Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαρά στην υπομονή σου φίλε!

Τίποτα άλλο! Εξαιρετικές! Με καλύτερη την φυσική, κατά την γνώμη μου.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαρά στην υπομονή σου φίλε!

Τίποτα άλλο! Εξαιρετικές! Με καλύτερη την φυσική, κατά την γνώμη μου.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Και προπάντων στο αυτόματο χωρίς ταπ χωρίς τπτ point and shoot! :)

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και μέσα στην φώτο Γιάννη η πρώτη μου άρεσε πιο πολύ.. (όχι ότι και η άλλη δεν είναι.,απλα στο πιο φυσικό ή πρώτη.. Τον κεραυνούλη σου τον πέτυχες κάπου εκεί στα ψηλά.. Μπράβο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλίμονο αν έκανες και ταπ για να εστιάσει! Χε, χε! Τίποτα δεν θα έβγαινε.

Και έτσι όμως, θέλει πολυυυ υπομονή και προσπάθεια για να πιάσεις την στιγμή.

(Εγώ προσωπικά δεν την έχω). Γι' αυτό και μόνο, μπράβο!

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εννοείται είναι πιο φυσική. Την 2η την έκανα edit με το Huawei gallery!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια λύση στο θέμα αυτό? Η να κάνει καμιά προσευχή στον Άγιο Huawei?

Σας ρωτάω γιατί με ρώτησε αν μου είπανε κάτι εδώ... Όποιος έχει P20 ας μας δώσει λίγο τα φώτα του..

 

Φιλε μου η αληθεια ειναι οτι απο βιντεο δεν ειναι τοσο μπροστα η Huawei. Και δεν βλεπω να δινει και καμια ιδιαιτερη αναβαθμιση για την ωρα και μαλλον το κραταει για τη 980 σειρα Κιριν με τα mate 20. Γενικα απ οσο ξερω (οχι πολλα για βιντεο) η Apple ειναι καποια βηματα μπροστα. Οποτε αν ειναι τοσο σημαντικο το βιντεο, μια τραμπα 20 προ με 8ρι iphone ή να περιμενει και τα νεα που θα ανακοινωθουν, ισως ειναι καλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

@margelis69 @punisher24 @fanatikos μπορώ να πω ότι η τελευταία που έχω κάνει tap στην λάμπα έρχεται πιο κοντά σε αυτό που έβλεπα και στο φως που είχε. Το night mode πολύ καλό μεν, βλέπεις παραπάνω πληροφορίες να το πω έτσι, αλλά στα μάτια μου φαίνεται κάπως αφύσικο, και σε λίγο ζουμ αν δείτε κάνει αρκετά παστέλ. Ναι μεν βέβαια συνολικα και στα χρώματα να το πω έτσι είναι κάπως πιο εντυπωσιακη γενικά!

Επίσης @margelis69 και @johnnyman25 κι οι δύο φώτο υπέροχες! Και με τον κεραυνό προτιμώ την πρώτη..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η αληθεια ειναι οτι απο βιντεο δεν ειναι τοσο μπροστα η Huawei. Και δεν βλεπω να δινει και καμια ιδιαιτερη αναβαθμιση για την ωρα και μαλλον το κραταει για τη 980 σειρα Κιριν με τα mate 20. Γενικα απ οσο ξερω (οχι πολλα για βιντεο) η Apple ειναι καποια βηματα μπροστα. Οποτε αν ειναι τοσο σημαντικο το βιντεο, μια τραμπα 20 προ με 8ρι iphone ή να περιμενει και τα νεα που θα ανακοινωθουν, ισως ειναι καλη ιδεα.

 

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ.. Δε θα κάνει κάτι απλά θα γυρίσει στο S7 απ ότι κατάλαβα το οποίο είχε και ήταν ευχαριστημένος.. Έχει επιχείρηση και δουλεύει πολύ βίντεο..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ.. Δε θα κάνει κάτι απλά θα γυρίσει στο S7 απ ότι κατάλαβα το οποίο είχε και ήταν ευχαριστημένος.. Έχει επιχείρηση και δουλεύει πολύ βίντεο..

Ενταξει νομιζω πως τωρα ειναι λιγο υπερβολικο αυτο. Μη συγκρινουμε ναυαρχιδες 18 με 16 ειδικα με το S7 που δεν ειχε και κατι groundbraking! Το βιντεο ειναι συνολικη αποδοση και το να απομονωνεις τοσο ενα χαρακτηριστικο νομιζω ειναι και λαθος. Ο φιλος σου που εχει επιχειρηση δηλαδη δεν τραβαει σε σκοτεινο-κλειστο χωρο; Τι ποιοτητα εχει η εικονα του; Τα χρωματα επισης δεν τον ενδιαφερουν; Γιατι το S7 επασχε πολυ εκει, κατι που το διορθωσε αρχικα στο 8ρι και ειδικα στο 9ρι.

 

Τελος ακομα και με μια ματια στο DxO (ναι ξερω να κραταμε μικρο καλαθι, αλλα οχι και να μηδενιζουμε ολα τα τεστ) το 68 στο Stabilization του S7 με το 94 στο 20 προ, εχουν μια καποια διαφορα που αποκλειεται να μην λεει και τιποτα. Τεσπα, ο καθενας οπως βολευεται βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει νομιζω πως τωρα ειναι λιγο υπερβολικο αυτο. Μη συγκρινουμε ναυαρχιδες 18 με 16 ειδικα με το S7 που δεν ειχε και κατι groundbraking! Το βιντεο ειναι συνολικη αποδοση και το να απομονωνεις τοσο ενα χαρακτηριστικο νομιζω ειναι και λαθος. Ο φιλος σου που εχει επιχειρηση δηλαδη δεν τραβαει σε σκοτεινο-κλειστο χωρο; Τι ποιοτητα εχει η εικονα του; Τα χρωματα επισης δεν τον ενδιαφερουν; Γιατι το S7 επασχε πολυ εκει, κατι που το διορθωσε αρχικα στο 8ρι και ειδικα στο 9ρι.

 

Τελος ακομα και με μια ματια στο DxO (ναι ξερω να κραταμε μικρο καλαθι, αλλα οχι και να μηδενιζουμε ολα τα τεστ) το 68 στο Stabilization του S7 με το 94 στο 20 προ, εχουν μια καποια διαφορα που αποκλειεται να μην λεει και τιποτα. Τεσπα, ο καθενας οπως βολευεται βεβαια!

Με το S7 δε ξέρω σου λέω ότι μου λέει ο ίδιος..

Εγώ θα σου πω για το XZ1 και το P20 που τραβούσε την ίδια ώρα δίπλα δίπλα... Δε το συζητώ ότι είναι κατά πολύ ανώτερο το Sony και σε Stabilization και σε ποιότητα... (1080 60Fps) .

Είναι πολύ εμφανή η διαφορά.. Τώρα στις φωτο Ναι το P20 είναι καλύτερο...

Δε ξέρω τι λέει το Dxo εγώ μιλάω για πραγματική ζωή.. Και πίστεψε με είμαι πολύ αντικειμενικός δε έχω σκαλωματα και παραισθησεις..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Με το S7 δε ξέρω σου λέω ότι μου λέει ο ίδιος..

Εγώ θα σου πω για το XZ1 και το P20 που τραβούσε την ίδια ώρα δίπλα δίπλα... Δε το συζητώ ότι είναι κατά πολύ ανώτερο το Sony και σε Stabilization και σε ποιότητα... (1080 60Fps) .

Είναι πολύ εμφανή η διαφορά.. Τώρα στις φωτο Ναι το P20 είναι καλύτερο...

Δε ξέρω τι λέει το Dxo εγώ μιλάω για πραγματική ζωή.. Και πίστεψε με είμαι πολύ αντικειμενικός δε έχω σκαλωματα και παραισθησεις..

Επειδή το εχω ψαξει παρα πολύ το θεμα βιντεο στο p20 pro θα πρεπει να σου πω ότι οποια συγκριση και αν κανει καποιος με οποια συσκευη θα πρεπει να γινει μονο με αναλυση 1080 30ft που λειτουργει το stabilization του p20 pro...

Μετα από παρα πολλες ληψης side by side με s8+, s9+ και παντα στην αναλυση 1080 30ft το stabilization του p20 pro είναι στα επίπεδα του s9+ και σε αρκετες συνθηκες ελαχιστα καλυτερο (το ιδιο φυσικα συμβαινει και με το s8+)

Ότι αφορα την ποιοτητα στο τελικο αποτέλεσμα σαφος μου αρεσε περισσοτερο την ημερα του s8+ και του s9+ περισσοτερο στα χρωματα αλλα σε χαμηλο φωτισμο το p20 pro ηταν καλυτερο του s8+ και στα ιδια επίπεδα με το s9+....

Ετσι γιατι δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε όλα....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχω ψαξει παρα πολύ το θεμα βιντεο στο p20 pro θα πρεπει να σου πω ότι οποια συγκριση και αν κανει καποιος με οποια συσκευη θα πρεπει να γινει μονο με αναλυση 1080 30ft που λειτουργει το stabilization του p20 pro...

Μετα από παρα πολλες ληψης side by side με s8+, s9+ και παντα στην αναλυση 1080 30ft το stabilization του p20 pro είναι στα επίπεδα του s9+ και σε αρκετες συνθηκες ελαχιστα καλυτερο (το ιδιο φυσικα συμβαινει και με το s8+)

Ότι αφορα την ποιοτητα στο τελικο αποτέλεσμα σαφος μου αρεσε περισσοτερο την ημερα του s8+ και του s9+ περισσοτερο στα χρωματα αλλα σε χαμηλο φωτισμο το p20 pro ηταν καλυτερο του s8+ και στα ιδια επίπεδα με το s9+....

Ετσι γιατι δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε όλα....

Επέτρεψε μου να έχω την αντίθετη άποψη μιας και σε 30 Fps που το δοκίμασα δε μου έκανε κάτι ... Σαν να έβλεπα ένα κινητό midrange πολύ ειλικρινά σου μιλάω.. Αν τυχόν πιασεις Sony στα χέρια σου θα καταλάβεις για τι ακριβώς μιλάω... Τη νύχτα και το μεν και το δεν τα frames πάνε σύννεφο.... Αλλά εντάξει κινητά είναι είπαμε.. Δεν ισοπέδωσα τίποτα μάλλον εσείς έχετε ισοπεδώσει αυτό βλέπω....Αλλα δε θα θελα να ασχοληθώ περαιτέρω..

Άλλωστε ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του σε ένα κινητό και αν θέλεις προσωπικά η κάμερα είναι 4η σε σειρά απαιτήσεων που έχω από ένα κινητό...

Νομίζω πολλά είπαμε δεν υπάρχει λόγος εγώ έκανα μια ερώτηση διότι ένας φίλος έχει θέμα βλέποντας και κάποια άλλα κινητά τα οποία ανταποκρίνονται καλύτερα σε βίντεο...

Επειδή δεν αμφισβητώ το P20 σαν καμεροφωνο γι αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο τρικ το οποίο ίσως μας διαφεύγει και το ξέρουν ψάχνοντας οι κάτοχοι... Και βλέπω ότι στο τέλος βγαίνω και δαρμένος... Εγώ απλά διατύπωσα αυτά που είδα με τα μάτια μου.. Και πραγματικά χ@στηκ@ αν το χαβαι η το Samsung είναι καλύτερο η χειρότερο.. Εδώ ο άνθρωπος Εδώ σε 700 και δε βλέπει αποτέλεσμα... Αυτό είναι το θέμα προς το παρών.. Αυτό ισχύει για όλες μα όλες τις μάρκες ανεξαιρέτως...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχω ψαξει παρα πολύ το θεμα βιντεο στο p20 pro θα πρεπει να σου πω ότι οποια συγκριση και αν κανει καποιος με οποια συσκευη θα πρεπει να γινει μονο με αναλυση 1080 30ft που λειτουργει το stabilization του p20 pro...

Μετα από παρα πολλες ληψης side by side με s8+, s9+ και παντα στην αναλυση 1080 30ft το stabilization του p20 pro είναι στα επίπεδα του s9+ και σε αρκετες συνθηκες ελαχιστα καλυτερο (το ιδιο φυσικα συμβαινει και με το s8+)

Ότι αφορα την ποιοτητα στο τελικο αποτέλεσμα σαφος μου αρεσε περισσοτερο την ημερα του s8+ και του s9+ περισσοτερο στα χρωματα αλλα σε χαμηλο φωτισμο το p20 pro ηταν καλυτερο του s8+ και στα ιδια επίπεδα με το s9+....

Ετσι γιατι δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε όλα....

 

Καταρχήν ο άνθρωπος δεν ισοπέδωσε.

Συνέκρινε βίντεο στα 1080p 60fps και είχε απορία για τη διαφορά.

Είναι απάντησή είναι ότι πρέπει να συγκρίνονται μόνο στα 30;

Όσο υπάρχει η επιλογή και παρουσιάζεται ως ικανότητα της συσκευής το βίντεο 1080p 60fps, θα υπομείνει και την σύγκριση με τις άλλες συσκευές.

Αν είναι έτσι να βγάλουν την επιλογή του να τραβάει στα 60, να αφαιρεθεί και από τις προδιαγραφές και να τελειώνουμε.

 

@mak25

Δεν υπάρχει τρικ να κάνει κάτι, γιατί είναι περιορισμοί στο hardware.

Η σωστή απάντηση είναι ότι δεν έχει σταθεροποίηση στα 60 και η διαφορά είναι αναμενόμενη.

Επίσης δεν έχει OIS για σταθεροποίηση στην κύρια κάμερα.

Έχει ένα σύστημα της Huawei που το ονομάζει AIS και υπολείπεται του OIS.

'Η δέχεται τους περιορισμούς στο βίντεο ή πάει σε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

S9

auto

 

30310382358_c4a5b865f1_c.jpg2018-08-21_05-45-16 by vasilis poun, on Flickr

Έπιασες και το αεροπλάνο μια χαρά .. είχε zoom με καλή λεπτομέρεια η φωτογραφία και το διέκρινα,στην αρχή νόμιζα πώς ήταν πουλί πριν κάνω zoom

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη λεπτομερεια βασιλη!!!Σαλονικαρα λεμε!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έπιασες και το αεροπλάνο μια χαρά .. είχε zoom με καλή λεπτομέρεια η φωτογραφία και το διέκρινα,στην αρχή νόμιζα πώς ήταν πουλί πριν κάνω zoom

 

Πολυ καλη λεπτομερεια βασιλη!!!Σαλονικαρα λεμε!! :)

 

ευχαριστώ παιδιά, συνεχίστε κι εσείς την εξαιρετική δουλειά που κάνετε με τις κινητάρες σας

 

Redmi note 5 gcam

 

θαυμάσιο ηλιοβασίλεμα!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mimix 2s

30309948978_c5a2a5409f_c.jpg

IMG_20180821_144458 by dimitrioy dimos - Flickr2BBcode LITE

P20pro 43271153225_923ffa5535_c.jpg

IMG_20180821_144342 by dimitrioy dimos - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προτιμώ το Xiaomi. Το Huawei φαίνεται λες και έχεις βάλει polarized φακό μπροστά!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα την γνώμη μου καθαρά και αντικειμενικά αλλά επειδή ξέρετε τι κινητό πλέον έχω.. Δεν θα ακουστώ, οπότε.. Άκυρο!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...