Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ βαρέθηκα να περιμένω την αναβάθμιση και αγόρασα το mi10 :). Τρομερό τηλέφωνο όντως!

 

Και εγώ το ίδιο! Βρήκα ένα μεταχειρισμένο στα 340 και τέλος οι αναμονες. Νύχτα μέρα η διαφορά, καμμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά αγοράσατε άλλο τηλέφωνο λόγω της καθυστέρησης της αναβάθμισης? Εννοείται ότι είναι καλύτερο αφού είναι δύο γενιές μετά και εννοείται ότι θα έχει άμεση υποστήριξη αφού είναι η ναυαρχίδα του 2020. Σε 2 χρόνια που θα έχει βγει το mi 12 ξέρω γω , το mi 10 την ίδια αντιμετώπιση που έχει τώρα το mi8 θα έχει..... κοινή λογική

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το δουλέψεις,θα δεις ότι δεν θα σου φαίνεται

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά αγοράσατε άλλο τηλέφωνο λόγω της καθυστέρησης της αναβάθμισης? Εννοείται ότι είναι καλύτερο αφού είναι δύο γενιές μετά και εννοείται ότι θα έχει άμεση υποστήριξη αφού είναι η ναυαρχίδα του 2020. Σε 2 χρόνια που θα έχει βγει το mi 12 ξέρω γω , το mi 10 την ίδια αντιμετώπιση που έχει τώρα το mi8 θα έχει..... κοινή λογική

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η γελαστή φατσούλα σε αυτές τις περιπτώσεις δείχνει το ύφος του σχολίου. Εννοείται πως δεν συνέβη γι αυτο το λόγο. Το Mi8 ακόμη σήμερα, ακόμη με miui 11 αποτελεί εξαιρετικό τηλέφωνο. Ο λόγος αλλαγής του είναι ένας και λέγεται ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η αλλαγή δεν έγινε μόνο για την MiUI12 η οποία δεν έχει και τρομερές διαφορες. Όπως και να το δεις ομως ναυαρχίδα ξεναυαρχιδα, το Μι8 είναι πλέον 2.5 ετών τηλέφωνο. Σύντομα σταματάνε οι αναβαθμίσεις, η μπαταρία αρχίζει και κουράζεται κτλ κτλ. Γενικα το τηλέφωνο είναι πλέον ξεπερασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμασα τo τηλ με 765 mi 10 lite και μου φάνηκε χειροτερο σαν εμπειρία χρησης...το mi 10 φιλου καλυτερο..οποτε αν αλλάξω θα παω σε mi 10..αν και σκέφτομαι να το κρατησω κανενα χρόνο ακομη γιατι το τηλ ακομα πεταει κ απο φωτογραφία με gcam με ικανοποιεί...μονο η μπαταρία,αλλα το βαζω κανενα τεταρτο το μεσημέρι στη μπριζα κ ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδευεσαι (ειναι απειρες οι εκδοσεις και γενικα δυσκολα βρισκεις καποια να δουλευουν ολα σωστα) κατέβασε το https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/gcam-portrait-merger-t3952347 και καθάρισες

να σαι καλά ρε φίλε !!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η αλλαγή δεν έγινε μόνο για την MiUI12 η οποία δεν έχει και τρομερές διαφορες. Όπως και να το δεις ομως ναυαρχίδα ξεναυαρχιδα, το Μι8 είναι πλέον 2.5 ετών τηλέφωνο. Σύντομα σταματάνε οι αναβαθμίσεις, η μπαταρία αρχίζει και κουράζεται κτλ κτλ. Γενικα το τηλέφωνο είναι πλέον ξεπερασμένο.
Συμφωνώ αυτά ακριβώς ανέφερα και εγώ παραπάνω. Άλλωστε αυτή είναι και η πολιτική της Xiaomi για αυτό βγάζει 100 τηλ το χρόνο για να έχουμε "ανάγκη" αναβαθμισης. Το θέμα για μένα είναι στην τσέπη του καθενός, προσωπικά δε με παίρνει αλλά και δεν θα έδινα για κανένα λόγο 600 ευρώ για τηλέφωνο ενώ πριν 2 χρόνια με 300 άντε 350 έπαιρνες κινητάρες. Μέχρι να ξανά πέσουν οι ναυαρχίδες σε λογικές τιμές κάθομαι στο mi8 και αν σταματήσει να με καλύπτει αναγκαστικά σε midrange

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στα πόσα χρόνια αχρηστεύεται η μπαταρία?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα πόσα χρόνια αχρηστεύεται η μπαταρία?

Είναι λίγο ανάλογα τη χρήση δεν πάει με τα χρόνια. Χοντρικά στους 500 κυκλους θα δεις ένα ~15% πτώση και κάπου μεταξυ 1000 και 2000 φορτίσεις η μπαταρία θα αντέχει ακόμα αλλά θα αρχίσει να κάνει κουλά πχ από το 20% θα πηγαίνει στο 0 σε 10 λεπτά.

 

Οπότε άλλος θα κάνει 1000φορτισεις σε ενάμιση χρόνο άλλος σε 3 δεν κάνουν όλοι ίδια χρήση. Εγώ πχ σε 2μιση έτη είναι ακόμα ΟΚ. Έχει πέσει κάνα 15% αλλά δεν κάνει τρελά ακόμα. Είναι αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος για να αλλάξω και εγώ το mi8 μετά από 2 χρόνια χρήσης είναι η μπαταρία του, όπου πλέον έχει πέσει η απόδοση της.

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο με καλύπτει πλήρως. Άλλωστε για να πάρει κάποιος σήμερα νέο κινητό με super amoled οθόνη και camera με OIS, που έχει το mi8, πρέπει να δώσει τουλάχιστον 500 ευρώ. Σκέφτομαι να πάρω μια νέα μπαταρία με 10 ευρώ και να βρω κάποιον αξιόπιστο τεχνικό για να αντικαταστήσει την παλιά. Άνετα μετά το κρατάω άλλα 2 χρόνια...

Edited by bak2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε .... έγινε πιο γρήγορο ... η μόνη βλακεία είναι που στην οθόνη κάτω μου βγάζει στο κέντρο μια άσπρη γραμμή που δεν ξέρω τι είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε κάθε wallpaper .... κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε .... έγινε πιο γρήγορο ... η μόνη βλακεία είναι που στην οθόνη κάτω μου βγάζει στο κέντρο μια άσπρη γραμμή που δεν ξέρω τι είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε κάθε wallpaper .... κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι

Άσπρη γραμμή στην μέση...iPhone-like είσαι ΑΦΟΥ! :lol:

 

Βγαίνει βρε. Από τις ρυθμίσεις. Δεν είναι Wallpaper. Πάνε εκεί που ρυθμίζεις τα gestures-κουμπιά και θα το βρείς. Δεν έχω το xiaomi μαζί μου για να σε πώ που ακριβώς είναι. :happy:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άσπρη γραμμή στην μέση...iPhone-like είσαι ΑΦΟΥ! :lol:

 

Βγαίνει βρε. Από τις ρυθμίσεις. Δεν είναι Wallpaper. Πάνε εκεί που ρυθμίζεις τα gestures-κουμπιά και θα το βρείς. Δεν έχω το xiaomi μαζί μου για να σε πώ που ακριβώς είναι. :happy:

άσε μου έχει σπάσει τα νεύρα δεν μπορώ να το βρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το βρήκα ..... ημαρτον

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άσε μου έχει σπάσει τα νεύρα δεν μπορώ να το βρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το βρήκα ..... ημαρτον

προς το παρόν πάει σούπερ σφαίρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άσε μου έχει σπάσει τα νεύρα δεν μπορώ να το βρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το βρήκα ..... ημαρτον

προς το παρόν πάει σούπερ σφαίρα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε κουτσουρεμενο όμως δεν έχουν πρόσθεση την μπάρα την καινούργια

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εμένα μου ήρθε κουτσουρεμενο όμως δεν έχουν πρόσθεση την μπάρα την καινούργια

Edit: το βρήκα τελικά υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε κουτσουρεμενο όμως δεν έχουν πρόσθεση την μπάρα την καινούργια

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit: το βρήκα τελικά υπάρχει

ποια μπάρα ρε παιδιά ;

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

ωραίες και οι δύο νέες ταπετσαρίες . η μια όμως δε μου κάνει ενημέρωση , λέει αδυναμία λήψης. Είναι και σε εσάς έτσι;
Link to comment
Share on other sites

ωραίες και οι δύο νέες ταπετσαρίες . η μια όμως δε μου κάνει ενημέρωση , λέει αδυναμία λήψης. Είναι και σε εσάς έτσι;

Και σε μένα έτσι είναι. Θα φτιαχτεί θεωρώ τις επόμενες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το update το έχουν κατεβάσει αλλά μπορείς να κατεβάσεις το zip αρχείο και μέσω του updater το βάζεις. ελπίζω να είναι όντως καλύτερο μην πήγε τζάμπα η αναμονή
Link to comment
Share on other sites

ποια μπάρα ρε παιδιά ;

 

Ρυθμίσεις- ειδοποιήσεις- πίνακας ειδοποιήσεων - control center & status bar - χρήση νέου κέντρου ελέγχου ..

Ρίξε μια ματιά πως φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε .... έγινε πιο γρήγορο ... η μόνη βλακεία είναι που στην οθόνη κάτω μου βγάζει στο κέντρο μια άσπρη γραμμή που δεν ξέρω τι είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε κάθε wallpaper .... κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι

 

για οσους εχουν κανει την αναβαθμιση σε miui12:

ο dialer ειναι αυτος που ειχαμε στο miui11 ή εχει αντικατασταθει απο τον google dialer;

(η διαφορα τους ειναι οτι ο google δεν εχει ηχογραφηση συνομιλιας)

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το πρωί μου είχε βγάλει την αναβάθμιση, αλλά ήμουν με δεδομένα, και το άφησα ανοιχτό να την κάνω αργότερα. Όταν συνδέθηκα σε wifi, δεν υπήρχε πια η αναβάθμιση. Τελικά τη βρήκα από ένα site και την έκανα. Μέχρι στιγμής κάνει κάτι κολληματακια και πιστεύω θέλει καποιο reset. Αυτό που δεν βρίσκω είναι ο συγχρονισμός που φαινόταν στο κέντρο ελέγχου πριν, τώρα δεν εμφανίζεται. Επίσης δεν βλέπω τη διαγραφή cache στον αποθηκευτικό χώρο. Άλλαξε το εικονίδιο του vowifi, μπαταρία φαίνεται γενικά σταθερή όσο δοκιμάζω. Η γραμματοσειρά κάπως άλλαξε, εικονίδια κάποια άλλαξαν του συστήματος, υπάρχει ευτυχώς ακόμα η ηχογράφηση κλήσης. Γενικότερα καλό το βλέπω. Αν υπάρχει κάποιος να μου λύσει τις δύο παραπάνω απορίες....ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...