Jump to content

iPad (6th gen - 2018)


billy1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MRJP2__/A,MR7K2,,(MRJP2),,MRJP2FD/A,,(MR7JFD/A),, (MR7K2FD/A)

(MRJP2FD/A)

 

Τα χρώματα και οι χωρητικότητες είναι αυτοί οι κωδικοί.

Μην ασχολείσαι με κωδικούς. Διάλεξε χρωμα και χωρητικότητα που θέλεις και πάρε.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα και οι χωρητικότητες είναι αυτοί οι κωδικοί.

Μην ασχολείσαι με κωδικούς. Διάλεξε χρωμα και χωρητικότητα που θέλεις και πάρε.

 

για 128gb έχω καταλήξει για ασημί ή Rose gold

τώρα το pro μοντέλο του 2016 και έχουμε 2019 δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα είναι υποστηριξιμο, με κάμερες και βίντεο δεν πιστεύω να ασχοληθώ

Edited by skylane
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για 128gb έχω καταλήξει για ασημί ή Rose gold

τώρα το pro μοντέλο του 2016 και έχουμε 2019 δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα είναι υποστηριξιμο, με κάμερες και βίντεο δεν πιστεύω να ασχοληθώ

 

Δες και αυτή τη προσφορά... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474690

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

για 128gb έχω καταλήξει για ασημί ή Rose gold

τώρα το pro μοντέλο του 2016 και έχουμε 2019 δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα είναι υποστηριξιμο, με κάμερες και βίντεο δεν πιστεύω να ασχοληθώ

 

Εξαρτάται τι θες. Εγώ πήγα σε white silver ανήκω στη μάζα. Εάν θες να ξεχωρίζεις από τη μάζα, πας για το χρυσό. Ωραίο το iPad Pro. Αλλά ο Α10 κυριολεκτικά γαζώνει.

Link to comment
Share on other sites

για το 2018 λένε για την οθόνη ότι δεν είναι και τόσο καλή σε αντίθεση με τπ pro

στα βίντεο να δείχνει κανονικά full screen η έχει περιθώρια πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

για το 2018 λένε για την οθόνη ότι δεν είναι και τόσο καλή σε αντίθεση με τπ pro

στα βίντεο να δείχνει κανονικά full screen η έχει περιθώρια πάνω κάτω?

 

Η οθόνη του Pro είναι καλύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η οθόνη του 2018 είναι κακή. Ίσα ίσα. Απλά υστερεί επειδή δεν είναι laminated.

Στο λευκό και το χρυσό (που έχουν λευκό κάδρο μπροστά) αυτή η απόσταση μεταξύ οθόνης και γυαλιού, φαίνεται περισσότερο. Γι αυτό πήρα το μαύρο, που δεν φαίνεται τόσο. Πάντως η οθόνη, δεν θα σε απογοητεύσει. Ούτε ο επεξεργαστής, ούτε η μπαταρία. Είναι πολύ ικανοποιητικό το μηχάνημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βρω φωτογραφίες με το laminated αλλά δεν βρίσκω κάτι, είναι και το αγαπημένα χρώματα το χρυσό και το ροζ χρυσό

υποτίθεται με τα χρόνια αναβαθμιζονται αυτή κάνουν το αντίθετο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Pro 9.7 και ο αδελφός μου το απλό 2018.

 

Η διαφορά τους είναι:

 

a) Στην οθόνη. Αρκετή διαφορά υπέρ του Pro κυρίως σε εξωτερικούς χώρους, λόγω fully laminated οθόνης. Το απλό επειδή έχει κενό ανάμεσα στο πάνελ και στο digitizer, έχει πιο έντονες αντανακλάσεις και λιγότερη αντίθεση. Σε εσωτερικο χώρο και με μικρό φωτισμό η διαφορά μεταξυ τους δεν φαίνεται έντονα.

 

b) Η κάμερα του Pro έχει flash, ενώ του απλού όχι.

 

c) H κάμερα του Pro είναι 12mp με f/2.2 ενώ του απλού είναι 8mp με f/2.4. Βγαζει καλύτερες φωτό γενικά το Pro δλδ.

 

d) To Pro τραβάει βίντεο 4Κ στα 30fps ή 1080p στα 60fps, ενώ το απλό μόνο 1080p στα 30fps.

 

e) Το Pro καταγράφει slow motion 720p στα 240fps ή 1080p στα 120fps, ενώ το απλό μόνο 720p στα 120fps.

 

f) H σελφοκάμερα του Pro είναι 5mp και τραβάει 1080p, ενώ του απλού ειναι 1.2mp και τραβάει μόνο 720p.

 

g) To Pro διαθέτει smart connector, δηλαδή παίρνει μαγνητικό πληκτρολόγιο που τραβάει ρεύμα από το iPad, ενώ το απλό δεν έχει.

 

h) Το Pro έχει 4 ηχεία, ενώ το απλό 2.

 

i) To Pro έχει οθόνη True Tone, δηλαδή μπορεί να προσαρμόζεται στην απόχρωση του φωτός του περιβάλλοντος, ενώ το απλό όχι.

 

j) Το απλό έχει μεγαλύτερη μπαταρία και ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία. Το Pro εμένα μου βγάζει περίπου 7 ώρες sot με μεικτή χρήση (safari, social, games, netflix) Το απλό ίσως βγάζει καμία ώρα παραπάνω.

 

 

 

Δες αυτό το συγκριτικό

 

https://appleinsider.com/articles/18/04/05/compared-2018-ipad-versus-the-original-129-inch-and-97-inch-ipad-pro

Αυτες ειναι πανω κατω οι διαφορες.

Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτερες αφορουν τις καμερες, που προσωπικα με αφηνουν εντελως αδιαφορο, αφου μιλαμε για ταμπλετες, η μια διαφορα αφορα την οθονη σε εξωτερικους χωρους (οκ, μιλαμε για μεγαλα ipads, που στην ουσια σπανια βγαινουν εξω) , η μπαταρια ειναι μαλλον υπερ του απλου και ετσι, τι μενει στο pro ? Τα καλυτερα ηχεια? Α, καλα.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτες ειναι πανω κατω οι διαφορες.

Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτερες αφορουν τις καμερες, που προσωπικα με αφηνουν εντελως αδιαφορο, αφου μιλαμε για ταμπλετες, η μια διαφορα αφορα την οθονη σε εξωτερικους χωρους (οκ, μιλαμε για μεγαλα ipads, που στην ουσια σπανια βγαινουν εξω) , η μπαταρια ειναι μαλλον υπερ του απλου και ετσι, τι μενει στο pro ? Τα καλυτερα ηχεια? Α, καλα.....

 

Πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα μόνο εσύ ξέρεις...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

55 ευρώ διαφορά έχουν προφανώς και αξίζει το pro έναντι του απλού τι συζητάτε. Το 32αρι που έχει 298 ευρώ απλά δεν μπαίνει στην εξίσωση τιμής μιλάμε για αποθηκευτικό χώρο 2012 και να πω ότι πέρνει και sd θα έλεγα πάει στα κομμάτια

 

9c85c2cc20573819a85d30054c2d8a83.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή η οθόνη του pro. Εγώ αν είχα τα χρήματα η θα πήγαινα στο pro του 2017 με τον Α10χ που έχει και 4gb ram και είναι επαγγελματικό ή θα προτιμούσα να συμβιβαστώ με χειρότερη οθόνη και θα πήγαινα στο iPad 2018 με τον Α10.

 

 

Το iPad Pro του 2016 δεν το λογαριάζω(γιατί αν και έχει καλύτερη οθόνη έχει την ίδια ram με το απλό iPad του 2018 και έχει διπύρηνο επεξεργαστή σε σχέση με το iPad του 18 που έχει 6πυρηνο επεξεργαστή)

 

Δεν ξέρω από τι συσκευή iPhone θα έρθει ο χρήστης στο iPad. Εμένα το 8αρη είναι σφεντόνα σε σχέση με το iPad 2018 αλλά δεν είναι κάτι που να με ενοχλεί ιδιαίτερα. Φαντάσου αν πήγαινα σε κάποιο με πιο παλιό επεξεργαστή από τον Α10 εκεί όντως θα έβλεπα τη διαφορά στην ταχύτητα.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

το pro του 2017 ποιο είναι στο skroytz?

τις διαφορές ένας άσχετος μπορεί να τις καταλάβει?

Edited by skylane
Link to comment
Share on other sites

το pro του 2017 ποιο είναι στο skroytz?

τις διαφορές ένας άσχετος μπορεί να τις καταλάβει?

 

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=catspan&keyphrase=ipad+pro+2017

 

 

Ναι έχει πολλές διάφορες και είναι πολύ καλύτερο και από το απλό iPad.

 

Νομίζω θα ξανά διάλεγα το iPad 2018 αυστηρά και μόνο για τον επεξεργαστή του που δεν κολλάει και μου φαίνεται σχεδόν παραπλήσιος του A11. Σχεδόν όχι το ίδιο.

Πάνε σε ένα μαγαζί. Δες το laminated vs non laminated και δες αν σου κάθεται καλά στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το iPad 2018 έχει τον A10 το παλιό pro έχει τον Α10. Στα υπόλοιπα είναι καλύτερο το pro το παλιό. Το pro 10.5 είναι το καλύτερο.

 

Νομίζω ότι το iPad 2018 έχει τον Α10

το iPad Pro 2016 έχει τον Α9Χ

το iPad Pro 2017 έχει τον Α10Χ

 

iPad Pro 9.7in (2016): A9X with 64bit architecture and M9 motion co-processor

iPad Pro 10.5in (2017): A10X Fusion with 64bit architecture and M10 motion co-processor

 

Από εδώ : https://www.google.gr/amp/s/www.macworld.co.uk/review/ipad/ipad-pro-105in-2017-vs-ipad-pro-97in-2016-3660078/%3famp

 

 

Το δίλημμα είναι οθόνη ή επεξεργαστής. Το iPad Pro το προτελευταία είναι φοβερό αλλά κοστίζει και 700 κάτι ευρώ. Κοινώς ο χρήστης θέλει κάτι που να μην υπερβεί τα 500 ευρώ αν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=catspan&keyphrase=ipad+pro+2017

 

 

Ναι έχει πολλές διάφορες και είναι πολύ καλύτερο και από το απλό iPad.

 

Νομίζω θα ξανά διάλεγα το iPad 2018 αυστηρά και μόνο για τον επεξεργαστή του που δεν κολλάει και μου φαίνεται σχεδόν παραπλήσιος του A11. Σχεδόν όχι το ίδιο.

Πάνε σε ένα μαγαζί. Δες το laminated vs non laminated και δες αν σου κάθεται καλά στο μάτι.

 

με κάποια λεφτά παραπάνω περνεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/16374776/Apple-iPad-Pro-11-2018-64GB.html

γνωρίζουμε πότε θα ρίξουν τις τιμές?

https://www.skroutz.gr/s/8715217/Apple-iPad-Pro-9-7-WiFi-128GB.html#reviews

 

το 2016ειναι αυτό?

Θα υπάρχουν όμως αυτά τα μοντέλα στα καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

με κάποια λεφτά παραπάνω περνεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/16374776/Apple-iPad-Pro-11-2018-64GB.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8715217/Apple-iPad-Pro-9-7-WiFi-128GB.html#reviews

 

το 2016ειναι αυτό?

Θα υπάρχουν όμως αυτά τα μοντέλα στα καταστήματα?

 

Κοίταξε αν πας για το iPad Pro 2017 και δώσεις 700-770 ευρώ δώσε αλλά 80 και πάνε στο τελευταίο iPad Pro 2018. Και το πηγάδι είναι δίχως πάτο. Εάν δώσεις 80 ευρώ δεν δίνεις αλλά 80 να πας στο 4g? Και μετά δεν σταματάς.

 

Το 2016 ναι αυτό είναι. Δεν ξέρω ποια καταστήματα το φέρνουν. Δες ένα βίντεο. Δες ένα κινεζικό που δείχνει το iPad Pro 2016 με τον Α9χ εναντίον του 7plus με τον Α10. Θα δεις ότι υπάρχουν διάφορες στην ταχύτητα. Δοκίμασε το μοντέλο pro 2017 η οθόνη δεν διαφέρει σε σχέση με το 2016 και μετά δοκίμασε και το iPad 2018 απλό και θα μπορέσεις να καταλάβεις τη διαφορά στην οθόνη και να καταλάβεις αν σε ενοχλεί η όχι. Εμένα προσωπικά μου ξινησε τις πρώτες δυο μέρες και έπειτα το συνήθισα. Δεν με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το iPad 2018 έχει τον Α10

το iPad Pro 2016 έχει τον Α9Χ

το iPad Pro 2017 έχει τον Α10Χ

 

iPad Pro 9.7in (2016): A9X with 64bit architecture and M9 motion co-processor

iPad Pro 10.5in (2017): A10X Fusion with 64bit architecture and M10 motion co-processor

 

Από εδώ : https://www.google.gr/amp/s/www.macworld.co.uk/review/ipad/ipad-pro-105in-2017-vs-ipad-pro-97in-2016-3660078/%3famp

 

 

Το δίλημμα είναι οθόνη ή επεξεργαστής. Το iPad Pro το προτελευταία είναι φοβερό αλλά κοστίζει και 700 κάτι ευρώ. Κοινώς ο χρήστης θέλει κάτι που να μην υπερβεί τα 500 ευρώ αν κατάλαβα σωστά.

 

Ναι πολυ σωστα πανω στη βιασυνη μου εγραψα και στα 2 Α10. Α10 το ενα Α9x το αλλο. Και τα 2 στα 16nm αλλα βλεπω οτι η gpu του 2016 pro ειναι 12πυρηνη αυτη του 2018 ειναι 6πυρηνη. Στους πυρηνες ειναι 2 το ενα 4 το αλλο. Η οθονη η επεξεργαστης ειναι το διλλημα αλλα θεωρω οτι για ενα 50αρικο διαφορα το ipad pro 2016 ειναι καλυτερο overall. Το 32gb του ipad 2018 στα 298 ευρω ειναι vfm αλλα αρκετα μικρος ο χωρος ειδικα με τα 4-5gb παιχνιδια που υπαρχουν για ipad. Το pro του 2017 τα εχει ολα αλλα ειναι πανακριβο.

 

Screenshot-1.png

 

Υπαρχει και το ipad pro 2018 το οποιο ειναι οτι δυνατοτερο υπαρχει με κορυφαιο ratio και τον A12 αλλα παει στα 860 η 64αρα εκδοση.

Screenshot-2.png

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

@billy1986 λίγο λίγο το φτάσαμε το 1000αρι με αρχικό πλάνο το μοντέλο του 2018

 

Εάν θες ένα τίμιο ταμπλετ πας κατά τη γνώμη μου στο iPad 18.

Εάν θες για εργασίες και επαγγελματικό πας σε pro.

 

Δεν ξέρω τι gpu φοράει το iPad 2016 pro. Εγώ προσωπικά με τον Α10 βολεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες ένα τίμιο ταμπλετ πας κατά τη γνώμη μου στο iPad 18.

 

Εάν θες για εργασίες και επαγγελματικό πας σε pro.

 

 

 

Δεν ξέρω τι gpu φοράει το iPad 2016 pro. Εγώ προσωπικά με τον Α10 βολεύομαι.

Ηδη ο Α10 ειναι 2 χρονια πισω.

Ο Α9 ειναι 3, το οποιο ειναι too much και θα φανει του χρονου κατα τη γνωμη μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ηδη ο Α10 ειναι 2 χρονια πισω.

Ο Α9 ειναι 3, το οποιο ειναι too much και θα φανει του χρονου κατα τη γνωμη μου.

 

Άλλο Α9 και άλλο Α9Χ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άλλο Α9 και άλλο Α9Χ.
Σωστο αυτο. Τελος παντων, θα φανουν αυτα σε βαθος χρονου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (6th gen - 2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...