Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση για τους κατόχους της Global Version του κινητού, από Κίνα έρχεται πλήρως σφαγιασμένη από τα γνωστά μαγαζιά; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω μεγάλος ντόρος για ένα όχι τόσο μεγάλο θέμα . Αν έχεις global version απλά κάνεις τα updates της xiaomi . Δεν γνωρίζω από φλασαρισματα κλπ κ δεν μ ενδιαφέρει. Αλλά ότι έπρεπε η xiaomi να ενημερώσει πριν την αλλαγή αυτή είναι δεδομένο και είναι λάθος η στάση της

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω για τo mi 8 αλλά σε poco f1 από Σκρουτζ ήρθε κανονικα σφραγισμένο με το κόκκινο αυτοκόλλητο κ εκανε κ το update του σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά τα παιδιά εδώ μέσα που ενημέρωσαν περί china και global version και πήρα τα λεφτά μου πίσω.

 

4d2a430479f530fcddac52675a56a7a0.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τo mi 8 αλλά σε poco f1 από Σκρουτζ ήρθε κανονικα σφραγισμένο με το κόκκινο αυτοκόλλητο κ εκανε κ το update του σήμερα .

To poco μέχρι στιγμής έχει κυκλοφορήσει μόνο σε Global. To άσχημο είναι ότι δεν ξέρουμε αν τα κινεζομάγαζα που το έχουν σε προπαραγγελία θα στείλουν πραγματικό Global ή Chinese version με global rom μιας και μέχρι να παραλάβουν το στοκ μπορεί να έχει κυκλοφορήσει η China version.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει china το poco ; Δεν το ξέρω ούτε υπάρχει καμία ενημέρωση για κάτι τέτοιο
Δεν ξέρω, μπορεί να το βγάλει και να το ανακοινώσει 3-4 μήνες αργότερα η Xiaomi!!!

 

#Καμιά_εμπιστοσύνη_πλέον :lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα!!

όταν το μαγαζί είναι από κίνα-σκρουτζομαγαζο ή τα μεγάλα ελληνικά

1. αν γράφει global version τότε είναι το επίσημο ευρωπαϊκό με σφραγισμένη συσκευασία

ευρωπαϊκό φορτιστή και κόκκινο χαρτάκι στη συσκευασία που γράφει global verion.

σε αυτήν την περίπτωση αν δεν πειράξεις το κινητό είναι σαν τον άλλον εταιριών

παίρνεις κανονικά αναβαθμίσεις και το χαίρεσαι

 

2. αν γράφει global rom ή internationl rom ή Official Global ROM + OTA Upgrade κτλ

τότε κατά 99 της 100% έρχεται ξεσφράγιστο με πειραγμένη ρομ και έχει κινέζικο φορτιστή!!

προοριζόταν για την αγορά της Κίνας και όχι για την ευρωπαϊκή αγορά

σε αυτά έγινε ο κακός χαμός!! αν δεν το πειράξεις μπορεί να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις

ίσως και κολλήσει. πολλοί πέρασαν άλλες ρομ. γενικά είναι δική σου ευθύνη. γι αυτά και μόνο

έβγαλε η xiaomi ανακοινώσεις. είναι πιο φτηνά από το global version

 

γενικά αν θες να πειράξεις το κινητό με αλλαγές ρομ

α) global version= ευρωπαική έκδοση και ρομ και αν θες να το πειράξεις βάζεις κάποια global rom

β) global rom ή internationl rom ή Official Global ROM είναι μάλλον κινέζικη συσκευή που αν θες να περάσεις

κάποια ρομ καλύτερα κινέζικη γιατί υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει(brick) το κινητό και έχει διαδικασία

 

επιλέγεις και παίρνεις!! ελπίζω να κατατόπισα κόσμο και να τα είπα σωστά γιατί πολλοί τα λένε μπερδεμένα

και δεν τα βάζουν σε μια σειρά.

γιατί και εγώ είμαι ψιλοάσχετος με αλλαγές ρομ κτλ

και θα ήθελα να ρωτήσω ισχύουν τα παραπάνω;

είναι αναγκαίο να ξεκλειδώσουμε bootloader αν είναι global version;;;

Edited by nteniskiotis
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα!!

όταν το μαγαζί είναι από κίνα-σκρουτζομαγαζο ή τα μεγάλα ελληνικά

1. αν γράφει global version τότε είναι το επίσημο ευρωπαϊκό με σφραγισμένη συσκευασία

ευρωπαϊκό φορτιστή και κόκκινο χαρτάκι στη συσκευασία που γράφει global verion.

σε αυτήν την περίπτωση αν δεν πειράξεις το κινητό είναι σαν τον άλλον εταιριών

παίρνεις κανονικά αναβαθμίσεις και το χαίρεσαι

 

2. αν γράφει global rom ή internationl rom ή Official Global ROM + OTA Upgrade κτλ

τότε κατά 99 της 100% έρχεται ξεσφράγιστο με πειραγμένη ρομ και έχει κινέζικο φορτιστή!!

προοριζόταν για την αγορά της Κίνας και όχι για την ευρωπαϊκή αγορά

σε αυτά έγινε ο κακός χαμός!! αν δεν το πειράξεις μπορεί να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις

ίσως και κολλήσει. πολλοί πέρασαν άλλες ρομ. γενικά είναι δική σου ευθύνη. γι αυτά και μόνο

έβγαλε η xiaomi ανακοινώσεις. είναι πιο φτηνά από το global version

 

γενικά αν θες να πειράξεις το κινητό με αλλαγές ρομ

α) global version= ευρωπαική έκδοση και ρομ και αν θες να το πειράξεις βάζεις κάποια global rom

β) global rom ή internationl rom ή Official Global ROM είναι μάλλον κινέζικη συσκευή που αν θες να περάσεις

κάποια ρομ καλύτερα κινέζικη γιατί υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει(brick) το κινητό και έχει διαδικασία

 

Κάπως έτσι είναι η κατάσταση και μπράβο σου που το μοιράστηκες. Όσον αφορά το ερώτημα σου,αν είσαι typical user,δηλαδή δεν πειράζεις Ρομς κτλ και απλά θέλεις το κινητό σαν νορμάλ χρήστης με τα αυτόματα updates σου,τότε όχι δεν είναι αναγκαίο. Αυτό που προτρέπω όμως όλους τους αγοραστές του Global Version για να είναι 100% σίγουροι ότι η συσκευή τους είναι safe,είναι να κοιτάξουν τους 2 παρακάτω οδηγούς όταν παραλάβουν ή τους ήδη κατόχους.

Αν έχετε 2/2 και στους 2 οδηγούς δηλαδή Locked Bootloader και Official Global Rom τότε είστε 100% ασφαλείς.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13298-Πως-ελέγχουμε-αν-ο-bootloader-είναι-κλειδωμένος-ή-ξεκλείδωτος/

Edited by Stavros750
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ ο οδηγός . Στην προκειμένη το poco αποκλείεται να έχει ξεκλειδωτο bootloader σε αντίθεση με το. Μi 8 έτσι δεν είναι ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξυπακούεται! Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που ξέρανε 100% τί κάνανε (κάνανε...ότι έκαμναν τόσα χρόνια) και πήρανε μπρίκι.

Αυτός που δεν ξέρει...δεν το πειράζει! Αυτό νομίζω έχει γίνει σαφέστατο πλέον!

 

Το γενικό συμπέρασμα για τους "άσχετους" ή αυτούς που δεν το παίζουν στα δάχτυλα είναι : Global Versio και ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στα πισωγυρίσματα (εφόσον αποφασίσουν να το πειράξουν).

 

Τι πάθανε δηλ τα τηλ κόλλησαν;

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ ο οδηγός . Στην προκειμένη το poco αποκλείεται να έχει ξεκλειδωτο bootloader σε αντίθεση με το. Μi 8 έτσι δεν είναι ;

 

Δεν νομίζω πως το Poco θα έχει China εκδοση. Κατα βάση ειναι συσκευή της Poco οχι της Xiaomi, και βάση έχει την Ινδία, δύσκολο να δούμε Κινέζικη έκδοση. Νομίζω πως πιθανότατα μόνο Global έκδοση θα κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση επειδή παίζω με την κάμερα λίγο τώρα,δεν έχει επιλογή για λήψη νυκτός;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση επειδή παίζω με την κάμερα λίγο τώρα,δεν έχει επιλογή για λήψη νυκτός;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει όπως το ξέρουμε από τις άλλες συσκευές. Απλά θα ενεργοποιήσεις το AI στην κάμερα και αυτό από μόνο του θα το κάνει. Υπόψιν εμένα προσωπικά το AI δεν με συγκίνησε καθόλου απεναντίας διαπίστωσα χωρίς AI έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

εχει φαει κανεις μπρικ (με περασμενη global rom) απλα απο αναβαθμιση ota? ή μονο οσοι προσπαθησαν να κλειδωσουν bootloader ή να φλασαρουν ρομ?

γενικως στο παρελθον εχει ξανασυμβει το ανωτερω με τη σιαομι?

αν μπουμε στη διαδικασια να κλειδωσουμε bootloader (μεσω κινεζικης ρομ) πρεπει μετα να κανουμε αιτηση να μας τον ξεκλειδωσουν (εφοσον τον θελουμε κλειδωμενο κι ας εχουμε κινεζικη ρομ ) για να μην φαινεται το κινητο στους σερβερ του κινεζομαγαζου?

 

εχω στα χερια μου το κινητο με περασμενη global rom και εκανα κανονικα το update..το κινητο ειναι κομπλε σε ολα του

..τωρα αμα μαθω οτι μπρικαρε κινητο απο ota αναβαθμιση θα περασω κινεζικη και θα κλειδωσω bootloader και τελος. μπορω να ζησω και με αγγλικο μενου.

Edited by kassotis
Link to comment
Share on other sites

εχει φαει κανεις μπρικ (με περασμενη global rom) απλα απο αναβαθμιση ota? ή μονο οσοι προσπαθησαν να κλειδωσουν bootloader ή να φλασαρουν ρομ?

γενικως στο παρελθον εχει ξανασυμβει το ανωτερω με τη σιαομι?

αν μπουμε στη διαδικασια να κλειδωσουμε bootloader (μεσω κινεζικης ρομ) πρεπει μετα να κανουμε αιτηση να μας τον ξεκλειδωσουν (εφοσον τον θελουμε κλειδωμενο κι ας εχουμε κινεζικη ρομ ) για να μην φαινεται το κινητο στους σερβερ του κινεζομαγαζου?

 

εχω στα χερια μου το κινητο με περασμενη global rom και εκανα κανονικα το update..το κινητο ειναι κομπλε σε ολα του

..τωρα αμα μαθω οτι μπρικαρε κινητο απο ota αναβαθμιση θα περασω κινεζικη και θα κλειδωσω bootloader και τελος. μπορω να ζησω και με αγγλικο μενου.

 

Δεν καταλαβαίνω την λογική σας αυτή.

Τόσο δύσκολο είναι να περάσεις την china fastboot rom με το miflash tools να το κλειδώσεις?

Και μετά με τον δικό σου Mi λογαριασμό να ξεκλειδώσεις? Υπάρχουν οδηγοί και παιδιά που θα σας βοηθήσουν είτε εδώ ή στο forum της ελληνικής κοινότητας της xiaomi.

Με λίγα λόγια να είσαι άρχοντας εσύ στην συσκευή σου ή νομίζετε ότι για πολλή καιρό ακόμη έναντι αμοιβής (40 ευρώ) θα υπάρχουν xiaomi authorized account από κάποιος κερδοσκόπους?

Link to comment
Share on other sites

εχει φαει κανεις μπρικ (με περασμενη global rom) απλα απο αναβαθμιση ota? ή μονο οσοι προσπαθησαν να κλειδωσουν bootloader ή να φλασαρουν ρομ?
Για το MI8 δεν γνωρίζω αλλά εδώ μπορεις να δεις ένα πρόσφατο παράδειγμα από το redmi 6 pro https://en.miui.com/thread-3812423-1-1.html
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά αυτό που γίνεται με την xiaomi και τις ρομ είναι αηδία. Κάθε εβδομάδα αναβάθμιση χωρίς καμία ουσιώδη βελτίωση όλο με κάποια σπαστικά προβλήματα η κάθε ρομ και μας κάνουν και τα κινητά μπρικια. Ξανά κάτοχος xiaomi μετά από 2 χρόνια είχα ξεχάσει πως είναι να ασχολείσαι κάθε μέρα με το ποια ρομ εχει τα λιγότερα bug.
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την λογική σας αυτή.

Τόσο δύσκολο είναι να περάσεις την china fastboot rom με το miflash tools να το κλειδώσεις?

Και μετά με τον δικό σου Mi λογαριασμό να ξεκλειδώσεις? Υπάρχουν οδηγοί και παιδιά που θα σας βοηθήσουν είτε εδώ ή στο forum της ελληνικής κοινότητας της xiaomi.

Με λίγα λόγια να είσαι άρχοντας εσύ στην συσκευή σου ή νομίζετε ότι για πολλή καιρό ακόμη έναντι αμοιβής (40 ευρώ) θα υπάρχουν xiaomi authorized account από κάποιος κερδοσκόπους?

 

μαλλον δεν ηταν σαφης η ερωτηση μου.

εφοσον κλειδωσω τον bootloader υπαρχει λογος να τον ξεκλειδωσω παλι και να τον ξανακλειδωσω επειδη στο παρελθον ειχε ξεκλειδωθει απο το banggood? γιατι τα τελευταια χρονια που δεν ασχολουμαι με ρομ δεν βρισκω λογο να τον εχω ξεκλειδωτο!

 

8ελω δηλαδη απλα να εχω την κινεζικη ρομ με κλειδωμενο bootloader

Edited by kassotis
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά αυτό που γίνεται με την xiaomi και τις ρομ είναι αηδία. Κάθε εβδομάδα αναβάθμιση χωρίς καμία ουσιώδη βελτίωση όλο με κάποια σπαστικά προβλήματα η κάθε ρομ και μας κάνουν και τα κινητά μπρικια. Ξανά κάτοχος xiaomi μετά από 2 χρόνια είχα ξεχάσει πως είναι να ασχολείσαι κάθε μέρα με το ποια ρομ εχει τα λιγότερα bug.

Μα αυτος ειναι ο σκοπος της beta-developer rom. Περνα την global stable και θα ησυχασεις, update μια φορα το μηνα και bug-free.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ηταν σαφης η ερωτηση μου.

εφοσον κλειδωσω τον bootloader υπαρχει λογος να τον ξεκλειδωσω παλι και να τον ξανακλειδωσω επειδη στο παρελθον ειχε ξεκλειδωθει απο το banggood? γιατι τα τελευταια χρονια που δεν ασχολουμαι με ρομ δεν βρισκω λογο να τον εχω ξεκλειδωτο!

 

8ελω δηλαδη απλα να εχω την κινεζικη ρομ με κλειδωμενο bootloader

Αν θέλεις να μείνεις με china Rom δεν χρειάζεται να τον ξεκλειδωσεις, μόνο αν θέλεις να πας σε global χρειάζεται να είναι ξεκλείδωτος
Από dev global μπορεί να πάει κανείς σε global stable ? Η υπάρχει το antiroll back ?
Μπορείς να πας εφόσον το arb έχει ίδιο επίπεδο η μεγαλυτερο σε αυτή που θα πας, μικρότερο δεν πρέπει να είναι

 

Redmi n3 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...