Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν τις ανεβάζεις σε flick ; Ποιος είπε ότι κανείς δοκιμές στα διαφορετικά πάνελ των κινητών; Υπολογιστή θέλει

 

Sent from P20 Pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

2 φορές το πήρα, 2 φορές το έδωσα, την μία το κράτησα μία βδομάδα και την άλλη 4, 5 μέρες .

Κάτοχος s7 edge & s8 plus ...

Πριν λίγο όμως με το φως της ημέρας, οι φωτογραφίες του P20 στα 40 Mpixel είναι πολύ καλύτερες από τις αντίστοιχες του S7. Καμία σχέση.

Στα 10 Mpixel η κατάσταση είναι περίπου η ίδια, με τα 12 του S7.

Στο βίντεο σε FHD , πάλι το S20 τράβηξε αισθητά καλύτερο βίντεο. Για 4Κ δεν μπορώ να πω ακόμη γιατί το monitor μου δεν το υποστηρίζει.

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες επ΄αυτού.

Κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό όμως στο βίντεο του P20 είναι ότι βγάζει δυνατό μπάσο βόμβο από τον αέρα, σε σημείο που χαλάει την εμπειρία.

Αντίθετα το S7 ακυρώνει τέλεια το θόρυβο του ανέμου.

Ελπίζω να το διορθώσουνε στο update σε Android 9.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν τις ανεβάζεις σε flick ; Ποιος είπε ότι κανείς δοκιμές στα διαφορετικά πάνελ των κινητών; Υπολογιστή θέλει

 

Sent from P20 Pro

 

Σε μόνιτορ έκανα τη σύγκριση. Τις σκοτεινές δεν τις ανεβάζω, φαίνονται τα παιδιά μου σε όλες. Ενδιαφέρει να ανεβάσω τις ημέρας που είναι καλύτερες του P20; Το αμφισβητεί κανένας αυτό; Άμα θέλετε να το κάνω.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Zagoreos επειδή είμαι χρήστης s7 edge, s8 plus και p20 pro, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σε περίπτωση που δεν καταφέρνεις καλύτερες φώτο με το p20 pro, πιθανότατα χρησιμοποιείς με λάθος ρυθμίσεις την κάμερα. Το βίντεο είναι άλλη ιστορία. Οι φώτο του p20 pro είναι σε όλες τις συνθήκες πολύ καλύτερες πόσο μάλλον βράδυ όπου η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη. Δεν είναι θέμα μόνο software αλλά και hardware Όπου οι κάμερες του p20 έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά
Link to comment
Share on other sites

Με τα κουμπιά του ηχου χαμηλωνω ή δυναμωνω τον ηχο κουδουνισματος, σε περιπτωση που θελω τερμα χαμηλα τον ηχο κλησεων αλλα ποιο δυνατο τον ηχο μηνυματων πως γίνετε? Στο παλιο κινητο το ελεγε ηχο ειδοποιησεων νομιζω και το ειχε ξεχωριστα, εδω γίνεται αυτό?

 

 

Και κατι αλλο, στην αρικη οθόνη αν με το δαχτυλο κανεις προς τα κατω, μου ανοιγει η αναζήτηση εφαρμογών, παιζει να αλλαζω απο καπου το τι να μου δειχνει με αυτην την κινηση? Πχ, θελω να μου κατεβαζει την μπαρα ειδοποησεων ωστε να μην τραβαω το δαχτυλο ως πανω που οριακα φτανει με το ενα χερι.

Edited by T-Devil
Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

zagoreos αν δεν ειναι κόπος βγάλε μερικά δείγματα ακόμη και ανέβασε τα να τα συγκρίνουμε, μου φαίνεται κι εμένα πολύ περίεργο να είναι καλύτερο το S7
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Με τα κουμπιά του ηχου χαμηλωνω ή δυναμωνω τον ηχο κουδουνισματος, σε περιπτωση που θελω τερμα χαμηλα τον ηχο κλησεων αλλα ποιο δυνατο τον ηχο μηνυματων πως γίνετε? Στο παλιο κινητο το ελεγε ηχο ειδοποιησεων νομιζω και το ειχε ξεχωριστα, εδω γίνεται αυτό?

 

 

Και κατι αλλο, στην αρικη οθόνη αν με το δαχτυλο κανεις προς τα κατω, μου ανοιγει η αναζήτηση εφαρμογών, παιζει να αλλαζω απο καπου το τι να μου δειχνει με αυτην την κινηση? Πχ, θελω να μου κατεβαζει την μπαρα ειδοποησεων ωστε να μην τραβαω το δαχτυλο ως πανω που οριακα φτανει με το ενα χερι.

 

Το πρωτο δεν γινεται.

Για το δευτερο πρεπει να περασεις αλλον launcher που να εχει επιλογη να διαλεγεις τι να κανει το swipe down.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Zagoreos επειδή είμαι χρήστης s7 edge, s8 plus και p20 pro, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σε περίπτωση που δεν καταφέρνεις καλύτερες φώτο με το p20 pro, πιθανότατα χρησιμοποιείς με λάθος ρυθμίσεις την κάμερα. Το βίντεο είναι άλλη ιστορία. Οι φώτο του p20 pro είναι σε όλες τις συνθήκες πολύ καλύτερες πόσο μάλλον βράδυ όπου η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη. Δεν είναι θέμα μόνο software αλλά και hardware Όπου οι κάμερες του p20 έχουν πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά

Δε με προσβάλλεις φίλε μου. Τα επίπεδα γνώσεων στη φωτογραφία είναι πολλά. Προσωπικά δεν έκανα καμία ρύθμιση σε κανένα από τα δύο κινητά. Τράβηξα στο αυτόματο. Αισθάνομαι ότι η πλειοψηφία των χρηστών έτσι τραβάει, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

zagoreos αν δεν ειναι κόπος βγάλε μερικά δείγματα ακόμη και ανέβασε τα να τα συγκρίνουμε, μου φαίνεται κι εμένα πολύ περίεργο να είναι καλύτερο το S7

Λοιπόν ,τράβηξα κάποιες τις φωτό λίγο πριν δύσει ο ήλιος. Δεν είναι συγκρίσιμες με τις χθεσινές, εκεί έπαιζε νυχτερινός φωτισμός.

Στα EXIF παρατηρώ ότι το S7 τράβηξε με ISO 1250 και το Ρ20 με 2500.

Που να τις ανεβάσω; Το φόρουμ δεν τις δέχεται λόγω μεγέθους.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο δεν γινεται.

Για το δευτερο πρεπει να περασεις αλλον launcher που να εχει επιλογη να διαλεγεις τι να κανει το swipe down.

Α ευχαριστώ!

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε zagoreos ανέβασε τες στο Flickr. Κάνε ένα λογαριασμό και ανεβάσετες εκεί.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Στην εφαρμογή των μηνυμάτων έχει άλλη γραμματοσειρά . Την ίδια έχει και στο Google maps. Ξέρει κανείς πως λέγεται και μπορώ να την βάλω; Κάτι μου θυμίζει από nexus εποχές αλλά δεν μου έρχεται

 

Sent from P20 Pro

 

Edit: τελικά το κατάφερα

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

zagoreos αν δεν ειναι κόπος βγάλε μερικά δείγματα ακόμη και ανέβασε τα να τα συγκρίνουμε, μου φαίνεται κι εμένα πολύ περίεργο να είναι καλύτερο το S7

OK, αποψινές φωτογραφίες με τα δύο κινητά.

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/44421803214/in/dateposted-public/

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/45094192262/in/dateposted-public/

 

Εσάς πως σας φαίνονται;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

OK, αποψινές φωτογραφίες με τα δύο κινητά.

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/44421803214/in/dateposted-public/

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/45094192262/in/dateposted-public/

 

Εσάς πως σας φαίνονται;

Το Samsung έχει περισσότερη λεπτομέρεια και λίγο παραπάνω θόρυβο.

Στο Huawei το αντίθετο. Βλέπω όμως τράβηξες με τον 40mp φακό.

Κάκως. Θα τραβήξεις στα 10 mp με το Ai off που χρησιμοποιεί και τον μόνοχρωμο ταυτόχρονα για καλύτερά αποτελέσματα.

Έτσι θα βγει σωστό πόρισμα.

Επίσης η παραπάνω λεπτομέρεια του samsung μπορεί να οφείλεται στο περισσότερο sharpening.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες με μαγιονέζα μου φαίνονται φανταστικές

Γαριδάκι Συμιακό. Από Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Δεκέμβρη.:happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Samsung έχει περισσότερη λεπτομέρεια και λίγο παραπάνω θόρυβο.

Στο Huawei το αντίθετο. Βλέπω όμως τράβηξες με τον 40mp φακό.

Κάκως. Θα τραβήξεις στα 10 mp με το Ai off που χρησιμοποιεί και τον μόνοχρωμο ταυτόχρονα για καλύτερά αποτελέσματα.

Έτσι θα βγει σωστό πόρισμα.

Επίσης η παραπάνω λεπτομέρεια του samsung μπορεί να οφείλεται στο περισσότερο sharpening.

 

Mate the 10 pro be with you

Δηλαδή πρέπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις για λήψεις σε χαμηλό φωτισμό;

Και αυτό το AI να το βγάλω εκτός μονίμως, η μόνο σε λήψεις σε χαμηλό φωτισμό;

Και γιατί δεν κάνει μόνο του το κινητό αυτή την αλλαγή στις ρυθμίσεις;

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η δεύτερη μ αρέσει περισσότερο

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Δηλαδή αν ζουμάρεις στην αλατιέρα, στο δικό σου μόνιτορ έχει περισσότερο θόρυβο η φωτό του S7;

Τι να πω, ίσως και να μην έχω και το καλύτερο μάτι.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Στην εφαρμογή των μηνυμάτων έχει άλλη γραμματοσειρά . Την ίδια έχει και στο Google maps. Ξέρει κανείς πως λέγεται και μπορώ να την βάλω; Κάτι μου θυμίζει από nexus εποχές αλλά δεν μου έρχεται

 

Sent from P20 Pro

 

Edit: τελικά το κατάφερα

Η default γραμματοσειρά του Android είναι η Roboto (σε διάφορες παραλλαγές της).

Δεν ξέρω αν στο Android Pie άλλαξε κάτι, γιατί πρόσφατα άλλαξαν UI και γραμματοσειρά οι εφαρμογές που αναφέρεις.

 

Πάντως, χωρίς root νομίζω δεν γίνεται να αλλάξεις γραμματοσειρά.

Link to comment
Share on other sites

Η default γραμματοσειρά του Android είναι η Roboto (σε διάφορες παραλλαγές της).

Δεν ξέρω αν στο Android Pie άλλαξε κάτι, γιατί πρόσφατα άλλαξαν UI και γραμματοσειρά οι εφαρμογές που αναφέρεις.

 

Πάντως, χωρίς root νομίζω δεν γίνεται να αλλάξεις γραμματοσειρά.

Καλημέρα φίλε . Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι η γραμματοσειρά αυτή λέγεται product sans . Την είχα από mate 10 σε ένα παλιό φάκελο τυχαία μαζί με κάτι άλλες. Κατέβασα από το playstore την εφαρμογή emui5fonts . Την ανοίγεις ,πατάς enable κάνεις επανεκκίνηση και μετά στις ρυθμίσεις σου έχει εμφανιστεί μενού για αλλαγή γραμματοσειράς. Υπόψιν ότι όποιος έχει γραμματοσειρά τις βάζει στο φάκελο με τα θέματα

 

Sent from P20 Pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!

Νέος κάτοχος και γω του κινητού από χτες, προερχόμενη από P9 PLUS και γενικά πολύ ευχάριστημενη από αυτή τη μάρκα κινητών. Έχω διαβάσει το νημα από την αρχή σχεδόν όλο, σε δόσεις ομως λόγω χρόνου (δεν το χω ολοκλήρωσει ακόμη) και κάπου λέτε για την σωστή φόρτιση της μπαταριας γενικά και σε ένα νέο κινητό, αλλά χάος για το βρω σε τόσες σελίδες... Όποιος έχει όρεξη (από τους γνωστες) ας κάνει ένα repeat... Το έστησα-εψαξα χτες, εξάντλησα τη μπαταρία και τώρα για πόσο να το φορτίσω για 12ωρο ή μέχρι 100%?

Επίσης λέω να μην χρησιμοποιώ γενικά τον super charge φορτιστή του 0,75Α αλλά του P9 που είναι quick 0,5A αν τα λέω καλά γιατί είμαι και άσχετη... Θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!

Νέος κάτοχος και γω του κινητού από χτες, προερχόμενη από P9 PLUS και γενικά πολύ ευχάριστημενη από αυτή τη μάρκα κινητών. Έχω διαβάσει το νημα από την αρχή σχεδόν όλο, σε δόσεις ομως λόγω χρόνου (δεν το χω ολοκλήρωσει ακόμη) και κάπου λέτε για την σωστή φόρτιση της μπαταριας γενικά και σε ένα νέο κινητό, αλλά χάος για το βρω σε τόσες σελίδες... Όποιος έχει όρεξη (από τους γνωστες) ας κάνει ένα repeat... Το έστησα-εψαξα χτες, εξάντλησα τη μπαταρία και τώρα για πόσο να το φορτίσω για 12ωρο ή μέχρι 100%?

Επίσης λέω να μην χρησιμοποιώ γενικά τον super charge φορτιστή του 0,75Α αλλά του P9 που είναι quick 0,5A αν τα λέω καλά γιατί είμαι και άσχετη... Θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει!

 

καλημέρα, μέχρι να δείξει 100% το φορτίζεις, αντε και κανα μισάωρο παραπάνω

 

δε νομίζω να έχει πρόβλημα με αργό φορτιστή, ίσα ίσα καλύτερα για τη μπαταρία.. απλά θα θέλει κανα 5ωρο για να φορτίσει

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!

Νέος κάτοχος και γω του κινητού από χτες, προερχόμενη από P9 PLUS και γενικά πολύ ευχάριστημενη από αυτή τη μάρκα κινητών. Έχω διαβάσει το νημα από την αρχή σχεδόν όλο, σε δόσεις ομως λόγω χρόνου (δεν το χω ολοκλήρωσει ακόμη) και κάπου λέτε για την σωστή φόρτιση της μπαταριας γενικά και σε ένα νέο κινητό, αλλά χάος για το βρω σε τόσες σελίδες... Όποιος έχει όρεξη (από τους γνωστες) ας κάνει ένα repeat... Το έστησα-εψαξα χτες, εξάντλησα τη μπαταρία και τώρα για πόσο να το φορτίσω για 12ωρο ή μέχρι 100%?

Επίσης λέω να μην χρησιμοποιώ γενικά τον super charge φορτιστή του 0,75Α αλλά του P9 που είναι quick 0,5A αν τα λέω καλά γιατί είμαι και άσχετη... Θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει!

 

Αν εισαι απο τους ανθρωπους που βαζουν το κινητο να φορτισει την νυχτα οταν πεσουν για υπνο τοτε καλυτερα να χρησιμοποιησεις τον 0.5A που κανει αργη φορτιση.

Αν παλι εισαι απο τους ανθρωπους που το φορτιζουν οταν χρειαστει τοτε ο δικος του ο υπερταχυφορτιστης ειναι πολυ βολικος γιατι με μιση ωρα φορτισε το 40% και με μια ωρα ειναι πληρες.

Εντελως πληροφοριακα ο δικος του ειναι 5A (οχι 0.5A) και πρεπει να χρησιμοποιησεις το καλωδιο του για να πιασει την υπερταχεια φορτιση.

Καλη απολαυση της συσκευης και καλες φωτογραφισεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

OK, αποψινές φωτογραφίες με τα δύο κινητά.

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/44421803214/in/dateposted-public/

https://www.flickr.com/photos/167290153@N02/45094192262/in/dateposted-public/

 

Εσάς πως σας φαίνονται;

 

ΚΑΤ, αρχήν με το συγκεκριμένο φωτισμό δεν μπορεί να θεωρηθεί και πολύ low light.

Το 640 ISO που έχει χρησιμοποιήσει το S7 είναι πολύ εύκολα διαχειρίσιμο από το software των κινητών αυτού του επιπέδου.

Η δύναμη (και η διαφορά) του P20 pro είναι σε συνθήκες πολύ χαμηλότερου φωτισμού που με ISO ακόμα και 100.000 έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

Δοκίμασε σε πιο σκοτεινές συνθήκες.

Το S7 για να χρησιμοποιήσει μικρότερο ISO και αποφυγή θορύβου, έχει χρησιμοποιήσει και μικρότερη ταχύτητα έναντι του P20 pro S10 vs S17. που σημαίνει ότι απαιτεί και πιο σταθερό χέρι.

Τέλος η φωτό από το S7 έχει εστιάσει στις γαρίδες ενώ το P20 pro πιο πριν.

Όσο αφορά τα χρώματα το S7 έχει μια πρασινομπλέ ψυχρή απόχρωση ενώ του P20 μοιάζει πιο φυσικό.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι γύρισε την ανάλυση στα 10mpx ώστε να έχεις όλα τα καλά που σου προσφέρει αυτό το κινητό στην κάμερα.

Το ΑΙ είναι υποκειμενικό. Δοκίμασε το και αν σου αρέσει το κρατάς.

Εμένα μου αρέσει σε φωτό στον ήλιο, σε τοπία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε . Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι η γραμματοσειρά αυτή λέγεται product sans . Την είχα από mate 10 σε ένα παλιό φάκελο τυχαία μαζί με κάτι άλλες. Κατέβασα από το playstore την εφαρμογή emui5fonts . Την ανοίγεις ,πατάς enable κάνεις επανεκκίνηση και μετά στις ρυθμίσεις σου έχει εμφανιστεί μενού για αλλαγή γραμματοσειράς. Υπόψιν ότι όποιος έχει γραμματοσειρά τις βάζει στο φάκελο με τα θέματα

 

Sent from P20 Pro

Μάλλον έχω μείνει στην εποχή του Nexus κι εγώ, μιας και έκανα πρόσφατα την αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμές σε portrait mode σήμερα με εναν φίλο, σε εξωτερικό χώρο με φως ημέρας, το iPhone 8 plus έβγαζε πολύ πολυ καλύτερες φωτογραφίες από το δικό μας. Προφανώς η Tele camera του iPhone κάνει πολύ καλή δουλειά. Συγκριτικά με s7 edge και s8 plus νομίζω ότι το p20 pro είναι κατά κράτος καλύτερο. Μιλάω πάντα για θέμα κάμερας. Ίσως συγκριτικά με iPhone, σε άλλες συνθήκες και οχι portrait mode Είμαστε καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμές σε portrait mode σήμερα με εναν φίλο, σε εξωτερικό χώρο με φως ημέρας, το iPhone 8 plus έβγαζε πολύ πολυ καλύτερες φωτογραφίες από το δικό μας. Προφανώς η Tele camera του iPhone κάνει πολύ καλή δουλειά. Συγκριτικά με s7 edge και s8 plus νομίζω ότι το p20 pro είναι κατά κράτος καλύτερο. Μιλάω πάντα για θέμα κάμερας. Ίσως συγκριτικά με iPhone, σε άλλες συνθήκες και οχι portrait mode Είμαστε καλύτερα
Πορτραίτο το iPhone δεν παίζεται . Είναι φανταστικό

 

Sent from P20 Pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους! Αντιμετωπιζω το εξης πρόβλημα. Παρολο που εχω τον ηχο κλησης στην μεγιστη ενταση μετα απο καποια ωρα παρατηρω οτι πηγαίνει στην ελαχιστη. Και μου το κανει συνεχεια αυτο αλλα δεν μπορω να εντοπισω απο τι συμβαινει. Αν πατιέται μεσα στην τσεπη μου η απο καποια ρυθμιση, με αποτελεσμα σε συνδυασμο με την ασθενη δονηση να χανω κλησεις. Γνωριζει καποιος γιατι συμβαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...