Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω χρωματικά το mix 2s δειχνει να ειναι και ποιο σωστό. Αυτο βεβαια το ξέρει μονο αυτος που τις τράβηξε. Το p20 κατι δεν εκανε σωστα με τα λευκά της φωτογραφίας. Επίσης το p20 εχει πολυ περισσότερο sharpening και αυτο πολλες φορές μεταφράζετε σαν περισσότεροι λεπτομέρεια.

 

 

 

 

Οταν το όχι τελικά ιδιαίτερα έξυπνο AI ειναι ενεργό τοτε προσθέτει αρκετό χρωματικό θόρυβο στις φωτογραφίες και ιδικά στο μπλε χρώμα.

Γενικά το αποτέλεσμα ειναι κάπως υπερβολικό με το AI. Εγω δεν το δουλεύω ποτέ.

 

Αν μου επιτρέπεις, μια ερώτηση στις παρατηρήσεις σου.

Στις φωτογραφίες με την πισίνα, οι λεπτομέριες που έχει πιάσει και δείχνει το Ρ20 απο το μπαρ στο βάθος (όπως οι διάφορες επιγραφές ή η λευκή γλάστρα με το φυτό λίγο πιο δεξιά) σε σχέση πάντα με το mix, οφείλονται στο παραπάνω sharpening που κάνει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμία συσκευή δεν μπορει να τα κανει ολα τέλια και σε ολες τις συνθήκες...

Ο μεγαλύτερος κριτής παντα ειναι το προσωπικό γούστο του καθενός.

 

Παίζοντας με το 2χ. Εχει χρωματική διαφορά απο των κύριο φακό.

 

mix 2s auto

 

43297908305_0d2453e40b_c.jpgIMG_20180822_124505 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

30336274008_57dc32b948_c.jpgIMG_20180822_133237 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

29267065367_bf1308bae9_c.jpgIMG_20180822_124456 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μου επιτρέπεις, μια ερώτηση στις παρατηρήσεις σου.

Στις φωτογραφίες με την πισίνα, οι λεπτομέριες που έχει πιάσει και δείχνει το Ρ20 απο το μπαρ στο βάθος (όπως οι διάφορες επιγραφές ή η λευκή γλάστρα με το φυτό λίγο πιο δεξιά) σε σχέση πάντα με το mix, οφείλονται στο παραπάνω sharpening που κάνει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Οχι. Εχει να κανει με τις επιλογες του λογισμικού να ανοίξει τις σκιές,να τις σκοτεινιάσει ή να τις κρατήσει όπως ειναι.

Ισως και να ειναι θεμα δυναμικού εύρους. Τι να πω,δεν ειμαι και ιδικός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μιλάμε για κινητά κανένα μα κανένα και το πιο ακριβό δεν θα είναι τέλειο.. Πάντα θα υπάρχει και η κακή λήψη... το πως στηνεσαι, τι ώρα την βγάζεις και ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν. Απλά πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε τις φωτογραφίες για να μπορούμε να δίνουμε αξιοπρεπείς φώτο.

43299049505_82994cbe29_c.jpg

IMG_20180823_000445 by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

43299049185_7c79f806a7_c.jpg

IMG_20180823_000221 by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

44204889321_e23f124808_c.jpg

2018-08-23_12-12-00 by Stathis Margelis - Flickr2BBcode LITE

Edited by Margelis69
Link to comment
Share on other sites

Volos by night

 

Auto vs HDR

 

43487146984_58483f07dd_c.jpg

Volos by night by Nikolaos Theiakos - Flickr2BBcode LITE

43487149764_b9cf444435_c.jpg

Volos by night by Nikolaos Theiakos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Αμα μιλαμε για απλο Hdr...δεν ειναι για βραδυ.

Μονο ημερα γιατι εδω εχει παρα πολυ κοκο

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro τραβηγμένες στις 20:40

 

Auto

 

43484327674_3452a71bc4_c.jpgIMG_20180822_203927 by John, on Flickr

 

Night mode

43484337864_1262c367db_c.jpgIMG_20180822_203946 by John, on Flickr

 

Mate the 10 pro be with you

 

Γιάννη δεν ξέρω αν είναι παστέλ, καραμελ, η ζαχαρελ.. Εμένα μου αρέσουν και περισσότερο στα δικά μου μάτια η δεύτερη που δίνει μια ρομαντικη διάθεση με ωραία ζεστά χρώματα. Είπαμε κινητά είναι .... Και όλων των παιδιών εκτός από μια δύο είναι εξαιρετικές!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν ξέρω αν είναι παστέλ, καραμελ, η ζαχαρελ.. Εμένα μου αρέσουν και περισσότερο στα δικά μου μάτια η δεύτερη που δίνει μια ρομαντικη διάθεση με ωραία ζεστά χρώματα. Είπαμε κινητά είναι .... Και όλων των παιδιών εκτός από μια δύο είναι εξαιρετικές!

 

αμα δεν σου αρεσει το παστελ...πες το ελαιογραφια.

Το γεγονος παραμενει οτι η φωτο δεν ειναι καλη...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να βγάλω την D3 να γίνει μακελειό :-P

 

Sent from my Mate 10 pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιάννη δεν ξέρω αν είναι παστέλ, καραμελ, η ζαχαρελ.. Εμένα μου αρέσουν και περισσότερο στα δικά μου μάτια η δεύτερη που δίνει μια ρομαντικη διάθεση με ωραία ζεστά χρώματα. Είπαμε κινητά είναι .... Και όλων των παιδιών εκτός από μια δύο είναι εξαιρετικές!
Δεν ξανβγαζω φωτό μέσα από το αμάξι.... Απλυτο σχωρα με :-P:-D:-D

 

Sent from my Mate 10 pro

Edited by PoLiThS
Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να βγάλω την D3 να γίνει μακελειό :-P

 

Sent from my Mate 10 pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξανβγαζω φωτό μέσα από το αμάξι.... Απλυτο σχωρα με

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Γιάννη σε λένε και σένα χαχαχα.. Όχι βρε εσύ τον Jonny25 εννοούσα. Εμένα καθαρό μου φαινόταν πάντως το τζάμι σου.. Όταν είναι φώναξε με που είναι και η δουλειά μου.. Σε εταιρία δουλεύω όχι στα φανάρια χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο (χοστελ) ειπαμε αλλα οχι κι ετσι. Εχουμε κανει πλεον το White Balance το νουμερο 1 κριτηριο εδω μεσα ενω ειναι το τελευταιο μιας και παντα μπορεις να το αλλαξεις σε post processing, και αδιαφορουμε για λεπτομερειες κτλ κτλ. Στη συγκεκριμενη φωτογραφια το μιξ εχει και λιγοτερη λεπτομερεια (δες στη μικρη πινακιδα που κρεμεται πχ διαφορα) αλλα και περισσοτερο θορυβο στα σκοτεινα (δες πανω απο την λαμπα της πορτας στα αριστερα). Ε αυτα τα 2 μαζι δεν πανε! Αν ειχε τοσο πολυ sharpening θα εβγαζε και κοκκο, ενω αμα εκανε και τοσο NR οσο λετε δεν θα ειχε περισσοτερη λεπτομερεια! Ωραια τα σωστα τα χρωματα δεν λεω αλλα δεν ειναι το παν!

 

Σε οσους εχουν Huawei βαλτε λιγο και ενα συγκριτικο μεταξυ του smooth color, vivid, standard για να δουμε διαφορα που κανει και αν γινεται με και χωρις AI. Οχι σε καμια νυχτερινη η τρελα ζορικη σκηνη. Μια μερας με σκιες και φωτεινα σημεια (και ουρανο) να δουμε λιγο μπλε, λιγο πρασινο και τετοια.

 

Τελος απ οτι καταλαβα το Night mode δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις που ειναι νυχτα. Θελει οντως σκοταδι οπου εκει που ολα τα αλλα modes δεν θα επιαναν ή θα εβγαζαν φωτογραφια που δεν βλεπεται, αυτο εστω και με καποια εκπτωση θα εκανε τη δουλεια. Χαρακτηριστικο το βιντεο του Unbox Therapy ως πρωτη ιδεα. Οποιος εχει ορεξη το βλεπει για να καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

LG G6 ευρυγώνιος φακός.... 30 δευτερόλεπτα έκθεση ,iso 200 παραλία Κάθισμα στη Λευκάδα. Ανεπεξέργαστη φωτογραφία. 42399314440_8a1421d0de_h.jpgKathisma Beach lefkada After Sunset long exposure by Kostas Kokkalis, on Flickr
Link to comment
Share on other sites

LG G6 ευρυγώνιος φακός.... 30 δευτερόλεπτα έκθεση ,iso 200 παραλία Κάθισμα στη Λευκάδα. Ανεπεξέργαστη φωτογραφία. 42399314440_8a1421d0de_h.jpgKathisma Beach lefkada After Sunset long exposure by Kostas Kokkalis, on Flickr

 

το κακο με τον wide ειναι οτι τραβαει στα 8mp...και χανει πολυ σε

αναλυση/λεπτομερεια

Link to comment
Share on other sites

το κακο με τον wide ειναι οτι τραβαει στα 8mp...και χανει πολυ σε

αναλυση/λεπτομερεια

 

Το κακό με σένα είναι ότι είσαι άσχετος και δεν ξέρεις ότι το G6 έχει αισθητήρα 13 Megapixel στον ευρυγώνιο φακό.. η συγκεκριμένη είναι σχεδόν 10 Megapixel λόγω του ότι είναι τραβηγμένη σε 16 προς 9 διάσταση.. τώρα εσύ τi λεπτομέρεια περιμένεις να δεις από την άμμο και τις ξαπλώστρες που είναι πάνω από 15 μέτρα μακριά μία ώρα σχεδόν μετά την δύση του ηλίου ένας θεός ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με σένα είναι ότι είσαι άσχετος και δεν ξέρεις ότι το G6 έχει αισθητήρα 13 Megapixel στον ευρυγώνιο φακό.. η συγκεκριμένη είναι σχεδόν 10 Megapixel λόγω του ότι είναι τραβηγμένη σε 16 προς 9 διάσταση.. τώρα εσύ τi λεπτομέρεια περιμένεις να δεις από την άμμο και τις ξαπλώστρες που είναι πάνω από 15 μέτρα μακριά μία ώρα σχεδόν μετά την δύση του ηλίου ένας θεός ξέρει

 

η φωτο εχει μεγεθος 9.7mp...o wide εχει θεματα στις ακρες.

Εχουν βγει εντελως θολες...επρεπε να τραβηξει με τον κανονικο φακο...ισως εβγαινε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

S9 auto

29273239237_bae3ddb17f_c.jpg2018-08-23_06-09-37 by l200kerasia, on Flickr

Sony XZ1 auto

44161224532_3897faa0e6_c.jpg2018-08-23_06-09-57 by l200kerasia, on Flickr

Καλύτερη λεπτομερια το S9 ( οχι και πολύ αλλά έχει καλύτερη) αλλά συνεχίζει μετά από αρκετές λήψεις τα χρώματα να τα κάνει όπως θέλει το λογισμικό εκεί που το XZ1 το χει άνετα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το sony κατέκαψε τον ουρανό και έκανε αλοιφή τούβλα και παράθυρα τέρμα αριστερά.. νικητής κατα κράτος το S9 δεν υπάρχει αμφιβολία. Δυο σκαλιά πιο πάνω τουλάχιστον

 

Διαφωνώ...εκτος από τον ουρανό που όμως εκείνη την έτσι ήταν στη πραγματικότητα..

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο (χοστελ) ειπαμε αλλα οχι κι ετσι. Εχουμε κανει πλεον το White Balance το νουμερο 1 κριτηριο εδω μεσα ενω ειναι το τελευταιο μιας και παντα μπορεις να το αλλαξεις σε post processing, και αδιαφορουμε για λεπτομερειες κτλ κτλ. Στη συγκεκριμενη φωτογραφια το μιξ εχει και λιγοτερη λεπτομερεια (δες στη μικρη πινακιδα που κρεμεται πχ διαφορα) αλλα και περισσοτερο θορυβο στα σκοτεινα (δες πανω απο την λαμπα της πορτας στα αριστερα). Ε αυτα τα 2 μαζι δεν πανε! Αν ειχε τοσο πολυ sharpening θα εβγαζε και κοκκο, ενω αμα εκανε και τοσο NR οσο λετε δεν θα ειχε περισσοτερη λεπτομερεια! Ωραια τα σωστα τα χρωματα δεν λεω αλλα δεν ειναι το παν!

 

Σε οσους εχουν Huawei βαλτε λιγο και ενα συγκριτικο μεταξυ του smooth color, vivid, standard για να δουμε διαφορα που κανει και αν γινεται με και χωρις AI. Οχι σε καμια νυχτερινη η τρελα ζορικη σκηνη. Μια μερας με σκιες και φωτεινα σημεια (και ουρανο) να δουμε λιγο μπλε, λιγο πρασινο και τετοια.

 

Τελος απ οτι καταλαβα το Night mode δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις που ειναι νυχτα. Θελει οντως σκοταδι οπου εκει που ολα τα αλλα modes δεν θα επιαναν ή θα εβγαζαν φωτογραφια που δεν βλεπεται, αυτο εστω και με καποια εκπτωση θα εκανε τη δουλεια. Χαρακτηριστικο το βιντεο του Unbox Therapy ως πρωτη ιδεα. Οποιος εχει ορεξη το βλεπει για να καταλαβει.

 

Συμφωνώ και στην τελεία ακόμη!

Ποιο sharpening και ποιο παστέλιασμα?

Νομίζω ότι έχουμε βρει μια - δυο καραμέλες και τις έχουμε κατευθείαν εύκολες να τις πετάξουμε και όποιον πάρει ξόφαλτσα για να την γλυτώσει!

 

Εντάξει, δεν λέω ότι δεν τα κάνει και τα δύο (και το παστέλιασμα και το σάρπεν) αλλά εδώ το έχουμε ξεφτυλίσει πλέον! Τίποτα δεν βγαίνει σωστό από κάποια παιδιά και όλες οι φωτογραφίες τους είναι για πέταμα και χάλια μαύρα!

 

Και το ωραίο είναι ότι βγαίνουμε και γκαβοί στο τέλος γιατί άλλα εμείς βλέπουμε και άλλα οι "γκουρού"!

 

Τες πα, αυτά είχα να πω, οι φωτογραφίες είναι εκεί, όλοι μπορούν να τις δουν και να κρίνουν αν είναι παστέλ, λαδοπαστέλ, ακριλικό, ή ρελιέφ!

Το τι λέει ο καθένας μας ή το τι προσπαθεί να αποδείξει, εκθέτει (ή όχι) τον ίδιο και μόνο! Ειδικότερα όταν λέει κάτι και όταν τον ρωτούν για τα λεγόμενά του, πετάει την μπάλα στην κερκίδα.

 

Μπράβο και πάλι στα παιδιά που μπαίνουν στον κόπο να ανεβάζουν τέτοια συγκριτικά, αυτά έχουν το ζουμί και όχι τα ατελείωτα σεντόνια που από το πρώτο τρίτο τους έχουν ήδη κουράσει το μάτι.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνολικα 6 δειγματα την ιδια στιγμη από p20 pro & s9+ . Θα τα βαζω σιγα, σιγα

S9+ Auto

43309148585_f67c927473_z.jpgS9plus 6 by GumJd tsiglas, on Flickr"]43309148585_f67c927473_z.jpgS9plus 6 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei P20 pro Auto

43497046404_f49617bbfb_z.jpgHUAWEI P20 PRO 6 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr"]43497046404_f49617bbfb_z.jpgHUAWEI P20 PRO 6 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

S9+ Auto

43309117785_45e160aeb2_z.jpgS9plus 5 by GumJd tsiglas, on Flickr"]43309117785_45e160aeb2_z.jpgS9plus 5 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei P20 pro Auto

44214993851_300f2d142e_z.jpgHUAWEI P20 PRO 5 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr"]44214993851_300f2d142e_z.jpgHUAWEI P20 PRO 5 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

S9+ Auto

30346955778_30275041e9_z.jpgS9plus 2 by GumJd tsiglas, on Flickr"]30346955778_30275041e9_z.jpgS9plus 2 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei P20 pro Auto AI ON

44214598701_2e9f54cd8e_z.jpgHUAWEI P20 PRO 2 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr"]44214598701_2e9f54cd8e_z.jpgHUAWEI P20 PRO 2 AI ON by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω σαν να μην έχω το p20pro.. λοιπόν αντικειμενικά...μου φαίνεται πιο καθαρή εικονα πιο λαμπερή να το πω?.. με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια το p20
Link to comment
Share on other sites

 

Θα μιλήσω σαν να μην έχω το p20pro.. λοιπόν αντικειμενικά...μου φαίνεται πιο καθαρή εικονα πιο λαμπερή να το πω?.. με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια το p20

 

Έτσι όπως το βλέπω στο τηλέφωνο, συμφωνω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ ξέρεις τώρα, για να έχουμε να λέμε..αν δεν υπήρχαν τα συγκριτικά θα μας άρεσαν και στα δύο το ίδιο η φωτογραφίες Edited by Margelis69
Link to comment
Share on other sites

 

Διαφωνώ...εκτος από τον ουρανό που όμως εκείνη την έτσι ήταν στη πραγματικότητα..

 

οκ για τον ουρανό να το δεχτώ, αριστερά όμως η φωτογραφία παρουσιάζει έντονη θολούρα και αλλοίωση, νομίζω παρα είναι φανερό

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καθαρή λήψη, έντονα χρώματα αλλά ωραία και προπάντων καθαρός ουρανός..

 

το πρασινο ειναι λιγο τσιμπημενο...τα αλλα ειναι νορμαλ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...