Jump to content

748 κλήσεις για χρήση κινητού σε.. 7 μέρες από την Τροχαία!


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά, τα 30χλμ δεν υπάρχουν, έτσι? Σχήμα λόγου είναι. Κανένας δεν πάει με 30. Ούτε καν ποδήλατο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύο είναι τα βασικά προβλήματα στην Ελλάδα όσο αφορά την οδήγηση γενικότερα.

Το ένα είναι η έλλειψη ενός σοβαρού νομικού πλαισίου και το δεύτερο είναι ή παντελή έλλειψη παιδείας από τους οδηγούς.

Οδηγώ περίπου 30 χρόνια δίκυκλο και αυτοκίνητο.

Υπάρχουν απαράδεκτοι οδηγοί μηχανών όπως επίσης και απαράδεκτοι οδηγοί αυτοκινήτων.

Είναι τραγικό να ακούω τον άλλον να λέει ότι πάει με 30 και δεν θα πάθει τίποτα!

Η γυναίκα μου ως συνοδηγός σε ατύχημα με 25χλμ έσπασε το παρμπρίζ με το κεφάλι της (ευτυχώς το κεφάλι της αποδείχτηκε πιο σκληρό)

Είναι τραγικό επίσης να βλέπω (και το βλέπω συχνά) κάποιους ηλίθιους να έχουν τα παιδιά στην αγκαλιά τους σε μπροστινό κάθισμα, ακόμη και πίσω από το τιμόνι!!! Και φυσικά χωρίς ζώνη!! Εκεί αν τρακάρεις με 30 θα κόψεις το παιδί σου στα δύο!!

Είναι τραγικό ο καθένας να παρκάρει όπου του αρέσει!

Είναι τραγικό να σε βρίζουν επειδή ως πεζός προσπάθησες να διασχίσεις διάβαση πεζών!

Τα πιο πολλά έχει να κάνει με την παιδεία μας και δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω.

Ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και ακόμα εκπλήσσομαι όταν με το που πατάω το πόδι μου στον δρόμο (και όχι σε διάβαση!!) τα αυτοκίνητα σταματάνε αμέσως για να περάσω!

Αλλά πρέπει να φτιαχτούνε και οι νόμοι. Δεν μπορεί αυτό που λέτε για την διήθηση των δίκυκλων να καλύπτεται από το ότι δεν μπορούν να κινούνται ταυτόχρονα δύο οχήματα στην ίδια λωρίδα. Δηλαδή δύο μηχανάκια δεν μπορούν να κινηθούν δίπλα δίπλα; Δεν μπορεί κάποιος να προσπεράσει ένα ποδήλατο σε δρόμους μίας λωρίδας;

Και τι ισχύει στους δρόμους που δεν υπάρχει διαγράμμιση;; Ή που μπορεί να υπήρχε κάποτε αλλά να έχουν σβηστεί;; Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι που θα έλεγες ότι είναι ποιο φαρδιοί από μία λωρίδα αλλά δεν υπάρχει διαγράμμιση, εκεί τι ισχύει; Αν υπάρχει πχ χώρος 1,5 -2 μέτρα δίπλα από το προπορευόμενο αυτοκίνητο, επιτρέπεται να περάσει το μηχανάκι; Εάν είναι άλλο μηχανάκι μπροστά, επιτρέπεται να προσπεράσει άλλο μηχανάκι, ή ακόμα και αυτοκίνητο;;

Ας φτιάξουμε λοιπόν πρώτα τους δρόμους και τους νόμους, καλύπτοντας όλες τις πιθανές περιπτώσεις αλλά πρωτίστως να φτιάξουμε την παιδεία μας....

Όσο αφορά τα κινητά κατά τη γνώμη μου είναι σχεδόν το ίδιο είτε είσαι με hands free είτε μιλάς κατ' ευθείαν με το κινητό. Είναι το ίδιο με το να κουβεντιάζεις με κάποιον επιβάτη από το πίσω κάθισμα.

Είναι το ίδιο με το να τρως πχ μια τυρόπιτα ή κάτι άλλο. Είναι το ίδιο όλα αυτά γιατί σου αποσπούν την προσοχή και εκεί είναι το πρόβλημα. Μπορεί να είναι λίγο καλύτερα με hands free ή Blutooth αλλά υπάρχει και εκεί απόσπαση προσοχής.

Το πως θα λυθεί δεν ξέρω. Για τα κινητά μπορεί να είναι εύκολα αλλά για μια συνομιλία με κάποιον επιβάτη τι μπορεί να κάνεις;

Δίκαιο είχαν οι παλιοί που είχαν ταμπέλες στα λεωφορεία που έλεγαν "Μην ομιλείται εις τον οδηγόν"!

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, απ' όσα πρόλαβα να διαβάσω, δεν είδα κανείς να μιλάει για συμπεριφορά των πεζών. Οι οποίοι πεζοί δεν είναι αθώοι. Ουκ ολίγες φορές έχω κινδυνεύσει με την μηχανή από πεζούς που περνάνε με απείρως μεγαλύτερη συχνότητα με κόκκινο ανθρωπάκι. Πετάγονται εκεί που δεν το περιμένεις, οπού τους κατέβει, με κόκκινο, από διάβαση, από την μέση από οπού θες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, απ' όσα πρόλαβα να διαβάσω, δεν είδα κανείς να μιλάει για συμπεριφορά των πεζών. Οι οποίοι πεζοί δεν είναι αθώοι. Ουκ ολίγες φορές έχω κινδυνεύσει με την μηχανή από πεζούς που περνάνε με απείρως μεγαλύτερη συχνότητα με κόκκινο ανθρωπάκι. Πετάγονται εκεί που δεν το περιμένεις, οπού τους κατέβει, με κόκκινο, από διάβαση, από την μέση από οπού θες.

 

Καλα δεν το συζηταμε οτι εχουν μεγαλο death wish. Το θεμα μας ειναι να μην προσπαθουμε κι εμεις να τους σκοτωσουμε. Ακομα και παντα με πρασινο να περνα ενας πεζος παλι κινδυνευει. Στην Αργυρουπολη τον τελευταιο χρονο μονο 4 φορες εχουν παει να με περασουν απο πανω σε διαβαση πεζων με πρασινο! Τη μια ημουν με την κορη μου αλλα η καρχια δε σταματησε !

Link to comment
Share on other sites

Και μη σταματάτε. Όταν μετά από ΤΟΣΑ χρόνια, ΤΟΣΑ δυστυχήματα, ΤΟΣΕΣ καμπάνιες και οι ανεγκέφαλοι αρνούνται να βάλουν έστω ένα bluetooth πρόστιμα μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Για τη ζώνη τι να συζητήσεις τώρα...

 

δεν καταλαβες με τον νεο κοκ απαγορευεται η χρηση του κινητου στην οδηγηση

 

δεν γλυτωνεις αν εχεις bluetooth καθως και αυτο απαγορευεται οπως και το hands free

 

με λιγα λογια απαγορευεται η χρηση κινητου (με οποιοδηποτε μεσο) κατα την οδηγηση

 

μηδενικο προστιμο (ισως μπει αναδρομικα καποιο ποσο απο το υπουργειο οικονομικων)

 

αλλα προβλεπει αφαιρεση αδειας οδηγησης - πινακιδες κυκλοφοριας και νομιζω αδεια κυκλοφοριας γαι ενα χρονικο διαστημα

το οποιο αυξανεται αν σε ξανα πιασουν και στην συνεχεια αν παλι σε ξανα πιασουν αφαιρειται και πρεπει να ξανα δωσεις εξετασεις για αδεια οδηγησης.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό?

Ούτε καν με BTHF ή car kit?

Κάπως υπερβολικό μου φαίνεται.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό?

Ούτε καν με BTHF ή car kit?

Κάπως υπερβολικό μου φαίνεται.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Βασικά το θέμα δεν είναι hadsfree η οτιδήποτε άλλο αλλά το ότι όταν μήλας είσαι αλλού για κάνε τον κόπο να κάνεις πείραμα βάλε ακουστικά και ξεκινά να περπατάς κανόνας κλήση δεν θα θυμάσαι ούτε που πέρασες ούτε ποιον είδες κλπ καθος η προσοχή σου είναι στην συνομιλία κόβοντας οτιδήποτε εξοτερικο και περπάτημα αποφιγη εμπιδιον κλπ γίνεται αυτόνομα.

Εμ στην οδήγηση είναι πολύ κακό αυτό καθος αυτό προκαλεί το ατύχημα και όχι η πράξη στο να κρατάς τηλέφωνο στο χέρι

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω στην ακρη αστοχες αναφορες περι της "επικινδυνης διηθησης" ή την μη ανάγκη ζώνης "επειδη πάω με 30χλμ/ωρα".... δεν εχουν ιδεα σε τι αναφέρονται. Θα σταθώ μονο στα του θέματος:

 

748 κλήσεις μεσα σε 7 ημέρες.... ΜΟΝΟ?

 

Μας δουλευει η τροχαια? Ειναι σοβαροι? 748 κλησεις θα εδινα μονο εγώ την μέρα (μονο για την χρηση κινητου)! Σε ένα μέρος... οχι πανελλαδικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

2. Η ανοχή/νομιμότητα στη χρήση Bluetooth είναι επιεικώς γελοία. Το πρόβλημα δεν είναι εάν θα έχουμε ελεύθερα τα χέρια μας....το πρόβλημα είναι η απόσπαση της προσοχής. Ήδη στη Γαλλία απαγορεύτηκε εντελώς το κινητό στο αμάξι. Ο καιρός γαρ εγγύς για να γενικευτεί.

 

Αν ειναι να συμφωνήσω μαζί σου ή με τους Γάλλους, θα πρεπει να γινει σωστά ομως και οχι υποκριτικά. Αν μου απαγορευσεις το Bluetooth, θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να απαγορευσεις τους συνεπιβάτες ή να απομονώσεις τον οδηγο απο αυτούς, θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να βγαλεις τα ραδιοφωνα-mp3-satnav, θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να μην υπάρχουν καν ποτηροθήκες.

 

Γιατι πολυ σωστά ειναι προβλημα απόσπασης προσοχής.

 

Επειδή ειμαι ομως λογικος ανθρωπος, δεν θα ζητήσω τιποτε απο ολα αυτά... απλά την εφαρμογή common sense. Στην τελικη τελική και τιποτε απο ολα αυτά να μην υπάρχει στο αμάξι, το πιθανοτερο ειναι ο οδηγος παλι να ειναι distracted απο την απολυτη βαρεμαρα.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ολοι ειναι οτι δεν εχουμε παιδεια στην οδηγηση. παρακατω μερικα στοιχεια για την αττικη απο ελεγχους που εκανε η τροχαια μονο το μηνα μαιο.... ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε....τα ιχ, τα μηχανακια...οι πεζοι....οι δρομοι...η κακη μας τυχη....και δεν ξερω εγω τι αλλο...

 

•869 παραβάσεις για οδήγηση υπό την επίδραση οινοπνεύματος, από τις οποίες οι 132 ήταν σε βαθμό πλημμελήματος,

•2.420 παραβάσεις ορίου ταχύτητας,

•482 για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη,

•622 για χρήση κινητού τηλεφώνου,

•734 για μη χρήση ζώνης ασφαλείας

•2.033 για μη χρήση προστατευτικού κράνους.

 

https://www.newsit.gr/ellada/21-nekroi-kai-518-traymaties-se-troxaia-pou-eginan-mono-stin-attiki-ton-maio/2540293/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα δεν είναι hadsfree η οτιδήποτε άλλο αλλά το ότι όταν μήλας είσαι αλλού για κάνε τον κόπο να κάνεις πείραμα βάλε ακουστικά και ξεκινά να περπατάς κανόνας κλήση δεν θα θυμάσαι ούτε που πέρασες ούτε ποιον είδες κλπ καθος η προσοχή σου είναι στην συνομιλία κόβοντας οτιδήποτε εξοτερικο και περπάτημα αποφιγη εμπιδιον κλπ γίνεται αυτόνομα.

Εμ στην οδήγηση είναι πολύ κακό αυτό καθος αυτό προκαλεί το ατύχημα και όχι η πράξη στο να κρατάς τηλέφωνο στο χέρι

Ντέμη δεν διαφωνω. Πλέον όμως απαγορεύεται εντελώς η ομιλία με τον καινούργιο νόμο? Άσχετα αν έχεις bthf ή car kit? Πρέπει να σταματήσεις για να μιλησεις?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα κατεβει Αθηνα, Γκαζι κατα τις 7. Βγαινω λοιπον απο Stop και κοιταζω αριστερα μου. Δεν ερχεται κανενας , οποτε ριχνω και μια ματια δεξια μηπως ερχεται κανενας εχοντας μπει στη δικη μου λωριδα(διπλης κατευθυνσης ο κεντρικος) και αφου δεν ερχεται κανενας βγαινω, σιγα σιγα. Εκεινη τη στιγμη ερχεται ενα παπακι τσιτα γκαζια βγαινει απο το διπλανο στενο απο μενα (το οποιο ειναι διαγωνιο στον κεντρικο και σκαει 2-3 μετρα διπλα απο αυτο που εβγαινα εγω) και φυσικα δε σταματαει καθολου και απεφυγα να τον σκοτωσω μονο γιατι εκανα ελιγμο αριστερα τελευταια στιγμη. Ο ηλιθιος καραγκιοζακος ηρθε να μου ζητησει τον λογο γιατι εριξα ενα καντηλι και μετα γιατι δε σταματησα στο ... stop!!! Ρε μηπως τελικα δεν πρεπει να κανουμε κανεναν ελιγμο διαφυγης απο ηλιθια ζωα που εχουν deathwish?
Link to comment
Share on other sites

Ρε μηπως τελικα δεν πρεπει να κανουμε κανεναν ελιγμο διαφυγης απο ηλιθια ζωα που εχουν deathwish?

 

Αν δεν έχεις εφιάλτες, ναι, μπας και ανεβεί ο μέσος όρος IQ στην χώρα.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πλεον και τα ΜΜΜ παρέχουν εφαρμογή που λένε τί ώρα φτάνει το λεωφορείο στο 100% των διαδρομών.

100% δυστυχως ΔΕΝ, γιατι μερικοι ξεχνανε να το αναψουν η πανε βαζουν λαθος γραμμη... :mad:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό δεν είναι η διήθηση που φωνάζουν κάποιοι που βάση κοκ είναι παράνομο. Το τραγικότερο όλων είναι πως αυτοί οι ίδιοι που φωνάζουν θα επικαλεστούν την δικαιοσύνη και θα κατηγορήσουν πολιτικούς τους γείτονες τους για παρανομίες κτλ, όποτε εύλογα έχω να τους ρωτήσω αν η δικαιοσύνη είναι όψιμη και αν πρέπει να εφαρμόζεται κατά το δοκουν. Ποια δικαιοσύνη απαιτούν όταν οι ίδιοι είναι άδικοι και γράφουν τον κοκ στα παλιά τους υποδήματα? Να μάθουμε να επικαλούμαστε την δικαιοσύνη όταν είμαστε και εμείς σωστοί σαν πολίτες.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό?

Ούτε καν με BTHF ή car kit?

Κάπως υπερβολικό μου φαίνεται.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

το προηγουμενο σαββατοκυριακο και αυτο που μας περασε στην περιοχη του παγκρατιου (σε διαφορα σημεια) οπου μενω υπηρχαν αντρες της ομαδας Ζ και σταματουσαν οσους/ες οδηγους ειχαν κινητα τηλεφωνα και τα χρησιμοποιουσαν με τον οποιοδηποτε τροπο (ειτε αυτοκινητα ειτε φορτηγα ειτε πουλμαν ειτε μηχανες)

 

αυτους ρωτησα για συσκευες bluetooth και handsfree και ηταν κατηγορηματικοι και με προετρεψαν να διαβασω τον νεο κοκ ο οποιος απαγορευει την χρηση του κινητου στην οδηγηση με τον οποιοδηποτε τροπο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ολοι ειναι οτι δεν εχουμε παιδεια στην οδηγηση. παρακατω μερικα στοιχεια για την αττικη απο ελεγχους που εκανε η τροχαια μονο το μηνα μαιο.... ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε....τα ιχ, τα μηχανακια...οι πεζοι....οι δρομοι...η κακη μας τυχη....και δεν ξερω εγω τι αλλο...

 

•869 παραβάσεις για οδήγηση υπό την επίδραση οινοπνεύματος, από τις οποίες οι 132 ήταν σε βαθμό πλημμελήματος,

•2.420 παραβάσεις ορίου ταχύτητας,

•482 για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη,

•622 για χρήση κινητού τηλεφώνου,

•734 για μη χρήση ζώνης ασφαλείας

•2.033 για μη χρήση προστατευτικού κράνους.

 

https://www.newsit.gr/ellada/21-nekroi-kai-518-traymaties-se-troxaia-pou-eginan-mono-stin-attiki-ton-maio/2540293/

 

εμενα που εχω αδεια οδηγησης αλλα δεν εχω το οποιοδηποτε οχημα να οδηγω ξερεις τι μου λεει

 

απλα αφαιρεση αδειας οδηγησης δια παντως - αδειας κυκλοφοριας του οχηματος και πινακιδες επισης δια παντως

 

ολοι οι παραπανω ειναι εν δυναμη δολοφονοι (εκτος της χρησης ζωνης/κρανους) που απλα κινδυνευουν να σκοτωθουν οι ιδιοι.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Πες στους ζητάδες να πάνε να πιούνε κάνα καφέ μπας και ξυπνήσουν από το πολύ διάβασμα

Νόμος 4530/2018 άρθρο 29 ΚΟΚ

 

 

Άρθρο 29

1. Μέχρι την έκδοση των προβλεπόμενων από τις παραγράφους 3 και 4 του άρθρου 28 αποφάσεων και μόνο για τις παραβάσεις που αναφέρονται στις ακόλουθες περιπτώσεις και οι οποίες κατατάσσονται, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 28, ισχύουν, από την έναρξη ισχύος του παρόντος, τα εξής:

α. Οι οδηγοί οχημάτων που χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο εν κινήσει χωρίς ακουστικά ασύρματης επικοινωνίας ή χωρίς να είναι αυτό τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

β. Οι οδηγοί οχημάτων που παρεμποδίζουν ράμπες διάβασης ατόμων με αναπηρία ή σταθμεύουν σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ατόμων με αναπηρία τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

γ. Οι οδηγοί που χρησιμοποιούν με οποιονδήποτε τρόπο τη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α.), έστω και για ελάχιστο χρόνο, όπως για να προσπεράσουν προπορευόμενα οχήματα, κατά παράβαση της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

δ. Οι οδηγοί βαρέων οχημάτων, όπως φορτηγά και λεωφορεία, οι οποίοι κινούνται συνεχώς στην αριστερή λωρίδα ή τη χρησιμοποιούν για προσπέραση και αιφνιδιάζουν τους κινούμενους σε αυτήν τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

ε. Οι οδηγοί πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματός τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

στ. Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

ζ. Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες. Για τις παραβάσεις των περιπτώσεων α΄ έως ζ΄, σε περίπτωση υποτροπής μέσα σε διάστημα 6 μηνών, η άδεια οδήγησης αφαιρείται για διπλάσιο χρονικό διάστημα και ο παραβάτης υποχρεούται σε επανεξέταση για την επαναχορήγησή της.

 

Sent from my SM-G930F

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα κατεβει Αθηνα, Γκαζι κατα τις 7. Βγαινω λοιπον απο Stop και κοιταζω αριστερα μου. Δεν ερχεται κανενας , οποτε ριχνω και μια ματια δεξια μηπως ερχεται κανενας εχοντας μπει στη δικη μου λωριδα(διπλης κατευθυνσης ο κεντρικος) και αφου δεν ερχεται κανενας βγαινω, σιγα σιγα. Εκεινη τη στιγμη ερχεται ενα παπακι τσιτα γκαζια βγαινει απο το διπλανο στενο απο μενα (το οποιο ειναι διαγωνιο στον κεντρικο και σκαει 2-3 μετρα διπλα απο αυτο που εβγαινα εγω) και φυσικα δε σταματαει καθολου και απεφυγα να τον σκοτωσω μονο γιατι εκανα ελιγμο αριστερα τελευταια στιγμη. Ο ηλιθιος καραγκιοζακος ηρθε να μου ζητησει τον λογο γιατι εριξα ενα καντηλι και μετα γιατι δε σταματησα στο ... stop!!! Ρε μηπως τελικα δεν πρεπει να κανουμε κανεναν ελιγμο διαφυγης απο ηλιθια ζωα που εχουν deathwish?

 

δεν καταλαβα εκανε την λαλακια (που αν δεν ειχες κανει τον ελιγμο θα τον ειχες σκοτωσει επι τοπου) και σου ζηταγε τα ρεστα κιολας ταχα μου οτι εσυ ησουν ο παραβατης?

 

τελικα μαλλον ειμαι τυχερος που δεν οδηγω καθως τετοιον οδηγο αν τον συναντουσα θα ειχα κατεβει κατω και θα τον ειχα κανει τουμπανο στο ξυλο

 

τι μου λετε τωρα....εδω σαν πεζος στην Λ. Αλεξανδρας πηγα να περασω απο την διαβαση πεζων (ξερετε μπροστα απο τον σηματοδοτη) στο πρασινο φαναρι (για πεζους) και πηγε με καθαρο κοκκικο (για αυτοκινητα) να περασει οδηγος και ζητησε τα ρεστα...μπροστα απο αστυνομικους της ομαδας Ζ η ΔΙΑΣ (δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν) να ειναι καλα οι ανθρωποι τον εσωσαν απο βεβαιο ξυλοδαρμο τα μπινελικια και μερικες ψιλες τις αρπαξε πριν τρεξουν οι αστυνομικοι και μας χωρισουν και τον μπαγλαρωσουν αφου του ξηλωσαν τα παντα απο το οχημα (εγω παντως ξεσπασα καθως του τα εχωσα τα μπινελικια του , εφαγε τις ψιλες του και μερικα κλωτσομπουνιδια το αυτοκινητο)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα εκανε την λαλακια (που αν δεν ειχες κανει τον ελιγμο θα τον ειχες σκοτωσει επι τοπου) και σου ζηταγε τα ρεστα κιολας ταχα μου οτι εσυ ησουν ο παραβατης?

 

τελικα μαλλον ειμαι τυχερος που δεν οδηγω καθως τετοιον οδηγο αν τον συναντουσα θα ειχα κατεβει κατω και θα τον ειχα κανει τουμπανο στο ξυλο

 

τι μου λετε τωρα....εδω σαν πεζος στην Λ. Αλεξανδρας πηγα να περασω απο την διαβαση πεζων (ξερετε μπροστα απο τον σηματοδοτη) στο πρασινο φαναρι (για πεζους) και πηγε με καθαρο κοκκικο (για αυτοκινητα) να περασει οδηγος και ζητησε τα ρεστα...μπροστα απο αστυνομικους της ομαδας Ζ η ΔΙΑΣ (δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν) να ειναι καλα οι ανθρωποι τον εσωσαν απο βεβαιο ξυλοδαρμο τα μπινελικια και μερικες ψιλες τις αρπαξε πριν τρεξουν οι αστυνομικοι και μας χωρισουν και τον μπαγλαρωσουν αφου του ξηλωσαν τα παντα απο το οχημα (εγω παντως ξεσπασα καθως του τα εχωσα τα μπινελικια του , εφαγε τις ψιλες του και μερικα κλωτσομπουνιδια το αυτοκινητο)

Αυτο ακριβως εκανε φιλε μου.

Αρχικα μαλλον νομιζε οτι ηταν μονο γυναικες στο αυτοκινητο (γιατι ειδε τις 2 γυναικες δεξια) και ηρθε για τσαμπουκα φουριοζος. Μετα με ειδε και κατεβασε λιγο τους τονους κι αρχισε να μου λεει να μη βριζω τα θεια κλπ. Κι οταν του απαντησα θα βριζω οτι γουσταρω ρε και λογο δε θα δωσω σε σενα αλλαξε τροπαρι, ψελισε κατι για στοπ και γυρισε κι εξαφανιστηκε ο στοκος.

Τουλαχιστον εσενα τον μπαγλαρωσανε ρε φιλε. Εμενα τις προαλλες πηγε να με περασει απο πανω σε διαβαση πεζων με πρασινο για πεζους και ζηταγε τα ρεστα. Αλλα οσο πλησιαζα να μου τα πει καλυτερα τοσο εφευγε με το αυτοκινητο.

Αει στο διακο με τα ζωα.

Σημερα πεζος περασε το φαναρι μπροστα απο το πλαισιο στην Αργυρουπολη ενω ειχε αναψει πρασινο για μας για να διασχισουμε καθετα την Βουλιαγμενης, φαναρι δλδ που κραταει λιγα δευτερολεπτα.

Οταν του φωναξα αυτολεξε : "Δεν περναμε με κοκκινο τις διαβασεις" γυρισε ο παππους και με εβρισε.

Εχε χαρη που θα επρεπε να σταματησω μεσα στη μεση της Βουλιαγμενης.

Link to comment
Share on other sites

Πες στους ζητάδες να πάνε να πιούνε κάνα καφέ μπας και ξυπνήσουν από το πολύ διάβασμα

Νόμος 4530/2018 άρθρο 29 ΚΟΚ

 

 

Άρθρο 29

1. Μέχρι την έκδοση των προβλεπόμενων από τις παραγράφους 3 και 4 του άρθρου 28 αποφάσεων και μόνο για τις παραβάσεις που αναφέρονται στις ακόλουθες περιπτώσεις και οι οποίες κατατάσσονται, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 28, ισχύουν, από την έναρξη ισχύος του παρόντος, τα εξής:

α. Οι οδηγοί οχημάτων που χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο εν κινήσει χωρίς ακουστικά ασύρματης επικοινωνίας ή χωρίς να είναι αυτό τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

β. Οι οδηγοί οχημάτων που παρεμποδίζουν ράμπες διάβασης ατόμων με αναπηρία ή σταθμεύουν σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ατόμων με αναπηρία τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

γ. Οι οδηγοί που χρησιμοποιούν με οποιονδήποτε τρόπο τη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α.), έστω και για ελάχιστο χρόνο, όπως για να προσπεράσουν προπορευόμενα οχήματα, κατά παράβαση της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

δ. Οι οδηγοί βαρέων οχημάτων, όπως φορτηγά και λεωφορεία, οι οποίοι κινούνται συνεχώς στην αριστερή λωρίδα ή τη χρησιμοποιούν για προσπέραση και αιφνιδιάζουν τους κινούμενους σε αυτήν τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

ε. Οι οδηγοί πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματός τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα, τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

στ. Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες.

ζ. Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για 60 ημέρες. Για τις παραβάσεις των περιπτώσεων α΄ έως ζ΄, σε περίπτωση υποτροπής μέσα σε διάστημα 6 μηνών, η άδεια οδήγησης αφαιρείται για διπλάσιο χρονικό διάστημα και ο παραβάτης υποχρεούται σε επανεξέταση για την επαναχορήγησή της.

 

Sent from my SM-G930F

Ευχαριστώ πολύ.

Άκρως χρήσιμο ποστ.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη σταματήσει 4-5 γνωστούς μου είτε για κράνος είτε για κινητό. Η κοινή διαπίστωση είναι ότι όλοι μα όλοι τους, συνέχισαν να οδηγούν χωρίς δίπλωμα και χωρίς άδεια κυκλοφορίας.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη σταματήσει 4-5 γνωστούς μου είτε για κράνος είτε για κινητό. Η κοινή διαπίστωση είναι ότι όλοι μα όλοι τους, συνέχισαν να οδηγούν χωρίς δίπλωμα και χωρίς άδεια κυκλοφορίας.

 

Sent from my SM-G930F

Εκεί αν τους πιάσουν όμως τους εσκισαν

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί αν τους πιάσουν όμως τους εσκισαν
Δε με νοιάζει, εμένα με πειράζει ότι θα τρακαρω έναν από αυτούς, που όσο πηγαίνει και θα αυξάνονται, και άντε να βγάλω άκρη γιατί στάνταρ θα πει ψέματα ότι έχω ασφάλεια, δίπλωμα και δε τα έχω μαζί μου και θα μπλέκουμε με φιλικές και εχθρικές δηλώσεις

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα εκανε την λαλακια (που αν δεν ειχες κανει τον ελιγμο θα τον ειχες σκοτωσει επι τοπου) και σου ζηταγε τα ρεστα κιολας ταχα μου οτι εσυ ησουν ο παραβατης?

 

τελικα μαλλον ειμαι τυχερος που δεν οδηγω καθως τετοιον οδηγο αν τον συναντουσα θα ειχα κατεβει κατω και θα τον ειχα κανει τουμπανο στο ξυλο

 

τι μου λετε τωρα....εδω σαν πεζος στην Λ. Αλεξανδρας πηγα να περασω απο την διαβαση πεζων (ξερετε μπροστα απο τον σηματοδοτη) στο πρασινο φαναρι (για πεζους) και πηγε με καθαρο κοκκικο (για αυτοκινητα) να περασει οδηγος και ζητησε τα ρεστα...μπροστα απο αστυνομικους της ομαδας Ζ η ΔΙΑΣ (δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν) να ειναι καλα οι ανθρωποι τον εσωσαν απο βεβαιο ξυλοδαρμο τα μπινελικια και μερικες ψιλες τις αρπαξε πριν τρεξουν οι αστυνομικοι και μας χωρισουν και τον μπαγλαρωσουν αφου του ξηλωσαν τα παντα απο το οχημα (εγω παντως ξεσπασα καθως του τα εχωσα τα μπινελικια του , εφαγε τις ψιλες του και μερικα κλωτσομπουνιδια το αυτοκινητο)

 

Τυχερος ηταν,αν και πολλοι οδηγοι με τις παραβασεις που κανουν θελουν ξυλο για να στρωσουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει, εμένα με πειράζει ότι θα τρακαρω έναν από αυτούς, που όσο πηγαίνει και θα αυξάνονται, και άντε να βγάλω άκρη γιατί στάνταρ θα πει ψέματα ότι έχω ασφάλεια, δίπλωμα και δε τα έχω μαζί μου και θα μπλέκουμε με φιλικές και εχθρικές δηλώσεις

 

Sent from my SM-G930F

Φωνάζεις τροχαια στο τρακαρισμα οπότε τα αναλαμβανουν αυτοί, έχει δεν έχει δίπλωμα. Αν δεν έχει, ακόμα χειρότερα για αυτόν

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μπαίνουμε ιούνιο, σεζόν σίγουρα για κράνος για κινητό σίγουρα όχι.

το κινητό θα συνεχιστεί μέχρι να κλείσει κάποιο σπίτι.

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...