Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι απο μαγαζι service κινητων της γειτονιας που λενε....

Το επισημο σερβις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαγορευτικο οικονομικα οσο και να λεμε οτι ειναι πιο υπευθυνοι....

Εχω ασχημη εμπειρια και απο επισημους....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε καποιον γνωστη του θεματος γιαιτι πλεον κουραστηκα να πληρωνω -χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα- τους διαφορους που δηλωνουν "τεχνικοι"....

Το τελευταιο (γιατι υπηρξαν και προηγουμενα) προβλημα που εβγαλε ειναι μετα απο αλλαγη, -την 3η- οθονης, εχει πολυ χαμηλο σημα wifi....

Yπολογιζω οτι κατι πειραχτηκε απο το πολυ ανοιξε-κλεισε του τηλεφωνου.....Με το ζορι "βλεπει" τα δυκτια και σχεδον επανω απο το ρουτερ...

Απο την αλλη, δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο και το οτι εκανε αναβαθμιση απο android 9 σε android 10...

Μπορει καποιος να βοηθησει;

 

πολλά μπορεί να παίχτηκαν μπορει από χτύπημα (οταν εσπασε η οθονη)να πειράχτηκε το wifi module (συμβαίνει)

μπορει στο άνοιγμα να πείραξαν τα antanna points του wifi

κάτι άλλο δεν παιζει

 

οσο για τιμές μια γνήσια οθονη μαζί με τοποθέτηση κάνει χοντρικά 260 ευρώ και δεν θα χρειαστεί να κανουν κομμάτια και να κόψω ράψουν την μίση συσκευη (τώρα δεν ξερω αν χρεώνει παραπάνω το επίσημο service)

 

οτιδιποτε λιγοτερο πχ 160 κλπ αυτόματος την συσκευη την κάνει χαρχάλι

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ....Πολλα μπορει να παιχτηκαν, το θεμα ομως παραμενει...

Υπαρχει καποιος τεχνικος που να μπορει να ελενξει και φυσικα

να λυσει το προβλημα; Εννοειτε οτι θα πληρωθει ο ανθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ....Πολλα μπορει να παιχτηκαν, το θεμα ομως παραμενει...

Υπαρχει καποιος τεχνικος που να μπορει να ελενξει και φυσικα

να λυσει το προβλημα; Εννοειτε οτι θα πληρωθει ο ανθρωπος...

Σε ποια περιοχή είσαι
Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχασαν να συνδέσουν την κεραία. Αν είχε πρόβλημα η πλακέτα δεν θα πιάνει ούτε στο μέτρο.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχασαν να συνδέσουν την κεραία. Αν είχε πρόβλημα η πλακέτα δεν θα πιάνει ούτε στο μέτρο.

 

μην το λες αν έσπασε το amplifier τα ίδια κάνει αν ράγισε το trace κατι απο το ic που πάει στο amplifier το ίδιο κάνει (και μπορώ να συνεχίσω) + κεραια δεν ειναι coaxial ειναι με επαφές που πάνε στο πίσω "καπάκι" αν δεν έσπασαν επαφές η στράβωσαν δεν έχει πολλά ακομη που να έχουν σχέση με σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι

Νικαια ειμαι....Το τηλεφωνο εχει φαει πολυ ταλαιπορια....

Το εχουν ανοιξει πολλες φορες...

Τελος παντων αμα ειναι να βρω τελικα λυση ας το παλεψω πριν του

βαλω φωτια να το καψω....

Link to comment
Share on other sites

Νικαια ειμαι....Το τηλεφωνο εχει φαει πολυ ταλαιπορια....

Το εχουν ανοιξει πολλες φορες...

Τελος παντων αμα ειναι να βρω τελικα λυση ας το παλεψω πριν του

βαλω φωτια να το καψω....

 

αν έχει ζοριστεί τόσο άστο τοτε δεν αξίζει να χαλάς την ψυχολογία σου αλλο

Link to comment
Share on other sites

αν έχει ζοριστεί τόσο άστο τοτε δεν αξίζει να χαλάς την ψυχολογία σου αλλο

Το εχω αγαπησει αυτο το τηλεφωνο για αυτο και

ειπα να του δωσω μια ακομα ευκαιρια....

Αγορασα το Σαββατο το καινουριο xiaomi poco x3 nfc 128 gb

και ουτε την συσκευασια που λεει ο λογος δεν ανοιξα....

Παρεπμπιπτωντος, καμια σχεση το ενα τηλεφωνο με το αλλο...

Πολυ ανωτερο το p20 pro....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αγαπησει αυτο το τηλεφωνο για αυτο και

ειπα να του δωσω μια ακομα ευκαιρια....

Αγορασα το Σαββατο το καινουριο xiaomi poco x3 nfc 128 gb

και ουτε την συσκευασια που λεει ο λογος δεν ανοιξα....

Παρεπμπιπτωντος, καμια σχεση το ενα τηλεφωνο με το αλλο...

Πολυ ανωτερο το p20 pro....

Ότι είναι ανώτερο είναι (σε όλα εκτός από ταχύτητα)

Το κατά πόσο αξίζει να το κάνεις άλλο αυτό εφόσον ανοίξε τόσες φορές πηθανον για να γίνει ανθροπινω θέλει πλήρες service pack δλδ οθόνη και back cover η οθόνη περιλαμβάνει πολλά πράγματα όπως μπαταρία πλαίσιο κλπ κλπ σχεδόν όλο κινιτο. Και όλα αυτά με την προϋπόθεση να μην έχει ζιμια το τσιπακι δικτύου. Και πάλι κόστος θα είναι απαγορευτικό κάνα 300.. Που πιστεύω πλέον δεν αξίζει να δώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ανώτερο είναι (σε όλα εκτός από ταχύτητα)

Το κατά πόσο αξίζει να το κάνεις άλλο αυτό εφόσον ανοίξε τόσες φορές πηθανον για να γίνει ανθροπινω θέλει πλήρες service pack δλδ οθόνη και back cover η οθόνη περιλαμβάνει πολλά πράγματα όπως μπαταρία πλαίσιο κλπ κλπ σχεδόν όλο κινιτο. Και όλα αυτά με την προϋπόθεση να μην έχει ζιμια το τσιπακι δικτύου. Και πάλι κόστος θα είναι απαγορευτικό κάνα 300.. Που πιστεύω πλέον δεν αξίζει να δώσεις

Συγνωμη για την μακρυγορια αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να αλλαχτουν ολα αυτα που λες...

Η οθονη και η μπαταρια ειναι καινουρια...Αν ηταν το τσιπακι δικτυου δεν θα ειχε καθολου σημα νομιζω ...

Τωρα δινει σημα αλλα ειναι παρα πολυ ασθενες....Δεν εχω γνωσεις αλλα σε διαφορες συζητησεις με υποτιθετε γνωστες,

λενε οτι πιο πιθανο ειναι να μην κανει επαφη η κεραια του wifi και για αυτον τον λογο το ασθενες σημα....

Αμα παω στα 4-5 μετρα εχω μια με δυο γραμμες στα πεντε....Στο ενα μετρο απο το ρουτερ μου δινει 5 στα 5....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθω να ανεβασω screenshot του σηματος απο τρια διαφορετικα τηλεφωνα στην ιδια αποσταση

απο το ρουτερ για να δεις την διαφορα σηματος, αλλα δεν δεχετε τις φωτογραφιες σαν συνημενες...

Δεν καταλαβαινω τον λογο αν και ειναι μικρες σε μεγεθος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω οι φωτογραφιες .....

Τα τηλεφωνα ειναι :

 

Honor play

Huawei p20 pro

Xiaomi poco x3 nfc

 

https://ibb.co/qWXvy72

https://ibb.co/9pcC4jF

https://ibb.co/4M9n1y5

https://ibb.co/vzqBDgb

https://ibb.co/ky8xQrn

https://ibb.co/gm3kt12

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για να σου εξηγησω τον λογο που αγαπω αυτο το τηλεφωνο ειναι

το οτι ειναι δωρο του γιου μου, οταν πηρε τον πρωτο του μισθο.....

Ειναι και η συναισθηματικη αξια που εχει για εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την μακρυγορια αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να αλλαχτουν ολα αυτα που λες...

Η οθονη και η μπαταρια ειναι καινουρια...Αν ηταν το τσιπακι δικτυου δεν θα ειχε καθολου σημα νομιζω ...

Τωρα δινει σημα αλλα ειναι παρα πολυ ασθενες....Δεν εχω γνωσεις αλλα σε διαφορες συζητησεις με υποτιθετε γνωστες,

λενε οτι πιο πιθανο ειναι να μην κανει επαφη η κεραια του wifi και για αυτον τον λογο το ασθενες σημα....

Αμα παω στα 4-5 μετρα εχω μια με δυο γραμμες στα πεντε....Στο ενα μετρο απο το ρουτερ μου δινει 5 στα 5....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθω να ανεβασω screenshot του σηματος απο τρια διαφορετικα τηλεφωνα στην ιδια αποσταση

απο το ρουτερ για να δεις την διαφορα σηματος, αλλα δεν δεχετε τις φωτογραφιες σαν συνημενες...

Δεν καταλαβαινω τον λογο αν και ειναι μικρες σε μεγεθος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω οι φωτογραφιες .....

Τα τηλεφωνα ειναι :

 

Honor play

Huawei p20 pro

Xiaomi poco x3 nfc

 

https://ibb.co/qWXvy72

https://ibb.co/9pcC4jF

https://ibb.co/4M9n1y5

https://ibb.co/vzqBDgb

https://ibb.co/ky8xQrn

https://ibb.co/gm3kt12

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για να σου εξηγησω τον λογο που αγαπω αυτο το τηλεφωνο ειναι

το οτι ειναι δωρο του γιου μου, οταν πηρε τον πρωτο του μισθο.....

Ειναι και η συναισθηματικη αξια που εχει για εμενα....

 

δυστιχος δεν είμαι καλός να σου εξηγήσω τι ακριβός περιλαμβάνει μια γνήσια οθονη και μια ιμιτασιον στο συγκεκριμένο τηλέφωνο και πόσα μπορούν να πάνε στραβά αν αλλαχθεί με ¨"φλουδα" αντί για το service pack και γιατι το service pack στο συγκεκριμένο αξίζει κάθε ευρώ σε σχέση με το ιμιτασιον

 

θα σου δειξω απλα μια εικονα

 

original (περιλαμβάνει οθονη + πλαίσιο + touch id + πάνω ηχείο + κάτω ηχείο + δόνηση + βασικά flex και διασυνδέσεις + μερικές κεραίες (που πάνε στο μπροστινό κομμάτι της οθονης και κόβονται για πλάκα) αυτο το service pack το παρέχει η huawei για άμεση και ασφαλής αλλαγή χωρίς πολλά πολλά fault που μπορούν να συμβούν

https://a.scdn.gr/images/sku_main_images/017526/17526325/20190228112259_huawei_othoni_gia_huawei_p20_pro_mayro.jpeg

 

και αυτή ειναι ιμιτασιόν (για να την αλλάξεις κάνεις χίλιες δυο πατέντες και αμφιβολοιυ ποιότητας επισκευή η οποία θα μπάζει μια από αριστερά μια από δεξιά της περισσότερες φορές

 

https://c.scdn.gr/images/sku_main_images/018078/18078328/xlarge_20190408153153_othoni_gia_huawei_p20_pro_mayro.jpeg

 

 

 

όσο για της εικόνες παιζει ακριβός αυτό που έγραψα

μπορει να έκοψαν επαφές κεραίες που ειναι μέσα στην οθονη (λόγο ότι αλλάχτηκε με οτι αλλαχθικε) μπορει να υπάρχει ζημιά στην μητρική από χτύπημα ι στο ιδιο ic η στο amplifier μπορει να εχει ζημιά η επαφή στην μητρική που αγγίζει στο καπάκι με πίσω κεραίες.

 

απλά προσπαθώ να σου πω με διάφορους τρόπους να μην ασχολεισαι άλλο με τόσο ταλαιπωρημένη συσκευη που τώρα θα ειναι wifi αργότερα και κάτι άλλο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόνο σε μένα μετά την αναβάθμιση στη 10,το GPS χάλασε, κάνει 40 με 50 δευτερόλεπτα να κλειδώσει στίγμα, ενώ κλειδώνε στιγμιαία, έκανα μέχρι και hard reset παλι τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια οθονη που μπηκε ηταν με πλαισιο και fingerprint.....

Δεν μπηκε μονο η σκετη οθονη οπου πρεπει να κανεις πατεντες...

Μπαταρια μπηκε καινουρια γνησια...

Τελος παντων, ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για να μου

δωσεις τα φωτα και τις -κατα βαση- πολυ σωστες αποψεις σου....

Καλη συνεχεια και καλο βραδυ !!:up::respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό πληκτρολόγιο?Μόλις το έκανα hard reset και το έστησα αλλά δε θυμάμαι πιο πληκτρολόγιο είχα.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια οθονη που μπηκε ηταν με πλαισιο και fingerprint.....

Δεν μπηκε μονο η σκετη οθονη οπου πρεπει να κανεις πατεντες...

Μπαταρια μπηκε καινουρια γνησια...

Τελος παντων, ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για να μου

δωσεις τα φωτα και τις -κατα βαση- πολυ σωστες αποψεις σου....

Καλη συνεχεια και καλο βραδυ !!:up::respect:

Καλημέρα δοκιμασε να κάνεις ενα καλιμπραρισμα .Δοκιμασε να σχηματισεις το σχημα του απειρου(&) ενω εχεις ανοιξει τους χαρτες να βελτιωσει τον εντοπισμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δοκιμασε να κάνεις ενα καλιμπραρισμα .Δοκιμασε να σχηματισεις το σχημα του απειρου(&) ενω εχεις ανοιξει τους χαρτες να βελτιωσει τον εντοπισμο.

 

Και θα φτιαξει το wifi ;

Μαλλον σε αλλον παει η απαντηση.....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόνο σε μένα μετά την αναβάθμιση στη 10,το GPS χάλασε, κάνει 40 με 50 δευτερόλεπτα να κλειδώσει στίγμα, ενώ κλειδώνε στιγμιαία, έκανα μέχρι και hard reset παλι τα ίδια.

Δοκιμασε να κάνεις ενα καλιμπραρισμα .Δοκιμασε να σχηματισεις το σχημα του απειρου(&) ενω εχεις ανοιξει τους χαρτες να βελτιωσει τον εντοπισμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και θα φτιαξει το wifi ;

Μαλλον σε αλλον παει η απαντηση.....:lol::lol:

χαχααχαχ βλέπω το σχόλιο μου και γελάω.Για τον πάνω πήγαινε το σχόλιο.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι την άλλαξα, η αδιάβροχοποίηση ισχύει κανονικά, απλά επειδή ήταν ραγισμενο το τζαμάκι των πίσω καμερών αλλάχτηκε και όλο το πίσω κάλυμμα και το γύρω πλαίσιο , αλλάχτηκε και η βάση της φόρτισης και μου άλλαξαν και μια καλωδιοταινία .Σαν καινούργιο είναι το κινητό! Γύρω στα 40 ευρώ κόστισαν όλα (ήμουν εντός εγγύησης). Βελτιώθηκε η αυτονομία της μπαταρίας γύρω στις 6 ώρες SOT. Πολύ καλή και η υπηρεσία κουριερ της Huawei και γενικά το τμήμα service πολύ εξυπηρετικό.Μου έστειλαν και το report. Ποιοτική πολύ στο aftersale-εξυπηρέτηση η Huawei.
Η καλώδιο ταινία είναι ενιαία με την θύρα φόρτισης οπότε αλλαχθηκε μαζί.

Η οθόνη είναι ενιαία με το πλαίσιο και επίσης έχει νέα μπαταρία,οπότε μάλλον σου άλλαξαν οθόνη.

 

Πολύ καλή τιμή πάντως τα 40 ευρώ αφού σου άλλαξαν και το πίσω καπάκι

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σε ολους.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε καποιον γνωστη του θεματος γιαιτι πλεον κουραστηκα να πληρωνω -χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα- τους διαφορους που δηλωνουν "τεχνικοι"....

 

Το τελευταιο (γιατι υπηρξαν και προηγουμενα) προβλημα που εβγαλε ειναι μετα απο αλλαγη, -την 3η- οθονης, εχει πολυ χαμηλο σημα wifi....

 

Yπολογιζω οτι κατι πειραχτηκε απο το πολυ ανοιξε-κλεισε του τηλεφωνου.....Με το ζορι "βλεπει" τα δυκτια και σχεδον επανω απο το ρουτερ...

 

Απο την αλλη, δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο και το οτι εκανε αναβαθμιση απο android 9 σε android 10...

 

Μπορει καποιος να βοηθησει;

Η κάθε συσκευή έχει συγκεκριμένο τρόπο ώστε να αποσυναρμολογηθει.

Αν δεν έχεις τα επίσημα έγγραφα αποσυναρμολογησης που αναγράφουν σε ποιο σημείο μπαίνουν οι εξολκεις ώστε να βγει το mainboard όλοι παλεύουν με τις πένες με αποτέλεσμα να τα κάνουν μπάχαλο αποκολλωντας εξαρτήματα.

Αλλά όλοι βλέπουν στο YouTube και τα γνωρίζουν όλα.

Δυστυχώς στη περίπτωση σου μπορεί να ειναι το πιο απλό έως όλο το mainboard.

Πρεπει να ελεγχθεί.

Αυτό είναι το ρίσκο της επισκευής στον μαστρο Μήτσο που αν δεν τα καταφέρει μετά το κινητό αχρηστευεται.

Edited by johnpats
:)
Link to comment
Share on other sites

Η καλώδιο ταινία είναι ενιαία με την θύρα φόρτισης οπότε αλλαχθηκε μαζί.

Η οθόνη είναι ενιαία με το πλαίσιο και επίσης έχει νέα μπαταρία,οπότε μάλλον σου άλλαξαν οθόνη.

 

Πολύ καλή τιμή πάντως τα 40 ευρώ αφού σου άλλαξαν και το πίσω καπάκι

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η κάθε συσκευή έχει συγκεκριμένο τρόπο ώστε να αποσυναρμολογηθει.

Αν δεν έχεις τα επίσημα έγγραφα αποσυναρμολογησης που αναγράφουν σε ποιο σημείο μπαίνουν οι εξολκεις ώστε να βγει το mainboard όλοι παλεύουν με τις πένες με αποτέλεσμα να τα κάνουν μπάχαλο αποκολλωντας εξαρτήματα.

Αλλά όλοι βλέπουν στο YouTube και τα γνωρίζουν όλα.

Δυστυχώς στη περίπτωση σου μπορεί να ειναι το πιο απλό έως όλο το mainboard.

Πρεπει να ελεγχθεί.

Αυτό είναι το ρίσκο της επισκευής στον μαστρο Μήτσο που αν δεν τα καταφέρει μετά το κινητό αχρηστευεται.

Αυτον που θα το ελεγξη τον ξερουμε; Που θα τον βρουμε;

Εγω δεν ξερω να το κοιταξω και για αυτον τον λογο ρωταω τους γνωστες...

Link to comment
Share on other sites

Σας εμφανίζει τελευταία μια γκρι γραμμή στην πάνω πλευρά? Κυρίως σε messenger και Skype το βλέπω
Link to comment
Share on other sites

Σας εμφανίζει τελευταία μια γκρι γραμμή στην πάνω πλευρά? Κυρίως σε messenger και Skype το βλέπω

 

Τώρα που το τσέκαρα δεν βλέπω κάτι. βγάλε ενα screen shot να δεις αν στο εμφανίζει εκεί αλλιώς το φοβάμαι για οθόνη.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου κάτι ρε παιδιά, προχθές έκανα hard reset και ξανά έστησα το τηλέφωνο και τις δύο πρώτες μέρες είχα 7,5ωρες οθόνη και πλέον είμαι γύρω στις 4 τι μπορεί να παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου κάτι ρε παιδιά, προχθές έκανα hard reset και ξανά έστησα το τηλέφωνο και τις δύο πρώτες μέρες είχα 7,5ωρες οθόνη και πλέον είμαι γύρω στις 4 τι μπορεί να παίζει?
Βγάλε μια το fb app αν έχεις
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...