Jump to content

iPad (6th gen - 2018)


billy1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα και γιατί άρχισε να φτιάχνει η κατάσταση στο 5S και στα iPads μετά από τόσα updates? Δεν τους βγήκε μέχρι το τέλος το secret planned obsolence program? Με τη λογική σου θα έπρεπε να είναι σκουπίδια μετά από 1-2 updates, αλλά τελικά πάνε μια χαρά.

Καταλαβαίνεις ότι αυτο-αναιρείσαι...

Η κατάσταση άρχισε να φτιάχνει για τις νέες συσκευές που έβγαιναν μετά το ios7 (iphone 6 , 6s , 7 κλπ).

Δυστυχώς, το 5s είχε καεί και όταν το Ios έφτασε πάλι (μετά την τραγωδία του 7) σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, το 5s ήταν πλέον ήδη παλιό και αναμενόμενα δεν ήταν πλέον γρήγορο. Προσωπικά, το άφησα με Ios9 και μέχρι σήμερα λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για την ηλικία του. Αλλά όταν είχε πρωτοβγεί, ήταν απογοήτευση. (ενώ θα έπρεπε να θερίζει, όπως κάθε νέο άιφον).

 

Η περίπτωση του Ios7 δεν ήταν planned obsolence, απλώς πήρε πάρα πολύ καιρό στην apple να βελτιστοποιήσει το νέο της περιβάλλον. Για την ακρίβεια της πήρε 2 χρόνια (μέχρι το Ios 9). Το ίδιο φοβάμαι θα συμβεί και στο Ios 13 και ειδικά στα Ipads όπου θα υπάρχουν εκτεταμμένες αλλαγές.

 

Το planned obsolence όμως υπάρχει (ανεξάρτητα από τα παραπάνω) και αποδεικνύεται από τον κανόνα που λέει ότι με κάθε νέο ios οι παλιές συσκευές γίνονται όλο και πιο αργές. Αυτός είναι ο κανόνας που επιβεβαιώνεται από την εξαίρεση που λέγεται ios 12.

Μια ακόμη σοβαρή ένδειξη ότι υπάρχει planned obsolence είναι το γεγονός ότι δεν σου επιτρέπει (χωρίς κανένα προφανή λόγο) να γυρίσεις σε παλαιότερη έκδοση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει όλα τα updates και το tablet συνεχίζει και ξεσκίζει όπως την πρώτη μέρα, ίσως να έγινε και καλύτερο !

 

Το έχω λατρέψει, μία από τις καλύτερες αγορές ever !!!! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλα τα updates και το tablet συνεχίζει και ξεσκίζει όπως την πρώτη μέρα, ίσως να έγινε και καλύτερο !

 

Το έχω λατρέψει, μία από τις καλύτερες αγορές ever !!!! :happy:

Είναι εξαιρετικό, δεν αντιλέγω ούτε και έχω κάποιο παράπονο.

Με καλύπτει απόλυτα για τη χρήση που το θέλω. Ελπίζω να παραμείνει έτσι και με το Ios 13 τουλάχιστον

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση άρχισε να φτιάχνει για τις νέες συσκευές που έβγαιναν μετά το ios7 (iphone 6 , 6s , 7 κλπ).

Δυστυχώς, το 5s είχε καεί και όταν το Ios έφτασε πάλι (μετά την τραγωδία του 7) σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, το 5s ήταν πλέον ήδη παλιό και αναμενόμενα δεν ήταν πλέον γρήγορο. Προσωπικά, το άφησα με Ios9 και μέχρι σήμερα λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για την ηλικία του. Αλλά όταν είχε πρωτοβγεί, ήταν απογοήτευση. (ενώ θα έπρεπε να θερίζει, όπως κάθε νέο άιφον).

 

Η περίπτωση του Ios7 δεν ήταν planned obsolence, απλώς πήρε πάρα πολύ καιρό στην apple να βελτιστοποιήσει το νέο της περιβάλλον. Για την ακρίβεια της πήρε 2 χρόνια (μέχρι το Ios 9). Το ίδιο φοβάμαι θα συμβεί και στο Ios 13 και ειδικά στα Ipads όπου θα υπάρχουν εκτεταμμένες αλλαγές.

 

Το planned obsolence όμως υπάρχει (ανεξάρτητα από τα παραπάνω) και αποδεικνύεται από τον κανόνα που λέει ότι με κάθε νέο ios οι παλιές συσκευές γίνονται όλο και πιο αργές. Αυτός είναι ο κανόνας που επιβεβαιώνεται από την εξαίρεση που λέγεται ios 12.

Μια ακόμη σοβαρή ένδειξη ότι υπάρχει planned obsolence είναι το γεγονός ότι δεν σου επιτρέπει (χωρίς κανένα προφανή λόγο) να γυρίσεις σε παλαιότερη έκδοση.

 

Μια χαρά ήταν το 5s όταν βγήκε και μια χαρά είναι και τώρα για τα δεδομένα της ηλικίας του

Ο κώδικας των λειτουργικών μεγαλώνει, αλλάζει, έχει νέες και περισσότερες απαιτήσεις, οι εφαρμογές γράφονται με νέα εργαλεία και έχουν κι αυτές πρότυπα και απαιτήσεις οπότε αναγκαστικά οι συσκευές μένουν πίσω. Είναι αναγκαίο κακό

Έτσι κι αλλιώς αν το καλό σκεφτείς και επίτηδες κατά κάποιο τρόπο να το κάνουν είναι δικαιολογημένο αλλιώς εγώ θα είχα ακόμα το 4s, εσύ το 5s και η apple ίσως και να είχε κλείσει το μαγαζάκι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν το 5s όταν βγήκε και μια χαρά είναι και τώρα για τα δεδομένα της ηλικίας του

Ο κώδικας των λειτουργικών μεγαλώνει, αλλάζει, έχει νέες και περισσότερες απαιτήσεις, οι εφαρμογές γράφονται με νέα εργαλεία και έχουν κι αυτές πρότυπα και απαιτήσεις οπότε αναγκαστικά οι συσκευές μένουν πίσω. Είναι αναγκαίο κακό

Έτσι κι αλλιώς αν το καλό σκεφτείς και επίτηδες κατά κάποιο τρόπο να το κάνουν είναι δικαιολογημένο αλλιώς εγώ θα είχα ακόμα το 4s, εσύ το 5s και η apple ίσως και να είχε κλείσει το μαγαζάκι

 

Το 5s οταν βγηκε δεν ηταν καλο. Δεν τα θυμασαι Τασο? Ποσα frames εχανε οταν ανοιγες την καρτελα εφαρμογων και σκρολαρες? Οταν ανοιγες ενα φακελο? Δεν ειχε καμια σχεση με τη βελουδινη εμπειρια του ios6 στο αμεσως προηγουμενο iphone 5.

Τελος παντων, τι καθομαστε και συζηταμε τωρα, προιστοριες....

Δεν ειπα οτι ειναι αδικαιολογητη η προγραμματισμενη παλαιωση των συσκευων. Αλλα οχι και να τη θεωρουμε «θεωρια συνωμοσιας».

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το 5s οταν βγηκε δεν ηταν καλο. Δεν τα θυμασαι Τασο? Ποσα frames εχανε οταν ανοιγες την καρτελα εφαρμογων και σκρολαρες? Οταν ανοιγες ενα φακελο? Δεν ειχε καμια σχεση με τη βελουδινη εμπειρια του ios6 στο αμεσως προηγουμενο iphone 5.

Τελος παντων, τι καθομαστε και συζηταμε τωρα, προιστοριες....

Δεν ειπα οτι ειναι αδικαιολογητη η προγραμματισμενη παλαιωση των συσκευων. Αλλα οχι και να τη θεωρουμε «θεωρια συνωμοσιας».

 

Το iPhone 6 με το iOS 8 πετούσε. Με το iOS 12 τελείωσε. Εγώ βλέπω μείωση και στο 8αρη μου από το 11 στο 11.3 είδα μείωση σε ταχύτητα αλλά και στο iOS 12 μειώθηκε και άλλο η ταχύτητα. Μεγάλη μείωση είδα και στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 6 με το iOS 8 πετούσε. Με το iOS 12 τελείωσε. Εγώ βλέπω μείωση και στο 8αρη μου από το 11 στο 11.3 είδα μείωση σε ταχύτητα αλλά και στο iOS 12 μειώθηκε και άλλο η ταχύτητα. Μεγάλη μείωση είδα και στη μπαταρία.

 

Εγώ όλα αυτά τα θεωρώ ότι τα κάνουν εσκεμμένα αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη

Σίγουρα με μια μικρή ενημέρωση μπορούν είτε να το κάνουν να σέρνεται είτε να πάει μπάλα οπότε τι επιλέγουν λέτε;

 

Τα δεδομένα από εκατομμύρια.συσκευες τα έχουν. Όλα τα logs, crash, bugs με πλήρη στοιχεία τοποθεσίας, σήματος, ώρας, ημέρας, θερμοκρασίας, μνήμης, μπαταρίας και λοιπά και λοιπά

Οπότε είναι αυτονόητο ότι το κάνουν για να πουλάνε νέες συσκευές

 

Πόσα κινητά έχουν κάνει με τις αναβαθμίσεις; Να λέμε ονόματα; Θα αναπτύξουμε έναν πάπυρο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλυσπερα μου δινει ενας φιλος το ipad pro 12,9 του 2015 τελη νομιζω στα 400€, ι να κανω αγορα το μοντελο που σηζητατε,σας ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το iPad Όταν σας ρώτησα να κάνω την αναβάθμιση Όταν το πάρω?Δεν είπε κανείς ότι έχει δει διαφορά στη ταχύτητα με το iOS 12 ίσα ίσα αναστήθηκαν συσκευές.. Τεσπα χθες ήρθε έβαλα και τη 12 και ας γίνει ότι θέλει!!!.Πάντως κόλλημα μηδέν προσπάθησα να το ζορισω Αλλά δεν καταλάβαινει τίποτα!!Το κενό στην οθόνη το καταλαβαίνεις και με το δάχτυλο,αν Έχει ησυχία ακούγεται σαν κούφιο με το touch Αλλά αυτό είναι πτεσμα..Μου έκανε εντύπωση ότι δεν είχε προστατευτικό ή συσκευασία τυπου φελιζολ,Αλλά γι'αυτό μάλλον ευθύνεται το μαγαζί που το παρήγγειλα..Οταν το εβγαλα το βραδυ απο τη φορτιση ελεγε 81%,οταν το ανοιξα το πρωι ειχε 89% λετε να φταιει το update;;

Να θέλει κάνα hard reset;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σήμερα με τη μπαταρία..Το έβγαλα χθες 72% από τη πρίζα και σήμερα το πρωί που το άνοιξα είχε 77%..Δεύτερη φόρτιση είναι..Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το αφήνεις να κάνει πλήρη φόρτιση στο 100% και το αποσυνδέεις νωρίτερα? Όλες οι φορτίσεις και ειδικά οι πρώτες πρέπει να ολοκληρώνουν τον κύκλο φόρτισης στο 100%...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έτσι τις φορτίζω τις συσκευές(20% με 80%)..Βέβαια πρώτες φορτίσεις έπρεπε να το αφήσω.. Το κάνω restart..Το έβγαλα είχε 72% έπαιξα λίγο θα δω αν πάει 71% δεν πήγε.. Το έκανα restart και πήγε 73%..Το εκλεισα και το άνοιξα το πρωί και να σου 77%.!!Θα το αφησω μεχρι το 100 και θα του κανω και hard reset..doa γι'αυτό δύσκολα ε;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ψάχνω έναν ανταπτορα για το ταμπλετ ώστε να συνδέω στικακι usb, έχετε να προτείνετε κάποιον οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά την αναβάθμιση σε 12.2 παρατηρώ ότι πολλές φορές χάνει τη σύνδεση με τα δεδομένα. Χρειάζετια είτε να το κάνω restart είτε να το κάνω on-off στο airplane mode.

 

Έχει κάποιο bug η συσκευή; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά την αναβάθμιση σε 12.2 παρατηρώ ότι πολλές φορές χάνει τη σύνδεση με τα δεδομένα. Χρειάζετια είτε να το κάνω restart είτε να το κάνω on-off στο airplane mode.

 

Έχει κάποιο bug η συσκευή; Τι λέτε;

 

Κάνε καθαρή εγκατάσταση λογισμικού. Εικόνες μηνύματα θα τα πάρεις από το iCloud. Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα με το 8αρη μου και επιδιορθώθηκε με το καθαρό restore.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθαρή εγκατάσταση λογισμικού. Εικόνες μηνύματα θα τα πάρεις από το iCloud. Είχα και εγώ παρόμοιο θέμα με το 8αρη μου και επιδιορθώθηκε με το καθαρό restore.

 

Ευχαριστώ φίλε.. ουφφφ. όλες τις ρυθμίσεις πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο iPad για πολύωρη μελέτη (βιβλία, papers κλπ) είναι ξεκούραστο; Ξερω ότι συργαζεται με pen (Apple ή Logitech) για τυχόν annotations. Αλλά πιο πολύ θα με ενδιέφερε η εμπειρία κάποιου που το χρησιμοποιεί για διάβασμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο iPad για πολύωρη μελέτη (βιβλία, papers κλπ) είναι ξεκούραστο; Ξερω ότι συργαζεται με pen (Apple ή Logitech) για τυχόν annotations. Αλλά πιο πολύ θα με ενδιέφερε η εμπειρία κάποιου που το χρησιμοποιεί για διάβασμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν και το έχω στη κατοχή μου μια εβδομάδα..Πρώτη φορά σε iOS συσκευή,έχω μείνει άφωνος,είναι ότι πιο smooth έχω δουλέψει,σε διάβασμα κειμένου πάλι είναι πολύ smooth η αίσθηση!!Ναι είναι ξεκούραστο το βραδυ Ενεργοποιεις και το night shift..Αν πάντως αυτό είναι το πιο οικονομικό iPad τότε φαντάσου πως είναι τα υπόλοιπα..Αν είναι να πάρεις tablet δεν έχει αντίπαλο σε αυτά τα χρήματα..Σε περισσότερα πάλι ο αντίπαλος ανήκει στο ίδιο οικοσύστημα!

Edited by Giannis114
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω στη κατοχή μου μια εβδομάδα..Πρώτη φορά σε iOS συσκευή,έχω μείνει άφωνος,είναι ότι πιο smooth έχω δουλέψει,σε διάβασμα κειμένου πάλι είναι πολύ smooth η αίσθηση!!Ναι είναι ξεκούραστο το βραδυ Ενεργοποιεις και το night shift..Αν πάντως αυτό είναι το πιο οικονομικό iPad τότε φαντάσου πως είναι τα υπόλοιπα..Αν είναι να πάρεις tablet δεν έχει αντίπαλο σε αυτά τα χρήματα..Σε περισσότερα πάλι ο αντίπαλος ανήκει στο ίδιο οικοσύστημα!

 

Θα τα πούμε όταν μεταπηδήσεις και στο κινητό στο ίδιο οικοσύστημα. Συνήθως όλοι την κάνουν για iPhone μετά. Εγώ πρώτη φορά δοκίμασα iPad και θέλω να τα πάρω όλα. Θέλω και τη ναυαρχίδα που έρχεται και MacBook.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε όταν μεταπηδήσεις και στο κινητό στο ίδιο οικοσύστημα. Συνήθως όλοι την κάνουν για iPhone μετά. Εγώ πρώτη φορά δοκίμασα iPad και θέλω να τα πάρω όλα. Θέλω και τη ναυαρχίδα που έρχεται και MacBook.

 

Μέχρι ένα μήνα πριν έλεγα πως η καλύτερη αγορά που έχω κάνει είναι το Galaxy A8 (σχέση ποιότητας τιμής)..Πλέον η καλύτερη αγορά μου είναι αυτο το iPad ;) και κρίμα που δεν το πήρα πιο μπροστά και έβγαλα όλο το χειμώνα στο ταξί,με ένα Lenovo windows..Εντάξει λίγο πολύ όλοι ξέρουν ότι σαν το iPad δεν έχει.. Τώρα για κινητό ναι δεν θα με χάλαγε κιόλας,Αλλα βολεύομαι πολύ καλά με τα Samsung..Βέβαια δεν κολλάω πουθενά,όταν είναι να πάρω κινητό θα πάρω την πιο value for money επιλογή,ανεξαρτήτως Brand!Τάμπλετ άλλης εταιρείας σίγουρα δεν παίζει να πάρω :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το iOS 12.2?

Είναι διαθέσιμη αν έχει κανείς εντυπώσεις (μήπως γίνεται πιο αργό) ας μας πει τι γίνεται...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς το iOS 12.2?

 

Είναι διαθέσιμη αν έχει κανείς εντυπώσεις (μήπως γίνεται πιο αργό) ας μας πει τι γίνεται...

Δεν εχει καμια διαφορα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν υπαρχει λογος να γινεσαι εριστικος.

Ξερουμε τι παιρνουμε και τι κανουμε.

Οταν βγηκε το ios7 σκοτωσε οσες συσκευες υπηρχαν μεχρι τοτε. Ακομη και το καινουριο τοτε 5s εκανε 2 χρονια να συνελθει. Ειδικα για τα ipads η κατασταση με τα σπασιματα στα γραφικα αρχισε να στρωνει απο το ios 11 και μετα.

Τελος, ειναι δεδομενο οτι υπαρχει planned obsolescence, τοσο στο ios οσο και στο android.

 

Την έχει πατήσει στο παρελθόν με μηνύσεις κλτ , γιαυτό πλέον είναι πιο προσεκτική- αυστηρή .

Θα έχεις προσέξει ότι στις αναβαθμίσεις ''σκοτώνει'' τις συσκευές της πιο γρήγορα πλέον .

Τώρα με το ios13 δεν νομίζω ότι θα έχουν θέμα τα ipads γιατί ,γενικά ακούγεται , ότι οι περισσότερες βελτιώσεις θα αφορούν ipads.

 

To μηχάνημα το πήρα σήμερα στα 220 , με κάτι δωροεπιταγές , από Γερμανό . Για την τιμή που το πήρα άριστες εντυπώσεις .

Να σημειώσω ότι είμαι ήδη κάτοχος 8 plus και mac mini.

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Την έχει πατήσει στο παρελθόν με μηνύσεις κλτ , γιαυτό πλέον είναι πιο προσεκτική- αυστηρή .

 

Θα έχεις προσέξει ότι στις αναβαθμίσεις ''σκοτώνει'' τις συσκευές της πιο γρήγορα πλέον .

 

Τώρα με το ios13 δεν νομίζω ότι θα έχουν θέμα τα ipads γιατί ,γενικά ακούγεται , ότι οι περισσότερες βελτιώσεις θα αφορούν ipads.

 

 

 

To μηχάνημα το πήρα σήμερα στα 220 , με κάτι δωροεπιταγές , από Γερμανό . Για την τιμή που το πήρα άριστες εντυπώσεις .

 

Να σημειώσω ότι είμαι ήδη κάτοχος 8 plus και mac mini.

Εδω ειμαστε παιδια και θα δουμε. Μακαρι να μην το καταστρεψει το εργαλειο, αφου το εχω, λετε να ευχομαι το αντιθετο; Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (6th gen - 2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...