Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι είναι άλλα κινητά. Επίσης το SE πιθανότατα να μην έρθει Ευρώπη επίσημα

Μάλλον στο ίδιο νήμα έπρεπε να είναι το Explorer Edition

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένε ρε παιδιά ...πως κάνετε έτσι ...όλοι οι καλοί χωράνε εδώ:

(Σσσσ μην τους ξυπνάτε)!

Εδώ θα αναλύουμε και για αυτές τις συσκευές...και δεν θέλω παράπονα... και μέχρι να το αλλάξουν ας γράφουμε σχόλια για όλα τα xiaomi

(Ευκαιρία να παίξουμε το "Σπασμένοτηλέφωνο" = Myphone)

XIAOMI Συσκευές μαζί με το Xiaomi Mi8/Mi8 SE - Xiaomi Explorer Edition

[8.4.19] Xiaomi Redmi 5A

MIUI_ART - Ιαν 26th 2018

Xiaomi Mi-1 A1 (Tissot)

XIAOMI Hongmi (HM2013023)

Xiaomi Mi-one/S (Mione_Plus)

Xiaomi Mi-2A (Taurus)

Xiaomi Mi-2/S (Aries)

Xiaomi Mi-3 (Canro)

Xiaomi Mi-4 (Cancro)

Xiaomi Mi-4C (Libra)

Xiaomi Mi-4i (Ferrari)

Xiaomi Mi-4S (Aqua)

Xiaomi Mi-5 (Gemini)

Xiaomi Mi-5C (Song/Meri)

Xiaomi Mi-5S (Capricorn)

Xiaomi Mi-5S Plus (Natrium)

Xiaomi Mi-5X (Tiffany)

Xiaomi Mi-6 (Sagit)

Xiaomi Mi-6X (Wayne)

Xiaomi Mi-Max (Hydrogen)

Xiaomi Mi-Max 2 (Oxygen)

Xiaomi Mi-Max PRO (Helium)

Xiaomi Mi-Mix (Lithium)

Xiaomi Mi-Mix 2 (Chiron)

Xiaomi Mi-Note (Virgo)

Xiaomi Mi Note Pro (Leo)

Xiaomi Mi-Note 2 (Scorpio)

Xiaomi Mi-Note 3 (Jason)

Xiaomi Mi-Pad (Mocha)

Xiaomi Mi-Pad 2 (Latte)

Xiaomi Mi-Pad 3 (Cappu)

Xiaomi Redmi 1S (Armani)

Xiaomi RedMi 2 FDD (wt88047)

Xiaomi Redmi 2 TD (wt86047)

Xiaomi RedMi 3 / PRO (Ido)

Xiaomi RedMi 3S/Pro/3X (Land)

Xiaomi RedMi 4 (Prada)

Xiaomi RedMi 4A (Rolex)

Xiaomi RedMi 4 PRO (Markw)

Xiaomi Redmi 4X (Santoni)

Xiaomi RedMi 5 (Rosy)

Xiaomi RedMi 5A (Riva)

Xiaomi RedMi 5 Plus (Vince)

Xiaomi RedMi Note 2 (Hermes)

Xiaomi RedMi Note 3 (Hennessy)

Xiaomi RedMi Note 3 Pro (Kenzo)

Xiaomi RedMi Note 3 SE (Kate)

Xiaomi Redmi Note 3G/WCDMA (lcsh92_wet_jb9)

Xiaomi Redmi Note 4/4X (Nikel)

Xiaomi Redmi Note 4/4X (Mido)

Xiaomi Redmi Note 4G/LTE (Dior)

Xiaomi Redmi Note 4G/LTE Dual-SIM (Gucci)

Xiaomi RedMi Note 5A (Ugg)

Xiaomi RedMi Note 5A Lite (Ugglite)

Xiaomi RedMi Note 5 PRO (Whyred)

Xiaomi RedMi PRO (Omega)

Xiaomi RedMi S2

Εδώ τρόμαξα να τους πείσω ότι το Oneplus αποτελούσε μια ξεχωριστή συσκευή και όχι να βρίσκεται στο κομμάτι "Αλλες συσκευές"...

αυτή την λεπτομέρεια θα δούνε τώρα.....Αλλά να ξέρετε ποτέ δεν είναι αργά.

Πάντως η τελική προτεινόμενη ονομασία θα πρέπει να είναι: Xiaomi Mi8/Explorer Edition. Ακους σπασμένοτηλεφωνάκι? Ακούω να λες!

Α και όταν το διορθώσεις σβήσε και όσα post άσχετα θα κάνω μέχρι να το καταλάβεις!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε, να κανουμε οτι καναμε και στο oneplus 3 που ειχα. Που ειχαμε τα αξης θεματα:

 

  • OnePlus 3
  • OnePlus 3: Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks
  • OnePlus 3T
  • OnePlus 3t: Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks
  • OnePlus 3/3T αξεσουάρ (Θήκες, καλώδια φορτιστές κτλ)

 

5 νηματα για ενα πρακτικα τηλεφωνο!!!! Kαι ποσα άλλα σε φαση "OnePlus: Service / Εγγύηση / Επισκευές" ή αυτα των ειδησεων.

 

 

Τα θεματα πρεπει να ειναι μαζεμενα, και οχι να ψαχνεις σε 15 νηματα. Τα οποια φυσικα και ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ, γιατι ενω εχει ειδικο νημα για αξεσουαρ, παει ο κοσμος και ρωταει στο "κεντρικο", ποια θηκη να παρει.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λες από την στιγμή πού έχουν διαφορετικό hardware, σχεδίαση, φυσικό μέγεθος και διαφορετικές roms είναι άλλα τηλέφωνα πώς να το κάνουμε δηλαδή; Άρα πρέπει να μπουν και σε διαφορετικό νήμα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν nikchris....

Κατ' αρχάς δεν ζητήσαμε 5 άλλά ένα δικό μας όπου εκεί θα γράφουμε τα πάντα για το κινητό μας! Αν αυξηθούν μετά οι ανάγκες μας θα δούμε ...

Αν απαντάς έτσι όπως απάντησες προφανώς δεν κατάλαβες τι ζητάμε εδώ οπότε...λυπάμαι ειλικρινά!

Τέλος επειδή θ' αρχίζω να γράφω διάφορες μπούρδες για άλλα τηλέφωνα για να είναι "συμαζεμένα τα xiaomi" (όπως ισχυρίζεσαι, ενώ για άλλα τηλέφωνα δεν ισχύει αυτό)...τότε κάτσε και διάβασε...

...ενώ την ίδια ώρα θα έχουν όλοι λακίσει από εδώ...(ας βρούμε καταφύγιο στο xiaomi.gr) και θα σε αφήσουμε να βάζεις μόνο διαφημιστικά για πωλήσεις τηλεφώνων όπως καταστρέψατε το forum για το Mavic pro, ενώ την ίδια ώρα στο FB μαζεύονταν όλοι οι φίλοι του!

 

Λοιπόν διάβαζε....

ΝΕΟ ΧΙΑΟΜΙ Redmi 5A

Ένα smartphone για όλους!

12,7 εκ. (5,0") οθόνη HD

Οπίσθια κάμερα 13MP με PDAF

Μπαταρία 3000mAh, τετραπύρηνος Snapdragon 425

Διπλή SIM + Εξειδικευμένη θύρα microSD

 

Κορυφαία επιλογή για όλους

Το Redmi 5A είναι σχεδιασμένο με γνώμονα τις ανάγκες σας. Διακρίνεται για το ελαφρύ σώμα του, τη μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας του και την εξειδικευμένη θύρα microSD. Διαθέτει οθόνη HD 5 ιντσών, αλλά και μια υψηλής ανάλυσης κάμερα 13MP για να φωτογραφίσετε και στη συνέχεια να ξαναζήσετε τις πιο αξέχαστες στιγμές της ζωής σας. Το λειτουργικό MIUI 9 υποστηρίζεται από την ισχύ του επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon 425, ο οποίος εξασφαλίζει πως το Redmi 5A μπορεί να αντεπεξέλθει εύκολα στις καθημερινές δραστηριότητες, όπως η αναπαραγωγή βίντεο, τα παιχνίδια και πολλά περισσότερα. Το Redmi 5A είναι γρήγορο και ταυτόχρονα εύχρηστο. Είναι απλά το ιδανικό smartphone για όλους!

 

Υποστήριξη Smartphones

Τα Mi Phones είναι μοναδικά! Και δικό μας μέλημα είναι να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν, προκειμένου να τα χρησιμοποιείτε όσο περισσότερο θέλετε.

 

Αύριο θα σας γράψω για το Mi Band 3 που παρήγγειλα.....

Μάλιστα όπως μου είπε το Gearbest δίνει εκπτωτικό κουπονάκι στους υπεύθυνους του σπασμένου τηλεφώνου My phone!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Λ

...ενώ την ίδια ώρα θα έχουν όλοι λακίσει από εδώ...(ας βρούμε καταφύγιο στο xiaomi.gr)

 

Στο καλό, να μη σε κραταμε.

Μιλας για τους απατεωνες που προμοταρανε ενα site που πουλαγε Xiaomi mi5s 150€, που μυριζε απατη απο μακρυα σε οποιον σκαμπαζει εστω και λιγο.

Και οταν τους το ανεφερα στο φορουμ γιατι το συνεχιζουν και δεν προστατευουν τους χρηστες, μου εδωσαν ενα ωραιοτατο μπαν, το πιθανοτερο ηταν να τους πληρωνε το site.

Μαντεψε ποσοι πηραν Mi5s με 150€

 

Και εχω πετυχει μερικους που το καμαρωνουν κιολας, οτι εχουν πληρωσει σε αυτους για την "καλη δουλεια που κανουν", που παιρνουν ετοιμες τις ρομ απο xiaomi.eu και αλλaζουν αρχειακια :lol:

 

Τελος παντων, εγω αν ειχα mi8 θα ηθελα μαζεμενα τα θεματα, να βλεπω τα θεματα και τις λυσεις ολων.

Εσεις ανοιξτε ξεχωριστα θεματα για εξαρτηματα, για customization, ξεχωριστο θεμα για service, άλλο θεμα για στοκ ρομ, άλλο για φωτο κλπ

 

Clutter at it's finest.

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Στο καλό, να μη σε κραταμε.

Μιλας για τους απατεωνες που προμοταρανε ενα site που πουλαγε Xiaomi mi5s 150€, που μυριζε απατη απο μακρυα σε οποιον σκαμπαζει εστω και λιγο.

Και οταν τους το ανεφερα στο φορουμ γιατι το συνεχιζουν και δεν προστατευουν τους χρηστες, μου εδωσαν ενα ωραιοτατο μπαν, το πιθανοτερο ηταν να τους πληρωνε το site.

Μαντεψε ποσοι πηραν Mi5s με 150€

 

Και εχω πετυχει μερικους που το καμαρωνουν κιολας, οτι εχουν πληρωσει σε αυτους για την "καλη δουλεια που κανουν", που παιρνουν ετοιμες τις ρομ απο xiaomi.eu και αλλaζουν αρχειακια :lol:

 

Τελος παντων, εγω αν ειχα mi8 θα ηθελα μαζεμενα τα θεματα, να βλεπω τα θεματα και τις λυσεις ολων.

Εσεις ανοιξτε ξεχωριστα θεματα για εξαρτηματα, για customization, ξεχωριστο θεμα για service, άλλο θεμα για στοκ ρομ, άλλο για φωτο κλπ

 

Clutter at it's finest.

 

Ρε τι μαθαίνει κανείς για ένα Xiaomi Μι5...

Απ' όσα έγραψες δεν γνωρίζω τίποτα...και δεν μ' ενδιαφέρουν...να μάθω κάτι για κατώτερα τηλέφωνα... πλην του δικού μας εδώ Mi8!!

Έβαλα το Μι5 γιατί απλά είναι στην πρώτη σελίδα του ελληνικού φόρουμ (xiaomi.gr).... και μέχρι να διορθωθεί το θέμα θα γεμίζω τις σελίδες με άσκοπες δημοσιεύσεις....

Τα ίδια μου είχαν πει και στο Mavic pro και όταν έφυγα η σελίδα τους μέσα εδώ πάτωσε κυριολεκτικά... (δεν διεκδικώ κάτι)

ενώ αντίθετα όταν άνοιξα στο FB δική μου σελίδα με το ίδιο θέμα... έφτασε μέσα σε 5 μήνες τα 850 άτομα! Τέλος πάντων ξεφύγαμε...

Δεν επιδιώκω κάτι εδώ για να συνεχίσω την παραπάνω κουβέντα, μάλιστα σου λέω ότι εάν βρίσκομαι εδώ είναι γιατί με ενδιαφέρει μόνο να διαβάζω στα ελληνικά τις εμπειρίες κι άλλων χρηστών που έχουν το ίδιο κινητό και μέχρι εκεί... (όπως συμβαίνει και με τα 1+5, 1+5Τ), απλά, λιτά και κατανοητά.

 

Να σήμερα θα διαβάσεις για το Mi MIX 2 από την σελίδα της xiaomi.gr και ελπίζω να πιάσεις το νόημα.......!

Οθόνη χωρίς όρια

Ζήστε την καθηλωτική εμπειρία που προσφέρει ο σχεδιασμός πλήρους οθόνης του Mi MIX 2. Το περιθώριο στο κάτω μέρος της οθόνης είναι 12% μικρότερο από τον προκάτοχό του Mi MIX, και η οθόνη χρησιμοποιεί αναλογία πλευρών 18:9 – πρόκειται για το αποτέλεσμα της διαρκούς προσπάθειάς για τεχνολογική καινοτομία.

 

 

Λιγότερο "υλικό", περισσότερο "ανθρώπινο" (μπορεί να το διαβάσει αυτό το "σπασμένοτηλέφωνο"? Το Μι8 θέλουμε ανθρώπινα και εμείς μόνο)

"Ο μινιμαλισμός προϋποθέτει την αφαίρεση οτιδήποτε επιφανειακού.

Ακόμα λιγότερο 'υλικό' σημαίνει ενίσχυση του 'ανθρώπινου' παράγοντα"

Διεθνούς φήμης, βιομηχανικός σχεδιαστής του Mi MIX,

Philippe Starck

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Τόσα ποστ για να λέτε γιατί δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για το καθένα και κανείς από σας που ενδιαφέρεστε δεν ανοίγετε κάποιο από μόνοι σας...
Link to comment
Share on other sites

Δείτε σε ποιά τηλέφωνα έχουν την διαχωριστική κάθετο (/) οι ιταλοί (σε σχέση με τους έλληνες στον τίτλο του σπασμένουτηλέφωνου)

σ'ένα ωραίο συγκριτικό τεστ...Xiaomi Mi 8 vs Mi 8 Explorer Edition (ΕΕ) vs Mi 8 SE

https://gizchina.it/2018/06/xiaomi-mi-8-vs-mi-8-explorer-edition-vs-mi-8-se-differenze/

 

Μπορείτε να συμμετέχετε σ' εναν διαγωνισμό για να πάτε στην Μαδρίτη στην παρουσίαση μάλλον του Μι 8 ΕΕ.

Εδώ....https://c.mi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1268000&page=1&extra=#pid6950764

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τυχεροι κάτοχοι του mi8. Μηπως καποιος μπορει να κανει ένα τεστακι το GPS (εάν δε κανει συγκριτικο με καποι άλλο, ακομα καλυτερα) για να δουμε εάν αυτό το τσιπακι που λενε {dual-frequency GPS chip (BCM47755)} κανει οντως τη διαφορα στην ακριβεια του στιγματος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας τυχεροι κάτοχοι του mi8. Μηπως καποιος μπορει να κανει ένα τεστακι το GPS (εάν δε κανει συγκριτικο με καποι άλλο, ακομα καλυτερα) για να δουμε εάν αυτό το τσιπακι που λενε {dual-frequency GPS chip (BCM47755)} κανει οντως τη διαφορα στην ακριβεια του στιγματος;

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας τυχεροι κάτοχοι του mi8. Μηπως καποιος μπορει να κανει ένα τεστακι το GPS (εάν δε κανει συγκριτικο με καποι άλλο, ακομα καλυτερα) για να δουμε εάν αυτό το τσιπακι που λενε {dual-frequency GPS chip (BCM47755)} κανει οντως τη διαφορα στην ακριβεια του στιγματος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει καμία διαφορά να σου πω την αλήθεια. 16 μέτρα απόκλιση μου έβγαλε με το GPS test.
έχει Google play η περιμένετε να μπει με το update ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από Ιταλία το πήρα και το είχαν περάσει αυτοί.

Δεν νομίζω να μπαίνει με update.

Η το κάνεις εγκατάσταση μόνος σου η περνώντας την global rom όταν βγει.

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Από Ιταλία το πήρα και το είχαν περάσει αυτοί.

Δεν νομίζω να μπαίνει με update.

Η το κάνεις εγκατάσταση μόνος σου η περνώντας την global rom όταν βγει.

θέλω να το αγοράσω αλλά να είναι κομπλέ.

Αυτοί στην Xiaomi βιάστηκαν να το βγάλουν χωρίς να είναι έτοιμοι από software.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο post εδώ καθώς έλαβα σήμερα το SE. 2 αρνητικά που παρατήρησα είναι το αυξημένο βάρος (σε σχέση με το mi 5) και το τζάμι της οθόνης που ειναι σχεδον σαν καθρεφτης και με το φως που αντανακλα γινεται γκρι (ακόμα και με κλειστή την οθόνη).

 

Κατά τα άλλα τίμιο.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να το αγοράσω αλλά να είναι κομπλέ.

Αυτοί στην Xiaomi βιάστηκαν να το βγάλουν χωρίς να είναι έτοιμοι από software.

 

Τι εννοείς βιάστηκαν; Αν δεν κάνω λάθος μόνο στην Κίνα είναι επίσημα διαθέσιμο αυτή τη στιγμή όπου δεν χρησιμοποιείται το Google Play. Όταν το βγάλουν και σε άλλες αγορές είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει η Global. Αν εμείς δεν μπορούμε να περιμένουμε το πρόβλημα είναι δικό μας, όχι της Xiaomi :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο post εδώ καθώς έλαβα σήμερα το SE. 2 αρνητικά που παρατήρησα είναι το αυξημένο βάρος (σε σχέση με το mi 5) και το τζάμι της οθόνης που ειναι σχεδον σαν καθρεφτης και με το φως που αντανακλα γινεται γκρι (ακόμα και με κλειστή την οθόνη).

 

Κατά τα άλλα τίμιο.

 

Και σκέψου ότι είναι ελαφρύτερο από το mi6. Μετά τα αποτελέσματα στα bendgate η xiaomi ανεβάσε πολύ την αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του lg g6 και οχι πολύ ευχαριστημένος ιδιαίτερα με την μπαταρία. .....

Τωρα μου μπήκε το μικρόβιο για αλλαγή..... Και ειμαι αναμεσα στο oneplus 6 vs mi8? Τι λετε που υπερέχει το ενα απο τοα αλλο?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του lg g6 και οχι πολύ ευχαριστημένος ιδιαίτερα με την μπαταρία. .....

Τωρα μου μπήκε το μικρόβιο για αλλαγή..... Και ειμαι αναμεσα στο oneplus 6 vs mi8? Τι λετε που υπερέχει το ενα απο τοα αλλο?

 

Αν και δεν είναι vs το θέμα στην θέση σου θα προτιμούσα. mimix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι vs το θέμα στην θέση σου θα προτιμούσα. mimix 2s

Ο λογος που σκέφτομαι αυτα τα δύο ειναι λογο οθονης amoled κύριος....

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος το mi8 εδώ και λίγες ώρες. Ξέρετε πώς μπορώ να κάνω τις ρυθμίσεις με μαύρο φόντο αντί λευκού?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αλλάζεις θεμα, βαλε κάποιο μαύρο, στο theme store σου δείχνει κάθε θεμα πως θα φαίνεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες το Adria dark αυτό εχω εγω και είναι κατάμαυρο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως γνωρίζεις λόγο κινεζικής rom που μπορώ να κάνω συγχρονισμό επαφών από Gmail? Έχει πάνω το emiui 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...