δεν τις έχω δει στο mi 8. Στις αρχές του 4g+ είχα πιάσει στη wind ακόμα και 265mbps στο αεροδρόμιο, κεντρικά σημεία 180mbps, λόγω του cat6 (300/50mbps). Θα μου πείτε λεπτομέρειες....τα αντίστοιχα του mi 8 ενώ είναι Cat16 1024/150 Mbps, δεν έχω δει με τίποτα πάνω από 150, ακόμα και το 4G +δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. Εξάλλου τα δίκτυα στην Ελλάδα είναι τύπου 300/50, άχρηστο θα ήταν, αλλά η xiaomi μετά την κυκλοφορία του mi 8 βελτίωσε πολλά σημεία. Στην τιμή που αγοράστηκε σίγουρα δεν υπάρχει παράπονο, στα 380 128αρι, ελπίζω να μου το φτιάξουν στο service, γιατί δεν έχω βρει άξιο αντικαταστάτη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένα security patch θα έρθει; είμαστε με του Σεπτεμβρίου του 2020 τι στο καλό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένα security patch θα έρθει; είμαστε με του Σεπτεμβρίου του 2020 τι στο καλό;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από ότι φαίνεται ένα καλό θα πάρουμε ξανά του χρόνου τον Σεπτέμβριο και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ένα καλό θα πάρουμε ξανά του χρόνου τον Σεπτέμβριο και τέλος

 

Εννοείς φέτος τον Σεπτέμβριο. Του 2021

UMI X2-HONOR 6-S7-MI 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...