Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρώ ένα ανεξήγητο battery drain τελευταία στην 10..το βγάζω από την φόρτιση 12 το βράδυ με όλες τις εφαρμογές κλειστές 100% κ στις 6 το πρωί έχει χάσει 8-10% στην 9 το πολύ να έχανε 2-3% όλη νύχτα...έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση πριν 2 εβδομάδες
Εμένα και η 9 και η 10 χάνουν 1% την ώρα, πράγμα που είναι πολύ ενοχλητικό. Φυσικά αυτό με όλα ανοιχτά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τα 2 ποστ δεν λένε τίποτα.

Δεν ξέρουμε τι εφαρμογές έχετε περάσει, τι battery optimisation υπάρχει για κάθε εφαρμογή, αν έχετε ροοτ και πόσες ακόμα παραμέτρους που μάλλον ούτε εσείς έχετε σκεφτεί που μπορεί να επηρεάζει την κατανάλωση

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θα το πω πολύ απλά, πριν είχα το LG G6 με τις ίδιες εφαρμογές και με τις ίδιες ρυθμίσεις, με τον ίδιο τρόπο χρήσης, πιο πριν το Σαμσουνγκ ΝΟΤΕ4 ... να μην μιλησω για πιο πριν...

το LG είχε μικρή μπαταρία, έβγαζε οθόνη 3,5 με 4 ώρες αλλά το βράδυ σε 8 ώρες ζήτημα να έχανε 1%, το NOTE4 το βράδυ ήθελε 2-3%, το Ο+6 μου έβγαλε μέχρι και 6,5 ώρες οθόνη αλλά το βράδυ χάνει 1% την ώρα, είπα πιο πάνω, όλα ανοιχτά.

δεν με νοιάζει αν το ποστ λέει ή δεν λέει κάτι, η ουσία έχει σημασία. η διαχείριση με κλειστή οθόνη δεν είναι και η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασμα της 10 απαιτεί καθαρή εγκατάσταση; Είμαι με ξεκλείδωτο bootloader και root. Πρέπει να γυρίσω σε full stock; κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω; Βήματα;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ..μιλάω χωρίς ρουτ με τις ίδιες εφαρμογές εδώ κ χρόνια σε ολα μου τα κινητά..πριν στην 9 έχανε 2..3% τώρα με τις ίδιες εφαρμογές κ δικαιώματα χάνει 1% την ώρα χωρίς να το ακουμπάω κάν... Μου φαίνεται περίεργο..
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα η συσκευή σε deep sleep η κατανάλωση είναι χάλια προς τραγική. Κλειστά δεδομένα, WiFi, gps και ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας χάνω ακριβώς 0.9% την ώρα ενώ σε mi8, mi4c, lg g6, op5 έχανα λιγότερο από 0,5% την ώρα με τις ίδιες ρυθμίσεις. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι δεν το έχουν βελτιώσει, καθώς ούτε το έχω δεί να φτιάχνει με κάποια custom rom.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει για έναν κερνελ, αλλά δεν το δοκίμασα, δεν θέλω να ρουταρω το κινητό.

Λένε πάντως ότι έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην αναμονή, κάπου 0,5% την ώρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο κερνελ μόνος του δεν κάνει τίποτα αν έχεις από πίσω να τρέχουν πόσες εφαρμογές.

Ούτε έχει νόημα να συγκρίνετε τις ίδιες εφαρμογές σε διαφορετικά κινητά με διαφορετικό λογισμικό. Καμία σημασία αν το Android είναι ίδιο στα διαφορετικά κινητά. Έπρεπε να το ξέρετε αυτό. Η κάθε εταιρεία στήνει το λογισμικό όπως γουστάρει με δικά της optimizations.

 

Οπότε αν θέλετε σοβαρά να δείτε τι τρώει την μπαταρία, θέλει λίγο κόπο, αλλά μόνο έτσι θα καταλάβετε ακριβώς τι παίζει. Όλα τα άλλα είναι περιττά λόγια.

1) Ροοτ (Δυστυχώς)

2) Περνάτε το Betterbatterystats ή όποιο άλλο app ,βγάζει αναλυτικά την κατανάλωση από εφαρμογές, wakelocks κλπ

3) Κοιτάτε την στήλη Alarms και Partial Wakelocks και θέλει λίγο ψάξιμο να δείτε αν η μεγαλύτερη κατανάλωση έρχεται από τρίτες εφαρμογές ή από το ίδιο το λειτουργικό.

4) Ανάλογα με το τι φταίει προχωράτε. Αν είναι θέμα εφαρμογής, ή την βγάζετε ή την κλείνετε με το ζόρι. Αν είναι θέμα λογισμικού, θέλει πολύ καλό ψάξιμο για να το κόψετε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει θέμα με το 5g στο wifi? Δεν βλέπω να μπαίνει, προτιμά συνέχεια το 2.4g αν και είμαι δίπλα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα beta που διορθώνει το πρόβλημα που αναφέρεις για το WiFi, όπως επίσης και διάφορα άλλα προβλήματα σταθερότητας. Λογικά πλησιάζει και η stable.

 

sent by 1+6

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα beta που διορθώνει το πρόβλημα που αναφέρεις για το WiFi, όπως επίσης και διάφορα άλλα προβλήματα σταθερότητας. Λογικά πλησιάζει και η stable.

 

sent by 1+6

Τελικά καλύτερα να περιμένει κάποιος όταν βγαίνουν εντελώς νέες εκδόσεις Android και να μην βιάζεται να αναβαθμίσει αν θέλει να βάλει την ΡΟΜ με τα περισσότερα bugs διορθωμένα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νεότερο από χρονοδιάγραμμα για σταθερή 10;
Έβγαλαν καινούργια beta. Για stable δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Προσωπικά πιστεύω το 2020 θα την πάρουμε και τα 5,5t δεν θα την πάρουν ποτέ αφού έχουν χάσει τον μπούσουλα να τόσες συσκευές. Αυτό που με πειράζει περισσότερο είναι τα security patches που επειδή είναι πολύ παλιά αυτά που έχουμε μας έχουν πετάξει έξω τα εταιρικά δίκτυα... Πρώτη και τελευταία φορά OnePlus από εμένα αφού έχουμε χειρότερη αντιμετώπιση ακόμα και από μη ναυαρχίδες xiaomi.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος που θέλω να περάσω σε 10, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βγει όχι μόνο σταθερή αλλά και μία διόρθωσή της, είναι ότι θα παίρνω τις αναβαθμίσεις ασφαλείας από το playstore.
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος που θέλω να περάσω σε 10, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βγει όχι μόνο σταθερή αλλά και μία διόρθωσή της, είναι ότι θα παίρνω τις αναβαθμίσεις ασφαλείας από το playstore.

ποτε θα γινει αυτο ξερει κανεις;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου πάει η 10 εμένα, έχει κάποια θέματα όπως με το 5g και χάνω ταχύτητα αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ.

 

Ο μόνος λόγος που δεν το πούλησα από πέρσι είναι ότι δεν ξέρω τι άλλο να πάρω. Χαβάη σαμσουνκ αιφον δεν θα πάρω ποτέ οπότε μόνο καμία χιαομι έμεινε.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν καινούργια beta. Για stable δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Προσωπικά πιστεύω το 2020 θα την πάρουμε και τα 5,5t δεν θα την πάρουν ποτέ αφού έχουν χάσει τον μπούσουλα να τόσες συσκευές. Αυτό που με πειράζει περισσότερο είναι τα security patches που επειδή είναι πολύ παλιά αυτά που έχουμε μας έχουν πετάξει έξω τα εταιρικά δίκτυα... Πρώτη και τελευταία φορά OnePlus από εμένα αφού έχουμε χειρότερη αντιμετώπιση ακόμα και από μη ναυαρχίδες xiaomi.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν είναι για δουλειά, ας σου δώσει συσκευή η εταιρεία να παίρνει τα updates που θέλει.

Δεν νομίζω ποτέ η ONE PLUS να απευθύνθηκε σε εταιρικό κοινό,.Οπότε μην ζητάμε χαρακτηριστικά που δεν τα προσφέρει επίσημα.

 

Πέρα από την γκρίνια, τα τελευταία χρόνια έχει βγει σχέση πάντα σωστή στις υποσχέσεις της η εταιρεία. Όλοι έλεγαν σιγά μην δώσει το Android 9 στα 3/3Τ και μια χαρά το πήραν.

 

Αν ξέρετε άλλες εταιρίες που είναι τόσο καλές με τα update, γιατί δεν πάτε εκεί;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα στην 10αρα αυτό μου με εξέπληξε ευχάριστα ήταν η επιλογή sim για κλήσεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά, στον στοκ dialer κάτι που έψαχνα συνέχεια σε κινητά και δεν έβρισκα με αποτέλεσμα να κατεβάζω dailers από το playstore που δεν με μου άρεσαν και διέγραφα αργότερα.

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει δεν μπορώ με τίποτα να κάνω κλήση μέσω sip account με τον στοκ dialer. Βγάζει συνέχεια η κλήση απέτυχε και έχω βάλει όλα τα στοιχεία σωστά.

Όσο αναφορά τα update η oneplus έχει χάσει όντως την μπάλα όταν ξεκίνησε να βγάζει 2 κινητά κάθε 6 μήνες και μπήκε στο παιχνίδι με τηλεοράσεις κτλ. Όλα αυτά θέλουν υποστήριξη και αν δεν μεγαλώσει το software support κομμάτι τις θα χάσει ειδικά τώρα που ανεβάζει τιμές και μπαίνει σε άλλα μονοπάτια. Έρχεται και η realme σιγά σιγά. No1 υποστήριξη παρέχει η Google με τα pixels αλλα δεν έχει τα καλούδια τις oneplus. Ήμουν έτοιμος να πάω σε mi9t pro αλλά είδα ότι η xiaomi ξήλωσε την ηχογράφηση κλήσεων (λόγο Ευρώπης) που είναι must για την δουλειά μου όποτε στράφηκα προς το 7 pro αλλά εδώ πάλι κολλάω στην υποστήριξη της oneplus που έχει χαθεί κατά ένα ποσοστό. Στάση αναμονής λοιπόν με το 6αρι και περιμένουμε για mi10 oneplus 8 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα στην 10αρα αυτό μου με εξέπληξε ευχάριστα ήταν η επιλογή sim για κλήσεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά, στον στοκ dialer κάτι που έψαχνα συνέχεια σε κινητά και δεν έβρισκα με αποτέλεσμα να κατεβάζω dailers από το playstore που δεν με μου άρεσαν και διέγραφα αργότερα.

 

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει δεν μπορώ με τίποτα να κάνω κλήση μέσω sip account με τον στοκ dialer. Βγάζει συνέχεια η κλήση απέτυχε και έχω βάλει όλα τα στοιχεία σωστά.

 

Όσο αναφορά τα update η oneplus έχει χάσει όντως την μπάλα όταν ξεκίνησε να βγάζει 2 κινητά κάθε 6 μήνες και μπήκε στο παιχνίδι με τηλεοράσεις κτλ. Όλα αυτά θέλουν υποστήριξη και αν δεν μεγαλώσει το software support κομμάτι τις θα χάσει ειδικά τώρα που ανεβάζει τιμές και μπαίνει σε άλλα μονοπάτια. Έρχεται και η realme σιγά σιγά. No1 υποστήριξη παρέχει η Google με τα pixels αλλα δεν έχει τα καλούδια τις oneplus. Ήμουν έτοιμος να πάω σε mi9t pro αλλά είδα ότι η xiaomi ξήλωσε την ηχογράφηση κλήσεων (λόγο Ευρώπης) που είναι must για την δουλειά μου όποτε στράφηκα προς το 7 pro αλλά εδώ πάλι κολλάω στην υποστήριξη της oneplus που έχει χαθεί κατά ένα ποσοστό. Στάση αναμονής λοιπόν με το 6αρι και περιμένουμε για mi10 oneplus 8 κτλ

Πριν μια ώρα έδωσε επίσημα stable 10.0.1... Oxygen update ή VPN.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν την περάσω, θα χάσω δεδομένα; Ρωτάω γιατί ξεκλείδωσα bootloader και είμαι root με twrp.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια ώρα έδωσε επίσημα stable 10.0.1... Oxygen update ή VPN.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έδωσε αλλά είναι μόνο 50mbe03fab332c1623af70f5a059b11d0781.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση δεν δουλεύει πια το vowifi.. Δοκίμασα όλες τις παραλλαγές αλλά δεν δουλεύει το*#801#...

Αντί επιτέλους να δουλέψει χωρίς πειράγματα....

 

Και η έκδοση ασφαλείας έμεινε 1 Οκτωβρίου...

 

Ένα φτιάχνουν, δύο χαλάνε και άλλα τόσα ξεχνάνε... πλάκα μας κάνουν.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση δεν δουλεύει πια το vowifi.. Δοκίμασα όλες τις παραλλαγές αλλά δεν δουλεύει το*#801#...

Αντί επιτέλους να δουλέψει χωρίς πειράγματα....

 

Και η έκδοση ασφαλείας έμεινε 1 Οκτωβρίου...

 

Ένα φτιάχνουν, δύο χαλάνε και άλλα τόσα ξεχνάνε... πλάκα μας κάνουν.

Έκανες καθαρή εγκατάσταση ή απλή αναβάθμιση; Αν έκανες απλή αναβάθμιση και είχες ενεργοποιήσει το vowifi τότε πας κατευθείαν στο πρόγραμμα στον υπολογιστή χωρίς *#801# και μετά θα είσαι κομπλέ. Πλέον είμαστε σε project mainline οπότε τα security patches όταν λήγουν θα κατεβαίνουν αυτόματα από το play store γι' αυτό το λόγο έχουμε μείνει Οκτωβρίου security patch.

 

Υ.Γ. Με καθαρή εγκατάσταση της ρομ περάστε αυτά τα αρχεία (είναι logkit και engineering mode και θα μπορείτε να ενεργοποιήσετε διακόπτες και ports)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://cloud.tapatalk.com/s/5de899984ef79/OPO.7T.PRO.VoLTE.Files.zip

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...